Parkowanie na chodniku. Jakie zakazy Cię obowiązują, kierowco?
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena obejmuje: ubezpieczenie OC.
OC
Assistance
NNW
OC
Assistance
NNW
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena obejmuje: ubezpieczenie OC.
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC.
OC
Assistance
NNW
OC
Assistance
NNW
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC.
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC + Auto Assistance.
OC
Assistance
NNW
OC
Assistance
NNW
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC + Auto Assistance.
W miastach coraz mniej jest stref do parkowania, a aut ciągle przybywa. Rozwiązaniem często bywa parkowanie na chodniku. Czy jest to zgodne z przepisami? I czy za takie zachowanie grozi Ci mandat? Na te i inne pytania odpowiadamy w artykule!
Zdarza się, że się spieszysz, a nie ma gdzie zaparkować? Postanawiasz więc postawić auto na chodniku. Szybko biegniesz na spotkanie, ale cały czas towarzyszy Ci uczucie niepokoju. Obawiasz się, że Twój samochód zostanie odholowany, a gdy wrócisz, zastaniesz puste miejsce.
Aby oszczędzić sobie stresu, najlepiej się dowiedzieć, kiedy można zaparkować na chodniku. W jakich sytuacjach jest to zabronione, a kiedy dozwolone? Czy droga dla pieszych przeznaczona wyłącznie do ruchu pieszego to z zasady brak możliwości zaparkowania pojazdu? Jak wygląda nieprawidłowe parkowanie? O tym, co mówią na ten temat przepisy kodeksu drogowego, dowiesz się z dalszej części artykułu.
Parkowanie na chodniku. Kiedy jest dozwolone?
W 2022 roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące parkowania na chodniku, obowiązujące do dziś. Obecnie podstawą prawną określającą zasady zatrzymywania się w tym miejscu są Ustawa z dnia 5 sierpnia 2022 roku o zmianie ustawy o Rządowym Funduszu Dróg oraz niektórych innych ustaw oraz 2. i 5. rozdział Ustawy Prawo o ruchu drogowym. Oba rozdziały Prawa o ruchu drogowym odnoszą się do kwestii zatrzymania i postoju oraz bezpieczeństwa na drodze.
Co zatem mówi kodeks drogowy? Na podstawie obowiązujących przepisów, zaparkowanie na chodniku traktowane jest jako postój pojazdu. Dlatego dozwolone ono jest tylko w takim miejscu, w którym samochód będzie doskonale widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego i nie stworzy zagrożenia.
Jeżeli nie ma znaków wskazujących inaczej, na chodniku parkować mogą auta, które ważą mniej niż 2,5 tony. Dozwolone jest zatrzymanie się przednią osią pojazdu lub jednym bokiem. Dodatkowo trzeba dla pieszych pozostawić minimum 1,5 metra miejsca wolnej przestrzeni, tak, aby mogli się oni swobodnie poruszać oraz żeby obok mógł przejechać wózek z dzieckiem lub osoba niepełnosprawna.
Zobacz też: Jazda na suwak. Przepisy, prawa i obowiązki kierowcy
„Zgodnie z art. 47 ust. 2 Ustawy Prawo o ruchu drogowym możliwe jest także zaparkowanie na drodze dla pieszych przy krawędzi jezdni całego samochodu osobowego, motocykla, motoroweru lub wózka rowerowego, o ile na danym odcinku jezdni nie obowiązuje zakaz zatrzymania się lub postoju oraz szerokość chodnika pozostawiona pieszym nie jest mniejsza niż 1,5 m i nie utrudnia im ruchu. Prawo to dotyczy tylko samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 2,5 t. Samochody przekraczające ten tonaż mogą w całości zaparkować na chodniku wyłącznie w miejscu do tego wyznaczonym”. – dodaje Aleksandra Wolska, mgr prawa.
W myśl przepisów Kodeksu ruchu drogowego, jeżeli na danym odcinku drogi nie znajduje się znak zakazu postoju B-35 czy też zakazu zatrzymywania się B-36, parkowanie na chodniku jest dozwolone po spełnieniu określonych warunków.
