Potrącenie sarny – gdzie zgłosić i jak się zabezpieczyć przed skutkami?
Potrąciłeś sarnę? A może chcesz wiedzieć, co zrobić w takiej sytuacji z wyprzedzeniem, aby nie szukać nerwowo informacji, gdy będziesz sprawcą podobnego zdarzenia? Poznaj zasady, które podpowiedzą Ci, jak należy zachować się po zderzeniu z dzikim zwierzęciem.
Spis treści:
1. Gdzie zgłosić potrącenie sarny na drodze?
2. Co grozi za potrącenie sarny?
3. Potrącenie sarny – ubezpieczenie pomoże?
4. Teraz już wiesz, gdzie zgłosić potrącenie sarny!
Potrąciłem sarnę – co robić? Zaraz wszystko Ci wyjaśnimy. O tym, jak poważne konsekwencje może mieć potrącenie sarny, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Takie zwierzę waży nawet dwadzieścia kilogramów. Już nieduża prędkość w momencie zderzenia może prowadzić do poważnych uszkodzeń w samochodzie. Sytuacja ta może być jednak jeszcze bardziej niebezpieczna – np. gdy dojdzie do nerwowych, impulsowych reakcji kierowcy na widok takiej zwierzyny. Co grozi za potrącenie sarny? Jak zachować się w takiej sytuacji? Gdzie zgłosić potrącenie sarny? Czytaj dalej, aby poznać odpowiedzi na te pytania.
Gdzie zgłosić potrącenie sarny na drodze?
Nie ma co się oszukiwać, nawet najbardziej ostrożnemu kierowcy może przytrafić się potrącenie sarny. Gdzie zgłosić takie zdarzenie? Warto mieć wiedzę na ten temat, aby – gdy już dojdzie do takiego zdarzenia – reagować szybko, a nie nerwowo przeszukiwać Internet w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie „potrąciłem sarnę – co robić?”.
Zatem – co zrobić po potrąceniu sarny? Takie zdarzenie może mieć różny przebieg. Zwierzę może wyskoczyć przed samochód jadący zarówno 50 jak i 100 km/h. Jak się zapewne domyślasz – potrącenie sarny może mieć wówczas zupełnie różne konsekwencje. W końcu potrącone zwierzę przy znacznie większej prędkości może doprowadzić do jeszcze poważniejszych uszkodzeń samochodu.
To jednak nie wszystko. Kierowca może także spanikować i np. zjechać do rowu lub na przeciwległy pas ruchu doprowadzając do kolizji z innym samochodem. Przy gwałtowanym manewrze istnieje również ryzyko wjechania w przydrożne drzewo. Jak widzisz – zdarzenie to może mieć różne konsekwencje. Jednak co zrobić po potrąceniu sarny?
Sarna potrącona przez samochód nie może zostać pozostawiona na drodze. Taką sytuację należy zgłosić. Trzeba niezwłocznie zadzwonić na policję, która przyjedzie na miejsce zdarzenia i sporządzi odpowiednią notatkę. Oprócz tego to właśnie policja wezwie na miejsce zdarzenia służby, dzięki którym potrącona sarna zostanie usunięta z miejsca zdarzenia.
Potrącenie sarny – co robić? Widzisz już, o których kwestiach należy pamiętać, gdy przytrafi Ci się podobne zdarzenie. Gdzie zgłosić taki wypadek – to również jest już dla Ciebie jasne. Jednak warto zastanowić się nad jeszcze jednym aspektem tej sytuacji. Otóż – co grozi za potrącenie sarny?
Sprawdź również: Droga hamowania – co to jest i od czego zależy?
Co grozi za potrącenie sarny?
Może zdarzyć się sytuacja, w której sarna potrącona przez samochód sama ucieknie. Niekiedy zwierzę w wyniku odniesionych obrażeń straci życie na miejscu. Jak widzisz – skutki wypadku mogą być różne.
Przytrafiło Ci się potrącenie sarny? Co zrobić w takiej sytuacji? Kto jest odpowiedzialny za usunięcie truchła zwierzęcia, które nie przeżyło zderzenia? Niezależnie od tego, jak potoczy się sytuacja – zawsze warto wezwać policję. To zdecydowanie najszybszy sposób na rozwiązanie problemu, gdyż mundurowi będą wiedzieć jakie kroki podjąć. Wezwą na miejsce np. lekarza weterynarii lub też przedstawicieli Polskiego Związku Łowieckiego, lub Służby Leśnej.
Pamiętaj, że potrącona sarna na drodze jest niebezpieczną przeszkodą, która może zmusić innych kierowców do wykonywania gwałtownych manewrów na drodze. Dlatego nigdy nie możesz doprowadzić do sytuacji, w której zostawisz poszkodowane zwierzę na jezdni. Za takie zachowanie grozi kara grzywny lub nawet areszt.
