Pierwsze ubezpieczenie mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Czas czytania: 5 min. 51 sek.

Przed zakupem pierwszego ubezpieczenia mieszkania warto dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę przy wyborze ochrony ubezpieczeniowej. Sprawdź, od czego i w jaki sposób możesz ubezpieczyć swoje mieszkanie.

Ubezpieczenie nieruchomości – dlaczego jest ważne?

Nie ma wątpliwości co do tego, że ubezpieczenie mieszkania jest niezwykle istotne. Niezależnie od tego, czy nieruchomość została zakupiona na kredyt, czy może za gotówkę, ubezpieczenie może ochronić finansowo Twoją inwestycję w razie wystąpienia szkody. Wiele osób, które dokonały zakupu swojego pierwszego mieszkania, zastanawia się nad tym, czy warto decydować się na wykupienie ubezpieczenia. 

Niestety, w każdym przypadku istnieje ryzyko, że w mieszkaniu lub domu dojdzie do pożaru, do zalania czy do niebezpiecznej awarii instalacji elektrycznej. Dodatkowo może zdarzyć się, że nastąpi włamanie, a nawet… uderzenie pojazdu mechanicznego. Choć większość osób wychodzi z założenia, że do takich zdarzeń nie dojdzie, nie należy przyjmować tego za pewnik. Nadal bowiem bardzo często dochodzi do takich wypadków – nie tylko w domach jednorodzinnych, ale też w nowoczesnych blokach czy w apartamentowcach. 

Jeżeli dojdzie do zdarzenia, np. pożaru w bloku, i Twoje mieszkanie zostanie doszczętnie zniszczone, a nie masz wykupionego ubezpieczenia, za remont i odkupienie całego wyposażenia domu będziesz musiał zapłacić z własnej kieszeni. 

Wybór odpowiedniego ubezpieczenia mieszkania – zakres i przedmiot ochrony

Wiesz już, z jakiego powodu ubezpieczenie mieszkania jest tak ważne. Pytanie tylko, jak wybrać odpowiednią ochronę ubezpieczeniową, która będzie dobrze dopasowana do Twoich potrzeb i oczekiwań? Jeśli chodzi o ubezpieczenie nieruchomości, możliwości jest naprawdę wiele. 

Zakres ubezpieczenia – jakie ryzyka obejmuje? 

Oczywiście sprawdź, jaki jest zakres ochrony nieruchomości. Wśród typowych zagrożeń, objętych ochroną w ramach ubezpieczenia mieszkania, wymienić należy przede wszystkim pożar, uderzenie pioruna, przepięcie czy inne awarie instalacji elektrycznej, eksplozję, uszkodzenia spowodowane przez silny wiatr, grad, a także zalanie. Polisa obejmuje także zalanie przez osoby trzecie, powódź, deszcz, trzęsienie ziemi, lawiny, napór śniegu, upadek drzew czy akty wandalizmu. Oczywiście nie ma wątpliwości co do tego, że im szersza jest ochrona, tym lepiej. 

To tylko przykłady. W LINK4 możesz ubezpieczenie mieszkania od pożaru i innych zdarzeń losowych obejmuje aż 23 zdarzenia nazwane. Jeśli któregoś z zagrożeń obawiasz się w sposób szczególny, koniecznie sprawdź, czy dana oferta obejmuje takie ryzyko. 

Jeżeli obawiasz się, że wybierzesz zbyt wąski zakres ochrony ubezpieczeniowej, możesz zdecydować się na ubezpieczenie od wszelkiego zdarzenia. Taką ochronę oferuje także LINK4. Nasze ubezpieczenie obejmuje wszelkie zdarzenia, poza tymi wyraźnie opisanymi przez wyłączenia w OWU. 

Obawiasz się konsekwencji finansowych kradzieży z włamaniem? W takim wypadku koniecznie ubezpiecz się także i przed skutkami takiego zdarzenia. W LINK4 do ubezpieczenia od pożaru i zdarzeń losowych możesz dokupić także ubezpieczenie od kradzieży z włamaniem i rabunku. Warto zaznaczyć, że to ryzyko wchodzi w zakres ubezpieczenia all risk. 

Przedmiot ubezpieczenia – czyli co możesz ubezpieczyć?

Wiesz już, że wybierając pierwsze (ale i każde kolejne) ubezpieczenie mieszkania, warto zwrócić uwagę, w jakich okolicznościach możesz liczyć na odszkodowanie. Drugi aspekt, na który koniecznie musisz zwrócić uwagę to przedmiot ubezpieczenia, czyli co objęte jest ochroną. 

