Rodzaj pojazdu i przeznaczenie – co wpisać podczas rejestracji samochodu?
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena obejmuje: ubezpieczenie OC.
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena obejmuje: ubezpieczenie OC.
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC.
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC.
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC + Auto Assistance.
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC + Auto Assistance.
Żeby zarejestrować samochód, trzeba zebrać odpowiednie dokumenty i udać się do miejscowego wydziału komunikacji. Należy zabrać ze sobą wniosek o rejestrację. W artykule opowiemy o tym, jak go poprawnie wypełnić oraz szczegółowo omówimy rodzaje pojazdu i ich przeznaczenie – wiedza ta przyda się podczas wypełniania wniosku.
- Dlaczego rejestracja pojazdu jest istotna?
- Rejestracja pojazdu – najważniejsze informacje
- Wniosek o rejestrację samochodu – jakie są rodzaje pojazdu?
- Jak określić przeznaczenie pojazdu?
- Czy rodzaj i przeznaczenie pojazdu wpływają na ubezpieczenie?
- Chcesz zarejestrować pojazd? Nie zapomnij o ubezpieczeniu!
- Rodzaj pojazdu i przeznaczenie – kilka słów na koniec
- FAQ – najczęściej zadawane pytania
Dlaczego rejestracja pojazdu jest istotna?
Rejestracja samochodu jest obowiązkowa. To znaczy, że jeżeli kupiłeś auto, powinieneś zarejestrować je w lokalnym wydziale komunikacji, a we wniosku wpisać między innymi rodzaj pojazdu i przeznaczenie. Prawidłowe wypełnienie tej informacji jest niezbędne, aby legalnie używać samochodu.
Wiele osób zastanawia się jednak skąd wziąć takie informacje, jaki rodzaj samochodu wpisać we wniosku i od czego to w ogóle zależy. Właśnie dlatego powstał ten artykuł. Ma on na celu przybliżyć temat rodzaju i przeznaczenia pojazdu.
Po przeczytaniu będziesz wiedział, jakie są rodzaje pojazdów, a także poznasz różnice między nimi. Wyjaśnimy też przeznaczenie poszczególnych grup samochodów. Dzięki temu będziesz mógł po prostu poprawnie wypełnić wniosek.
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Rejestracja pojazdu – najważniejsze informacje
Zanim zabierzesz się za wypełnianie wniosku, warto wiedzieć, gdzie powinno zarejestrować się samochód. Jest to oczywiście zależne od miejsca zamieszkania. Jeśli mieszkasz w Warszawie, to rejestracja odbywa się w odpowiednim urzędzie dzielnicy. W przypadku innych miejscowości – takich na prawach powiatu – będzie to urząd miasta. W pozostałych przypadkach musisz udać się do starostwa powiatowego.
Jeśli nie jesteś zameldowany w miejscu, w którym chcesz zarejestrować pojazd, to dobrze jest posiadać jakiś dokument, który potwierdzi, że tam mieszkasz. Może być to umowa najmu mieszkania lub umowa o pracę z adresem pracodawcy albo też deklaracja PIT, która wskazywałaby na konkretne miejsce. Ostatecznie możesz też złożyć po prostu oświadczenie, w którym potwierdzisz, że mieszkasz w danym miejscu.
Wniosek o rejestrację – jakie informacje są wymagane?
Prawidłowo wypełniony wniosek to kilka kluczowych informacji, które są niezbędne, aby móc zarejestrować pojazd. Poniżej je wymieniamy.
- Kluczowe są oczywiście informacje dotyczącego samego właściciela pojazdu. Tak więc powinno tam być jego imię i nazwisko, adres oraz PESEL. W przypadku, kiedy samochód rejestrowany jest na firmę, we wniosku musi znaleźć się jej nazwa i numer regon.
- Umieść we wniosku także dane dotyczące organu, w którym rejestrujesz pojazd, czyli np. Urząd Miasta Gdynia, Wydział Komunikacji.
- Oczywiście nie można zapomnieć o opisaniu samego samochodu. To właśnie w tym miejscu będziesz musiał podać rodzaj pojazdu i przeznaczenie. Co wpisać w tym miejscu? Jeśli masz poprzedni dowód rejestracyjny, to pod literą J znajdziesz informacje, do jakiej kategorii należy dany samochód. Szerzej jednak o tym piszemy w dalszej części artykułu. Powinno się podać także markę i model samochodu, numer VIN oraz dotychczasowy numer rejestracyjny.
