Przedawnienie roszczeń z umowy ubezpieczenia OC. Co to jest i na czym polega?
W przypadku różnego typu zdarzeń drogowych osoba poszkodowana ma prawo do ubiegania się odszkodowania z polisy sprawcy. Jednak czy prawo to przysługuje bezterminowo? Na czym polega przedawnienie roszczeń z umowy ubezpieczenia OC?
Spis treści:
1. Co oznacza przedawnienie roszczeń z umowy ubezpieczenia OC?
2. Przedawnienie roszczeń ubezpieczeniowych OC – terminy i okoliczności
3. Czego jeszcze może dotyczyć przedawnienie roszczeń z umowy ubezpieczenia OC?
4. Przedawnienie roszczeń z umowy ubezpieczenia. Podsumowanie
Gdy ubiegasz się o odszkodowanie z polisy sprawcy kolizji drogowej, musisz pamiętać o złożeniu wniosku. Żeby został on rozpatrzony przez ubezpieczyciela, musi zostać złożony w odpowiednim terminie. W przeciwnym wypadku może mieć miejsce przedawnienie roszczeń z umowy ubezpieczenia. Na czym to polega?
Co oznacza przedawnienie roszczeń z umowy ubezpieczenia OC?
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej to polisa, którą musi mieć każdy właściciel pojazdu mechanicznego. Taki obowiązek jest związany z faktem, że to właśnie z niego wypłacane jest odszkodowanie osobie poszkodowanej w kolizji drogowej.
Jeżeli to z Twojej winy nastąpi kolizja drogowa, polisa OC sprawia, że osoba poszkodowana może uzyskać odszkodowanie bezpośrednio od ubezpieczyciela. Gdyby takiego obowiązku nie było – osoba poszkodowana w kolizji musiałaby każdorazowo dochodzić swoich roszczeń u sprawcy zdarzenia. Dzięki OC jest zatem o wiele szybciej, sprawniej i przede wszystkim… bezpieczniej.
Nie oznacza to jednak, że odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia OC obowiązuje bezterminowo. Istnieje coś takiego jak przedawnienie roszczeń z umowy ubezpieczenia. Co to takiego?
Otóż żeby otrzymać roszczenia z umowy ubezpieczenia, należy zwrócić się do ubezpieczyciela. Wypłata nie odbywa się “z automatu” – potrzebne jest zgłoszenie, które zawiera m.in. numer polisy ubezpieczeniowej sprawcy, przebieg zdarzenia, dane kontaktowe czy dane do wypłaty odszkodowania.
Jeżeli poszkodowany w określonym terminie nie zgłosi szkody u ubezpieczyciela, towarzystwo ubezpieczeniowe może powołać się na przedawnienie odszkodowania. Oznacza to, że osoba poszkodowana nie otrzyma pieniędzy, a ubezpieczyciel będzie powoływać się na niedotrzymanie terminu.
Przedawnienie roszczeń ubezpieczeniowych ma zatem na celu zmotywowanie osoby poszkodowanej do jak najszybszego zgłoszenia szkody. W końcu im szybciej zostanie ona zgłoszona – tym szybciej zostanie wypłacone odszkodowanie.
Dlatego też każda osoba – nie tylko zgłaszająca się po roszczenia z umowy ubezpieczenia – powinna mieć świadomość, że przestrzeganie obowiązujących terminów jest bardzo istotne. W końcu na szali jest otrzymanie odszkodowania lub też jego brak.
Zobacz także: Czym się różni OC od AC? Poznaj zakres tych ubezpieczeń
Przedawnienie roszczeń ubezpieczeniowych OC – terminy i okoliczności
Termin przedawnienia roszczeń z umowy ubezpieczenia nie jest stały. Zależy on m.in. od tego, jak wygląda szkoda.
Kiedy ma miejsce przedawnienie roszczeń o odszkodowanie? Jest to uregulowane w Kodeksie Cywilnym. Art. 819 KC jasno wskazuje, że roszczenia z umowy ubezpieczenia ulegają przedawnieniu po upływie 3 lat. Jednak jest to termin ogólny, który nie wskazuje na konkretne okoliczności, mające wpływ na wydłużenie czasu, w którym można zgłosić szkodę u ubezpieczyciela.
Trzeba zaznaczyć, że termin ten nie zawsze liczony jest od momentu wystąpienia szkody. Przedawnienie może być bowiem liczone także od momentu, w którym osoba poszkodowana dowiedziała się o szkodzie (lub przy zachowaniu należytej staranności mogła się dowiedzieć). Nie oznacza to jednak, że przedawnienie roszczeń o odszkodowanie może być odsuwane w nieskończoność – maksymalny termin nie może być bowiem dłuższy niż 10 lat.
