Skórzana kierownica – jak o nią dbać?
Skórzana kierownica to symbol luksusu oraz samochodów klasy premium. Tego typu materiał jest przyjemny w dotyku oraz dobrze zachowuje się w różnych temperaturach. Niestety skóra, jak wszystko, brudzi się i zużywa. Jak dbać o skórzaną kierownicę oraz o czym pamiętać podczas konserwacji? Wszystkiego dowiesz się z tego tekstu.
Spis treści:
1. Codzienna jazda a skórzana kierownica – co jej szkodzi?
2. Czyszczenie skórzanej kierownicy – poradnik
3. Skóra na błysk, czyli konserwacja skórzanej kierownicy. O czym warto pamiętać?
4. Zadbaj o należytą ochronę
5. Teraz już wiesz, jak dbać o skórzaną kierownicę
Codzienna jazda a skórzana kierownica – co jej szkodzi?
Skórzana kierownica pomimo swojego luksusowego charakteru jest podatna na uszkodzenia, przetarcia oraz działanie promieni słonecznych. Widać to szczególnie w pojazdach, które są intensywnie eksploatowane. W takich przypadkach na powierzchni obszycia kierownicy szybko pojawiają się przetarcia oraz specyficzne chropowata powierzchnia. Skóra jest również stosunkowo łatwa do zadarcia, co również negatywnie wpływa na jej stan wizualny. Największym wrogiem skórzanej kierownicy jest jednak wilgoć, która w nadmiarze prowadzi do powstawania grzybów oraz rozpoczęciu procesu niszczenia. Jeśli więc możesz, chroń ten element Twojego pojazdu przed kontaktem z wodą. Konserwacja kierownicy skórzanej jest bardzo ważna w kontekście jej dobrego stanu.
Przeczytaj również: Regeneracja pompy wspomagania. Na czym polega i kiedy warto ją zrobić?
Czyszczenie skórzanej kierownicy – poradnik
W tej części tekstu dowiesz się, jak wygląda czyszczenie skórzanej kierownicy. Cały proces nie jest zbytnio wymagający, ale będziesz potrzebować kilku ważnych elementów takich jak:
środek do skóry,
duża i mała szczoteczka z mieszanym włosiem,
biała szmatka z mikrofibry zbierającą kurz,
puszka ze sprężonym powietrzem.
Kiedy już skompletujesz cały potrzebny ekwipunek czas przejść to czyszczenia. Na samym początku osłoń elementy, będące w bliskości z kierownicą. Zazwyczaj robi się to poprzez nałożenie ściereczek lub ręczników papierowych. Gdy cała powierzchnia będzie już zabezpieczona, nałóż na szczotkę środek czyszczący i umyj największe fragmenty kierownicy. Za każdym razem, gdy zakończysz usuwanie brudu z danego fragmentu, zbierz pianę oraz brud przy pomocy szmatki z mikrofibry. Nie zapomnij też o przepłukiwaniu szczoteczki. Użyj do tego czystej wody. Gdy największe części kierownicy są już czyste, czas przejść do pracy mniejszą szczoteczką. Nałóż na nią preparat i wyszoruj dokładnie trudno dostępne miejsca. Po wszystkim przetrzyj je mikrofibrą, a resztę zabrudzeń usuń przy pomocy sprężonego powietrza.
Szorowanie to nie jedyny krok, jeśli chodzi o czyszczenie. Bardzo ważna jest również konserwacja skórzanej kierownicy. Pozostaw kierownicę na około godzinę po myciu, a potem zajmij się zapewnieniem elementowi eleganckiego wyglądu jeszcze dłużej.
Pielęgnacja skórzanej kierownicy – tego potrzebujesz:
preparatu do ochrony i konserwacji kierownicy,
bawełnianego aplikatora w formie gąbki
Weź aplikator i nałóż na niego niewielką ilość preparatu do ochrony. Następnie umieść środek bezpośrednio na kierownicy i postaraj się wsmarować go we wszystkie fragmenty. Unikaj jednak grubych warstw, które będą długo schnąć i mogą utrudnić konserwację. Pamiętaj, by przed zakończeniem upewnić się, że preparat jest dokładnie wsmarowany w całą powierzchnię skórzanej kierownicy. Wiesz już, czym wyczyścić kierownicę skórzaną.
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Skóra na błysk, czyli konserwacja skórzanej kierownicy. O czym warto pamiętać?
