Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Małe i średnie przedsiębiorstwa – czym są i czym różnią się od dużych?

Czas czytania: 6 min. 56 sek.

Małe i średnie przedsiębiorstwa stanowią obecnie trzon polskiej gospodarki. Czy Twoja firma również zalicza się do tej grupy? Sprawdź, czym wyróżniają się średnie i małe przedsiębiorstwa, a także, na co powinni zwrócić uwagę właściciele firm.

Na to, jak ważną rolę w polskiej gospodarce odgrywają małe i średnie przedsiębiorstwa, wskazuje chociażby raport opracowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Zgodnie z nim w 2023 roku w Polsce działało 2 066 209 przedsiębiorstw, które odpowiadały za 71,6% PKB. Zdecydowana większość polskich firm prowadzi działalność usługową (53,9%), handlową (20,9%), budowlaną (15,6%) i przemysłową (9,6%).

Ciekawy okazuje się również przekrój działających w Polsce firm pod kątem formy prawnej. Obecnie przewagę na rynku mają osoby fizyczne prowadzące działalność, które stanowią 86,6% wszystkich firm (z czego 98,9% to mikroprzedsiębiorstwa). Tylko 13,4% przedsiębiorstw to osoby prawne i jednostki niemające tej osobowości. 

Przyglądając się przekrojowi polskiego rynku, nietrudno też zauważyć, że to właśnie sektor MŚP odgrywa tu dominującą rolę. Podział firm według liczby pracujących prezentuje się następująco:

  • mikroprzedsiębiorstwa: 97,2% (29,5% udziału w PKB w 2023 roku);
  • małe przedsiębiorstwa: 2,1% (9,1% udziału w PKB w 2023 roku);
  • średnie przedsiębiorstwa: 0,6% (5,0% udziału w PKB w 2023 roku);
  • duże przedsiębiorstwa: 0,2% (28,0% udziału w PKB w 2023 roku).

Podsumowując, udział sektora MŚP we wszystkich firmach zarejestrowanych w Polsce wynosi obecnie 99,8% i odpowiada on za 71,6% udziałów w tworzeniu PKB. Jednocześnie zapewnia miejsca pracy dla 6,94 mln osób (bo właśnie tyle jest zatrudnionych w firmach z tego segmentu), co przekłada się na 55,9-procentowy udział w strukturze przeciętnego zatrudnienia w Polsce

Biorąc pod uwagę powyższe dane, trudno lekceważyć ważną pozycję sektora MŚP w polskiej gospodarce. Czy Twoja firma również jest ujęta w tych statystykach? Dowiedz się, jakie są różnice na linii małe a średnie przedsiębiorstwo, a także jaką rolę w każdej firmie może odegrać ubezpieczenie.

irm.

Co to jest małe przedsiębiorstwo, a jaką firmę można zaliczyć do średnich?

Biorąc pod uwagę strukturę polskiego rynku, nie powinno dziwić, że firmy z sektora MŚP są jednymi z najstaranniej określonych pod względem formalnym. Próbując określić jednoznaczne definicje dla poszczególnych grup znajdujących się w tej kategorii, warto skorzystać chociażby z Poradnika dla użytkowników dotyczącego definicji MŚP, który został opracowany przez Komisję Europejską. 

Zgodnie z tym dokumentem mikroprzedsiębiorstwo to takie, które zatrudnia mniej niż 10 pracowników, a jego obrót roczny lub roczna suma bilansowa nie przekracza 2 mln. Obecnie w Polsce działa 1 963 893 mikrofirm, które zatrudniają ok. 4,34 mln osób. 

Aby firma mogła zostać uznana za małą, musi zatrudniać mniej niż 50 pracowników. Istotne jest też kryterium dochodowe, które nie może przekraczać 10 mln euro w ramach obrotu rocznego lub rocznej sumy bilansowej. W 2023 roku w Polsce były aktywne 84 353 firmy, w których pracowało łącznie 1,04 mln osób. 

Co to jest średnie przedsiębiorstwo? Za takie uznaje się firmę, która zatrudnia mniej niż 250 pracowników, cechuje się obrotem rocznym niższym niż 50 mln euro, a do tego jej roczna suma bilansowa jest niższa niż 43 mln euro. Liczba średnich przedsiębiorstw w Polsce w 2023 roku wyniosła 14 712. Zapewniły one zatrudnienie dla 1,56 mln osób.

Małe i średnie przedsiębiorstwa vs. duże firmy – podstawowe różnice

Choć na polskim rynku zdecydowanie przeważają małe i średnie firmy, wciąż można spotkać się z dużymi przedsiębiorstwami, których odsetek wynosi obecnie 0,2%. Choć to niewiele, to jednak przedsiębiorcy z tego segmentu odpowiadają za aż 28,0% PKB w 2023 roku, co nie jest niskim wynikiem.

Z powyższych rozważań można łatwo wysnuć wnioski na temat tego, jak wyglądają różnice na linii małe a średnie przedsiębiorstwo. A jak to wygląda w odniesieniu do dużych firm?