Podsumowując, ważne jest zapewnienie przechodniom odpowiedniej ilości miejsca do swobodnego przemieszczania się. Można zaparkować, o ile samochód nie stwarza utrudnień dla ruchu pieszych, osób na wózku inwalidzkim czy osób z wózkami dziecięcymi. Istotne, aby pojazd umieszczony był na drodze dla pieszych kołami jednego boku lub na przedniej osi pojazdu samochodowego. Natomiast, jeśli na chodniku znajduje się wystarczająco dużo miejsca, możesz zaparkować całym autemJednak piesi muszą mieć możliwość swobodnego wejścia na pasy oraz niczym nieograniczoną widoczność.
Pamiętaj, nie parkuj samochodu na ścieżce rowerowej. Jeżeli zamierzasz zostawić pojazd na chodniku, nie zatrzymuj się w odległości mniejszej niż 10 metrów od najbliższego przejścia dla pieszych. Sposób, w jaki zaparkowane zostało auto, nie może stwarzać zagrożenia dla poruszających się po drodze pojazdów. Niebezpieczna może być na przykład sytuacja, w której na jezdnię wystaje znaczna część samochodu lub gdy zasłania on znak drogowy bądź sygnalizator.
Kiedy obowiązuje zakaz parkowania na chodniku?
Na parkowanie na chodniku nie zezwalają dwa znaki: B-35 i B-36, czyli zakaz postoju i zakaz zatrzymywania. Chodnik wraz z jezdnią w równym stopniu objęte są przepisami ruchu drogowego, dlatego nie parkuj samochodu tam, gdzie znajduje się jedno z tych oznaczeń. Jest to niedawna zmiana, gdyż kiedyś zakazy odnosiły się tylko do pasa ruchu, chyba że pod znakiem znajdował się dopisek „Dotyczy także chodnika”. Jeśli Twoje auto uległo awarii, możesz wyjątkowo zatrzymać się w miejscu niedozwolonym – w takim przypadku konieczne jest ustawienie trójkąta ostrzegawczego.
Znak B-35 oznacza zakaz postoju pojazdu, czyli unieruchomienia go na dłużej niż 1 minutę. Ewentualnie na znaku może być umieszczona adnotacja informująca o dopuszczalnym czasie postoju, na przykład 5 minut. Może także znajdować się informacja o tym, w jakich godzinach zakaz obowiązuje. Znak ten najczęściej stawiany jest w miejscach, gdzie konieczne jest ograniczenie zatrzymywania się pojazdów, np. w pobliżu szkół czy przedszkoli.
Natomiast B-36 oznacza obszar, na którym obowiązuje zakaz zatrzymywania całkowity. Chodnik w sąsiedztwie tego oznaczenia jest strefą całkowicie wolną od parkowania. W przeciwieństwie do zakazu opisanego wyżej, w tym wypadku obowiązuje zakaz zatrzymania pojazdu nawet na kilka sekund. Zakaz parkowania dotyczy zarówno jezdni, jak i chodnika, a w strefie niezabudowanej także pobocza drogi. Najczęściej spotykany jest w centrach miast, na osiedlach oraz pozostałych terenach zabudowanych. Nie parkuj samochodu na obszarze obowiązywania znaku B-36 – zatrzymać można się tylko w razie awarii pojazdu.
Na drodze możesz zauważyć jeszcze inne tabliczki informujące o zakazie parkowania. Znajdują się one najczęściej na terenie wspólnot mieszkaniowych lub zamkniętych osiedli. Dlatego też, jeżeli widzisz taki znak, lepiej nie parkuj tam na chodniku. Właściciel terenu może odholować Twój pojazd, a nie jest to tanie rozwiązanie. Lepiej poszukać innego miejsca, niż później tracić nerwy i pieniądze.
Przeczytaj również: Droga wewnętrzna. Przepisy, jak właściwie się po niej poruszać
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!
Nieprawidłowe parkowanie na chodniku – mandat. Kiedy, za co i ile kary możesz dostać?
Jeżeli policjant stwierdzi, że Twoje auto jest zaparkowane na chodniku niezgodne z przepisami, grozi Ci mandat. Podstawowy wymiar kary nie jest zbyt wysoki, gdyż wynosi 100-300 złotych (w styczniu 2025 roku). Na Twoje konto dopisane zostaną 2 punkty karne. Ukarany zostaniesz, gdy np. zaparkujesz na chodniku, a szerokość przejścia pozostawionego dla pieszych będzie mniejsza niż 1,5 m, bądź gdy Twój pojazd tamuje ruch.
