Kiedy zmienić opony na letnie? Wyjaśnia ekspert!
Bezpieczna, ekonomiczna i komfortowa jazda autem wymaga przystosowania go do warunków na drodze. Opony to z kolei jedne z najistotniejszych elementów wyposażenia, które mają realny wpływ na większość parametrów samochodu. Sprawdź, kiedy zmiana opon na letnie gwarantuje najlepsze efekty.
Spis treści:
1. Opony letnie – charakterystyka
2. Kiedy zmienić opony na letnie?
3. Zmiana opon na letnie. Czy jest konieczna?
4. Teraz już wiesz, kiedy wymienić opony na letnie!
Chroń siebie, pasażerów i pozostałych uczestników ruchu drogowego przed zagrożeniami. Nie jesteś w stanie przewidzieć wszystkiego, co wydarzy się podczas jazdy. Zmiana opon na letnie to zdecydowanie podstawa, o której należy pamiętać przy zakończeniu sezonu zimowego. Dlaczego? Odpowiedzi na pytania, kiedy zmienić opony na letnie i jak duże ma to znaczenie, znajdziesz w poniższym materiale.
Opony letnie – charakterystyka
Opony letnie produkowane są ze specjalnej mieszanki gumowej, która przystosowana została do pracy przy wyższych temperaturach powietrza niż ta zastosowana w oponach zimowych. Dzięki temu zapewniają one doskonałą przyczepność i właściwości jezdne na suchej oraz mokrej nawierzchni w sezonie wiosenno-letnim i wczesną jesienią. Ich cechą charakterystyczną jest także zmniejszony opór toczenia. Dzięki temu są one przystosowane do większej oszczędności paliwa i generują mniejszy hałas na drodze, co przekłada się też na komfort jazdy – zwłaszcza przy starszych pojazdach, które są gorzej wyciszone.
Czym opony letnie różnią się od zimowych?
Jazda na oponach zimowych w okresie ciepłego lata jest niebezpieczna. Skoro ich materiał inaczej reaguje na warunki otoczenia, będzie to także odczuwalne podczas jazdy. Musisz więc uważać – zwłaszcza przy nieco wyższych prędkościach (np. na drogach międzymiastowych) i w trakcie hamowania. O regularnej zmianie opon z zimowych na letnich powinny przypominać aspekty ekonomiczne. Zimowa opona jest po prostu „miękka”.
Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że wiosną i latem znacznie szybciej się ściera. Regularna eksploatacja prowadzi do szybszej konieczności zmiany ogumienia. Nie stresuj się jednak nad wyraz. Kilka dni użytkowania opony przy temperaturach rzędu +10 stopni Celsjusza nie spowoduje zniszczeń – dopiero częste podróżowanie późną wiosną i latem sprawi, że bieżnik ulegnie starciu o wiele szybciej.
Kiedy wymienić opony na letnie? Zobacz odpowiedź w kolejnych akapitach i nie ryzykuj!
Zobacz również: Ząbkowanie opon. Przyczyny, objawy, zapobieganie
Kiedy zmienić opony na letnie?
Zmiana opon na letnie powinna odbywać się w momencie, w którym masz pewność, że przez najbliższy czas temperatura nie spadnie już poniżej zera. W większości województw w Polsce jest to okres między marcem i kwietniem, lecz w wielu przypadkach pogoda udowadnia, że wczesna wiosna bywa wyjątkowo zdradliwa. Nie ma zatem jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kiedy zmienia się opony na letnie. Uzależnione jest to od wielu czynników. Niemniej jednak nie obawiaj się o to, że podróżowanie na oponach zimowych przez kilka-kilkanaście dni z dodatnią temperaturą powietrza spowoduje ich nadmierne zużycie. Lepiej więc poczekać, niż ryzykować jazdę na oponach letnich po oblodzonej trasie.
Dlaczego zmiana opon na letnie jest tak ważna i czy jest ona w ogóle konieczna? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz bezpośrednio w dalszej części naszego materiału. Sprawdź i przekonaj się o tym, że nie warto bagatelizować tak istotnych czynności.
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Zmiana opon na letnie. Czy jest konieczna?
