Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Ubezpieczenie mieszkania – jakie dokumenty są do tego potrzebne?

Image
Ikona klienta
353zł

Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena obejmuje: ubezpieczenie OC.
 

OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
Ikona klienta
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
353zł

Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena obejmuje: ubezpieczenie OC.
 

Oblicz składkę
Czas czytania: 5 min. 59 sek.

Planujesz kupić ubezpieczenie mieszkania? Jakie dokumenty są potrzebne do zawarcia umowy? W artykule wyjaśniamy, jak krok po kroku nabyć polisę i jakie formalności są niezbędne do sfinalizowania transakcji!

Ubezpieczenie mieszkania – jakie dokumenty będą Ci potrzebne do wykupienia polisy?

Ubezpieczenie mieszkania to jeden z najważniejszych elementów ochrony majątku. Dzięki niemu możesz być spokojny o swoje cztery kąty w razie pożaru, zalania, kradzieży czy innych nieszczęśliwych zdarzeń. Jakie dokumenty są wymagane do zawarcia umowy? 

Tak naprawdę, jedyne, czego potrzebujesz to swój numer PESEL. Niezależnie od sposobu zawierania umowy – internetowo, telefonicznie lub u agenta – nie będą wymagane od Ciebie żadne dokumenty. Towarzystwo ubezpieczeniowe potrzebuje informacji o ubezpieczającym i przedmiocie ubezpieczenia. Ubezpieczyciel jedynie w trakcie inspekcji (jeżeli taka byłaby przeprowadzana) lub w trakcie likwidacji szkody może poprosić Cię o przedstawienie dokumentów potwierdzających prawdziwość deklaracji.

Dokumentacja dotycząca nieruchomości – czego będziesz potrzebować?

Niektóre dokumenty dotyczące ubezpieczanej nieruchomości mogą jednak okazać się przydatne podczas wypełniania formularza ubezpieczeniowego. Do wyliczenia składki ubezpieczyciel potrzebuje konkretnych danych o nieruchomości:

  • Rodzaj nieruchomości – czy jest to dom jednorodzinny, mieszkanie w bloku. Informacja ta jest istotna dla ubezpieczyciela z kilku powodów, a jednym z nich jest to, że rodzaj nieruchomości wpływa na ryzyko wystąpienia konkretnej szkody.
  • Rok budowy – im starsza jest nieruchomość, tym istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia awarii instalacji wodno-kanalizacyjnych, Ubezpieczyciel może naliczyć wyższą składkę za ubezpieczenie starszego budynku.
  • Powierzchnia użytkowa – to całkowita powierzchnia pomieszczeń mieszkalnych, bez uwzględnienia piwnic, strychów, balkonów czy tarasów. Powierzchnia użytkowa wpływa na wartość nieruchomości i ruchomości, a tym samym na sumę ubezpieczenia.
  • Lokalizacja – położenie nieruchomości ma znaczenie dla oceny ryzyka wystąpienia szkód związanych z warunkami pogodowymi, np. powodzi.
  • Sposób użytkowania – czy mieszkanie jest Twoim miejscem stałego zamieszkania, czy wynajmujesz je innym osobom, czy też korzystasz z niego okazjonalnie lub sezonowo. Te informacje pozwolą ubezpieczycielowi ocenić ryzyko związane z częstotliwością i jakością nadzoru nad nieruchomością, Wszystkie te informacje wymagane są m.in do oceny ryzyka wystąpienia szkody. 

Dodatkowe informacje i dokumenty dla ubezpieczyciela

Ubezpieczyciel może poprosić o podanie dodatkowych informacji. Może przydać Ci się umowa kredytu albo informacja z banku, która zawiera informację, kto ma być wpisany w umowie jako uprawniony do otrzymania odszkodowania.

Jeżeli zakup Twojego mieszkania lub domu został sfinansowany kredytem hipotecznym, najprawdopodobniej umowa kredytowa zobowiązuje Cię do ubezpieczenia mieszkania i zawarcia w polisie cesji praw do ewentualnego odszkodowania na rzecz banku. Jest to standardowa forma zabezpieczenia kredytu. Cesja oznacza, że w razie szkody odszkodowanie będzie wypłacane nie Tobie, ale bankowi, który udzielił Ci kredytu.

Możesz również zostać poproszony o uzupełnienie informacji dotyczących zabezpieczeń i systemów alarmowych. Nieruchomość wyposażona w drzwi i okna antywłamaniowe, monitoring, oraz alarmy jest mniej narażona na ryzyko włamania, kradzieży Wysoki poziom zabezpieczeń może więc wpłynąć na ocenę ryzyka, a co za tym idzie, wysokość składki. Do zawarcia umowy ubezpieczenia może też być konieczne podanie informacji o wartości wyposażenia mieszkania, które ma zostać objęte ochroną.

