Kup online
polisę OC AC
Image
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Samochody ze Szwajcarii. Co warto wiedzieć przed zakupem?

Image
Ikona klienta
353zł
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena objemuje: ubezpieczenie OC.
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
Ikona klienta
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
353zł
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena objemuje: ubezpieczenie OC.
Oblicz składkę
Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
595zł
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC.
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
595zł
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC.
Oblicz składkę
Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
723zł
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC + Auto Assistance.
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
723zł
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC + Auto Assistance.
Oblicz składkę
Czas czytania: 6 min. 53 sek.

Decydując się na zakup nowego samochodu zza granicy, zastanawiasz się, z jakiego kraju sprowadzić auto? Częstym wyborem okazuje się Szwajcaria. Dzisiaj podpowiemy, jak szukać i jak sprowadzić auto z tego kraju, by zyskać nowy i sprawy środek transportu.

Według statystyk podawanych przez Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar, w 2023 roku do Polski sprowadzono z zagranicy ponad 730 tysięcy samochodów osobowych – głównie z Niemiec, Francji i Belgii. Co ciekawe, na 10. miejscu w tym zestawieniu znajduje się Szwajcaria. Polacy z tego kraju sprowadzili aż 18 991 pojazdów. Liczba ta jednak stale rośnie. Zgodnie z danymi IBRM Samar, od stycznia do czerwca 2024 roku ze Szwajcarii do Polski sprowadzono już 11 095 samochodów, co stanowi wzrost aż o 17,8% względem poprzedniego roku. Dlaczego sprowadzenie samochodu ze Szwajcarii staje się aż tak atrakcyjne?

Samochody ze Szwajcarii – dlaczego to dobry wybór? 

Szwajcarzy nie lubią jeździć starymi samochodami, dlatego też często sprzedają stosunkowo nowe auta. Są one najczęściej bogato wyposażone. Sprzęt uważany w innych krajach za luksusowy jest w tym kraju na wyposażeniu każdego auta. Szwajcaria to także dobry rynek dla poszukujących mniej popularnych marek, zwłaszcza pochodzących z USA. Na dobry stan techniczny pojazdów duży wpływ mają też szwajcarskie drogi, które należą do najbezpieczniejszych i najlepiej utrzymanych w Europie. Generalnie modele pochodzące z tego państwa uchodzą powszechnie za wysokiej jakości, sprawdzone pojazdy. Nie oznacza to jednak, że w każdej sytuacji należy ufać sprzedawcy i że każde auto z tego kraju jest bezwypadkowe. 

Nie bez powodu handlowcy często sprowadzają uszkodzone auta ze Szwajcarii, które następnie naprawiane są w Polsce po znacznie niższych kosztach. Niezależnie od miejsca zakupu (Szwajcaria lub auto sprowadzone od polskiego dealera), zawsze należy sprawdzić historię pojazdu. Z drugiej strony nawet drobna usterka, która nie wpływa na bezpieczeństwo, jest też powodem, dla którego Szwajcarzy wymieniają auta i sprzedają swoje samochody. Szwajcaria znana jest z tego, iż auta jeżdżą tam po stromych drogach. W konsekwencji silniki są poddawane ekstremalnym obciążeniom. Dlatego powinieneś zwracać uwagę nie tylko na małe przebiegi, ale także ich potencjalne przeciążenie. Odbiór auta warto zatem wykonać przy udziale zaufanego mechanika, który zajmie się dokładnym sprawdzeniem pojazdu i zwróceniem uwagi na ewentualne usterki pod maską.

Wielu kupujących podkreśla, że auto ze Szwajcarii w większości przypadków jest znacznie lepiej utrzymane niż model pochodzący z innych krajów. Wynika to z faktu, iż Szwajcarzy dbają o swoje pojazdy, regularnie je serwisują i na bieżąco naprawiają nawet najdrobniejsze usterki.

Jak sprawdzić auto ze Szwajcarii? 

