Kup online
polisę OC AC
Image
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Napęd elektryczny w samochodzie – na co należy zwrócić uwagę?

Image
Ikona klienta
353zł
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena objemuje: ubezpieczenie OC.
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
Ikona klienta
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
353zł
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena objemuje: ubezpieczenie OC.
Oblicz składkę
Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
595zł
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC.
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
595zł
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC.
Oblicz składkę
Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
723zł
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC + Auto Assistance.
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
723zł
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC + Auto Assistance.
Oblicz składkę
Czas czytania: 5 min. 28 sek.

Coraz częściej producenci wszystkich marek oferują w sprzedaży samochody elektryczne różnego rodzaju. Poniżej omówimy wszystkie najważniejsze informacje związane z elektrykami, aby napęd samochodu elektrycznego nie stanowił już dla Ciebie zagadki.

Spis Treści:

  1. Napęd elektryczny w samochodzie – na co należy zwrócić uwagę? 

  2. Napęd elektryczny samochodu – które samochody go posiadają?

  3. Napęd samochodu elektrycznego. Czy zdarzają się usterki?

  4. Napęd elektryczny – podsumowanie

Samochody wyposażone w napęd elektryczny są projektowane w taki sposób, aby jazda nimi nie różniła się istotnie od jazdy zwyczajnym samochodem spalinowym. Tylko w ten sposób producenci są w stanie przekonać kierowców do przesiadki na nowy typ napędu. Każdy napęd elektryczny ma jednak swoje unikalne charakterystyki i warto na nie zwrócić uwagę, aby jak najlepiej wykorzystać ich potencjał.

Napęd elektryczny w samochodzie – na co należy zwrócić uwagę? 

Jeżeli wybierasz samochód wyposażony w napęd elektryczny, kluczowe będzie, aby sprawdzić pojemność baterii. Jeżeli kupujesz samochód nowy – nie ma problemu, dane od producenta raczej dokładnie opiszą, czego możesz się spodziewać po baterii. Jeżeli jednak kupujesz samochód używany – sprawa nieco się komplikuje. Napęd samochodu elektrycznego jest w pełni uzależniony od baterii, a jej wymiana może być droższa niż cały samochód.

napęd elektryczny - kierownica

Znajdujemy się obecnie w okresie przejściowym, gdy na rynku jest dostępnych coraz więcej samochodów wyposażonych w napęd elektryczny, ale brakuje jeszcze profesjonalnych usług z nimi związanych – na przykład zakładów oferujących dokładną analizę stanu baterii przed zakupem. Aby ocenić ją samodzielnie, warto przeprowadzić wywiad ze sprzedającym i oprzeć się na statystykach degradacji baterii, po czym przeprowadzić jazdę próbną.

Zobacz także: Co to jest samochód hybrydowy?

Przeprowadzając wywiad, możesz dowiedzieć się, jak sprzedający korzystał z auta, jak często je ładował, w jakim stopniu je rozładowywał. Optymalne z punktu widzenia trwałości baterii jest utrzymywanie jej naładowania w zakresie 20 – 80%. Druga sprawa to szybkie ładowanie – oczywiście z użytkowego punktu widzenia wygodne, ale bardzo rozgrzewa baterie, przyspieszając ich degradację.

Statystyki degradacji pojemności baterii samochodowych są dostępne w Internecie oraz bardzo często aktualizowane. Warto sprawdzić, jak wygląda w nich samochód, do którego kupna się przymierzasz. Kolejną kwestią jest sprawdzenie kilometrażu i opinii producenta. Większość marek deklaruje, że bateria zachowa określony procent pojemności po przejechaniu określonego dystansu. W połączeniu ze statystycznym tempem degradacji baterii jesteś w stanie dzięki temu wywnioskować, czego możesz oczekiwać po samochodzie wyposażonym w napęd elektryczny.

Ostatnim elementem jest test organoleptyczny. Istotne jest, aby samochód był w pełni naładowany. Ustaw dokładnie wszystko tak jak w swoim samochodzie, po czym delikatnie podkręć, aby ewentualnie uśrednianie danych przez komputer nie miało istotnego znaczenia – radio ustaw trochę głośniej niż zazwyczaj, klimatyzację włącz na mocniejszy niż zazwyczaj nawiew, a także włącz światła. 