To najważniejsze informacje, jakich może oczekiwać ubezpieczyciel, aby wykupić ubezpieczenie mieszkania. Co jest niezbędne do sfinalizowania transakcji? Zgoda na przetwarzanie danych do zawarcia umowy ubezpieczeniowej musi być wyrażona w sposób dobrowolny, świadomy i jednoznaczny, a Ty masz prawo do rezygnacji z niej w dowolnym momencie.

Zostaw numer - oddzwonimy

i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!

Jak kupić ubezpieczenie mieszkania w LINK4?

W ofercie LINK4 znajdziesz polisę mieszkaniową, które kompleksowo zadbają o ochronę finansową Twojego mienia w razie wystąpienia szkody Ubezpieczenie DOM to pakiet oferujący również szeroki zakres ochrony oraz świadczeń w ramach Home Assistance oraz OC w życiu prywatnym. Oferta jest skierowana do właścicieli mieszkań, domów jednorodzinnych, domów w budowie i przebudowie. W zależności od wybranego wariantu ubezpieczenia może ono zapewniać ochronę od wybranych – wskazanych w OWU – zdarzeń losowych, w tym takich, jak: pożar, zalanie, kradzież, wandalizm, uderzenie pioruna, uszkodzenia mechaniczne, lub od wszystkich ryzyk.

Home Assistance to pakiet świadczeń , które są dostępne w pakiecie DOM. Assistance obejmuje między innymi: pomoc techniczną, medyczną, czy informacyjną. Co to oznacza w praktyce? W razie zdarzenia losowego możesz liczyć na wsparcie fachowca, a gdyby po wystąpieniu szkody mieszkanie nie nadawało się do użytku, ubezpieczyciel zorganizuje i pokryje koszty zakwaterowania i transport na czas usunięcia skutków zdarzeń losowych (na zasadach i w granicach określonych w OWU).

Pakiet Dom z Home Assistance gwarantuje elastyczność w doborze zakresu ubezpieczenia i wyboru opcji dodatkowych. Jeśli zdecydowałeś się na wykupienie ubezpieczenia mieszkania w LINK4, możesz to zrobić samodzielnie przez Internet, telefon lub u Agenta. Jak krok po kroku przebiega procedura kupna ubezpieczenia mieszkania, jakie dokumenty są wymagane i jakie informacje musisz podać? 

  1. Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeniowego lub zadzwoń na infolinię pod nr 22 444 44 23 i podaj podstawowe dane dotyczące Twojego mieszkania, takie jak: adres, powierzchnia, wartość nieruchomości i mienia, rodzaj i liczba zabezpieczeń. 
  2. Kalkulator pokaże Ci zakres ubezpieczenia, a także dostępne opcje dodatkowe. Natomiast Doradca zada Ci kilka pytań, które pozwolą na wyliczenie składki dopasowanej do Twoich potrzeb. Dowiesz się wtedy, ile ona wyniesie i na jaki zakres ubezpieczenia możesz liczyć.
  3. Wybierz ofertę, która najbardziej Ci odpowiada i przejdź do formularza zamówienia. Wypełnij formularz swoimi danymi osobowymi i kontaktowymi, a także danymi dotyczącymi nieruchomości i wyposażenia. Zatwierdź formularz i zapoznaj się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia i polityką prywatności.

W razie potrzeby możesz skontaktować się z doradcą LINK4, który pomoże Ci przejść przez proces zakupu lub doradzi w wyborze opcji ubezpieczenia. Wolisz kontakt bezpośredni? Możesz wykupić polisę mieszkaniową osobiście u agenta współpracującego z LINK4.

Na co zwrócić uwagę przy kupnie ubezpieczenia mieszkania?

Ubezpieczenie mieszkania to ważna decyzja, która może mieć duże znaczenie w razie nieszczęśliwego zdarzenia. Dokumenty potrzebne do ubezpieczenia mieszkania i prosty sposób wykupienia polisy nie powinny decydować o wyborze oferty. Istotne są również inne czynniki, które będą miały wpływ na poziom ochrony oraz wysokość odszkodowania. Na co zwrócić uwagę, zanim podpiszesz umowę?

Zakres ubezpieczenia

To lista zdarzeń, które są objęte ochroną ubezpieczeniową i za które ubezpieczyciel wypłaci Ci odszkodowanie. Sprawdź, czy zakres ubezpieczenia odpowiada Twoim potrzebom i oczekiwaniom. Niektóre zdarzenia mogą być wyłączone z ochrony lub wymagać dodatkowej dopłaty. Przeczytaj uważnie OWU i sprawdź, co jest objęte ubezpieczeniem, a co nie.

