Kupno samochodu na firmę od osoby prywatnej – co warto wiedzieć?
Zakup auta na firmę nieco różni się od tego dokonywanego na osobę prywatną. Jako przedsiębiorca powinieneś wiedzieć, że sprzedający będzie miał możliwość spisania wyłącznie umowy sprzedaży, a nie wystawienia faktury VAT. Jak przebiega kupno auta od osoby prywatnej na firmę?
Masz firmę i zdecydowałeś się na kupno auta od osoby prywatnej w ramach prowadzonej działalności? Jak wygląda zakup samochodu na firmę od osoby prywatnej? Umowa w takim przypadku obowiązuje? I czy jest to w ogóle możliwe? Jakie dokumenty są wtedy wymagane i na czym polega taki zakup? Jeśli auto kupowane będzie z drugiej ręki, czyli jako używane, to bardzo ważne będzie sprawdzenie jego stanu technicznego. Sprawdź, jak powinien przebiegać ten proces.
Zasady zakupu samochodu na firmę
W przypadku, kiedy zakup auta ma zostać zrealizowany na firmę, zasady są nieco inne niż w momencie kupna auta przez osobę prywatną. W końcu biorąc auto na firmę – jeżeli jesteś płatnikiem VAT – zapewne chcesz odliczyć VAT od zakupu pojazdu, a także rozliczać koszty użytkowania pojazdu, takie jak paliwo, amortyzacja, czy koszty napraw.
Kupując pojazd w celu wykorzystania go w prowadzonej działalności gospodarczej istotne jest, aby zakup był potwierdzony fakturą VAT. Wystawienie faktury VAT pozwala na dokonanie odliczenia podatku VAT zapłaconego w cenie pojazdu. Dowodem na to, że taki podatek został zapłacony, a zatem może być odliczony jest właśnie faktura. Warto wskazać, że faktura dokumentuje sprzedaż towarów i usług dokonywaną przez podatnika VAT na rzecz innego podatnika VAT.
Na fakturze jest wyszczególniona kwota podatku VAT, który przedsiębiorca może odliczyć po wprowadzeniu zakupionego pojazdu do ewidencji środków trwałych, czyli wykazując, że samochód faktycznie ma służyć do wykonywania czynności służbowych. Odliczenie podatku w tym przypadku może obejmować 50%, jeśli samochód będzie wykorzystywany przez przedsiębiorcę również do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą albo nawet 100% VAT, ale tylko w przypadku, gdy samochód ma być wykorzystywany wyłącznie w prowadzonej działalności.
W przypadku, kiedy jako przedsiębiorca zdecydujesz się na kupno samochodu od osoby prywatnej, to co do zasady nie będziesz mógł odliczyć zapłaconego podatku VAT, ponieważ kupując od konsumenta (osoby prywatnej) nie zapłacisz takiego podatku. Osoba prywatna nie może wystawić faktury VAT, a potwierdzeniem zakupu będzie jedynie umowa kupna-sprzedaży. Jak więc prawnie podejść do takiego zakupu i czy można wprowadzić takie auto do firmy?
Kupno samochodu od osoby prywatnej. Dokumentacja i formalności
Jeśli już zdecydujesz się zakupić dany samochód od osoby prywatnej to musisz podpisać ze sprzedającym odpowiedni dokument, poświadczający sprzedaż auta za odpowiednią cenę. W tym przypadku pojawia się znaczna różnica względem zakupu od innej firmy. Mowa o podatku VAT. Konsumenci nie są co do zasady płatnikami VAT, a zatem ustalając cenę sprzedaży nie doliczą do niej tego podatku. Nie mają też prawa do wystawienia faktury. Tym samym kupując samochód od osoby prywatnej zapłacisz nominalnie niższą cenę, ale nie będziesz mógł rozliczyć podatku VAT.
Jeśli wartość auta, na które się zdecydowałeś przekracza kwotę 10 000 zł, to musisz pamiętać o wprowadzeniu go do ewidencji środków trwałych. W przypadku auta kupionego na cywilnoprawną umowę sprzedaży, gdzie kupującym jesteś Ty jako osoba fizyczna, a nie Twoja działalność, to musisz pamiętać, że nie jest ona dokumentem uprawniającym do wniesienia auta do firmy. Jak więc to wykonać?
Musisz wtedy złożyć oświadczenie o przekazaniu prywatnych przedmiotów na cele działalności. Dopiero po złożeniu tego oświadczenia można samochód zamortyzować i ewidencjonować samochód jako firmowy, a co za tym idzie traktować koszty jego eksploatacji jako koszty uzyskania przychodu. W przypadku, kiedy na umowie jako kupujący wskazana jest Twoja firma, to będziesz mógł od razu wprowadzić auto do ewidencji środków trwałych. Pamiętaj, że w sytuacji, gdy samochód jest użytkowany nie tylko do celów firmowych, ale również prywatnie, można odliczać jedynie 50% zapłaconego podatku VAT oraz 70% kosztów.