Mandat należy się także, gdy zostawisz auto na drodze dla rowerów lub w śluzie rowerowej. Możesz go również otrzymać za nieprawidłowe zatrzymywanie pojazdu na chodniku w miejscu, gdzie znajduje się znak B-36 albo B-35 – za to przewinienie grozi kara 100 złotych i 2 punkty karne.
Możesz zostać ukarany mandatem w przedziale między 100 a 300 złotych za zaparkowanie na chodniku na przejściu dla pieszych, zablokowanie go lub postój w odległości mniejszej niż 10 metrów od przejścia dla pieszych. Mandat dostaniesz także wtedy, gdy Twoje auto nie jest dostatecznie widoczne, przez co utrudnia ruch lub stanowi zagrożenie. Dlatego, zanim zaparkujesz na chodniku, upewnij się, że Twój samochód nie zasłania żadnych znaków, sygnalizatorów ani widoku na jezdnię.
Jeżeli Twój zaparkowany samochód utrudnia ruch lub go blokuje, może on zostać odholowany na Twój koszt. Ile kosztuje takie parkowanie na chodniku? Mandat od 100 do 300 złotych plus kilkaset złotych za holowanie i opłata za parking. Razem będziesz musiał wydać co najmniej kilkaset złotych. Jak widzisz, nieuważne parkowanie może być naprawdę bardzo kosztowne.
Możesz także po powrocie do auta zobaczyć na kole blokadę. Straż miejska w całym kraju karze tak kierowców, którzy parkują w niedozwolonych miejscach, ale pojazd nie stanowi zagrożenia, ani nie blokuje ruchu. Taka przykra niespodzianka to także koszt kilkuset złotych, w zależności od tego, jak poważne wykroczenie popełniłeś. Dodatkowo nie możesz nigdzie pojechać i musisz czekać na przyjazd patrolu.
To wszystko wskazuje na to, że wiedza, czy można parkować na chodniku, kiedy można to robić i w jaki sposób, jest dla każdego kierowcy bardzo cenna. Znajomość przepisów i znaków drogowych może uchronić Cię zarówno przed stresem, jak i sporymi kosztami. Nikt nie ma przecież czasu na odzyskiwanie odholowanego pojazdu czy też ochoty na opłacanie kilkusetzłotowego mandatu.
Może Cię zainteresować: Parkowanie w strefie zamieszkania. Jak to robić prawidłowo?
Czy można zaparkować na chodniku? Podsumowanie
Dzięki naszemu artykułowi przypomniałeś sobie zasady ruchu drogowego i szczegóły dotyczące parkowania na chodniku. Pozwolą Ci one oszczędzić nie tylko czas na szukanie miejsca, ale także pieniądze, które mógłbyś wydać na ewentualne mandaty za nieprawidłowe parkowanie.
Jednak parkowanie na chodniku to nie tylko przestrzeganie przepisów – to również wyzwanie dla bezpieczeństwa Twojego samochodu. Otarcia, uszkodzenia czy nawet ryzyko kradzieży to niestety realne zagrożenia. Aby uniknąć stresu i niespodziewanych wydatków, warto zadbać o odpowiednią ochronę.
Zachęcamy do zapoznania się z ofertą ubezpieczeń komunikacyjnych w LINK4 na stronie www.link4.pl. Dzięki nim kompleksowo zabezpieczysz Twój pojazd, a nawet jego wyposażenie. Wybierz spośród naszych ubezpieczeń, takich jak OC, AC, Szyby 24 czy Kluczyki Plus!
Decydując się na AC w LINK4, możesz sam wybrać jeden z trzech wariantów naprawy samochodu:
- ASO – naprawisz pojazd w autoryzowanej stacji obsługi,
- Warsztat – dokonasz naprawy w dowolnym warsztacie nieautoryzowanym,
- Kosztorys – otrzymasz odszkodowanie na podstawie kosztorysu sporządzonego przez rzeczoznawcę i samodzielnie zdecydujesz o sposobie naprawy.