Wiedz o tym, że taką sytuację warto zgłosić nie tylko wtedy, gdy to Ty jesteś uczestnikiem kolizji. Jeżeli podczas podróży zauważysz na drodze martwe zwierzę – również powinieneś niezwłocznie powiadomić policję. W końcu inny kierowca może nie zauważyć takiej przeszkody – doprowadzając do niebezpiecznych sytuacji, np. wskutek nagłego zahamowania czy gwałtownej próby ominięcia zwierzęcia.
Pamiętaj, że samo potrącenie sarny nie jest karane. W końcu nie dochodzi do niego na skutek celowych działań kierowcy. Jednak niezgłoszenie takiego faktu jest już czynem zabronionym.
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Potrącenie sarny – ubezpieczenie pomoże?
Wiesz już, co grozi za potrącenie sarny. Masz też świadomość, gdzie zgłosić potrącenie sarny i jakie kary grożą za niezawiadomienie policji. Warto teraz przejść do tematu odszkodowania.
Gdy przytrafiło Ci się potrącenie sarny, ubezpieczenie może zapewniać Ci odszkodowanie. Jednak nie jest to reguła, dlatego warto dokładnie przyjrzeć się swojej polisie ubezpieczeniowej.
Przede wszystkim należy pamiętać, że samo ubezpieczenie OC samochodu nie zapewnia odszkodowania w przypadku, gdy ma miejsce potrącenie sarny. Co robić, jeżeli nie masz AC, a taka sytuacja przytrafiła się właśnie Tobie? Możesz domagać się odszkodowania na drodze sądowej od zarządcy drogi – jednak wyłącznie w sytuacji, w której dany odcinek nie był odpowiednio oznakowany. Oznacza to, że przy jezdni nie było znaku drogowego wskazującego na obowiązek zachowania szczególnej ostrożności w związku z dziką zwierzyną.
Nie wiesz, jak Twoje AC kwalifikuje potrącenie sarny? Ubezpieczenie tego typu jest dokładnie opisane w OWU. Dlatego sięgnij do tego dokumentu, aby sprawdzić, na jaką ochronę możesz liczyć w przypadku zderzeń z dziką zwierzyną. W zapisach powinny znaleźć się informacje, że wypłata odszkodowania jest przewidziana w przypadku zderzenia z dzikim zwierzęciem.
Żeby otrzymać takie odszkodowanie, należy skontaktować się z ubezpieczycielem i przedstawić zdarzenie. Pamiętaj, że w takich sytuacjach bardzo ważna okazuje się odpowiednia dokumentacja – dlatego dobrze jest zrobić zdjęcia na miejscu kolizji.
To, ile wynosi odszkodowanie, zależy oczywiście od skali zniszczeń. Na wypłatę pieniędzy należy natomiast najczęściej czekać do 30 dni od przyjęcia zgłoszenia szkody.
A co w sytuacji, gdy potrącona sarna doprowadziła do uszczerbku na zdrowiu kierowcy lub pasażerów? Wówczas odszkodowanie jest wypłacane z polisy NNW. Dlatego też warto opierać się nie tylko na samym OC czy AC – ale także na rozszerzeniu obejmującym ochronę od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków.
Przeczytaj również: Prawo jazdy i oznaczenia, które powinien znać każdy kierowca
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!
Teraz już wiesz, gdzie zgłosić potrącenie sarny!
Potrącenie sarny to bardzo poważna sprawa – nie powinno być co do tego wątpliwości. Jak widzisz, takie zdarzenie może przebiegać na różne sposoby. Tego typu zwierzyna czasem zupełnie niespodziewanie pojawia się na jezdni, nie pozostawiając kierowcy czasu na reakcję. Dlatego też podróżując drogami w pobliżu lasów, zawsze należy mieć na uwadze takie ryzyko i ograniczyć prędkość.
Przezorny kierowca, widząc znak ostrzegający przed zwierzyną, powinien nie tylko zdjąć nogę z gazu, lecz także bacznie obserwować okolicę. Dzięki temu jest w stanie zmniejszyć ryzyko kolizji z dzikim zwierzęciem do minimum.
Zobacz również: ubezpieczenie Audi, ubezpieczenie samochodu we Wrocławiu.
Dlatego też kierowca powinien zadbać o odpowiednie ubezpieczenie. Oprócz podstawowej – niezbędnej do poruszania się po drogach – polisy OC, warto wykupić także dodatkowe polisy. To właśnie dzięki nim jesteś w stanie zwiększyć swoje bezpieczeństwo podczas podróżowania.
Zachęcamy do skorzystania z Kalkulatora LINK4, dzięki któremu w łatwy sposób przeliczysz swoje ubezpieczenie. Warto też porozmawiać bezpośrednio z konsultantami pod numerem 22 4444444 lub osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20