Zakup samochodu w Szwajcarii nie jest trudny. Wystarczy podpisać umowę, zapłacić za samochód, a właściciel wyrejestruje go w Office Cantonal des Automobiles et de la Navigation lub Strassenverkehrsamt, gdzie musi także oddać tablice rejestracyjne. Otrzymasz także dowód rejestracyjny z pieczątką potwierdzającą wyrejestrowanie pojazdu.

Jak sprawdzić samochód ze Szwajcarii? W dzisiejszych czasach możesz tego dokonać z pomocą numeru VIN. Do aut ze Szwajcarii nie potrzebujesz dekodera szwajcarskiego VIN lub CEPIK. Aby sprawdzić pojazd, wystarczy skorzystać z bezpłatnego serwisu historiapojazdu.gov.pl. Jeśli chcesz otrzymać raport dotyczący wybranego auta, wystarczy wejść na tę stronę i wpisać: 

  • numer rejestracyjny; 
  • numer VIN; 
  • datę pierwszej rejestracji samochodu. 

Informacje te znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym samochodu ze Szwajcarii. W raporcie znajdziesz wiele ważnych i przydatnych informacji dotyczących m.in. mocy i pojemności silnika, terminów okresowych badań technicznych oraz odczytów drogomierzy zapisanych podczas kontroli na stacji kontroli pojazdów. Zyskujesz też dostęp do informacji dotyczących m.in. tego, czy auto posiada ważne OC i czy doszło w nim do tzw. istotnej szkody. Poznasz także liczbę właścicieli, ewentualne oznaczenia w bazie jako wóz kradziony i wiele innych, istotnych danych.

Pamiętaj jednak, że nie każde auto zarejestrowane za granicą można sprawdzić w serwisie historiapojazdu.gov.pl. Jeśli brakuje w nim danych dotyczących samochodu, który Cię interesuje, możesz skorzystać na przykład z serwisu VIN Mentor, oferującego darmowe i płatne raporty VIN, które dostarczają szczegółowych informacji na temat wypadków, historii kradzieży, roszczeń ubezpieczeniowych i zapisów serwisowych.

Po wyrejestrowaniu pojazdu w szwajcarskim urzędzie trzeba zdecydować, jak przetransportować pojazd do Polski. Jeśli wybierzesz przewiezienie samochodu na przyczepie, będziesz zwolniony z procedur administracyjnych związanych z uzyskaniem tablic rejestracyjnych eksportowych i ubezpieczeniem. Wystarczy posiadanie umowy lub faktury, starego dowodu rejestracyjnego z pieczątką potwierdzającą wyrejestrowanie pojazdu oraz dokumentu EUR.1. Jest to certyfikat potwierdzający, że dany towar został wyprodukowany na terenie Unii Europejskiej. 

Szwajcaria nie przystąpiła do Unii Europejskiej, dlatego przy sprowadzaniu samochodu z tego kraju do Polski należy przejść odprawę celną i uiścić opłatę za cło. Jeśli nie posiadasz dokumentu EUR.1, gdyż auto zostało wyprodukowane poza obszarem Unii Europejskiej, wówczas cło wyniesie Cię 10% wartości auta.

Jeśli kupisz samochód ze Szwajcarii na własną rękę, może się zdarzyć, że będziesz musiał po niego pojechać sam i uzyskać dokument EUR.1. W takim wypadku powinieneś poprosić o jego kopię lub potwierdzenie od przedstawiciela marki pojazdu. Szwajcaria wymaga przechowywania takich dokumentów przez 10 lat. Dlatego, jeśli sprowadzasz pojazd, który jest starszy, możesz go nie otrzymać. W takiej sytuacji musisz liczyć się z obowiązkiem zapłaty cła.

W przypadku, gdy planujesz powrót autem do Polski, musisz wykupić tymczasową tablicę rejestracyjną z czerwonym paskiem i ubezpieczenie. Otrzymasz także tymczasowy dowód rejestracyjny. Wszystko to załatwisz w biurze, w którym poprzedni właściciel wyrejestrował pojazd. 

