Oględziny pojazdu – na czym polega inspekcja auta w AC?
Ubezpieczenie autocasco obejmuje szkody związane z uszkodzeniem lub zniszczeniem pojazdu. Oględziny pojazdu mają na celu udokumentować stan techniczny pojazdu przed zakupem polisy. Jak wyglądają oględziny pojazdu? Na czym polega inspekcja auta w AC? Wyjaśniamy!
Spis treści:
1. W jakim celu przeprowadza się oględziny pojazdu?
2. Na czym polega inspekcja samochodu?
3. Jak wygląda inspekcja samochodu?
4. Inspekcja pojazdu nie wypadła pomyślnie – co zrobić?
5. LINK4 – inspekcja pojazdu nigdy nie była prostsza!
6. Oględziny pojazdu a AC. Kilka słów na koniec
7. FAQ – najczęściej zadawane pytania o oględziny pojazdu
Każdego roku Polacy zawierają kilka milionów umów ubezpieczenia autocasco. Według danych Polskiej Izby Ubezpieczeń¹ w 2021 r. było ich 8 076 944. Ubezpieczyciele zlikwidowali łącznie 826 758 szkód, co oznacza, że mniej więcej 1 pojazd na 10 miał szkodę. Średni koszt jednej szkody wyniósł 7 257 zł.
Autocasco to popularne ubezpieczenie dobrowolne, które chroni Twój pojazd, gdy dojdzie do jego uszkodzenia w wyniku wypadku, kolizji, zderzenia ze zwierzęciem, działania siły natury czy działania osób trzecich. Twój samochód może być objęty ochroną również w razie kradzieży. Zawierając umowę ubezpieczenia autocasco, auto może zostać wytypowane do oględzin. Na czym to polega?
W jakim celu przeprowadza się oględziny pojazdu?
Zacznijmy od tego, czym tak naprawdę jest autocasco i co obejmuje. Zgodnie z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia Auto Casco w LINK4: „Wypłacamy odszkodowanie za Szkodę polegającą na uszkodzeniu lub zniszczeniu przedmiotu ubezpieczenia, która powstanie na skutek wszelkich nagłych i nieprzewidzianych zdarzeń. Na Twój wniosek możemy rozszerzyć ubezpieczenie o Szkody, które powstaną w wyniku Kradzieży”.
W LINK4 Auto Casco zawierane jest w formule All Risk, co oznacza, że pojazd jest objęty ochroną od wszelkich zdarzeń, poza tymi wprost wyłączonymi w OWU. Możesz liczyć na odszkodowanie w razie uszkodzenia samochodu na skutek kolizji z innym pojazdem, ze stałym obiektem lub wskutek działania sił natury.
Przeczytaj także: Autocasco All Risk − co to znaczy? Wyjaśniamy
Jeżeli pojazd został wytypowany do inspekcji, przeprowadza się ją w celu potwierdzenia stanu pojazdu i informacji przekazanych podczas zawierania umowy. Pozwala to zapobiec próbom wyłudzenia odszkodowania.
Ważne! Wyłudzenie odszkodowania jest przestępstwem z art. 298 i grozi za nie do 8 lat więzienia.
Na czym polega inspekcja samochodu?
Zdjęcia wykonane podczas inspekcji pojazdu przy umowie autocasco mają za zadanie udokumentować:
-
czy poszycie samochodu jest nienaruszone,
-
czy zgłoszone we wniosku o ubezpieczenie wyposażenie dodatkowe i przebieg zgadzają się ze stanem faktycznym,
-
identyfikację pojazdu – widoczny musi być numer rejestracyjny i VIN.
Zdjęcia powinny być wykonane w taki sposób, by było na nich widać cały samochód wraz z numerem rejestracyjnym. Oprócz tego należy także sfotografować deskę rozdzielczą z widocznym przebiegiem (ma znaczenie dla wartości pojazdu) oraz numer VIN.
Podstawowa dokumentacja powinna obejmować minimum:
-
zdjęcia 4 stron pojazdu z widocznym numerem rejestracyjnym
-
zdjęcie deski rozdzielczej ze aktualnym wskazaniem drogomierza
-
zdjęcie numeru VIN w dowolnym miejscu.
Wyposażenie dodatkowe jak alufelgi czy system audio można sfotografować dodatkowo.
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Jak wygląda inspekcja samochodu?
Istnieją różne możliwości wykonania inspekcji samochodu przystępującego do ubezpieczenia AC.