Kupując auto od osoby prywatnej musisz też pamiętać o obowiązku zapłacenia obowiązkowego podatku od czynności cywilnoprawnych, tzw. PCC, którego stawka wynosi 2% od wartości umowy. Co do zasady podstawą do obliczenia podatku jest kwota wskazana na umowie, ale jeżeli będzie ona znacząco odbiegać od realnej wartości samochody, urzędnik ma prawo przyjąć do podstawy opodatkowania realną wartość w miejsce tej wskazanej na umowie.
Polecamy również: Akcyza za samochód – co to jest i ile wynosi?
Weryfikacja stanu technicznego pojazdu
Kupno samochodu na firmę od osoby prywatnej różni się przede wszystkim pod względem formalności podatkowych i możliwości wykorzystania różnego rodzaju ulg przewidzianych przepisami podatkowymi. Sam zakup i oględziny odbywają się identycznie jak w przypadku zakupu między osobami fizycznymi.
Jedną z istotnych kwestii jest weryfikacja stanu technicznego auta, które Cię interesuje. Jeszcze przed przyjazdem na miejsce oględzin warto zapytać, czy sprzedający nie ma nic przeciwko sprawdzeniu auta w ASO lub na stacji diagnostycznej.
Wstępne oględziny możesz przeprowadzić również samemu. Jak to zrobić? Przede wszystkim, sprawdź, czy pod maską nie zauważasz wycieków oleju, rozszczelnień, które mogą zwiastować poważniejsze usterki. Małe wycieki nie muszą świadczyć od razu o kosztownych naprawach. Sprawdź, jak pracuje silnik, czy jego działanie nie wzbudza podejrzeń, czy praca jest równa i liniowa.
Ocena stanu technicznego to także kwestia sprawdzenia stanu nadwozia samochodu i tego, w jakim stanie jest lakier, blacharka, czy nie ma podwójnych warstw lakieru, szpachli. To ważne informacje, które pozwolą na zweryfikowanie, czy auto miało jakieś przygody pod względem kolizji lub poważniejszych zdarzeń drogowych.
Ważne jest też, abyś zerknął i ocenił podwozie auta, czy podwozie jest w dobrej kondycji, a także czy nie widać nalotów rdzy, a jeśli widać, to czy nie zagrażają one konstrukcji całego pojazdu.
Jazda testowa pozwoli z kolei na sprawdzenie, w jakim stanie jest układ kierowniczy i zawieszenie. To tylko kilka z punktów do sprawdzenia. Jeśli nie czujesz się w tym pewnie, koniecznie udaj się ze sprzedającym do mechanika, który dokładnie sprawdzi samochód.. Warto zakupić auto z pewnego źródła, które posłuży Ci na długie lata!
Negocjacje cenowe i umowa kupna-sprzedaży
Zakup samochodu od osoby prywatnej na firmę za gotówkę, czy w kredycie pod względem oględzin i negocjacji nie różni się w ogóle od zakupu przez osobę fizyczną. Każdy kupujący chciałby przecież otrzymać jak najlepsze auto używane w możliwie najniższej cenie.
Przy oględzinach auta zwróć uwagę na każdy element auta – od stanu powłoki lakierniczej, przez stan wnętrza, na podwoziu i silniku kończąc. Zweryfikuj czy dane auto miało podejrzaną historię szkodową, czy wskazania przebiegu na liczniku są prawidłowe, a także sprawdź auto pod względem prawidłowości dokumentów.
Wszystko zależy też od Twojego budżetu oraz tego, jakie auto i do jakiego przeznaczenia chcesz kupić. Jeśli interesuje Cię kupno auta na firmę od osoby prywatnej i poszukujesz na przykład leciwego już samochodu dostawczego do Twojej firmy, to powinieneś liczyć się z faktem, że dość ciężko będzie znaleźć zadbany egzemplarz za niewielkie pieniądze.
Takie auta często są już mocno wyeksploatowane i kupno ich wiąże się z faktem, że służyły one do pracy komuś innemu. Powinieneś wtedy skupić się na innych aspektach niż stan lakieru. W aucie do pracy liczy się przede wszystkim stan techniczny!
Negocjacje cenowe powinny być przeprowadzane na miejscu, już po oględzinach samochodu, abyś wiedział, na czym próbować zbić nieco cenę z ogłoszenia. Każdy z mankamentów, to dodatkowa okazja, żeby urwać kilkaset złotych, co łącznie może dać całkiem sporą sumę, oczywiście jeśli sprzedający się zgodzi i będziesz mógł stwierdzić, że był to całkiem udany zakup samochodu na firmę od osoby prywatnej. Umowa sprzedaży to właśnie dokument, jaki otrzymasz w przypadku zakupu auta od osoby fizycznej. O tym, z czym wiąże się otrzymanie umowy kupna zamiast faktury VAT, piszemy poniżej.