Tablice i dowód są ważne do końca danego miesiąca. Wyjątkiem jest ich zakup na 5 dni przed końcem lub później. Są one wtedy ważne do końca następnego miesiąca, ale nie dłużej niż 35 dni. Niestety, w różnych kantonach obowiązują inne przepisy dotyczące tablic rejestracyjnych eksportowych. Bez rejestracji samochodu nie można ich otrzymać np. w kantonie Bazylea. Ich ceny również różnią się między innymi w zależności od dnia miesiąca, w którym zgłosisz się do urzędu.

Konieczne jest również ważne badanie Motorfahrzeugkontrolle, czyli przegląd techniczny wykonany na stacji kontroli pojazdów. Należy go zrobić, jeśli od ostatniego przeglądu minęło więcej niż sześć miesięcy lub jeśli pojazd ma więcej niż 10 lat. Krótkoterminowe Badanie Eksportu jest ważne przez 30 dni.

Zostaw numer - oddzwonimy

i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!

Samochody ze Szwajcarii – rejestracja. Czego potrzebujesz? 

Do rejestracji samochodu ze Szwajcarii potrzebne są następujące dokumenty:

  • wniosek; 
  • dowód rejestracyjny;
  • dowód zakupu (umowa lub faktura); 
  • dokumenty tożsamości; 
  • dowód zapłaty podatku akcyzowego; 
  • karta pojazdu (jeśli została wydana); 
  • zaświadczenie o zakończeniu odprawy celnej (otrzymasz je z urzędu celnego);
  • zaświadczenie urzędu skarbowego o zapłacie podatku VAT; 
  • zaświadczenie o pozytywnych wynikach badań technicznych w Polsce; 
  • potwierdzenie uiszczenia opłaty rejestracyjnej;
  • tablice rejestracyjne (lub zaświadczenie o ich braku, jeśli samochód ze Szwajcarii przyjechał na lawecie).

Rejestracja samochodu z zagranicy kosztuje 160 zł i musi być dokonana w ciągu 30 dni od sprowadzenia pojazdu do Polski. Pamiętaj, że Twoje zagraniczne ubezpieczenie wygasa w momencie zarejestrowania pojazdu. Musisz więc wykupić polskie ubezpieczenie OC. Sama rejestracja samochodu to nie wszystko – do wymienionej kwoty dolicz też inne opłaty, w tym przede wszystkim cło i akcyzę.

Kupując samochód ze Szwajcarii samodzielnie, należy przejść wiele procedur: akcyza, zaświadczenie o odprawie celnej, dokument 1 EUR. Jeśli zdecydujesz się na sprowadzenie samochodu z napędem hybrydowym, elektrycznym albo spalinowym na kołach, należy również wziąć pod uwagę koszt tablic rejestracyjnych i tymczasowego ubezpieczenia. Dlatego też wiele osób sprowadzenie aut ze Szwajcarii powierza profesjonalnym firmom zajmującym się tego rodzaju usługami. Jednak w takim wypadku koszt sprowadzenia auta ze Szwajcarii będzie z pewnością wyższy.

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!

Ikona klienta
Mężczyzna, 38 lat, Ford Fiesta

353 zł

Oblicz składkę

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!

cena ubezpieczenia - Kobieta
Kobieta, 46 lat, Honda Civic

364 zł

Oblicz składkę

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!

cena ubezpieczenia - Mężczyzna
Mężczyzna, 39 lat, Volkswagen Passat

373 zł

Oblicz składkę

Auta ze Szwajcarii. Najważniejsze informacje 

Teraz już nie powinieneś mieć żadnych wątpliwości, w jaki sposób sprowadzić auto ze Szwajcarii. Wiesz również, jak zarejestrować auto z zagranicy. Dzięki naszym wskazówkom rejestracja samochodu na własną rękę będzie łatwiejsza.

Pamiętaj także, że auto ze Szwajcarii powinno być ubezpieczone, dlatego zapraszamy Cię do odwiedzenia strony www.link4.pl. Znajdziesz tutaj ofertę ubezpieczeń komunikacyjnych dostosowanych do potrzeb współczesnych kierowców.

Zachęcamy do skorzystania z Kalkulatora LINK4, dzięki któremu w łatwy sposób przeliczysz składkę ubezpieczenia OC. Warto też porozmawiać bezpośrednio z doradcą pod numerem 22 444 44 23 lub osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4.

