Kup online
polisę OC AC
Image
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Uszkodzone drzwi wejściowe – czy ubezpieczenie mieszkania je obejmuje?

Czas czytania: 7 min. 20 sek.

Wracasz do domu i widzisz uszkodzone drzwi. Niestety, taki widok zazwyczaj zwiastuje, że doszło do kradzieży. Ubezpieczenie mienia znajdującego się w mieszkaniu od włamania zapewni odszkodowanie w związku ze skradzionym mieniem, ale co z samymi drzwiami? Sprawdź.

Istnieje kilka rodzajów kradzieży, spośród których warto wyróżnić m.in.:

  • kradzież zwykłą – zabór czyjegoś mienia w celu jego przywłaszczenia z miejsca ubezpieczenia bez śladów włamania,z 
  • kradzież z rabunkiem – kradzież, której dokonano z użyciem przemocy albo groźby jej natychmiastowego użycia. Za rabunek uznaje się też wyłudzenie z użyciem podstępu wobec osób małoletnich, będących w podeszłym wieku lub nie w pełni sprawnych,
  • kradzież z włamaniem – kradzież, której towarzyszy włamanie do nieruchomości po sforsowaniu zabezpieczeń antywłamaniowych przy użyciu siły fizycznej i narzędzi albo przy użyciu podrobionych kluczy, pod warunkiem że ich użycie pozostawiło ślady.

W 2021 roku na terenie całej Polski doszło do 71 625 kradzieży z włamaniem, a tylko w 50,8% z nich udało się wykryć sprawcę, jak wynika z policyjnych statystyk. Lokalne dane dotyczące tego przestępstwa okazują się jeszcze bardziej niepokojące. Zgodnie z ustaleniami Komendy Stołecznej Policji, w 2023 roku w Warszawie miało miejsce 5 588 takich zdarzeń, a procent wykrycia ich sprawców wyniósł 32,6%.

W kontekście kradzieży z włamaniem istnieją sposoby na utrudnienie zadania włamywaczowi i zniechęcenie go do dalszego działania, jak chociażby montaż drzwi antywłamaniowych wysokiej klasy i zamków. Żaden z nich nie zapewni jednak stuprocentowej ochrony przed włamaniem. Jedyne, co pozostaje właścicielowi nieruchomości, to zabezpieczyć się przed finansowymi skutkami kradzieży, co może zapewnić ubezpieczenie mienia znajdującego się w mieszkaniu od kradzieży z włamaniem.

Jak działa takie ubezpieczenie? Czy drzwi uszkodzone podczas włamania są objęte ochroną ubezpieczeniową? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej.

Ubezpieczenie mienia znajdującego się w mieszkaniu od włamania – co warto wiedzieć?

W LINK4 w ramach pakietu ubezpieczenia mieszkania/domu - możesz ubezpieczyć mienie znajdujące się w domu od zdarzeń losowych oraz od Kradzieży z włamaniem lub Rabunku Dzięki ubezpieczeniu zapewnisz ochrony przed finansowymi skutkami szkód, w tym kradzieży mienia z ubezpieczonej nieruchomości. Co istotne, ochrona ta nie dotyczy jedynie skradzionych ruchomości, ale również elementów stałych, które mogą ulec dewastacji podczas próby dostania się do środka lub przeszukiwania wnętrza domu czy mieszkania przez włamywacza. Do takich elementów stałych mogą należeć m.in.:

  • wykończenie schodów, podłóg i sufitów,
  • powłoki malarskie wewnątrz domu lub mieszkania,
  • punkty świetlne na stałe związane z podłożem, 
  • obudowy instalacji i grzejników,
  • stałe wyposażenie łazienek,
  • zlewozmywaki,
  • bramy garażowe,
  • stolarka drzwiowa i okienna.

W odniesieniu do drzwi i okien ochrona ubezpieczeniowa obejmuje również przeszklenia, a także zamknięcia i zabezpieczenia przeciwwłamaniowe. Co to oznacza w praktyce? Jeśli włamywacz wyłamie drzwi lub rozwierci zamek, żeby dostać się do środka, likwidacja szkody obejmie również pokrycie kosztów naprawy powstałych w związku z tym uszkodzeń lub wymiany drzwi na nowe.

