Suma gwarancyjna OC komunikacyjnego. Co to jest i ile wynosi?
Każdy właściciel pojazdu w razie szkody oczekuje, że jego polisa ubezpieczeniowa pokryje pełną wartość napraw. Warto jednak pamiętać, że kolizje i wypadki to nie tylko straty mienia, ale mogą one wiązać się z długofalową rekonwalescencją osób pokrzywdzonych. Kto wtedy pokryje koszty leczenia i rehabilitacji? Sprawdź, czym jest suma gwarancyjna OC i czym różni się ona od sumy ubezpieczenia.
Spis treści:
1. Czym jest suma gwarancyjna OC?
2. Ile wynosi suma gwarancyjna OC?
3. Czym się różni suma gwarancyjna od sumy ubezpieczenia?
4. Suma gwarancyjna OC. Podsumowanie
W poniższym materiale poruszamy wszystkie najistotniejsze kwestie, które powinny zainteresować osoby nabywające polisę ubezpieczeniową odpowiedzialności cywilnej. Zależy nam na tym, by klienci LINK4 byli świadomymi konsumentami, którzy znają swoje prawa oraz możliwości. Przeczytaj więc ten artykuł i dołącz do grona zadowolonych klientów LINK4.
Czym jest suma gwarancyjna OC?
Suma gwarancyjna OC komunikacyjnego oznacza maksymalną kwotę, którą poszkodowany w wypadku/kolizji może uzyskać w ramach odszkodowania wynikającego z polisy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej sprawcy zdarzenia. Jest ona określona odgórnie ustawowo – w art. 36 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.
Chcesz dowiedzieć się, ile wynosi minimalna suma gwarancyjna ubezpieczenia OC? Szczegółowe informacje na ten temat czekają w poniższych częściach artykułu.
Przeczytaj również: Pojemność silnika a OC. Jaki wpływ ma pojemność na cenę ubezpieczenia?
Ile wynosi suma gwarancyjna OC?
Minimalna suma gwarancyjna OC została uregulowana prawnie. Jest to szczególnie istotne zarówno dla ubezpieczycieli, jak i osób, które chcą korzystać z ich usług, gdyż oznacza to, że jest ona taka sama w przypadku wszystkich towarzystw ubezpieczeniowych. Minimalna wysokość sumy gwarancyjnej OC zgodnie z art. 36 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych wynosi od 2019 r. (wartość aktualizowana jest w okresie 5-letnim):
29 876 400 zł – gdy dochodzi do szkód na osobie (suma gwarancyjna OC dotyczy jednego zdarzenia, obejmowanego ubezpieczeniem OC – bez względu na liczbę poszkodowanych);
6 021 600 zł – w przypadku szkód na mieniu, również dotyczy jednego zdarzenia.
Jak można zauważyć w oparciu o powyższe informacje , wysokość sumy gwarancyjnej odpowiedzialności cywilnej zależy od kursu euro (a dokładnie od wartości waluty w dniu powstania szkody). Ustala ją Narodowy Bank Polski (NBP). Warto więc być na bieżąco z takimi informacjami.
Dlaczego suma gwarancyjna OC w przypadku szkód osobowych jest wyższa?
W przypadku szkód osobowych, suma gwarancyjna OC musi zakładać pokrycie kosztów leczenia, rehabilitacji, opieki zdrowotnej i konieczności wypłaty renty poszkodowanemu – często długofalowo. Z kolei szkody na mieniu związane są m.in. z zapłatą za naprawę uszkodzonego samochodu lub odszkodowania w sytuacji, w które doszło do szkody całkowitej.
Polecamy także: Jazda bez prawa jazdy. Jakie kary grożą kierowcy?
Warto zaznaczyć, że ewentualny koszt hospitalizacji przy poważnych wypadkach jest dużo wyższy, niż koszt szkody całkowitej pojazdu – a do tego często dochodzi rekonwalescencja i renta. Suma gwarancyjna odpowiedzialności cywilnej to zatem ogromne wsparcie finansowe, które zabezpiecza osobę ubezpieczoną do określonej maksymalnej kwoty.
