Karta parkingowa dla niepełnosprawnych – jakie daje uprawnienia?
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena obejmuje: ubezpieczenie OC.
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena obejmuje: ubezpieczenie OC.
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC.
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC.
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC + Auto Assistance.
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC + Auto Assistance.
Zastanawiasz się, jakie uprawnienia daje karta parkingowa dla niepełnosprawnych? W naszym poradniku znajdziesz odpowiedzi na pytania dotyczące warunków otrzymania karty, jej ważności, a także przywilejów, jakie daje.
- Co to jest karta parkingowa dla niepełnosprawnych?
- Jakie uprawnienia daje karta parkingowa dla niepełnosprawnych?
- Jak uzyskać kartę parkingową dla niepełnosprawnych?
- Jakie dokumenty należy złożyć?
- Karta parkingowa dla opiekuna osoby niepełnosprawnej
- Ważność i wzór karty parkingowej dla niepełnosprawnych
- Przypadki szczególne i dodatkowe informacje
- Podsumowanie
- FAQ – najczęściej zadawane pytania
Co to jest karta parkingowa dla niepełnosprawnych?
Jako kierowca lub pieszy, zapewne nieraz spotkałeś na parkingach tzw. koperty. Są to miejsca postojowe przeznaczone dla konkretnych pojazdów. Symbol koperty został uregulowany w przepisach ruchu drogowego jako znak poziomy P-20.
Jeśli tło koperty ma niebieski kolor i zostało oznaczone dodatkowym znakiem P-24 (symbol osoby niepełnosprawnej), wówczas takie miejsce jest przeznaczone wyłącznie dla osób niepełnosprawnych, a dokładniej dla osób legitymujących się kartą parkingową.
Dodatkowo miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych powinny być oznaczone znakiem D-18a („parking – miejsce zastrzeżone”) z tabliczką T-29, która informuje o przeznaczeniu miejsca parkingowego specjalnie dla tych osób.
Karta parkingowa to dokument wydany przez odpowiedni organ, uprawniający do postoju w miejscach do tego przeznaczonych. Głównym przykładem takich miejsc jest wspomniana wcześniej koperta z niebieskim tłem i symbolem osoby niepełnosprawnej. Miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych znajdują się zawsze w pobliżu wejść do budynków użyteczności publicznej: sklepów, instytucji, urzędów itp.
O wydanie karty parkingowej może ubiegać się wyłącznie osoba niepełnosprawna lub placówka opiekująca się nimi. Tym taki dokument nie przysługuje opiekunom osób niepełnosprawnych, natomiast mogą oni z niej korzystać, jeżeli przewożą właściciela ww. karty.
Jakie uprawnienia daje karta parkingowa dla niepełnosprawnych?
Przepisy dotyczące kart parkingowych reguluje Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym.
Karta parkingowa dla niepełnosprawnych – uprawnienia
Jak wskazuje nazwa, karta parkingowa osoby niepełnosprawnej uprawnia do postoju w przeznaczonych do tego miejscach. Są to wspomniane wcześniej koperty, zarezerwowane wyłącznie dla tych osób.
Ponadto gminy mogą posiadać własne regulacje, określające dodatkowe uprawnienia dla posiadaczy kart parkingowych. W niektórych miastach karta parkingowa daje możliwość darmowego parkowania (zwykle przez określony czas) w płatnych strefach.
Możliwość parkowania na kopertach dotyczy oznaczonych miejsc postojowych zarówno w Polsce, jak i w innych krajach Unii Europejskiej. Podczas parkowania, kartę parkingową należy umieścić w widocznym miejscu za przednią szybą pojazdu.
Mandat za parkowanie bez karty parkingowej
Parkowanie na niebieskich kopertach przez pojazdy nieposiadające uprawnień, by tam stawać jest wykroczeniem, za które grozi mandat karny w wysokości 1200 złotych oraz 6 punktów karnych.
Dzięki temu osoby niepełnosprawne mogą być spokojne, że miejsce postojowe w pobliżu sklepów, instytucji czy urzędów nie będzie zajęte przez kierowców, którzy nie mają potrzeby parkowania w pobliżu wejść do budynków.