Do tej grupy można obecnie zaliczyć firmy przekraczające wyżej wymienione kryteria, które określają, co to jest średnie przedsiębiorstwo. Zgodnie z tym biznes może zostać formalnie uznany za duży, jeśli:

  • zatrudnia 250 osób lub więcej;
  • zatrudnia mniej niż 250 pracowników, lecz roczny obrót firmy przekracza 50 milionów euro, a całkowity bilans roczny jest wyższy niż 43 miliony euro;
  • ponad 25% kapitału czy też praw do głosowania na zgromadzeniu wspólników/akcjonariuszy podlega bezpośredniej/pośredniej lub wspólnej/indywidualnej kontroli przez podmiot publiczny lub kilka z nich.

Dodatkowo warto pamiętać, że wymóg związany z liczbą pracowników musi zostać spełniony przez dwa kolejne okresy rozrachunkowe i obejmować tylko pełne etaty, aby mógł przyczynić się do nadania statusu dużego przedsiębiorcy. Jest to o tyle istotne, że to właśnie to kryterium najczęściej przesądza o tym fakcie.

Warto mieć świadomość tego, że prowadzenie dużego przedsiębiorstwa wiąże się z pewnymi obowiązkami. Jednym z najważniejszych okazuje się konieczność poinformowania drugiej strony transakcji handlowej o posiadaniu, uzyskaniu lub utracie statusu dużego przedsiębiorcy. Termin na dopełnienie tego obowiązku upływa najpóźniej przed zawarciem pierwszej transakcji, a jeśli tego nie dopilnujesz, możesz spotkać się z karą grzywny.

Posiadanie statusu dużego przedsiębiorcy wiąże się również z odrębnymi zasadami obowiązującymi w odniesieniu do terminów zapłat w transakcjach handlowych. Dotyczy to w szczególności tych transakcji, w których duża firma jest dłużnikiem, a firma z sektora MŚP wierzycielem. W takim układzie duży przedsiębiorca ma na zapłatę maksymalnie 60 dni od dnia dostarczenia faktury czy też rachunku.

Warto też pamiętać, że jeszcze jednym obowiązkiem dużego przedsiębiorcy jest przygotowanie sprawozdania rocznego dotyczącego terminów zapłaty w transakcjach handlowych, które były stosowane w ubiegłym roku kalendarzowym. Czas na to upływa 31 stycznia kolejnego roku.

Zostaw numer — oddzwonimy

i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!

Małe i średnie firmy – jakie ubezpieczenie okaże się przydatne?

Niezależnie od tego, czy masz małe, duże czy średnie przedsiębiorstwo, przyda Ci się dodatkowe wsparcie w prowadzeniu własnego biznesu, jakie może zapewnić posiadanie ubezpieczenia firmowego. Produkty z tej grupy w zdecydowanej większości są nieobowiązkowe, więc ich zakup zależy w stu procentach od indywidualnej decyzji przedsiębiorcy. 

Warto jednak pamiętać, że nieobowiązkowe ubezpieczenia firmowe niosą za sobą wiele korzyści dla przedsiębiorców. Jedną z największych jest bez wątpienia spokój ducha w kontekście ewentualnych roszczeń osób trzecich czy szkód na mieniu wchodzących w skład majątku firmy. 

Tego typu zdarzenia mogą poważnie nadszarpnąć budżet przedsiębiorstwa. Przykładowo, odszkodowanie dla osoby trzeciej, która została poszkodowana w związku z prowadzoną przez Ciebie działalnością gospodarczą, może wynieść nawet do kilkuset tysięcy złotych. Z drugiej strony, awaria maszyny przemysłowej może równać się wydatkowi na podobnym poziomie, jeśli korzystasz z wysoce specjalistycznego sprzętu.

Nie każda firma ma kapitał na niespodziewane wypadki, który mógłby sprostać takim wydatkom bez większych problemów. Ich wystąpienie może zatem znacząco utrudnić prowadzenie własnego biznesu, a nierzadko wręcz przesądzić o konieczności jego zamknięcia, by móc pokryć roszczenia osób trzecich.

Taka obawa nie zachodzi jednak, jeśli wcześniej kupisz ubezpieczenie dla swojej firmy. W takim przypadku ochrona ubezpieczeniowa może objąć zarówno odpowiedzialność cywilną względem osób trzecich, jak i finansowe skutki uszkodzenia lub utraty mienia. Jeśli więc dojdzie do wyżej wspomnianych sytuacji, możesz liczyć na odszkodowanie, które pozwoli Twojej firmie działać tak, jak dotychczas – zupełnie, jak gdyby nic się nie stało.

Jakie ubezpieczenie firmowe warto rozważyć? Wyjątkowo przydatne okazuje się m.in. ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, które zapewnia ochronę przed finansowymi konsekwencjami szkód wyrządzonych osobom trzecim w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej lub mieniem wykorzystywanym w ramach niej. Jeśli więc ktoś poślizgnie się na chodniku przed siedzibą Twojej firmy albo coś należącego do klienta zostanie zniszczone podczas realizowania usługi na jego rzecz, możesz liczyć na pokrycie kosztów przez ubezpieczyciela..