Czy uszkodzone drzwi pokojowe także są objęte zakresem ochrony ubezpieczeniowej? Tak, gdyż dotyczy ona wszystkich elementów stałych, w tym również stolarki okiennej i drzwiowej,.

Drzwi wejściowe a ubezpieczenie mieszkania?

Warto pamiętać, że konieczne jest spełnienie pewnych warunków. Aby właściwie zadziałało ubezpieczenie mieszkania, drzwi zewnętrzne muszą być skonstruowane, osadzone i zamknięte w taki sposób, żeby niemożliwe było ich otworzenie bez podrobionego klucza lub wyważenia ich z użyciem dużej siły i narzędzi. Skrzydło powinno też być pełne, a jeśli ma przeszklenia, klasa szyby nie może być niższa niż P-4.

Istotną kwestię stanowią także zamki. Aby ruchomości domowe zostały objęte zakresem ochrony ubezpieczeniowej, drzwi muszą być zamknięte na minimum jeden z poniższych zamków (lub kilka z nich):

  • zamek wielozastawkowy,
  • zamek wielopunktowy,
  • zamek elektroniczny (mechaniczno-elektroniczny),
  • zamek z certyfikatem.

Jeśli drzwi zewnętrzne są dwuskrzydłowe, spoczywa na Tobie dodatkowy obowiązek polegający na unieruchomieniu jednego skrzydła od wewnętrznej strony. Posłuży Ci do tego zasuwa z dołu i z góry. Wszystkie sztaby, skoble i zawiasy zewnętrzne muszą być wmurowane w ściany, przytwierdzone zaklinowanymi śrubami lub osadzone w inny, równie solidny sposób.

Montując zamki, należy zwrócić uwagę na to, żeby sposób ich osadzenia uniemożliwiał wypchnięcie bez wyłamania. Jeśli skrzydło ma przeszklenia, zamki powinny znajdować się w takim oddaleniu od nich, aby udaremnić próbę otwarcia drzwi po stłuczeniu szyby i włożeniu ręki do środka przez wybity w ten sposób otwór.

Warto mieć na uwadze to, że włamywacz może dostać się do środka nie tylko drzwiami frontowymi. W związku z tym wszystkie okna i drzwi powinny być właściwie osadzone, utrzymane w dobrym stanie technicznym i zamknięte, gdy nie ma Cię w domu czy mieszkaniu. Bramy garażowe muszą spełniać wymogi bezpieczeństwa producentów. Drzwi prowadzące do budynków gospodarczych i pomieszczeń przynależnych powinny spełniać takie wymagania jak drzwi zewnętrzne prowadzące do domu lub mieszkania. W odniesieniu do nich istnieje też konieczność montażu co najmniej jednego zamka wielozastawkowego lub kłódki wielozastawkowej.

Nie bez znaczenia pozostaje także kwestia ochrony kluczy i pilotów. Masz obowiązek chronić je przed kradzieżą, a jeśli któryś z nich zginie – jak najszybciej wymienić zamki na nowe ze względów bezpieczeństwa. 

Jeśli chodzi o drzwi zewnętrzne uszkodzone podczas włamania lub jego próby, to zostaną objęte ochroną ubezpieczeniową. Tym samym szkoda zostanie zlikwidowana z ubezpieczenia mienia od Kradzieży z włamaniem lub Rabunku. Pamiętaj jednak, że włamanie to niejedyne ryzyko mogące doprowadzić do dewastacji tego elementu. Warto też zabezpieczyć swoje mieszkanie i znajdują się w nim ruchomości, w tym drzwi, na wypadek uszkodzenia przez czynniki losowe, co może zapewnić jeden z poniższych produktów:

  • ubezpieczenie mienia od Pożaru i innych zdarzeń losowych,
  • ubezpieczenie mienia od wszelkiego ryzyka.

Co ważne, drugi z nich może również zapewnić ochronę przed skutkami kradzieży z włamaniem. W tym przypadku dla elementów stałych, do których należą uszkodzone drzwi wejściowe, obowiązuje limit odpowiedzialności równy do 10% sumy ubezpieczenia domu jednorodzinnego lub mieszkania, ale nie więcej niż 50 000 zł.