- Aby dokument był w ogóle ważny, musi na nim oczywiście być podpis osoby wypełniającej oraz miejsce i data.
Ile czasu jest na zarejestrowanie pojazdu?
Rejestracja samochodu jest obowiązkowa, dlatego masz na nią określoną ilość czasu i jest to 30 dni od daty nabycia. Jeśli w tym czasie nie dopełnisz obowiązku, to musisz liczyć się z tym, że możesz otrzymać karę finansową.
Kto musi zarejestrować pojazd?
Zgodnie z przepisami, rejestracji samochodu musi dokonać jego właściciel. W niektórych przypadkach jest ich kilku. Teoretyczne w takim przypadku wszyscy powinni udać się do urzędu. Jednak wiadomo, że często ze względów logistycznych jest to po prostu niemożliwe. W takim przypadku możliwe jest ustanowienie pełnomocnictwa. Może się nim posłużyć jeden ze współwłaścicieli, jak i osoba, która nie ma z danym pojazdem niczego wspólnego. Możesz poprosić o rejestrację Twojego samochodu kogoś z rodziny lub znajomego.
Jakie dokumenty oprócz wniosku są potrzebne do rejestracji pojazdu?
Wniosek to tylko jeden z kilku dokumentów, jakie trzeba złożyć podczas rejestracji. Dlatego teraz przypomnimy także te pozostałe. W przypadku samochodów używanych niezwykle ważne jest, aby mieć ze sobą także poprzedni dowód rejestracyjny. Konieczne jest zabranie także dokumentu potwierdzającego legalne nabycie pojazdu. Będzie to więc umowa kupna-sprzedaży lub faktura. Weź ze sobą także dotychczasowe tablice rejestracyjne, kartę pojazdu, jeśli takowa była wydana oraz oczywiście dokument potwierdzający tożsamość. Każdy zarejestrowany w Polsce samochód musi mieć także wykupioną polisę OC. Dlatego udając się do urzędu w celu rejestracji, nie zapomnij wziąć jej ze sobą.
Wniosek o rejestrację samochodu – jakie są rodzaje pojazdu?
Myśląc kategoria pojazdu, często pierwsze co przychodzi na myśl, to prawo jazdy. Jednak nie o taki kategorie chodzi podczas rejestracji. Zgodnie z dziennikiem ustaw, wyglądają one następująco:
Kategoria M
Są to pojazdy samochodowe mające co najmniej cztery koła oraz zaprojektowane i wykonane do przewozu osób. Tak, więc jeśli rejestrujesz pojazd osobowy, będzie on należał właśnie do tej kategorii.
- Kategoria M1: pojazdy zaprojektowane i wykonane do przewozu osób, mające nie więcej niż osiem miejsc oprócz siedzenia kierowcy. Mówiąc prościej, będą to więc wszystkie samochody osobowe, czyli właśnie zdecydowana większość pojazdów poruszających się po drogach.
W przypadku tej kategorii wyróżnia się także podrodzaje podzielone ze względu na rodzaj nadowozia:
- sedan,
- hatchback,
- kombi,
- coupe,
- kabriolet,
- wielozadaniowy,
- van,
- terenowy,
- inny.
- Kategoria M2: pojazdy zaprojektowane i wykonane do przewozu osób, mające więcej niż osiem miejsc oprócz siedzenia kierowcy i mające maksymalną masę nieprzekraczającą 5 ton. Do tej kategorii mogą zaliczać się między innymi tak zwane busy.
- Kategoria M3: pojazdy zaprojektowane i wykonane do przewozu osób, mające więcej niż osiem miejsc oprócz siedzenia kierowcy i mające maksymalną masę przekraczającą 5 ton. Ze względu na charakterystykę wielu miejsc siedzących i dużej masy, do tej kategorii będzie zaklasyfikowanych większość autobusów.
Kategoria N
Są to pojazdy samochodowe mające co najmniej cztery koła oraz zaprojektowane i wykonane do przewozu ładunków, w tym:
- Kategoria N1: pojazdy zaprojektowane i wykonane do przewozu ładunków, mające maksymalną masę nieprzekraczającą 3,5 tony.
- Kategoria N2: pojazdy zaprojektowane i wykonane do przewozu ładunków, mające maksymalną masę przekraczającą 3,5 tony, ale nieprzekraczającą 12 ton.
- Kategoria N3: pojazdy zaprojektowane i wykonane do przewozu ładunków, mające maksymalną masę przekraczającą 12 ton.