Teoretycznie zmiana na opony letnie jest konieczna, by jazda była komfortowa i bezpieczna. Z praktycznego i prawnego punktu widzenia Polska należy mimo wszystko do grona państw, w których obowiązek zmiany opon sezonowych nie został uregulowany prawnie. Kierowcy sami podejmują decyzję o tym, jakiego rodzaju ogumienie wykorzystują podczas jazdy w samochodach. Istotna jest wyłącznie głębokość bieżnika, która nie może przekroczyć dopuszczalnego limitu – poniżej 1,6 mm.
Opony wielosezonowe – czy to uniwersalne rozwiązanie na każdą porę roku?
Na rynku spotkać można również opony wielosezonowe. Są one niezwykle częstym wyborem osób korzystających z pojazdów w sposób nieregularny i stosunkowo rzadki – np. w celu sobotniego dojazdu na zakupy do dużego marketu. Dzięki zastosowaniu opon wielosezonowych teoretycznie nie trzeba przejmować się zmianą ich na inny typ ogumienia po sezonie letnim i zimowym.
Czy spełniają one jednak wszystkie założenia i normy? Otóż warto przypomnieć sobie pewne popularne przysłowie: Jeśli coś jest do wszystkiego, prawdopodobnie jest do niczego.
Tak też jest z uniwersalnymi oponami wielosezonowymi. Surowiec, z którego zostały one wykonane, pozwala w teorii na bezpieczną oraz komfortową jazdę zarówno w lecie, jak i zimie. Nie należy mimo wszystko zapominać o tym, że nie będzie on w stanie przystosować się do skrajnych sytuacji. Oznacza to, że opony będą źle reagować na wysokie upały lub bardzo niskie temperatury – a jak wiadomo, te w Polsce są w stanie osiągać nawet między -15 i -20 stopni Celsjusza.
Dodatkowo należy zaznaczyć, że nigdy nie będą one zapewniać tak wysokich właściwości jezdnych co wysokogatunkowe opony sezonowe. Biorąc pod uwagę obecne osiągi pojazdów mechanicznych, nie warto tego bagatelizować – zwłaszcza że nie zawsze jesteś w stanie przewidzieć wszystko, co wydarzy się na drodze. Lepiej być przygotowanym na takie ewentualności nie tylko przy pomocy opon, ale i ubezpieczenia – np. w LINK4, o czym przekonasz się z ostatniego akapitu.
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!
Teraz już wiesz, kiedy wymienić opony na letnie!
Wiesz już, kiedy zmieniać opony na letnie? Zrób to od razu, gdy tylko dodatnie temperatury powietrza będą się utrzymywać przez dłuższy czas, a prognozy pogody nie będą zapowiadać powrotu mrozów. Dzięki temu zadbasz o odpowiednie właściwości jezdne Twojego auta, co przełoży się również na komfort i bezpieczeństwo prowadzenia pojazdu. Nie ryzykuj i chroń siebie oraz swoich bliskich. Lepsza przyczepność i jak najkrótsza droga hamowania pozwolą Ci ograniczyć ryzyko zdarzeń szkodowych do minimum.
Zabezpiecz się jednak przed różnymi sytuacjami losowymi. Odpowiednie ubezpieczenie jest w takich momentach niezbędnym narzędziem eliminującym wiele problemów. O ile obowiązkowe OC zabezpiecza Cię przed wysokimi kosztami odszkodowania dla poszkodowanych w wypadku osób trzecich, o tyle dodatkowe polisy pomogą w momentach kryzysowych – np. gdy będziesz daleko od domu, a Twój samochód ulegnie uszkodzeniu. Dzięki Auto Assistance w LINK4 otrzymasz niezbędną pomoc. Specjaliści odholują je pod wskazany adres, a Tobie i Twoim towarzyszom podróży zapewnią transport lub możliwość noclegu.
Chcesz dowiedzieć się więcej szczegółów na temat tego, co daje Ci ubezpieczenie AC lub Auto Assistance? Wszystkie informacje znajdziesz na naszej stronie internetowej. Skorzystaj z niej, skontaktuj się z naszym konsultantem telefonicznie lub odwiedź agenta ubezpieczeniowego. Odpowie on na wszystkie Twoje pytania i poprowadzi Cię krok po kroku do finalizacji zakupu polisy ubezpieczeniowej zgodnej z Twoimi wymaganiami.
Sprawdź kalkulator OC dostępny na naszej stronie, aby obliczyć wysokość składki.
Ubezpieczenie Autocasco lub wybrany wariant ubezpieczenia Auto Assistance dostępne w LINK4 tylko w pakiecie z OC, lub OC/AC. Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20