Z drugiej strony, mienie firmowe może być bardzo kosztowne, zwłaszcza jeśli poza standardowym wyposażeniem biurowym do tej grupy zaliczają się także specjalistyczne urządzenia czy maszyny przemysłowe. Biorąc pod uwagę to, że ich uszkodzenie lub utrata mogą przesądzić o przestoju w pracy i obniżeniu zysków firmy, posiadanie ubezpieczenia mienia może się okazać nieocenioną pomocą. Pieniądze z odszkodowania pomogą w naprawieniu sprzętu lub zastąpieniu go nowym, aby móc wznowić pracę na rzecz klientów.

Podsumowanie

Teraz już wiesz, co to jest małe przedsiębiorstwo i jak wygląda struktura polskiego rynku pod względem wielkości firm i ich udziału w tworzeniu PKB. To właśnie sektor MŚP dysponuje tutaj zdecydowaną przewagą względem innych przedsiębiorstw działających na rodzimym rynku. Istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że większość polskich firm, z jakimi spotkasz się w swoim życiu, będzie należeć właśnie do tego sektora gospodarki.

Jesteś przedsiębiorcą i działasz w sektorze MŚP? Z pewnością wiesz zatem, że prowadzenie własnej działalności gospodarczej wiąże się z wieloma obowiązkami – zarówno względem klientów i kontrahentów, jak i względem państwa oraz instytucji działających w ramach niego. Biorąc pod uwagę to, jak wiele spraw jest na głowie właściciela firmy, nietrudno nie zgodzić się z tym, że zrzucenie pewnych zmartwień z barków okazuje się niezwykle korzystną opcją zapewnianą przez ubezpieczenie firmowe.

Trzeba tu pamiętać, że zazwyczaj średnie, duże i małe przedsiębiorstwa nie muszą być ubezpieczone. Sięgając po nieobowiązkowe ubezpieczenie, przedsiębiorca może jednak zapewnić sobie spokój ducha, a ten okazuje się zdecydowaną korzyścią w kontekście biznesowym. Takie poczucie bezpieczeństwa oznacza bowiem możliwość skupienia się na innych kwestiach, takich jak chociażby rozwój biznesu czy zarządzanie kadrą pracowników.

Udało Ci się wybrać ubezpieczenie, na którego posiadaniu może zyskać Twoje małe lub średnie przedsiębiorstwo? LINK4 dysponuje wieloma produktami skierowanymi do właścicieli własnych biznesów – zapoznaj się z nimi, a z pewnością znajdziesz coś odpowiadającego Twoim oczekiwaniom.

Jak kupić wybrane ubezpieczenie? W tym celu zadzwoń pod numer 668 444 444 i porozmawiaj z doradcą LINK4, który pomoże Ci w wyborze ubezpieczenie dopasowanego do Twoich potrzeb. 

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

FAQ – często zadawane pytania

Czy ubezpieczenia dla MŚP są obowiązkowe?

Nie, małe i średnie firmy najczęściej nie podlegają żadnemu obowiązkowi ubezpieczeniowemu. Zdecydowana większość produktów przeznaczonych dla właścicieli takich biznesów jest nieobowiązkowa, więc decyzja należy tylko do Ciebie.

Jakie korzyści wynikają z posiadania ubezpieczeń dla MŚP?

Posiadanie nieobowiązkowych ubezpieczeń oznacza przede wszystkim spokój ducha, który jest nieocenionym wsparciem podczas prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Wbrew pozorom, małe i średnie firmy wiążą się ze sporą ilością formalności dla właścicieli. Dzięki ubezpieczeniu przedsiębiorcy mogą pozbyć się pewnych obaw, a tym samym zyskać więcej czasu na wypełnianie codziennych zobowiązań zawodowych.

Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przy wyborze ubezpieczeń dla MŚP?

Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę to, że segment MŚP jest bardzo zróżnicowany, gdyż zaliczają się do niego zarówno jednoosobowe działalności gospodarcze, jak i firmy zatrudniające do 250 osób i dysponujące rocznymi obrotami na poziomie do 50 milionów euro. W związku z tym przy wyborze produktów należy wziąć pod uwagę indywidualne potrzeby konkretnego biznesu.

Jakie są koszty ubezpieczeń dla MŚP?

Ceny produktów, z których mogą skorzystać małe i średnie firmy, zależą od wielu czynników, m.in. od branży i skali biznesu, liczby pracowników, ale też od zakresu ochrony ubezpieczeniowej w danym przypadku.

Jak zgłosić szkodę i skorzystać z ubezpieczenia dla MŚP w LINK4?

Aby zgłosić szkodę, należy skontaktować się z Centrum Alarmowym, dzwoniąc pod numer znajdujący się na polisie. Jeśli jest to konieczne, pamiętaj o wcześniejszym zabezpieczeniu miejsca zdarzenia (aby szkoda nie ulega pogłębieniu) i wezwaniu policji (jeśli szkoda wynika z popełnienia przestępstwa).

Przeczytaj podobne wpisy

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz składkę 

już teraz

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon. - pt. 8 - 20