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, ale warto też mieć dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne. Na przykład, dzięki AC w LINK4 Twój pojazd jest chroniony przed skutkami kolizji i wypadków. Uzyskasz odszkodowanie, gdy Twoje auto zostanie skradzione bądź zniszczone. Możesz też liczyć na ochronę, gdy pojazd zostanie uszkodzony przez osoby trzecie lub z Twojej winy.

W AC w LINK4 możesz zdecydować się na jeden z trzech wariantów likwidacji szkody. Do wyboru są następujące opcje:

  • ASO – naprawisz samochód w autoryzowanej stacji obsługi ASO;
  • Warsztat – naprawisz pojazd w dowolnym nieautoryzowanym warsztacie;
  • Kosztorys – otrzymasz odszkodowanie opracowane na podstawie kosztorysu szkody, a następnie samodzielnie zdecydujesz o sposobie naprawy.

Jeśli zdecydujesz się na wariant ASO albo Warsztat, możesz dodatkowo rozszerzyć zakres o opcję Auto zastępcze na czas naprawy. W takiej sytuacji, kiedy Twoje auto ulegnie wypadkowi i będzie wymagało naprawy w warsztacie, LINK4 zapewni Ci samochód zastępczy do 7 dni.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Zobacz też: OC Volkswagen, OC Honda

FAQ – odpowiedzi na pytania dotyczące rejestracji samochodu ze Szwajcarii

Od czego zależy koszt sprowadzenia auta ze Szwajcarii do Polski?

Na koszt sprowadzenia samochodu ze Szwajcarii do Polski wpływa wiele czynników, w tym m.in. sposób przewiezienia auta (czy na lawecie, czy na kołach), posiadanie zaświadczenia EUR.1, dzięki któremu unikniesz konieczności zapłaty 10% cła, a także pojemność silnika – od niej zależy wysokość akcyzy.

Ile wynosi cło auta ze Szwajcarii?

Cło za samochód sprowadzany ze Szwajcarii wynosi 10% wartości pojazdu. 

Czy trzeba płacić VAT za samochód ze Szwajcarii?

Tak, wynosi on 23%. Odprawy możesz też dokonać na terenie Niemiec, wówczas za VAT zapłacisz mniej – 19%. Jeśli kupujesz auto na firmę posiadającą europejski numer NIP, wówczas jesteś zwolniony z konieczności zapłaty VAT-u.

Jak przewieźć samochód ze Szwajcarii?

Samochód ze Szwajcarii możesz przewieźć na lawecie, wynajmując np. firmę spedycyjną świadczącą usługi transportowe lub samodzielnie, jadąc nim bezpośrednio, czyli „na kołach”.

Jakie dokumenty są potrzebne przy zakupie auta ze Szwajcarii?

Gdy kupisz auto ze Szwajcarii, dopilnuj, aby sprzedający przekazał Ci podpisaną umowę kupna-sprzedaży oraz dowód rejestracyjny z pieczątką potwierdzającą wyrejestrowanie pojazdu. Możesz również wystąpić o wydanie EUR.1.

Czy trzeba tłumaczyć dowód rejestracyjny ze Szwajcarii?

Gdy samochód pochodzi z kraju członkowskiego UE, Konfederacji Szwajcarskiej albo EFTA, nowy właściciel nie ma obowiązku tłumaczenia dowodu rejestracyjnego. Nie ma zatem potrzeby tłumaczenia dokumentów samochodowych w przypadku auta sprowadzanego ze Szwajcarii.

Źródła:

  1. https://www.samar.pl/__/3/3.a/121076/3.sc/11/Import-w-czerwcu-2024-roku---ci%C4%85gle-ro%C5%9Bnie.html?locale=pl_EN
  2. https://www.samar.pl/__/3/3.a/119736/3.sc/11/Import-w-grudniu-2023-roku%E2%80%94podsumowanie-roku-.html?locale=pl_EN
  3. https://www.gov.pl/web/gov/zarejestruj-pojazd
Przeczytaj podobne wpisy

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz składkę 

już teraz

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon. - pt. 8 - 20