Suma ubezpieczenia

to maksymalna kwota, do której ubezpieczyciel pokryje szkodę w razie zdarzenia objętego ubezpieczeniem. Suma ubezpieczenia powinna odpowiadać wartości Twojego mieszkania i jego wyposażenia.

Składka ubezpieczenia

Kwota, którą musisz zapłacić ubezpieczycielowi za ochronę ubezpieczeniową. Składka zależy od wielu czynników, takich jak wartość i parametry mieszkania, zakres ubezpieczenia, historia ubezpieczenia, sposób płatności. Sprawdź, czy składka jest dla Ciebie atrakcyjna i przystępna. 

Warunki zgłaszania i likwidacji szkód

To zasady, których musisz przestrzegać, jeśli dojdzie do zdarzenia objętego ubezpieczeniem i będziesz chciał ubiegać się o odszkodowanie. Ważne jest, abyś wiedział, jak zgłosić szkodę, jakie dokumenty przedstawić, jaki jest termin i sposób wypłaty odszkodowania, jakie są ewentualne ograniczenia lub wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela.

Podsumowanie

Wiesz już, jak wykupić ubezpieczenie mieszkania, jakie dokumenty są potrzebne oraz jakich informacji wymaga ubezpieczyciel. Nie musisz mieć przy sobie aktu własności, umowy najmu, czy innych dokumentów dotyczących nieruchomości. Wszystkie informacje o mieszkaniu, takie jak rodzaj, rok budowy, powierzchnia, lokalizacja, czy sposób użytkowania, deklarujesz samodzielnie w formularzu ubezpieczeniowym. Pamiętaj jednak, żeby podawać prawdziwe i dokładne dane, ponieważ w razie szkody mogą być one weryfikowane przez ubezpieczyciela.

Zobacz również: Ubezpieczenie domu mieszkania od pożaru, Ubezpieczenie domu mieszkania od przepięć

FAQ – Często Zadawane Pytania

Jakie dokumenty są wymagane do ubezpieczenia nowo kupionego mieszkania?

Do wykupienia ubezpieczenia mieszkania wymagane są tylko dane ubezpieczającego i ubezpieczonego oraz dane ubezpieczanej nieruchomości. Jeśli je znasz, nie musisz mieć przy sobie nawet dokumentu tożsamości. Nie ma też konieczności dostarczania ubezpieczycielowi kompletnej dokumentacji nieruchomości, takiej jak akt notarialny, plan budynku czy umowa kupna lub sprzedaży. Cały proces zakupu polisy odbywa się na podstawie złożonej deklaracji.

Czy potrzebuję dokumentów potwierdzających wartość mojego wyposażenia domowego?

Na etapie nabywania ubezpieczenia mieszkania nie są wymagane żadne dokumenty, gdyż wystarczy tylko złożone oświadczenie o wartości wyposażenia domowego. Warto jednak przechowywać faktury, paragony lub opisy i zdjęcia przedmiotów objętych ochroną. W razie wystąpienia szkody będą one pomocne w wycenie odszkodowania.

Jakie dokumenty są potrzebne do zmiany ubezpieczyciela?

Zazwyczaj umowa zawierana jest na konkretny okres i nie ma możliwości jej wypowiedzenia przed upływem tego okresu. Jednak istnieje możliwość sprawdzenia, czy OWU dopuszcza możliwość wypowiedzenia umowy przed upływem okresu, na jaki została ona zawarta. Wówczas będziesz potrzebował numeru aktualnej polisy, a także informacji o terminie ważności umowy i warunkach wypowiedzenia. 

Czy muszę zgłaszać ubezpieczycielowi przeprowadzenie remontu lub modernizacji?

Jeśli dokonałeś remontu lub zmian w swoim mieszkaniu, które mogą mieć wpływ na wartość lub stan techniczny nieruchomości, powinieneś poinformować o tym swojego ubezpieczyciela. Na tej podstawie ubezpieczyciel oceni, czy doszło do zmiany ryzyka ubezpieczeniowego i może zaproponować możliwość doubezpieczenia mienia.

Jakie są konsekwencje braku niektórych dokumentów podczas zawierania ubezpieczenia?

Przy zawieraniu umowy ubezpieczenia nie są wymagane żadne dokumenty. O przedstawienie niektórych z nich, np. dokumentu potwierdzającego własność mieszkania, a tym samym uprawnienie do otrzymania odszkodowania lub dokumentu potwierdzającego zakup i wartość określonych elementów wyposażenia ubezpieczyciel może poprosić Cię w procesie likwidacji szkody. Pamiętaj, że jeżeli dane podane przy ubezpieczeniu są nieprawdziwe, mogą być podstawą ograniczenia lub odmowy wypłaty odszkodowania.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl 

Przeczytaj podobne wpisy

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz składkę 

już teraz

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon. - pt. 8 - 20