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Czym się różni suma gwarancyjna od sumy ubezpieczenia?
Pojęcia suma ubezpieczenia a suma gwarancyjna często stosowane są w języku potocznym w formie synonimów. Chociaż obydwa terminy oznaczają limit kwot ubezpieczenia wypłacanego przez ubezpieczyciela, nie należy korzystać z nich zamiennie.
Suma ubezpieczenia oznacza limit odpowiedzialności ubezpieczyciela, który określany jest na podstawie wartości ubezpieczanego mienia. Termin sumy ubezpieczenia zazwyczaj spotykany jest przy ubezpieczeniu mieszkania lub ubezpieczeniu AC. Suma gwarancyjna to z kolei kwota, do której poszkodowany może uzyskać odszkodowanie. Suma gwarancyjna występuje w ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej. Warto pamiętać o tym, że minimalna granica odpowiedzialności ubezpieczyciela uregulowana została ustawowo (o czym wspominaliśmy w powyższych akapitach).
W większości przypadków suma ubezpieczenia określana jest w sposób indywidualny. Zależy ona od wartości przedmiotów, które będą ubezpieczane (niezależnie od tego, czy są to nieruchomości, czy różnego rodzaju ruchomości, np. auta, sprzęt RTV i AGD). Wartość sumy ubezpieczenia ustalana jest na podstawie zróżnicowanych kryteriów.
Przykładowo: chcąc ubezpieczyć nieruchomość (np. dom na przedmieściach), suma ubezpieczenia wyliczana jest zgodnie z rynkowymi cenami podobnych obiektów na danym rynku. Jak wiadomo, wartość domu pod dużym miastem (jak np. Warszawa, Poznań lub Kraków) będzie statystycznie wyższa, niż w przypadku zabudowań mieszkalnych zlokalizowanych przy średnich lub małych metropoliach (jak np. Radom lub Lublin). Oczywiste jest zatem korzystanie w takich przypadkach z usług rzeczoznawcy, który dokona kalkulacji rzeczywistej wartości mienia – również na podstawie oględzin wykonanych przez ubezpieczyciela.
Zobacz też: Indywidualne tablice rejestracyjne. Jak je wyrobić i ile kosztują?
Ubezpieczyciel ustala jednak wysokość odszkodowania, zwracając szczególną uwagę na wartość ubezpieczonego przedmiotu w dniu zdarzenia. Sztuczne zawyżenie wartości ubezpieczanego mienia nie jest zatem miarodajne, gdyż wiąże się to zazwyczaj z wyższymi składkami, przy jednoczesnym ryzyku uzyskania mniejszego odszkodowania.
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!
Suma gwarancyjna OC. Podsumowanie
Wiesz już, czym jest suma gwarancyjna (maksymalna kwota, którą osoba poszkodowana może uzyskać w razie wypadku z polisy sprawcy) i suma ubezpieczenia. Mamy nadzieję, że wszystkie powyższe informacje zostały przedstawione w sposób czytelny i zrozumiały. Polisa ubezpieczeniowa to zabezpieczenie Twojej płynności finansowej w razie wypadku. Warto więc chronić nie tylko swoje mienie (tj. auta i mieszkania), ale i samego siebie. Poznaj propozycje różnych polis ubezpieczeniowych w LINK4 i przekonaj się, jak duże możliwości są na wyciągnięcie Twojej ręki.
Dzięki korzystaniu z wygodnego kalkulatora możesz obliczyć koszt składki bez konieczności wychodzenia z domu lub bez bezpośredniego kontaktu z doradcą. Na stronie LINK4 znajdziesz wszystkie niezbędne informacje, które pozwolą Ci ocenić realną wartość polis ubezpieczeniowych.
Chcesz poznać odpowiedzi na swoje pytania (np. jak w Twoim indywidualnym przypadku wygląda suma gwarancyjna a suma ubezpieczenia?) i zależy Ci na dostosowaniu ubezpieczenia do Twoich indywidualnych potrzeb oraz oczekiwań? Zachęcamy w takich przypadkach do rozmowy z doradcą lub agentem ubezpieczeniowym LINK4. Jesteśmy do Twojej dyspozycji.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20