już teraz!
Z LINK4 obliczysz składkę ubezpieczenia bez wychodzenia z domu. Kupując polisę komunikacyjną przez Internet, możesz otrzymać zniżkę 7%.*
Rejestracja pojazdu – Kraków pod lupą
Jak w stolicy Małopolski wygląda rejestracja pojazdu? Kraków ma aż trzy placówki, w których możesz załatwić tę sprawę. Przygotowaliśmy dla Ciebie kompletny poradnik dotyczący rejestracji samochodów w Krakowie.
Przed Tobą rejestracja samochodu? Kraków to duże miasto, co nie oznacza, że aby załatwić formalności w tutejszym wydziale komunikacji, trzeba stać w kolejkach. Wręcz przeciwnie – trzy placówki z kilkoma okienkami zapewniają szybką i fachową obsługę stron.
Rejestracja samochodu Kraków – adresy urzędów
Jak już wspomnieliśmy, stolica Małopolski jest wyjątkiem, jeśli chodzi o liczbę miejsc, w których możliwa jest rejestracja samochodu. Kraków zapewnił mieszkańcom trzy lokalizacje wydziałów komunikacji:
- Śródmieście i Krowodrza – al. Powstania Warszawskiego 10;
- Nowa Huta – os. Zgody 2;
- Podgórze – ul. Wielicka 28a.
Jeśli masz dodatkowe pytania, możesz skorzystać z infolinii pod numerem: 12 616 91 09 lub skontaktować się, wysyłając wiadomość za pośrednictwem www.bip.krakow.pl/idz. Na stronie internetowej miasta Krakowa w BIP znajdziesz wszystkie niezbędne dokumenty do pobrania przed wizytą w urzędzie.**
Rejestracja pojazdu Kraków – zasady
Na czym polega rejestracja pojazdu? Kraków nie wymaga dodatkowych dokumentów lub pozwoleń – kierujemy się zasadami obowiązującymi w całym kraju. Samochód może zarejestrować właściciel lub jego pełnomocnik. W drugim wypadku potrzebne jest pisemne upoważnienie.
Masz obowiązek zarejestrować pojazd w swoim miejscu zamieszkania, ale nie musisz zmieniać tablic. Oczywiście mamy na myśli wyłącznie pojazdy zakupione w Polsce. Jak to wygląda w praktyce? Kupiłeś używane auto w Warszawie, ale Twoim miejscem zamieszkania jest Kraków. Rejestracja samochodu będzie polegała na dostarczeniu do urzędu wymaganych dokumentów i tablic rejestracyjnych, ale tylko po to, by wymienić na nich naklejki hologramowe z legalizacją.
Jak przebiega pierwsza rejestracja samochodu? Kraków wymaga dostarczenia tylko podstawowych dokumentów i wniesienia opłaty za tablice rejestracyjne w wysokości 180,50 zł. Możesz jej dokonać przelewem na konto lub w kasach urzędu miasta Kraków. Rejestracja samochodu będzie możliwa po okazaniu dowodu wpłaty.
Podobnie postępujemy, gdy rejestrujemy samochód sprowadzony z zagranicy. Z tą różnicą, że umowa kupna-sprzedaży musi być przetłumaczona na język polski, tylko wtedy możliwa jest rejestracja samochodu. Kraków, podobnie jak inne miasta wymaga przedstawienia dokumentu przetłumaczonego przez tłumacza przysięgłego.
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!
Co powinien zawierać wniosek o rejestrację pojazdu (Kraków)?
Lista dokumentów, które musisz przygotować do rejestracji samochodu:
- wniosek o rejestrację pojazdu – Kraków udostępnia go na stronie internetowej urzędu miejskiego, można go pobrać i wypełnić w domu,
- dokument tożsamości – dowód osobisty lub paszport (jeśli właściciel jest osobą fizyczną) lub odpis z KRS (jeżeli właściciel jest osobą prawną),
- dowód własności pojazdu – umowa kupna-sprzedaży, umowa darowizny, faktura lub orzeczenie sądu,
- dokumenty rejestracyjne – jeżeli pojazd był wcześniej zarejestrowany,
- zaświadczenie o ważności badania technicznego – jeżeli w dowodzie rejestracyjnym brak zapisu o aktualnym terminie kolejnego przeglądu,
- ważna polisa OC – wykupiona przez Ciebie lub poprzedniego właściciela,
- pełnomocnictwo – jeżeli wniosek w Twoim imieniu składa pełnomocnik (opłata skarbowa za ustanowienie pełnomocnictwa wynosi 17 zł, jeżeli nie jest nim członek najbliższej rodziny),
- tablice rejestracyjne – nawet jeśli nie będziesz ich wymieniać, musisz je dostarczyć, by urzędnik wymienił naklejki legalizacyjne z hologramami.
W przypadku, gdy jest to zabytek, dodatkowo zmienia się rejestracja samochodu. Kraków wymaga również dostarczenia dokumentów potwierdzających, że auto zostało wpisane na listę zabytków i miejskiego konserwatora.***
Obowiązkowe ubezpieczenie do rejestracji pojazdu
Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest w Polsce obowiązkowe. Bez aktualnej polisy niemożliwa jest rejestracja pojazdu. Kraków nie jest w tym wypadku wyjątkiem. Jeśli kupiłeś samochód nowy lub sprowadzony z zagranicy, musisz zadbać o wykupienie polisy przed wizytą w wydziale komunikacji.
Natomiast samochody używane mają często wykupione OC, które będzie działać jeszcze jakiś czas po zakupie. OC wykupione przez poprzedniego właściciela przechodzi automatycznie na osobę, która nabyła auto. W każdym z wyżej wymienionych przypadków dowód wykupienia ubezpieczenia OC powinien uzupełniać wniosek o rejestrację pojazdu. Kraków to miasto, w którym znajdziesz naszych agentów – zapraszamy do kontaktu z nimi w celu dobrania optymalnego ubezpieczenia samochodu. Polisę OC w LINK4 możesz wykupić również za pośrednictwem naszej infolinii oraz przez internet, bez wychodzenia z domu.
Mamy nadzieję, że teraz już wiesz, jak przebiega rejestracja samochodu w Krakowie i jakich dokumentów będziesz do tego potrzebować. Jeśli masz pytania dotyczące polis OC lub innych ubezpieczeń skontaktuj się z nami. Chętnie pomożemy Ci wybrać najkorzystniejszą opcję.
* Rabat 7% wyłącznie na ubezpieczenie komunikacyjne wykupione przez Internet. Dla nowych i indywidualnych klientów. Szczegóły ubezpieczenia sprawdź w OWU na www.link4.pl. Rabat aktualny na dzień publikacji tekstu.
** Informacje są aktualne na dzień publikacji tekstu, pochodzą ze strony: https://www.bip.krakow.pl/?dok_id=22824
*** Informacje o potrzebnych dokumentach są aktualne na dzień publikacji tekstu, pochodzą ze strony: https://www.bip.krakow.pl/?dok_id=22824
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20