Jak zgłosić uszkodzone drzwi, aby otrzymać odszkodowanie?

Wracasz do domu lub mieszkania po pracy i widzisz uszkodzone drzwi oraz ślady jasno wskazujące na to, że do środka dostał się ktoś niepowołany? Twoim pierwszym krokiem powinno być wezwanie na miejsce policji, która sprawdzi, czy w środku nie czyha na Ciebie żadne zagrożenie, zabezpieczy ślady pozostawione przez sprawcę i wręczy Ci notatkę z miejsca zdarzenia. Zachowaj ten dokument, bo będzie niezbędny do przeprowadzenia procesu likwidacji szkody. 

W tym momencie możesz również przygotować dokumentację zdjęciową z miejsca zdarzenia. Sfotografuj wszystkie uszkodzenia i ślady dewastacji, a także sporządź listę skradzionych przedmiotów. To na jej podstawie zostanie obliczona kwota odszkodowania.

Następnie zabezpiecz mieszkanie lub dom w taki sposób, by zminimalizować ryzyko pogłębienia szkody, czyli np. powtórnego włamania. Uszkodzone drzwi zewnętrzne powinny zatem zostać osadzone na zawiasach w taki sposób, by choćby w pewnym zakresie chroniły przed wglądem i wejściem niepowołanych osób.

Na powiadomienie LINK4 o wystąpieniu szkody masz 7 dni od momentu, w którym udało Ci się ją zauważyć. Im szybciej to zrobisz, tym lepiej, gdyż ustalenie okoliczności zdarzenia zawsze jest prostsze wtedy, gdy nie upłynęło od niego dużo czasu. Wraz ze zgłoszeniem należy przedstawić wszystkie dokumenty potwierdzające zaistnienie szkody i jej rozmiar, czyli przede wszystkim wyżej wspomniane zdjęcia i notatkę policyjną. 

Do 7 dni od zgłoszenia zdarzenia LINK4 może przeprowadzić oględziny i do tego momentu nie możesz wprowadzać żadnych zmian w miejscu, w którym doszło do szkody. Oczywiście uszkodzone drzwi wejściowe nie mogą pozostać w takim stanie ze względów bezpieczeństwa. Zanim je naprawisz lub wymienisz na nowe, koniecznie uzyskaj najpierw zgodę LINK4. Robiąc coś na własną rękę, ryzykujesz tym, że LINK4 nie będzie w stanie w sposób rzetelny ocenić rozmiaru rzeczywistej szkody, a co za tym idzie – nie otrzymasz za to odszkodowania.

W ciągu 7 dni od zgłoszenia szkody LINK4 potwierdzi jego przyjęcie i rozpoczęcie procesu likwidacji. Jeśli to konieczne, zostaną przeprowadzone oględziny na miejscu. W ciągu 30 dni od zgłoszenia szkody otrzymasz należne odszkodowanie. Może zdarzyć się tak, że 30 dni okaże się niewystarczające do ustalenia okoliczności zdarzenia. W takim przypadku w tym terminie dostaniesz tylko bezsporną część odszkodowania, a resztę w terminie 14 dni od momentu, gdy uda się wyjaśnić pozostałe istotne czynniki.

Co może wpłynąć na ubezpieczenie mieszkania? 

Wysokość składki ubezpieczeniowej zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od wartości mienia, które chcemy objąć ochroną ubezpieczeniową. Warto pamiętać, że w odniesieniu do każdego ubezpieczenia obowiązują pewne wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela, których zaistnienie przesądza o odmowie wypłaty odszkodowania lub innego świadczenia. Jeśli chodzi o ubezpieczenie mienia od Kradzieży z włamaniem lub Rabunku, do tych najważniejszych należą:

  • zły stan techniczny i niewłaściwe zabezpieczenie drzwi zewnętrznych, okien, bram garażowych i innych otworów prowadzących do środka,
  • działanie osób trzecich przebywających w domu czy mieszkaniu za Twoim przyzwoleniem,
  • szkody powstałe podczas budowy, przebudowy, montażu, remontu lub rozbiórki domu jednorodzinnego lub mieszkania,
  • szkody wynikające z braku remontów i właściwej konserwacji domu, w tym również drzwi wejściowych,
  • szkody stanowiące efekt błędów w sztuce budowlanej,
  • szkody powstałe w domu lub mieszkaniu, w którym nikt nie mieszkał przez okres dłuższy niż 90 dni.