Jak uzyskać kartę parkingową dla niepełnosprawnych?
Procedura uzyskania dokumentu została szczegółowo opisana w kodeksie drogowym, czyli ustawie Prawo o ruchu drogowym.
Karta parkingowa dla osoby niepełnosprawnej – kto może ją uzyskać?
Kartę parkingową może uzyskać każda osoba, która spełni łącznie następujące warunki:
- ma stwierdzone znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się;
- w orzeczeniu o niepełnosprawności, orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności lub w orzeczeniu o wskazaniach do ulg i uprawnień ma wskazaną możliwość ubiegania się o wydanie karty parkingowej;
- posiada znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności, przy czym orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności powinno zawierać jeden z trzech symboli oznaczających przyczynę niepełnosprawności:
- 04-O (choroby narządu wzroku);
- 05-R (upośledzenie narządu ruchu);
- 10-N (choroba neurologiczna).
Ponadto karta parkingowa przysługuje osobie niepełnosprawnej, która nie ukończyła 16 roku życia, mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się.
O specjalny dokument mogą również ubiegać się placówki zajmujące się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych ze znacznymi ograniczeniami możliwości samodzielnego poruszania się.
Lekki stopień niepełnosprawności a karta parkingowa
Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym, karta parkingowa jest wyłącznie dla osób posiadających umiarkowany lub znaczny stopień niepełnosprawności, potwierdzony odpowiednim dokumentem (stosownym orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności). Jednocześnie oznacza to, że nie przysługuje ona osobom ze stwierdzonym lekkim stopniem niepełnosprawności.
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Jakie dokumenty należy złożyć?
W celu wydania karty parkingowej osoba ubiegająca się musi złożyć następujące dokumenty:
- oryginał prawomocnego orzeczenia, które potwierdza niepełnosprawność;
- uzupełniony wniosek o wydanie dokumentu, bez podpisu (należy podpisać go dopiero przy składaniu w urzędzie, w obecności urzędnika);
- dowód uiszczenia opłaty;
- aktualne zdjęcie osoby, dla której karta ma zostać wydana.
W jaki sposób złożyć wniosek i dokumenty?
Po przygotowaniu wymaganych dokumentów wniosek należy złożyć osobiście w miejskim lub powiatowym zespole do spraw orzekania o niepełnosprawności. Zwykle taki zespół działa przy ośrodkach lub centrach pomocy rodzinie. Bazę powiatowych zespołów orzekających dla swojego województwa możesz sprawdzić na rządowej stronie internetowej dedykowanej osobom niepełnosprawnym.
Wniosek o wydanie karty należy złożyć osobiście, chyba że osoba niepełnosprawna ma mniej niż 18 lat albo jest całkowicie ubezwłasnowolniona – wówczas składa go jej rodzic lub opiekun prawny. Organ wydający powiadomi o swojej decyzji lub konieczności uzupełnienia braków we wniosku w ciągu 30 dni kalendarzowych od dnia złożenia wniosku.
Zgodnie z ustawą, wydanie karty parkingowej jest płatne. Aktualna opłata za wydanie karty parkingowej wynosi 21 złotych. Należy ją uiścić przed łożeniem wniosku – przelewem bankowym na konto urzędu lub osobiście, w kasie urzędu. Obowiązek uiszczenia opłaty wynika z konieczności pokrycia kosztów produkcji i dystrybucji kart parkingowych.
Karta parkingowa dla opiekuna osoby niepełnosprawnej
Co do zasady, karta parkingowa jest dokumentem imiennym. Oznacza to, że może zostać wydana wyłącznie dla osoby niepełnosprawnej, która spełnia ww. warunki.
Opiekun osoby niepełnosprawnej może użytkować jej kartę parkingową tylko w sytuacji przewozu tej osoby. Korzystanie z dokumentu przez inną osobę niż jej właściciel jest niezgodne z prawem (karta parkingowa jest przypisana do osoby, nie do pojazdu).