Pielęgnacja kierownicy skórzanej to coś więcej niż czyszczenie i zabezpieczenie. Jeśli element ma już kilka dobrych lat, możesz spotkać się z sytuacją, gdy będzie potrzebować renowacji. Odmłodzenie kierownicy nie jest trudne, ale wymaga precyzji. Zazwyczaj polega na usunięciu starej farby oraz szpachlowania (w przypadku głębokich uszkodzeń). Tego typu czynności możesz z powodzeniem przeprowadzić we własnym zakresie. Sprawdź, jak wygląda pielęgnacja skórzanej kierownicy.
Zacznij o usunięcia farby oraz odtłuszczeniu powierzchni. Pamiętaj jednak, by używać do tego narzędzi przeznaczonych wyłącznie do elementów skórzanych. W innym wypadku możesz uszkodzić materiał i narazić się na dodatkowe koszty związane z przywróceniem kierownicy do idealnego stanu.
Następny krok to użycie specjalnej szpachelki, której zadaniem jest pomoc w wypełnieniu ewentualnych ubytków, które wpływają na efekt wizualny, jaki panuje w kabinie kierowcy. Po zakończeniu szpachlowania nadszedł czas na szlifowanie. Przyda Ci się do tego wodny papier ścierny o gradacji 500-600. Szlifuj do momentu, gdy uzyskasz pożądany efekt.
Jeśli Twoja skórzana kierownica jest w naprawdę złym stanie, zastanów się nad obszyciem jej całkowicie nowym materiałem. Nie zawsze bowiem możliwe jest doczyszczenie zabrudzeń lub renowacja tego niezwykle ważnego w kontekście prawidłowego działania samochodu, elementu. Wiesz już, jak wygląda pielęgnacja kierownicy skórzanej.
Sprawdź również: Obszywanie kierownicy. Samodzielnie czy u specjalisty?
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!
Zadbaj o należytą ochronę
Skoro wiesz już, jak dbać o skórzaną kierownicę przejdźmy do zapewnienia ochrony pojazdowi. Możesz tego dokonać poprzez wykupienie odpowiedniej polisy komunikacyjnej. Zgodnie z prawem każdy właściciel zarejestrowanego pojazdu mechanicznego jest zobowiązany do wykupienia ubezpieczenia OC, ale musisz wiedzieć, że są również inne polisy.
AC to drugie po ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej najchętniej wybierane rozwiązanie mające zapewnić ochronę finansową w razie wypadku. W ramach polisy otrzymasz odszkodowanie w sytuacji, gdy Twój pojazd zostanie uszkodzony z Twojej winy, z powodu aktów wandalizmu lub działań przyrody. Co ważne na pieniądze możesz również liczyć, gdy auto zostanie skradzione. Jest to bardzo ważne, ponieważ w innym przypadku zostaniesz na lodzie i będziesz musiał pokrywać koszty wynikające z utraconego samochodu we własnym zakresie.
Bardzo dobre oferty polis OC i AC znajdziesz w internecie. Jeśli zależy Ci na atrakcyjnych ofertach oraz dopasowanym zakresie ochrony, koniecznie zajrzyj na naszą stronę i wybierz rozwiązanie, które będzie pasować do Twoich potrzeb.
Zachęcamy do skorzystania z Kalkulatora LINK4, dzięki któremu w łatwy sposób przeliczysz swoje ubezpieczenie. Warto też porozmawiać bezpośrednio z konsultantami pod numerem 22 4444444 lub osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4.
Teraz już wiesz, jak dbać o skórzaną kierownicę
Jak widzisz, skórzana kierownica to element wymagający nieco troski oraz regularnej konserwacji. W innym wypadku szybko zauważysz na niej ślady użytkowania oraz nieestetyczne przebarwienia. Na szczęście wszystkie metody konserwacji kierownicy nie wymagają ani specjalistycznej wiedzy, ani kosztownych narzędzi. Wszystko możesz zrobić we własnym zakresie z minimalnym wkładem finansowym.
Pamiętaj też o tym, że raz na jakiś czas możesz obszyć kierownicę na nowo. Dzięki temu będzie wyglądać jak wtedy, gdy wyjechała z fabryki. Proces wymiany powinien być jednak przeprowadzony przez profesjonalny zakład tapicerski, zajmujący się tego typu usługami. Nie jesteś jednak skazany na starą i pobrudzoną kierownicę.
Oprócz zadbania o stan kabiny kierowcy ochroń również swoje finanse przed konsekwencjami wynikającymi z wypadków i innych zdarzeń drogowych. Wybierz polisę OC i AC, by stworzyć kompleksowy pakiet ochronny. Nie czekaj i sprawdź ofertę ubezpieczeń.
Ubezpieczenie Autocasco dostępne w LINK4 tylko w pakiecie z OC. Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20