Tak ustawionym samochodem wybierz się na jazdę próbną, w warunkach maksymalnie zbliżonych do tych, w których będziesz wykorzystywać auto na co dzień. Staraj się jechać tak, jak codziennie poruszasz się samochodem i obserwuj pozostały zasięg kilometrowy. Dzięki temu sprawdzisz w praktyce, jak funkcjonuje napęd samochodu elektrycznego oraz dowiesz się jakiego zasięgu możesz oczekiwać od danej baterii. 

Napęd elektryczny samochodu – które samochody go posiadają?

Omówiliśmy, jak sprawdzić efektywną pojemność baterii… jednak nie każdy samochód elektryczny opiera się o dużą baterię. Czasem napęd elektryczny samochodu ma tylko funkcję wspierającą. Aby wyjaśnić to dokładniej, musimy omówić rodzaje dostępnych na rynku elektryków. A tych mamy 4.

HEV – czyli samochody hybrydowe

Są to samochody, w których napęd elektryczny ma tylko funkcję wspomagającą wobec silnika spalinowego. Pozwala to poprawić trochę przyśpieszenie oraz zmniejszyć spalanie. Taki samochód wyposażony jest w normalny silnik spalinowy, jest on jego głównym napędem, ale przy mniejszych prędkościach samochód jest w stanie korzystać wyłącznie z napędu elektrycznego. Przy bardziej wymagających odcinkach oba silniki będą współpracowały, aby dostarczyć Ci najlepsze osiągi. Silnik elektryczny w takim samochodzie jest ładowany w czasie hamowania „biegami”, na zasadzie rowerowego dynama. 

PHEV – czyli samochody hybrydowe typu plug-in

Ten typ pojazdu jest zbliżony do poprzedniego rodzaju. Istotna różnica polega na wielkości baterii i silników – tutaj napęd elektryczny samochodu może w dużo większym stopniu wpływać na poruszanie samochodu. Niektóre samochody dalej będą opierały się na silniku spalinowym, a napęd elektryczny będzie istotniejszym niż w modelach HEV wsparciem. W innych to silnik elektryczny jest głównym napędem, wspomaganym tylko przez jednostkę spalinową. W tego rodzaju samochodach jednak odległości i zakres prędkości obsługiwanych przez napęd elektryczny są zdecydowanie większe.

napęd elektryczny - ładowanie

FCEV – czyli pojazdy, w których źródłem energii jest wodór

Teoretycznie jest to najbardziej zielony typ napędu. Wodór w ogniwach paliwowych wchodzi w reakcję z tlenem, produkując wodę i prąd – który jest wykorzystywany do napędzania samochodu. Istotną zaletą tego rodzaju pojazdów jest tankowanie – bardzo zbliżone do tradycyjnych pojazdów spalinowych. Są też jednak wady – pojazdy te są rzadkie, przez co także stacji, gdzie można zatankować pojazd wodorem, jest niewiele. Także sposób pozyskiwania wodoru sprawia, że ta „zielona” technologia nie jest do końca „zielona” – obecnie 96% wodoru jest pozyskiwane w ramach reformingu parowego gazu ziemnego – czyli z paliw kopalnych

Rozwój zielonych technologii energetycznych – energii słonecznej, wiatrowej i hydroelektrycznej – pozwoli w przyszłości pozyskiwać wodór w większym stopniu za pomocą elektrolizy wody. Sprawia to, że technologia FCEV ma potencjał, aby stać się najbardziej ekologicznym typem napędu. 

