już teraz!
Z LINK4 obliczysz składkę ubezpieczenia bez wychodzenia z domu. Kupując polisę komunikacyjną przez Internet, możesz otrzymać zniżkę 7%.*
Rejestracja pojazdu – Warszawa pod lupą
Jak w stolicy wygląda rejestracja pojazdu? Warszawa ma aż 18 placówek, w których możesz załatwić tę sprawę – każda dzielnica ma tam swój wydział komunikacji. Przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik dotyczący rejestracji samochodów – znajdziesz tu listę dokumentów i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Zastanawiasz się, jak w Twoim mieście wygląda rejestracja samochodu? Warszawa nie różni się w tym względzie od innych polskich miast. Proces rejestracji i formalności, których musisz dopełnić, są jednolite. Z naszego poradnika dowiesz się jak szybko i bez stresu zarejestrować auto w stolicy.
Rejestracja samochodu Warszawa – adresy urzędów
Stolica jest bardzo przyjaznym miastem, jeśli chodzi o załatwienia podstawowych spraw urzędowych. Dlatego bezproblemowa będzie również rejestracja samochodu. Warszawa oferuje swoim mieszkańcom możliwość rejestracji auta w Delegaturach Biura Administracji i Spraw Obywatelskich w każdej dzielnicy.
Warszawa rejestracja samochodu – lista adresów:
- Bemowo – ul. Powstańców Śląskich 70,
- Białołęka – ul. Modlińska 197,
- Bielany – S. Żeromskiego 29,
- Mokotów – ul. Wiktorska 91A,
- Ochota – ul. Grójecka 17A,
- Praga Południe – ul. Grochowska 274,
- Praga Północ – ul. Ks. I. Kłopotowskiego 15,
- Rembertów – al. gen. A. Chruściela „Montera” 28,
- Śródmieście – ul. Leona Kruczkowskiego 2,
- Targówek – ul. Kondratowicza 20,
- Ursus – pl. Czerwca 1976 roku nr 1,
- Ursynów – al. Komisji Edukacji Narodowej 61,
- Wawer – ul. Żegańska 1,
- Wesoła – ul. 1 Praskiego Pułku 33,
- Wilanów – ul. Franciszka Klimczaka 2,
- Włochy – al. Krakowska 257,
- Wola – al. Solidarności 90,
- Żoliborz – ul. Juliusza Słowackiego 6/8.
Jeśli chcesz uniknąć kolejek, możesz zarezerwować wizytę w odpowiedniej delegaturze za pośrednictwem strony https://rezerwacje.um.warszawa.pl/.**
Rejestracja pojazdu Warszawa – najważniejsze informacje
Na czym polega rejestracja samochodu? Warszawa nie wymaga dodatkowych dokumentów lub pozwoleń – kierujemy się zasadami obowiązującymi w całym kraju. Samochód może zarejestrować właściciel lub jego pełnomocnik. W drugim wypadku potrzebne jest pisemne upoważnienie.
Przy pierwszej rejestracji składa się podstawowe dokumenty, każda kolejna lub zmiana statusu auta na zabytkowe wymaga złożenia innych dokumentów w wydziale komunikacji miasta Warszawa. Rejestracja samochodu używanego wymaga przedstawienia umowy kupna-sprzedaży. W sytuacji, gdy jest to auto sprowadzane z zagranicy, umowa musi zostać przetłumaczona przez tłumacza przysięgłego. Pamiętaj również o opłaceniu akcyzy lub cła w zależności od kraju, w którym nabyłeś pojazd.
Czy wiesz, że masz obowiązek zarejestrować pojazd w swoim miejscu zamieszkania, ale nie musisz zmieniać tablic? Oczywiście mamy na myśli wyłącznie pojazdy zakupione w Polsce. Jak to wygląda w praktyce? Kupiłeś używany samochód w Gdańsku, ale Twoim miejscem zamieszkania jest Warszawa. Rejestracja samochodu będzie polegała na dostarczeniu do urzędu wymaganych dokumentów i tablic rejestracyjnych, ale tylko po to, by wymienić na nich naklejki hologramowe z legalizacją.