Ubezpieczeniem mieszkania mogą być objęte nie tylko mury i elementy stałe, ale też wszystko to, co znajduje się wewnątrz nieruchomości, czyli ruchomości domowe. Z całą pewnością przechowujesz w domu wiele cennych dla Ciebie sprzętów czy przedmiotów. Samo wyposażenie mieszkania pewnie wiązało się ze sporymi kosztami. Należy pamiętać o tym, że wyposażenie mieszkania również może zostać objęte ochroną. 

Oprócz samego mieszkania, posiadasz także dodatkowe pomieszczenia, na przykład piwnicę? A może zdecydowałeś się na wykupienie miejsca parkingowego? Musisz pamiętać o tym, że w blokach – również nowych – często dochodzi do włamań i aktów wandalizmu. Ubezpieczając mieszkanie, ubezpieczysz także piwnicę czy inne pomieszczenia przynależne do mieszkania.

Zwróć uwagę na możliwości rozszerzenia ubezpieczenia

Wybierając pierwsze ubezpieczenie mieszkania, watro też sprawdzić, czy w ofercie nie znajdują się ciekawe rozszerzenia. 

Rozważ także opcję ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym. Co to takiego? To ubezpieczenie, które chroni Cię przed finansowymi konsekwencjami wyrządzenia szkód osobom trzecim związane z posiadaniem lub używaniem domu jednorodzinnego, mieszkania, domu letniskowego lub z wykonywaniem czynności życia prywatnego. Co to dokładnie oznacza? W OWU LINK4 zakres tego ubezpieczenia wyjaśniamy następująco:

  • Odpowiadamy za szkody osobowe i rzeczowe wyrządzone osobom trzecim, będące następstwem zdarzenia ubezpieczeniowego, które wystąpi w okresie ochrony ubezpieczeniowej, do których naprawienia zobowiązują Cię przepisy prawa.
  • Odpowiadamy również za szkody wyrządzone osobom trzecim, które są spowodowane pęknięciem, oderwaniem się lub odłączeniem się części składowych instalacji wodno-kanalizacyjnej znajdującej się w należącym do Ciebie domu jednorodzinnym lub mieszkaniu niezależnie od winy Twojej lub domowników, o ile nastąpiło to w okresie ochrony ubezpieczeniowej.

W LINK4 możesz także dodatkowo ubezpieczyć sprzęt audiowizualny, fotograficzny, elektroniczny i komputerowy oraz sprzęt zmechanizowany i urządzenia gospodarstwa domowego od przepięcia. Sprzęt taki będzie objęty ochroną jeżeli znajduje się w mieszkaniu.

Inną ciekawą opcją, jest ubezpieczenie szyb od stłuczenia. Obejmuje ono szyby okienne i drzwiowe, w tym również szklane elementy balkonów, oszklenia ścian, szklane przegrody ścienne, szklane balustrady schodowe oraz lustra, płyty szklane oraz lustra stanowiące część składową mebli, ceramiczne, szklane lub indukcyjne kuchenne płyty grzewcze, szklane elementy kabin prysznicowych, akwaria i terraria o pojemności powyżej 100 litrów, szyby kominkowe. Dzięki temu ubezpieczeniu możesz liczyć na odszkodowanie za powstałą na tych elementach szkodę. Co więcej, pokrywamy również koszty naprawy uszkodzonych elementów mocujących szybę w ramie oraz montażu elementów naprawionych lub nowych. 

Posiadasz domek letniskowy? Warto wiedzieć, że jeżeli ubezpieczasz mieszkanie (lub dom jednorodzinny) w LINK4, masz możliwość dokupienia ubezpieczenia domku letniskowego! 

Sprawdź, na co jeszcze możesz liczyć w ramach ubezpieczenia? Dodatkowe świadczenia 

Niekiedy ubezpieczyciel do ubezpieczenia mieszkania zapewnia Ci możliwość skorzystania z dodatkowych świadczeń. W LINK4 do każdej umowy ubezpieczenia mieszkania, w cenie składki otrzymujesz assistance domowy oraz ubezpieczenie pomocy prawnej. Dzięki temu pierwszemu możesz liczyć na pomoc w razie wystąpienia awarii. W zakres assistance domowego wchodzą:

  • assistance techniczny, 
  • assistance AGD/RTV/PC,
  • assistance rowerowy,
  • assistance informatyczny,
  • assistance medyczny. 

Z kolei w ramach ubezpieczenia pomocy prawnej umożliwimy Ci skorzystanie z usług prawnych oraz pokryjemy ich koszty, zgodnie z limitami ujętymi w OWU.

Zostaw numer - oddzwonimy

i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!