Ważność i wzór karty parkingowej dla niepełnosprawnych
Ważność karty parkingowej dla niepełnosprawnych wynosi tyle, co ważność orzeczenia, na podstawie którego została wydana, ale nie dłużej niż 5 lat. Po upływie tego czasu osoba niepełnosprawna może ponownie ubiegać się o dokument, jeżeli ponownie spełni warunki konieczne do jego otrzymania. Ponadto traci on ważność w przypadku zwrotu organowi wydającemu oraz w przypadku śmierci jej właściciela.
Karta parkingowa dla niepełnosprawnych – wzór
Wzór karty parkingowej określa załącznik do Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2014 r. w sprawie wzoru oraz trybu wydawania i zwrotu kart parkingowych.
Zgodnie z załącznikiem, karty parkingowe dla niepełnosprawnych mają postać dwustronnego, laminowanego dokumentu w kształcie prostokąta o wymiarach 106 mm na 148 mm.
Posiada on jasnoniebieskie tło i białe pola, na których znajdują się dane karty oraz jej właściciela. Ponadto każda karta parkingowa niepełnosprawnego posiada zabezpieczenie w postaci hologramu z symbolem wózka inwalidzkiego.
Na jej awersie (przedniej stronie) znajduje się symbol osoby niepełnosprawnej, tytuł w różnych językach, hologram oraz dane identyfikujące dokument: jej numer, data ważności i nazwa organu wydającego. Z kolei na rewersie widnieje imię i nazwisko jej posiadacza, zdjęcie i podpis.
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!
Przypadki szczególne i dodatkowe informacje
Zgubienie lub uszkodzenie karty parkingowej
W przypadku uszkodzenia, zgubienia lub kradzieży karty parkingowej, odpowiedni organ wydaje jej nowy egzemplarz. W takiej sytuacji poprzedni dokument zostaje anulowany i w takiej formie widnieje w systemie. W celu wyrobienia nowego na skutek zgubienia lub uszkodzenia poprzedniego należy zgłosić się bezpośrednio do organu wydającego, czyli miejskiego lub powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności.
Zmiana danych osobowych lub wygaśnięcie ważności karty
W przypadku zmiany adresu zamieszkania nie jest konieczne wyrabianie nowego dokumentu. Karta parkingowa dla osób niepełnosprawnych zawiera wyłącznie imię i nazwisko jej posiadacza.
W przypadku jej upływu ważności należy ponownie przejść procedurę ubiegania się o jej wydanie. W tym celu należy skompletować wymagane dokumenty i stawić się w odpowiednim urzędzie, czyli w miejskim lub powiatowym zespole do spraw orzekania o niepełnosprawności.
Nie zapomnij o ubezpieczeniu samochodu
Zgodnie z przepisami, każdy samochód musi posiadać ważne OC. Natomiast chcąc zwiększyć zakres ochrony, wybierz dodatkowe ubezpieczenie Autocasco (AC), które w LINK4 zawierane jest w formule All Risk. Oznacza to, że ubezpieczyciel ponosi odpowiedzialność za szkodę, która powstanie na skutek wszelkich nagłych i nieprzewidzianych zdarzeń – poza tymi, które znajdują się w sekcji z wyłączeniami odpowiedzialności ubezpieczyciela w OWU. Z AC wypłacane jest świadczenie, z którego możesz pokryć koszty naprawy pojazdu, który został uszkodzony w wyniku kolizji, wypadku, czy działania siły natury. Możesz również zlikwidować szkody w wybranym przez Ciebie wariancie:
- ASO – naprawiasz auto w autoryzowanej stacji obsługi;
- Warsztat – naprawiasz samochód w dowolnym warsztacie nieautoryzowanym;
- Kosztorys – rzeczoznawca dokładnie oszacuje szkodę, na podstawie kosztorysu otrzymasz odszkodowanie i sam zdecydujesz o sposobie naprawy.
Ponadto w wariantach ASO oraz Warsztat możesz rozszerzyć ochronę o opcję Auto zastępcze na czas naprawy. LINK4 zapewni Ci samochód zastępczy na okres do 7 dni w sytuacji, kiedy Twój pojazd ulegnie wypadkowi i będzie wymagał naprawy z AC.