BEV – pojazdy całkowicie elektryczne, oparte o akumulatory

Najmocniej rozwijana obecnie gałąź motoryzacyjna, przede wszystkim z uwagi na ekologię – pojazdy w okresie użytkowania nie emitują CO2. Dyskusyjne jednak są produkcja, recykling oraz sposób pozyskiwania prądu. Rozwój technologii sprawia, że baterie są coraz bardziej efektywne, a ich produkcja wymaga coraz mniej metali ziem rzadkich i jest mniej szkodliwa dla środowiska. Poprawie ulega także recykling baterii, według ostatnich komunikatów jednego z producentów – aż 92% materiałów zużytej baterii może być wykorzystanych ponownie

Ostatnim zarzutem, wobec tego rodzaju napędu jest pochodzenie prądu – samochód ładowany z gniazdka będzie tak ekologiczny, jak sposób wytworzenia prądu dostarczanego do tego gniazdka. Trzeba jednak zwrócić uwagę, iż generowanie prądu w elektrowniach, nawet węglowych, jest zdecydowanie bardziej ekologiczne niż spalanie paliwa w samochodzie. Sprawność silników spalinowych oscyluje w okolicy 30 – 45%, sprawność elektrowni jest podobna. 

Jednak potężne przemysłowe filtry wykorzystywane w elektrowniach są nieporównywalnie skuteczniejsze od czegokolwiek, co można zamontować w małej puszce pod podwoziem samochodu. Oczywiście pozyskiwanie prądu z odnawialnych źródeł energii działa bezdyskusyjnie na korzyść samochodów wykorzystujących tego rodzaju elektryczny napęd.

Przeczytaj takżę: Mild hybrid – co to jest, jak działa i jakie ma zalety?

Zostaw numer - oddzwonimy

i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!

Napęd samochodu elektrycznego. Czy zdarzają się usterki?

Niezależnie od rodzaju pojazdu sam silnik elektryczny jest urządzeniem dosyć pancernym. Na jego korzyść działa ilość ruchomych elementów – często jest to dosłownie jeden element – wał obracający koła. Baterie nie posiadają ruchomych części, tak samo, jak ogniwa paliwowe. Oznacza to, że napęd elektryczny jest zdecydowanie mniej podatny na awarię niż jego odpowiednik spalinowy.

napęd elektryczny - usterka

Nietrudno jednak trafić ostatnio na artykuły mające wzbudzić strach wobec pojazdów elektrycznych, wskazujące na liczne pożary oraz trudność ich gaszenia zużywającą duże ilości wody. Przyjrzyjmy się jednak faktom. Według badań z 2021 roku szansa na zapłon samochodu elektrycznego jest 11 razy mniejsza niż w wypadku samochodu spalinowego. Rozwój technologii – tak baterii, jak i systemów gaszenia – sprawia, że pożary samochodów elektrycznych będą sprawiały coraz mniej problemów.

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!

Ikona klienta
Mężczyzna, 38 lat, Ford Fiesta

353 zł

Oblicz składkę

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!

cena ubezpieczenia - Kobieta
Kobieta, 46 lat, Honda Civic

364 zł

Oblicz składkę

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!

cena ubezpieczenia - Mężczyzna
Mężczyzna, 39 lat, Volkswagen Passat

373 zł

Oblicz składkę

Napęd elektryczny – podsumowanie 

Walka o ekologię sprawia, że pojazdy elektryczne są przyszłością motoryzacji. Obecnie każdy producent ma w ofercie kilka pojazdów elektrycznych różnego rodzaju, co sprawia, że ten rodzaj napędu staje się niezawodny. Najczęściej usterkom ulegają elementy wspólne dla wszystkich pojazdów, takie jak zawieszenie czy ogumienie. 

Sprawdź również: OC Fiat Tipoubezpieczenie OC Bytom

Samochód z napędem elektrycznym – tak samo, jak każde inne auto – należy ubezpieczyć. Obowiązkowe OC lub OC z dobrowolnym AC możesz kupić w LINK4. Skorzystaj z Kalkulatora, który pozwoli Ci poznać wysokość składki bez wychodzenia z domu. Polisę kupisz również przez telefon – możesz porozmawiać bezpośrednio z konsultantem pod numerem 22 444 44 44. Możesz także osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4. Zachęcamy do kontaktu i skorzystania z oferty LINK4!

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl 

 

Przeczytaj podobne wpisy

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz składkę 

już teraz

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon. - pt. 8 - 20