Zanim podpiszesz umowę, zapoznaj się z wyłączeniami odpowiedzialności!

Podjęcie decyzji o wyborze ubezpieczenia mieszkania nie jest proste. Niezbędne jest dokładne porównanie różnych ofert, a także zapoznanie się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia. Choć na ogół umowy ubezpieczeniowe są obszerne, warto pamiętać o tym, że znajduje się tam wiele ważnych zapisów. 

W pierwszej kolejności warto dowiedzieć się, co dokładnie jest objęte ubezpieczeniem. Sprawdź, w jakich sytuacjach ono zadziała.

Kolejna istotna kwestia dotyczy wyłączeń. Są to wszelkie sytuacje, w których ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania, pomimo że doszło do szkody. Może to być na przykład zalanie, do którego doszło w wyniku pozostawienie otwartych okien. Wszelkie niezbędne informacje znajdziesz w OWU, czyli w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. 

Jakie dokumenty i informacje są potrzebne?

Jakie dokumenty są niezbędne do zawarcia umowy ubezpieczenia mieszkania? To również zależy od konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego. 

W LINK4 potrzebne będą informacje na temat ubezpieczanego mieszkania – takie jak: jaki posiadasz tytuł prawny lokalu, jaką mieszkanie ma powierzchnię oraz czy posiada dodatkowe zabezpieczenia, takie jak drzwi antywłamaniowe,  czy monitoring. Z reguły potrzebne są również informacje dotyczące tego, na którym piętrze znajduje się  mieszkanie i  czy – na przykład jest w budowie czy też przebudowie. Wszystkie te informacje mogą wpłynąć na ostateczną cenę ubezpieczenia. 

Wiele firm oczekuje także informacji, czy w danym mieszkaniu prowadzona jest działalność gospodarcza. 

Podsumowanie

Wiesz już, dlaczego ubezpieczenie mieszkania jest tak ważne. Zakup nieruchomości to ogromna inwestycja, dlatego warto dodatkową ją zabezpieczyć. Dzięki temu zyskasz poczucie bezpieczeństwa, a kiedy dojdzie do szkody, uzyskasz odpowiednie odszkodowanie. 

Wybór najlepszego ubezpieczenia nie zawsze jest prosty. Koniecznie weź pod uwagę zarówno zakres ochrony ubezpieczeniowej, jak i wyłączenia. Uwzględnij także  dodatkowe ubezpieczenia, które mogą okazać się bardzo przydatne. Mowa tu na przykład o OC w życiu prywatnym czy o ubezpieczeniu ruchomości znajdujących się w  mieszkaniu. 

Zależy Ci na znalezieniu kompleksowego ubezpieczenia mieszkania? Chcesz, aby nieruchomość objęta była szeroką ochroną? Sprawdź naszą ofertę na stronie internetowej LINK4. Już teraz porozmawiaj bezpośrednio z doradcę LINK4 – zadzwoń pod 22 444 44 79 lub osobiście spotkaj się z agentem współpracującym z LINK4, który przedstawi Ci warianty ubezpieczenia i sfinalizuje ich zakup.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Zobacz też: Ubezpieczenie domu mieszkania od zwierząt, Ubezpieczenie domu mieszkania Warszawa

FAQ - Często zadawane pytania

Czy warto ubezpieczać mieszkanie, jeśli jest wynajmowane?

Właściciele nieruchomości, które są wynajmowane, nie powinni rezygnować z ubezpieczenia. Będzie to zabezpieczenie na wypadek zalania czy kradzieży z włamaniem lub rabunku ruchomości domowych, które należą do właściciela domu czy mieszkania.

Czy polisa obejmuje również mienie znajdujące się w moim mieszkaniu?

Jeśli zdecydujesz się ubezpieczenie domu/mieszkania - ochrona będą objęte również elementy stałe, czyli wszystko, co znajduje się w mieszkaniu i czego nie da się zdemontować. Możesz również wykupić ubezpieczenie ruchomości domowych. W takim przypadku ochroną objęte będą różnego typu sprzęty, meble, dzieła sztuki czy biżuteria. 

Jak zgłosić szkodę objętą ubezpieczeniem mieszkania?

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe ma własny sposób zgłaszania szkód. Na ogół istnieje kilka możliwości, jak kontakt telefoniczny, zgłoszenie szkody drogą elektroniczną lub skorzystanie ze specjalnego formularza na stronie internetowej. Istotne jest to, aby szkoda została zgłoszona jak najszybciej – najlepiej w tym samym dniu, w którym powstała, ewentualnie dnia kolejnego. 

 

Przeczytaj podobne wpisy

Czy artykuł był przydatny?