Inspekcję przeprowadza agent
Podczas zawierania umowy AC agent używa sprzętu fotograficznego do udokumentowania stanu pojazdu. Jest to dość szybka metoda, ponieważ agent najczęściej ma wprawę w robieniu takich zdjęć.
Inspekcję przeprowadza klient
Klient wykonuje samodzielnie zdjęcia pojazdu do AC zgodnie z wytycznymi. Zaletą jest to, że nie ma konieczności odwiedzania agenta czy czekania na rzeczoznawcę.
Fotoinspekcja
Klient otrzymuje link do aplikacji webowej, która krok po kroku prowadzi go przez proces robienia zdjęć do AC. Klient może sam wykonać zdjęcia i nie ma potrzeby oczekiwania na rzeczoznawcę. W tym wypadku potrzebny jest dostęp do Internetu.
Wideoinspekcja
To innowacyjna metoda inspekcji wprowadzona niedawno w LINK4. Klient otrzymuje link do aplikacji webowej, w której konsultant krok po kroku prowadzi go przez proces wykonywania zdjęć do AC. Nie musisz w tym celu pobierać specjalnej aplikacji. Potrzebujesz jedynie dostępu do Internetu.
Przeczytaj także: Jak zrobić zdjęcia do autocasco? Instrukcja krok po kroku
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!
Inspekcja pojazdu nie wypadła pomyślnie – co zrobić?
Czy inspekcja pojazdu może się nie udać? Owszem, zdarzają się takie sytuacje. Głównie wynikają z zastrzeżenia, że ubezpieczenie autocasco obejmuje swoim zakresem tylko uszkodzenia powstałe w trakcie trwania umowy AC. Nie obejmuje uszkodzeń istniejących przed datą startu ubezpieczenia.
Jeżeli w trakcie inspekcji okaże się, że pojazd posiada istotne uszkodzenia, firma ubezpieczeniowa ma prawo wypowiedzieć taką umowę. W LINK4 istnieją dwie sytuacje, w których inspekcja może zakończyć się wynikiem negatywnym:
-
Dane, które podałeś we Wniosku o ubezpieczenie, są niezgodne ze stanem faktycznym.
-
Pojazd jest uszkodzony lub w tak złym stanie technicznym, że wiedząc o tym, towarzystwo ubezpieczeniowe odmówiłoby zawarcia Umowy.
LINK4 – inspekcja pojazdu nigdy nie była prostsza!
Obecnie coraz więcej umów ubezpieczenia AC zawiera się przez Internet, a proces digitalizacji został jedynie przyspieszony przez pandemię Covid-19. Klienci korzystający z bezpośrednich kanałów sprzedaży ubezpieczeń oczekują nowoczesnych rozwiązań, także w kwestii wykonywania inspekcji pojazdu.
Wychodzimy tym oczekiwaniom naprzeciw – w LINK4 możesz skorzystać z fotoinspekcji, a od niedawna także z wideoinspekcji.
Fotoinspekcja w LINK4
Na numer telefonu podany we wniosku o ubezpieczenie autocasco otrzymasz link.
Klikając w link, uruchomisz aplikację, która umożliwi Ci wykonanie zdjęć do AC, oraz dostarczy wszelkich instrukcji co do tego, jak to zdjęcie wykonać. Dzięki temu samodzielnie przeprowadzisz inspekcję pojazdu bez konieczności wzywania rzeczoznawcy. To wygodne rozwiązanie zwłaszcza dla klientów zawierających ubezpieczenie z LINK4 przez Internet lub telefon.
Ważne! Żeby przeprowadzić fotoinspekcję, niezbędne jest zezwolenie aplikacji na używanie kamery telefonu.
Link, jaki otrzymasz na telefon, jest jednorazowy, i ważny przez 7 dni. Jeśli w tym czasie nie uda Ci się przeprowadzić fotoinspekcji albo coś rozłączy aplikację podczas wykonywania zdjęć, możesz wrócić do wykonywania inspekcji – aplikacja zatrzyma się bowiem na ostatnim zapisanym kroku.
To Ty wybierasz datę i miejsce przeprowadzenia inspekcji. Możesz to zrobić u siebie na posesji, na parkingu czy nawet na wycieczce.
Wideoinspekcja w LINK4
Wideoinspekcja pojazdu przy zawieraniu umowy AC to innowacja na polskim rynku wprowadzona niedawno przez LINK4. Od fotoinspekcji różni się tym, że zamiast wykonywać fotografie sam, zrobisz to z pomocą konsultanta podczas połączenia wideo. Dzięki temu widzimy Twój samochód wyraźniej i pod każdym kątem.