Jak łatwo zauważyć, do tej kategorii klasyfikują się wszystkie samochody służące do transportu towarów. Jedynie od ich masy będzie zależeć, jaką podkategorią powinny zostać oznaczone. Tak jak w przypadku samochodów osobowych, występują różne podrodzaje tego typu pojazdów:
- skrzynia,
- furgon,
- wywrotka,
- pojemnik,
- cysterna,
- skrzynia/żuraw,
- furgon/podest,
- ciężarowo-osobowy,
- terenowy,
- wielozadaniowy,
- van,
- inny.
Kategoria O
Są to przyczepy (z włączeniem naczep), w tym:
- Kategoria O1: przyczepy o maksymalnej masie nieprzekraczającej 0,75 tony.
- Kategoria O2: przyczepy o maksymalnej masie przekraczającej 0,75 tony, ale nieprzekraczającej 3,5 tony.
- Kategoria O3: przyczepy o maksymalnej masie przekraczającej 3,5 tony, ale nieprzekraczającej 10 ton.
- Kategoria O4: przyczepy o maksymalnej masie przekraczającej 10 ton.
Tak więc kategoria O to po prostu różnego rodzaju przyczepy. Zarówno niewielkie, które podpina się do prywatnych samochodów osobowych, jak i takie, które służą razem z ciągnikami siodłowymi. Jeśli więc taką rejestrujesz i chcesz wiedzieć, do jakiej kategorii ją zakwalifikować to jedyne co musisz znać, to jej masa.
Inne kategorie pojazdów
Oprócz tego istnieje także osobna kategoria dla samochodów terenowych – G. Motocykle z kolei klasyfikuje się jako kategoria L i wyróżnia się ich 3 podrodzaje: osobowy, ciężarowy i inny.
Niektóre pojazdy oprócz zakwalifikowania do którejś z poszczególnych kategorii, zostają także oznaczone jako pojazdy specjalne. Występują ich następujące klasyfikacje:
- 5.1. Samochody kempingowe;
- 5.2. Pojazdy opancerzone;
- 5.3. Samochody sanitarne (ambulansy);
- 5.4. Samochody pogrzebowe (karawany);
- 5.5. Przyczepy kempingowe;
- 5.6. Żurawie samochodowe;
- 5.7. Inne pojazdy specjalne;
Teoretycznie na podstawie powyższych informacji dotyczących poszczególnych kategorii pojazdów, dałoby się zakwalifikować każdy pojazd do którejś z nich. Jednak, żeby mieć pewność, że podczas wypełniania wniosku nie popełniło się żadnego błędu, warto poprzeć się odpowiednimi źródłami. Tak więc kategorie pojazdu możesz sprawdzić w jednym z poniższych dokumentów:
- dowód rejestracyjny,
- karata pojazdu,
- wyciąg ze świadectwa homologacji.
Jak określić przeznaczenie pojazdu?
W przypadku niektórych samochodów, oprócz wymienionego wyżej rodzaju i podrodzaju, konieczne jest także określenie ich przeznaczenia. Zależnie od niego samochód powinien spełniać różne wymogi, które będą sprawdzane np. podczas kontroli drogowej. Poniżej wymieniamy podrodzaje pojazdów, dla których trzeba określić także przeznaczenie.
- Cysterna: przewóz gazów, przewóz mleka, przewóz paliw płynnych, przewóz wody, inna.
- Inny: przewóz elementów budowlanych, przewóz kabli, przewóz kontenerów, przewóz napojów, przewóz pojazdów, przewóz żywego drobiu, przewóz żywych zwierząt, utylizacyjny, wywóz śmieci, przewóz innych ładunków.
- Pojemnik: asenizacyjny, betoniarka, przewóz bitumu, przewóz cementu luzem, przewóz sypkich artykułów spożywczych, inny
- Furgon: chłodnia, izotermiczny, lodownia, pocztowy, przewóz konfekcji, przewóz mebli, przewóz pieczywa, uniwersalny, inny
Czy rodzaj i przeznaczenie pojazdu wpływają na ubezpieczenie?
Wielu kierowców często zastanawia się, czy rodzaj i przeznaczenie pojazdu mogą wpłynąć na koszty ubezpieczenia samochodu. Odpowiedź brzmi: tak. Ubezpieczyciele biorą pod uwagę różnorodne czynniki przy wyliczaniu składki za OC, a jednym z nich jest rodzaj pojazdu oraz jego przeznaczenie.