Rozliczenie i księgowość
O rozliczeniu samochodu w księgowości i to takiego, który został kupiony od osoby prywatnej, decyduje fakt, po pierwsze, w jaki sposób auto jest używane i czy na umowie kupna-sprzedaży widniała firma, czy osoba fizyczna. Te parametry pozwalają na określenie stawki amortyzacji samochodu osobowego, co w dalszej perspektywie odbija się w postaci amortyzacji jako kosztu uzyskania przychodu. Kwestia prowadzenia ewidencji środka trwałego jest również bardzo ważna, ponieważ świadczy o tym, czy samochód faktycznie był użytkowany do celów służbowych. Ważny jest też rodzaj amortyzacji, czy odbywa się ona na zasadach ogólnych, czyli przyjęcie, że wartość auta spada równomiernie przez okres jego użytkowania (amortyzacja liniowa), czy jest to może amortyzacja liniowa przyspieszona, albo amortyzacja indywidualna.
Przeczytaj też: Potrącenie rowerzysty – jak wygląda odpowiedzialność finansowa i prawna?
Podsumowanie
Czy kupno samochodu od osoby prywatnej na firmę jest możliwe? Tak. Różnica przy zakupie polega na tym, że nie zapłacisz podatku VAT, nie dostaniesz faktury VAT i nie będziesz mógł odliczyć VAT od zakupu samochodu. Mimo to, dostępne do odliczenia będą inne koszty związane z użytkowaniem auta, takie jak paliwo czy serwisy. Podobna sytuacja będzie miała miejsce przy kupnie auta w komisie, który na samochód używany wystawi fakturę VAT marża. Musisz pamiętać też o kwestii amortyzacji auta zgodnie z prawem.
Niezależnie czy jest to zakup samochodu na firmę od osoby prywatnej, od innej firmy, czy zakup przez osobę fizyczną, każdy zakup samochodu wiąże się z obowiązkiem posiadania obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. W sytuacji zakupu ubezpieczonego samochodu, umowa która była zawarta przez sprzedającego „przechodzi” na nowego właściciela. Musisz jednak pamiętać, że taka umowa ubezpieczenia nie podlega automatycznemu odnowieniu, a zatem przed końcem ochrony musisz zawrzeć samodzielnie umowę na kolejny okres.
Jeśli chcesz poznać ofertę ubezpieczenia na samochód, który zamierzasz kupić lub który już kupiłeś, możesz skorzystać z Kalkulatora LINK4. Po wprowadzeniu danych Twoich oraz auta, będziesz mógł wyliczyć składkę ubezpieczeniową. Masz pytania dotyczące OC czy ubezpieczeń dobrowolnych w LINK4 (AC, Assistance, NNW)? Zadzwoń pod 22 444 44 23 i porozmawiaj z jednym z naszych doradców, który rozwieje Twoje wątpliwości dotyczące ubezpieczenia. Możesz też spotkać się z jednym z agentów współpracujących z LINK4, aby omówić warunki zawarcia umowy ubezpieczenia.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Zobacz również: Ubezpieczenie OC Rybnik, Najtansze Ubezpieczenie OC
FAQ – często zadawane pytania
Czy można kupić samochód na firmę od osoby prywatnej?
Kupno auta na firmę od osoby prywatnej jest możliwe, jednak w tym przypadku nie odliczysz podatku VAT za zakup samochodu, ponieważ nie zapłacisz takiego podatku kupując od konsumenta (osoby prywatnej). Jeżeli zdecydujesz się na taki zakup to możesz rozliczać koszty eksploatacji pojazdu w firmie na takich samych zasadach, jak samochód kupiony od przedsiębiorcy.
Do jakiej kwoty można kupić samochód na firmę?
Nie ma określonej kwoty, która mogłaby ograniczać kupno samochodu na firmę od osoby prywatnej. Są jednak pewne progi, o których musisz pamiętać, kupując dane auto. Po pierwsze, jeśli samochód będzie kosztował więcej niż 10 tys zł, to musisz pamiętać o wprowadzeniu go do ewidencji środków trwałych i o amortyzacji, która jest obowiązkowa. Innym progiem kwotowym, którego boją się przedsiębiorcy jest maksymalna kwota auta 150 tys zł, lub 225 tys w przypadku aut elektrycznych (tylko w leasingu, przy zakupie na fakturę VAT), która pozwala na wrzucenie w koszty firmy całej raty leasingu za auto (jeśli oczywiście jest ono w finansowaniu) i amortyzacji, która stanowi koszt uzyskania przychodu. Powyżej tej kwoty, rozliczenie odbywa się na zasadzie proporcji kwoty limitu do kwoty samochodu.
Czy można kupić samochód na firmę za gotówkę?
Zakup samochodu od osoby prywatnej na firmę za gotówkę jest jak najbardziej możliwy. Jest to jedna z form finansowania auta używanego. Musisz jednak pamiętać o progu 10 tys zł, który (jeśli auto przekracza tę wartość) obliguje Cię do dodania go do ewidencji środków trwałych, oraz konieczna jest jego amortyzacja indywidualna, albo liniowa. Pamiętaj też, że zakup za gotówkę lub w kredycie to jedyne formy zakupu auta od osoby prywatnej. Takiego auta nie da się poddać leasingowi! Pamiętaj też, że jeżeli samochód kupujesz od innej firmy obowiązuje limit dla płatności gotówką - gdy wartość transakcji przekracza 15 tys. zł brutto, płatność musi być zrealizowana z wykorzystaniem rachunku płatniczego.
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Przeczytaj podobne wpisy
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20