Ważne! Tak jak w przypadku fotoinspekcji, do wideoinspekcji konieczne jej zezwolenie aplikacji na korzystanie z kamery telefonu.
Jeśli Twój telefon ma np. zepsuty aparat albo chcesz zrobić nagranie wyższej jakości, możesz wysłać link do aplikacji na numer telefonu innej osoby i przeprowadzić wideoinspekcję, używając jej sprzętu.
Oględziny pojazdu a AC. Kilka słów na koniec
Inspekcja służy dokumentacji stanu technicznego pojazdu, aby uniknąć roszczeń za szkody powstałe przed zakupem ubezpieczenia. Proces inspekcji obejmuje wykonanie zdjęć pojazdu, dokumentujących stan karoserii, dodatkowe wyposażenie, numer rejestracyjny i numer VIN.
Istnieją różne metody przeprowadzenia inspekcji: przez agenta ubezpieczeniowego, rzeczoznawcę, klienta lub za pomocą telefonu (fotoinspekcja lub wideoinspekcja). Niepowodzenie inspekcji może prowadzić do odmowy zawarcia umowy ubezpieczenia.
Jeżeli chcesz kupić autocasco, zrobisz to wygodnie przez Internet. Na stronie LINK4 znajdziesz kalkulator OC/AC online, dzięki któremu szybko poznasz wysokość swojej polisy. Ubezpieczenie kupisz też telefonicznie, dzwoniąc pod numer 22 4444444, lub osobiście u agenta współpracującego z LINK4. Zapraszamy do kontaktu!
Sprawdź też: OC w Katowicach, OC Ford
Ubezpieczenie Autocasco dostępne w LINK4 tylko w pakiecie z OC. Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Źródła:
¹ Ubezpieczenia w liczbach 2021, https://piu.org.pl/wp-content/uploads/2022/04/ubezpieczenia-w-liczbach-2021.pdf
FAQ – najczęściej zadawane pytania o oględziny pojazdu
Jak wyglądają oględziny samochodu?
Oględziny samochodu przyjmowanego do ubezpieczenia AC polegają na wykonaniu dokumentacji zdjęciowej tego pojazdu. Mają na celu udokumentowanie stanu technicznego samochodu oraz jego wyposażenia dodatkowego sprzed zawarcia ubezpieczenia, ponieważ autocasco swoim zakresem nie obejmuje szkód, które powstały przed datą startu ubezpieczenia.
Czy mogę samemu zrobić zdjęcia do AC?
Tak, zdjęcia do autocasco możesz zrobić samodzielnie – możesz w tym celu skorzystać z opcji fotoinspekcji lub wideoinspekcji w LINK4. Większość telefonów obecnie ma wbudowane aparaty dostatecznej jakości, by udokumentować stan techniczny pojazdu. Jednakże ostateczna decyzja co do tego, kto ma przeprowadzić inspekcję pojazdu, należy do towarzystwa ubezpieczeniowego.
Czy do inspekcji pojazdu w AC jest potrzebny rzeczoznawca?
Istnieją różne metody inspekcji pojazdu, dlatego nie zawsze rzeczoznawca będzie potrzebny podczas oględzin. W większości przypadków inspekcja pojazdu przyjmowanego do ubezpieczenia AC ma na celu udokumentowanie jego stanu przed zawarciem umowy, a nie wycenę.
Ile trwają oględziny pojazdu?
To, ile czasu trwają oględziny pojazdu, zależy od wybranej metody oględzin. Fotoinspekcja i wideoinspekcja pojazdu w LINK4 trwają kilka minut. Inspekcja u agenta ubezpieczeniowego wraz z zawarciem umowy ubezpieczenia trwa nieco dłużej. Oględziny rzeczoznawcy trwają najdłużej, ponieważ czas oczekiwania na rzeczoznawcę, to z reguły kilka dni roboczych, a sama inspekcja jest dokładniejsza.
Nie udostępniłem pojazdu do oględzin. Co teraz?
Brak oględzin w wyznaczonym terminie może skutkować wypowiedzeniem umowy AC. W efekcie nie będziesz mieć AC.
Czy zdjęcia do AC są konieczne?
Zdjęcia nie zawsze są konieczne. O tym, czy Twój samochód został wytypowany do inspekcji, dowiesz się w momencie zawierania ubezpieczenia.
Mogą to być zdjęcia wykonane u agenta lub w ramach fotoinspekcji albo wideoinspekcji, podczas której łączysz się z konsultantem.
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20