Wspomniany powyżej limit 10 lat nie ma zastosowania w sytuacji, w której doszło do szkód na osobie. W takiej sytuacji 3 lata mogą być liczone od momentu dowiedzenia się o szkodzie – i bez maksymalnej cezury czasowej.
Nieco inaczej sytuacja wygląda w sytuacji, gdy miała miejsce szkoda na osobie nieletniej. W takiej sytuacji przedawnienie odszkodowania nastąpi dopiero po upływie 2 lat od uzyskania pełnoletniości przez taką osobę.
Ostatnia okoliczność mogąca mieć wpływ na wydłużenie terminu ubezpieczenia to sytuacja, w której szkoda była efektem czynu zabronionego (przestępstwa). W tej sytuacji termin wynosi 20 lat od dnia popełnienia przestępstwa.
Warto w tym miejscu zaznaczyć, że przedawnienie roszczeń ubezpieczeniowych nie zawsze musi mieć zastosowanie. Nawet jeżeli termin zostanie przekroczony, ubezpieczyciel może zrzec się prawa do skorzystania z przedawnienia. Takie sytuacje jednak nie zdarzają się często – w związku z tym warto zadbać o swoje interesy i nie dopuścić do sytuacji, w której przekroczony zostanie termin przedawnienia roszczeń z umowy ubezpieczenia.
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Czego jeszcze może dotyczyć przedawnienie roszczeń z umowy ubezpieczenia OC?
Czy istnieją sytuacje, w których przedawnienie roszczeń z umowy ubezpieczenia OC jest przedłużone? Tak – dzieje się tak w sytuacji, w której bieg przedawnienia zostaje przerwany. Wówczas okres, w którym możliwe jest złożenie szkody, jest liczony niejako od nowa.
Sytuacja, która może przerwać bieg liczenia przedawnienia to np. zgłoszenie szkody firmie ubezpieczeniowej, rozpoczęcie mediacji pomiędzy poszkodowanym a sprawcą czy też złożenie wniosku do komornika.
Warto w tym miejscu zaznaczyć jeszcze, że wniosek o odszkodowanie powinien zostać zgłoszony także wtedy, gdy sprawca kolizji jest nieznany lub też nie ma on ważnego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. W takiej sytuacji odszkodowanie zostanie wypłacone przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.
Pamiętaj także, że przedawnienie roszczeń z umowy ubezpieczenia OC działa w dwie strony. Także ubezpieczyciel ma 3 lata na rozpoczęcie starań o odzyskanie pieniędzy od ubezpieczającego lub sprawcy szkody. Takie sytuacje mają miejsce w przypadku, gdy właściciel pojazdu np. nie zapłacił składki lub ma zastosowanie regres OC (czyli domaganie się środków odpowiadających wypłaconemu odszkodowaniu w przypadku, gdy sprawca był np. nietrzeźwy w momencie spowodowania kolizji, nie miał uprawnień do kierowania pojazdem lub uciekł z miejsca zdarzenia).
Przeczytaj również: BLS, czyli Bezpośrednia Likwidacja Szkód. Co to jest?
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!
Przedawnienie roszczeń z umowy ubezpieczenia. Podsumowanie
Teraz z pewnością wiesz już, jak działa przedawnienie roszczeń z umowy ubezpieczenia. Jak widzisz – nie jest to szczególnie skomplikowany temat, a termin na zgłoszenie szkody wcale nie jest krótki. Pamiętaj jednak, że gdy będziesz stroną poszkodowaną w zdarzeniu drogowym – nie ma co zwlekać z ubieganiem się o swoje prawa.
Jak widzisz – ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest bardzo istotnym zabezpieczeniem dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Choć jest to ubezpieczenie obowiązkowe, to składka za nie może wyglądać inaczej w zależności od wielu czynników. Obliczanie OC uwzględnia m.in. wiek i staż (jako kierowcy) właściciela pojazdu, miejsce zamieszkania, pojemność silnika w ubezpieczonym samochodzie itd.
Jeżeli szukasz polisy, która będzie oferować bardzo dobre warunki, to koniecznie zapoznaj się z ofertą LINK4. Pamiętaj, że w naszej ofercie znajdziesz również ubezpieczenia Autocasco, a także Assistance, NNW. To oferta, której zdecydowanie warto się przyjrzeć.
Sprawdź kalkulator OC dostępny na naszej stronie, aby obliczyć wysokość składki.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20