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!
Dokumenty i wniosek o rejestrację pojazdu Warszawa
Jakie dokumenty należy dostarczyć do wydziału komunikacji, aby możliwa była rejestracja samochodu? Warszawa jako miasto stołeczne nie wymaga żadnych dodatkowych formalności.
Lista dokumentów, które musisz przygotować do rejestracji samochodu:
- wniosek o rejestrację pojazdu – Warszawa udostępnia go na stronie internetowej urzędu miejskiego, można go pobrać i wypełnić w domu,
- dokument tożsamości – dowód osobisty lub paszport (jeśli właściciel jest osobą fizyczną) lub odpis z KRS (jeżeli właściciel jest osobą prawną),
- dowód własności pojazdu – umowa kupna-sprzedaży, umowa darowizny, faktura lub orzeczenie sądu,
- dokumenty rejestracyjne – jeżeli pojazd był wcześniej zarejestrowany,
- zaświadczenie o ważności badania technicznego – jeżeli w dowodzie rejestracyjnym brak zapisu o aktualnym terminie kolejnego przeglądu,
- ważna polisa OC,
- pełnomocnictwo – jeżeli wniosek w Twoim imieniu składa pełnomocnik (opłata skarbowa za ustanowienie pełnomocnictwa wynosi 17 zł, jeżeli nie jest nim członek najbliższej rodziny)
- tablice rejestracyjne – nawet jeśli nie będziesz ich wymieniać, musisz je dostarczyć, by urzędnik wymienił naklejki legalizacyjne z hologramami.***
Ubezpieczenie samochodu a rejestracja samochodu w Warszawie
Jeśli przed Tobą pierwsza rejestracja samochodu w Polsce – zanim udasz się do urzędu – musisz wykupić ubezpieczenie OC, które w Polsce jest obowiązkowe. Zdarza się, że samochody używane mają wykupione OC, które będzie działać jeszcze jakiś czas po zakupie. OC wykupione przez poprzedniego właściciela przechodzi automatycznie na osobę, która nabyła auto.
W każdym z wyżej wymienionych przypadków dowód wykupienia ubezpieczenia OC powinien uzupełniać wniosek o rejestrację pojazdu. Warszawa to miasto, w którym bez problemu znajdziesz naszych agentów – zapraszamy do kontaktu z nimi w celu dobrania optymalnego ubezpieczenia samochodu. Polisę OC w LINK4 możesz wykupić również za pośrednictwem naszej infolinii oraz przez Internet, bez wychodzenia z domu.
Mamy nadzieję, że dostarczyliśmy wszystkich niezbędnych informacji w odpowiedzi na Twoje zapytanie: rejestracja pojazdu Warszawa. W kwestii ubezpieczeń również Ci pomożemy. Skontaktuj się z nami telefonicznie lub umów się na spotkanie z doradcą. Nie masz na to czasu? Wejdź na naszą stronę i wykup ubezpieczenie auta online.
* Rabat 7% wyłącznie na ubezpieczenie komunikacyjne wykupione przez Internet. Dla nowych i indywidualnych klientów. Szczegóły ubezpieczenia sprawdź w OWU na www.link4.pl. Rabat aktualny na dzień publikacji tekstu.
** Informacje na temat delegatur są aktualne na dzień publikacji tekstu i pochodzą ze strony: https://warszawa19115.pl/szukasz-informacji/transport-publiczny-drogownictwo/sprawy-komunikacyjne/rejestracja-pojazdow
*** Informacje na temat dokumentów potrzebnych w trakcie rejestracji pojazdu są aktualne na dzień publikacji tekstu i pochodzą ze strony: https://warszawa19115.pl/szukasz-informacji/transport-publiczny-drogownictwo/sprawy-komunikacyjne/rejestracja-pojazdow
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20