Na przykład, ubezpieczenie dla samochodu osobowego będzie zazwyczaj różniło się od polisy dla samochodu dostawczego czy ciągnika rolniczego. Wynika to z faktu, że różne typy pojazdów niosą za sobą inne ryzyko wystąpienia szkody, co wpływa na potencjalne koszty napraw i odszkodowań. Oczywiście to niejedyne aspekty mające znaczenie dla wysokości składki. Oprócz tego będą to także między innymi doświadczenie i wiek kierowcy czy miejsce zamieszkania.
Jeśli chcesz wiedzieć, ile będziesz musiał zapłacić za OC swojego pojazdu, wystarczy, że wejdziesz na stronę LINK4 i wypełnisz pola w specjalnym Kalkulatorze. Na podstawie wpisanych danych otrzymasz informacje co do wysokości składki.
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!
Chcesz zarejestrować pojazd? Nie zapomnij o ubezpieczeniu!
Po zakupie pojazdu musisz pamiętać nie tylko jego o rejestracji. Każdy zarejestrowany w Polsce samochód musi mieć aktualne OC. Jego brak wiąże się z karą finansową, ale także ryzykiem poniesienia kosztów spowodowanego wypadku lub kolizji.
Jeśli zdecydujesz się na wybór pakietu OC w LINK4, otrzymasz Program Pomocy z Samochodem Zastępczym i Assistance Opony. Dzięki temu będziesz mógł skorzystać z samochodu zastępczego w przypadku wypadku lub kradzieży, a także otrzymasz pomoc w holowaniu oraz wymianie opony w sytuacji, gdy przebijesz ją w trakcie podróży. Otrzymasz też dostęp do infolinii 24/7.
Rodzaj pojazdu i przeznaczenie – kilka słów na koniec
W artykule przedstawiliśmy kluczowe informacje, które trzeba podać we wniosku o rejestrację. Poprawne określenie rodzaju pojazdu i jego przeznaczenia jest niezbędne do legalnego użytkowania pojazdu. Teraz więc wiesz już też, że miejsce rejestracji zależy od miejsca zamieszkania, a konieczne dokumenty to m.in. poprzedni dowód rejestracyjny, umowa kupna-sprzedaży, dotychczasowe tablice rejestracyjne i dowód tożsamości.
Kategorie, na jakie dzieli się pojazdy to samochody osobowe (M), ciężarowe (N), przyczepy (O), terenowe (G) oraz motocykle (L). Omówiliśmy także podrodzaje, które określają charakterystykę danego pojazdu.
Wiesz również, że przeznaczenie pojazdu ma znaczenie w przypadku niektórych kategorii. W zależności od przeznaczenia pojazdy muszą spełniać odpowiednie wymogi i standardy, które są sprawdzane podczas kontroli drogowych.
Rejestrując pojazd, nie możesz zapomnieć o wykupieniu ubezpieczenia OC – musisz je nabyć najpóźniej w dniu rejestracji samochodu. W LINK4 polisę możesz zawrzeć online za pośrednictwem strony internetowej. Znajdziesz na niej specjalny Kalkulator OC/AC, dzięki któremu poznasz wysokość swojej składki. Możesz też skontaktować się z nami telefonicznie, dzwoniąc pod numer 22 444 44 44, lub spotkać się z agentem współpracującym z LINK4. Sam zdecyduj, która forma kontaktu jest dla Ciebie najwygodniejsza!
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
FAQ – najczęściej zadawane pytania
Jakie informacje są wymagane podczas rejestracji samochodu?
Aby zarejestrować samochód, konieczne jest posiadanie prawidłowo wypełnionego wniosku o rejestrację. Wnioskodawca powinien podać swoje dane, takie jak imię, nazwisko, adres, oraz PESEL lub numer REGON w przypadku firm. Dodatkowo należy podać informacje dotyczące pojazdu, takie jak marka, model, numer VIN, dotychczasowy numer rejestracyjny, rodzaj i przeznaczenie pojazdu.
Co to jest przeznaczenie pojazdu i jak je określić?
Odnosi się ono do celu, dla którego jest on używany, np. przewóz konkretnych towarów. Określenie przeznaczenia jest konieczne w niektórych przypadkach, np. przy rejestracji cystern czy pojazdów pojemnikowych.
Czy rodzaj i przeznaczenie pojazdu wpływają na koszty ubezpieczenia?
Rodzaj i przeznaczenie pojazdu mogą wpłynąć na koszty ubezpieczenia. Ubezpieczyciele biorą pod uwagę różne czynniki przy wyliczaniu składki OC, w tym rodzaj pojazdu i jego przeznaczenie.
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20