Jeżeli szukasz towarzystwa ubezpieczeniowego w celu zakupienia ubezpieczenia dla swojego samochodu, sprawdź ofertę LINK4. Na naszej stronie internetowej znajdziesz kalkulator LINK4, który pomoże Ci łatwo obliczyć cenę ubezpieczenia pojazdu.
Zachęcamy również do rozmowy z naszym doradcą pod numerem telefonu 22 444 44 23 lub spotkania się z agentem współpracującym z LINK4.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU OC i AC dostępne są na stronie www.link4.pl.
Zobacz też: OC Dacia Duster, OC Toyota Rav4
Podsumowanie
Dla osób mających znaczne problemy z poruszaniem się karta parkingowa może stanowić istotne ułatwienie w codziennym funkcjonowaniu. Umożliwia korzystanie z wyznaczonych miejsc parkingowych znajdujących się bliżej wejść do budynków, urzędów czy sklepów. Uprawnia również do parkowania w strefach z ograniczonym dostępem, a czasem nawet bez konieczności opłacania parkometrów.
FAQ – najczęściej zadawane pytania
Co to jest karta parkingowa dla niepełnosprawnych i jakie daje uprawnienia?
Karta parkingowa to dokument umieszczany za przednią szybą pojazdu, uprawniający do postoju w wyznaczonych miejscach. Są one oznaczone odpowiednim znakiem pionowym i znakiem poziomym w postaci białej koperty z niebieskim tłem oraz symbolem osoby niepełnosprawnej.
Miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych znajdują się zwykle w pobliżu wejść do sklepów, urzędów lub innych budynków użyteczności publicznej.
Ponadto gminy mają prawo samodzielnie ustalać dodatkowe przywileje dla posiadaczy kart parkingowych. Zwykle jest to możliwość darmowego postoju, przez określony czas, w strefach płatnego parkowania.
Jakie są zasady uzyskania karty parkingowej dla niepełnosprawnych?
O wydanie odpowiedniego dokumentu mogą ubiegać się osoby mające znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się oraz posiadające znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności. W przypadku posiadania umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, orzeczenie powinno zawierać jeden z trzech symboli oznaczających przyczynę niepełnosprawności: 04-O, 05-R lub 10-N.
W celu wydania karty parkingowej należy skompletować wymagane dokumenty: prawomocne orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności, wniosek o wydanie karty, dowód opłaty oraz aktualne zdjęcie. Wszystkie wymienione elementy należy złożyć w miejskim lub powiatowym zespole do spraw orzekania o niepełnosprawności.
Czy osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności mogą otrzymać kartę parkingową?
Nie. Osoby ze stwierdzonym lekkim stopniem niepełnosprawności nie mogą ubiegać się o wydanie karty parkingowej. Przysługuje ona wyłącznie osobom mającym znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się, potwierdzone orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności.
Jakie uprawnienia przysługują opiekunom osób niepełnosprawnych posiadającym kartę parkingową?
Karta parkingowa przysługuje wyłącznie osobie niepełnosprawnej, co oznacza, że opiekun takiej osoby nie może samodzielnie ubiegać się o wydanie karty. Natomiast przywilejem przysługującym opiekunom osób posiadających ten dokument jest możliwość postoju na miejscach parkingowych podczas przewozu osoby, do której on należy.
Jak długo ważna jest karta parkingowa dla niepełnosprawnych i jak wygląda jej wzór?
Karta parkingowa ważna jest tak długo, jak ważne jest orzeczenie, na podstawie którego została wydana, jednak nie dłużej niż 5 lat.
Jest to dwustronny laminowany dokument w jasnoniebieskim kolorze, zawierający imię i nazwisko jej posiadacza (osoby niepełnosprawnej), numer karty, datę jej ważności oraz nazwę organu wydającego. Ponadto posiada on duży symbol osoby niepełnosprawnej oraz zabezpieczenie w postaci hologramu z symbolem wózka inwalidzkiego.
Źródła:
- https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-karte-parkingowa
- https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19970980602/U/D19970602Lj.pdf
- https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20190002310/O/D20192310.pdf
- https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20140000870/O/D20140870.pdf
- https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20210002484/O/D20212484.pdf
Przeczytaj podobne wpisy
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20