Jak zmniejszyć ryzyko uszkodzenia drzwi wejściowych podczas włamania?

Nie jesteś w stanie zabezpieczyć drzwi wejściowych przed skutkami włamania ze stuprocentową skutecznością. Jeśli trafisz na upartego osobnika i niekorzystny splot okoliczności, nic nie powstrzyma go przed wejściem do środka, przy czym często efektem takiego działania jest uszkodzenie drzwi. Warto jednak mieć świadomość tego, że istnieją sposoby na odstraszenie włamywacza. 

Należy do nich przede wszystkim montaż solidnych drzwi zewnętrznych oraz zamków patentowych, których sforsowanie wymaga nie tylko odpowiednich narzędzi i umiejętności, ale też czasu. Im dłużej włamywacz znajduje się przy drzwiach, tym większe ryzyko, że ktoś go zauważy – sąsiad wychodzący ze swojego mieszkania i schodzący po schodach, kurier z paczką albo choćby przechodzień udający się na spacer z psem. Każde takie spotkanie z kimś obcym zwiększa szansę wezwania policji. Taki przypadkowy świadek może przyczynić się do identyfikacji i ujęcia przestępcy.

Dobre zabezpieczenia mogą nie tylko odstraszyć włamywacza w trakcie działania, ale nawet zupełnie zniechęcić go od podejmowania jakiejkolwiek aktywności przy Twoich drzwiach. Sprytni sprawcy najczęściej wolą nie ryzykować, bo bardziej opłaca im się poszukać innego celu – łatwiejszego do sforsowania i wymagającego mniej pracy.

Istotna jest także ochrona kluczy i ich wizerunku. Choć niewiele osób o tym wie, klucz można dorobić nie tylko z oryginału, lecz również z jego zdjęcia, np. opublikowanego w mediach społecznościowych, by pochwalić się nowym nabytkiem. Warto unikać takich działań, aby nie ułatwiać pracy włamywaczowi.

Zostaw numer — oddzwonimy

i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!

Podsumowanie

Uszkodzone drzwi pokojowe czy wejściowe są objęte ochroną w ramach ubezpieczenia mienia od Kradzieży z włamaniem lub Rabunku. Jeśli podczas włamania dojdzie do ich uszkodzenia, otrzymasz odszkodowanie w kwocie pokrywającej koszt ich naprawienia lub zastąpienia ich nowym skrzydłem.

Jeśli chcesz kupić ubezpieczenie mienia zdarzeń losowych oraz od Kradzieży z włamaniem lub Rabunku, w LINK4 zrobisz to przez Internet, korzystając z kalkulatora online. Do dyspozycji masz również infolinię (22 4444423) i sieć agentów współpracujących z LINK4, u których dokonasz zakupu stacjonarnie.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Sprawdź też: Najtańsze Ubezpieczenie domu mieszkania, Ubezpieczenie domu mieszkania Szczecin

FAQ – często zadawane pytania

Czy ubezpieczenie mieszkania obejmuje wszystkie typy uszkodzeń drzwi wejściowych?

Tak, o ile są to uszkodzenia wynikające z próby włamania. Jeśli do szkód doszło na skutek naturalnego zużycia materiału lub jego niewłaściwej konserwacji, to ochrona ubezpieczeniowa nie zadziała w takim przypadku.

Jak szybko mogę otrzymać odszkodowanie po zgłoszeniu uszkodzenia drzwi?

O ile nie zajdą żadne niestandardowe okoliczności, to w ciągu 30 dni.

Co mogę zrobić, żeby moje drzwi wejściowe były odpowiednio zabezpieczone przed włamaniem?

Postaw na wysokiej jakości drzwi i dobre zamki. Pamiętaj też o ich regularnym serwisowaniu i reagowaniu na ślady uszkodzenia czy zużycia z biegiem czasu.

Przeczytaj podobne wpisy

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz składkę 

już teraz

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon. - pt. 8 - 20