Dodatkowo możesz skorzystać z dodatkowej opcji Auto zastępcze na czas naprawy w wariancie ASO lub Warsztat. Jeśli Twój pojazd ulegnie wypadkowi i będzie wymagał naprawy, LINK4 zapewni Ci samochód zastępczy na czas do 7 dni.
Sprawdź kalkulator OC dostępny na naszej stronie, aby obliczyć wysokość składki. Możesz również zadzwonić pod numer 22 444 44 23 i bezpośrednio porozmawiać z doradcami lub osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
FAQ – odpowiedzi na najczęstsze pytania
Kiedy wolno parkować na chodniku?
W myśl obowiązujących przepisów, parkowanie na chodniku jest dozwolone pod pewnymi warunkami, o ile nie utrudnia poruszania się pieszym i nie tamuje ruchu pojazdów. Zgodnie z rozdziałami 2 i 5 Ustawy Prawo o ruchu drogowym, parkowanie na chodniku traktowane jest jako postój pojazdu. Jest więc dozwolone jedynie w takim miejscu, w którym auto będzie dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego, bez stwarzania dla nich niebezpieczeństwa.
Jeśli nie ma znaków B-35 i B-36, to na chodniku można zaparkować samochód o dopuszczalnej masie całkowitej do 2,5 tony. Może on wjechać na chodnik kołami przedniej osi lub jednym bokiem, pozostawiając przy tym wolną przestrzeń dla osób poruszających się po chodniku – szerokość chodnika musi wynosić przynajmniej 1,5 metra. Nie może zaparkować na chodniku kołami tylnej osi.
Ile wynosi mandat za parkowanie na chodniku?
Nieprawidłowe parkowanie na chodniku, bez pozostawienia 1,5 metra przestrzeni dla pieszych, na początek 2025 roku grozi mandatem w wysokości 100-300 złotych i 2 punktami karnymi. Nieprawidłowe parkowanie na chodniku w odległości wynoszącej mniej niż 10 metrów od przejścia dla pieszych jest zagrożone karą pieniężną w kwocie 100-300 złotych. Ponadto, złe parkowanie ograniczające lub stwarzające niebezpieczeństwo dla ruchu pieszych i pojazdów, może skutkować odholowaniem samochodu. Aby uniknąć kar, zawsze stosuj się do znaków i zasad parkowania.
Czy można parkować na chodniku wszystkimi kołami?
Zgodnie z art. 47 ust. 2 Ustawy Prawo o ruchu drogowym, możliwe jest zaparkowanie czterema kołami na drodze dla pieszych przy krawędzi jezdni całego samochodu osobowego o masie do 2,5 tony, motocykla, motoroweru albo wózka rowerowego. Jest to możliwe pod warunkiem, że szerokość chodnika wynosi minimum 1,5 metra i auto nie będzie utrudniać ruchu pieszym, na danym odcinku jezdni nie ma znaków zakazujących postoju lub zatrzymywania się, a także samochód nie tamuje ruchu innych pojazdów na drodze. Inne pojazdy o masie do 2,5 tony mogą parkować czterema kołami na drodze dla pieszych wyłącznie w miejscu do tego wyznaczonym odpowiednimi znakami.
Czy w strefie zamieszkania można parkować na chodniku?
W strefie zamieszkania obowiązują ograniczenia dotyczące parkowania. Kierowcy mogą parkować tylko w przeznaczonych do tego miejscach. Nie można parkować np. na chodniku poza miejscem parkingowym, nawet wtedy, gdy zachowa się wymagany 1,5-metrowy pas chodnika dla pieszych.
Czy samochód dostawczy może parkować na chodniku?
Tak, pod warunkiem że jego masa całkowita określona w dowodzie rejestracyjnym wynosi maksymalnie 2,5 tony. Możliwość parkowania dotyczy zatem tylko niektórych modeli dostawczaków – masa całkowita standardowych samochodów dostawczych wynosi bowiem 3,5 tony. Możliwe jest parkowanie wyłącznie kołami bocznymi bądź osią przednią.
Źródła:
- Ustawa z dnia 5 sierpnia 2022 roku o zmianie ustawy o Rządowym Funduszu Dróg oraz niektórych innych ustaw https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20220001768/O/D20221768.pdf
- Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19970980602/U/D19970602Lj.pdf
Przeczytaj podobne wpisy
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20