Jazda z przyczepą – najważniejsze przepisy na bezpieczną jazdę
Umiejętność jazdy przyczepą jest bardzo przydatna w codziennym życiu. W końcu każdy czasami się przeprowadza, chce kupić nowe meble lub wyjeżdża na wakacje z dużą ilością bagażu. Z tego tekstu dowiesz się, jak powinna wyglądać jazda samochodem z przyczepą i co grozi za prowadzenie takiego pojazdu bez stosownych uprawnień.
Spis treści
1. Jazda z przyczepą – najważniejsze zasady
2. Jazda z przyczepą i jej tajniki
3. Jazda z przyczepą bez uprawnień – co może grozić?
4. Teraz już wiesz, jak wygląda prawidłowa jazda z przyczepką!
Jazda z przyczepą – najważniejsze zasady
Jazda przyczepą po autostradzie i nie tylko wymaga odpowiednich przygotowań. W innym wypadku możesz napotkać problemy podczas prowadzenia pojazdu oraz spowodować niebezpieczny wypadek. Zanim więc wsiądziesz do samochodu, zadbaj o poniższe elementy.
Hak
Jeśli Twoje auto nie jest wyposażone w hak holowniczy, nie ma możliwości, byś zamontował do niego przyczepy. Najlepszym rozwiązaniem są haki umieszczane fabrycznie w danym modelu samochodu. W przypadku jednak gdy nie posiadasz na wyposażeniu tego elementu, możesz dokupić hak w specjalistycznym sklepie motoryzacyjnym. Najwięcej wygody zapewni Ci rozwiązanie zdejmowane, które montuje się tylko w razie potrzeby, a przez resztę czasu leży w bagażniku. Dzięki zdejmowanemu hakowi Twój pojazd nie będzie oszpecony, podczas codziennej jazdy po ulicach.
Pamiętaj, by przed schowaniem haka dokładnie go umyć, a przy ponownym montażu dokładnie posmarować kulę. W przypadku haka stałego czynności konserwacyjne muszą być nieco bardziej rozbudowane, ponieważ jest stale narażony na czynniki zewnętrzne mogące doprowadzić do powstawania korozji. Dobrym zabezpieczeniem przed rdzą jest specjalna osłona dostępna w niemal każdym sklepie z akcesoriami do samochodów. Dzięki temu Twoja jazda z przyczepką będzie odpowiednio zabezpieczona.
Przyczepa
Skoro wiesz już, jak zamontować hak, czas zająć się najważniejszym elementem, czyli przyczepą. Jej samodzielne mocowanie może sprawić Ci trudności, dlatego dobrze będzie, jeśli poprosisz kogoś o pomoc. Uważaj, by przy montażu nie uszkodzić zderzaka. Zaczep Twojej przyczepy powinien bez żadnego kłopotu blokować się w pozycji zamkniętej bezpośrednio na haku. Następny krok to wykorzystanie linki stalowej do zabezpieczenia. Ostatnia czynność, jaką musisz wykonać to podłączenie niezbędnej elektroniki. Bez niej światła przyczepy nie będą działać, a Ty stworzysz zagrożenie dla innych uczestników ruchu.
Przed rozpoczęciem jazdy sprawdź, czy wszystko działa tak, jak powinno. Upewnij się, że widzisz przyczepę w usterkach bocznych samochodu. W razie długiej podróży z szeroką przyczepą świetnie sprawdzają się lusterka z wysięgnikiem montowane na fabrycznych lusterkach samochodowych.
Załadunek
Bagaż układaj na przyczepie blisko dyszla oraz na wysokości osi. Postaraj się też o to, by całe obciążenie było równomiernie rozłożone na powierzchni przyczepy. Jeśli z jednej strony dyszla znajdzie się większy ciężar, możesz nadwyrężyć hak i doprowadzić do jego uszkodzenia. Równomierne obciążenie ma też wpływ na bezpieczeństwo oraz stabilność jazdy.
Trójkąt
Każda podróż z przyczepą powinna być poprzedzona zaopatrzeniem się w dwa trójkąty ostrzegawcze, które w razie awarii lub wypadku pozwolą innym kierującym zauważyć Cię z dalekiej odległości oraz odpowiednio zareagować na sytuację na drodze. Brak trójkątów podlega karze w postaci grzywny, tak samo jak w przypadku samochodu bez przyczepy.
Sprawdź także: Montaż haka holowniczego. Jak to zrobić? Wyjaśniamy!
Jazda z przyczepą i jej tajniki
Jazda z przyczepą po autostradzie i nie tylko jest dokładnie opisana w przepisach kodeksu drogowego. Według prawa osoba posiadająca prawo jazdy kategorii B może prowadzisz samochód z:
przyczepą lekką o masie całkowitej 750 kg niewyposażoną w hamulec,
przyczepą o wyższej masie, ale wyposażonej w hamulec najazdowy (cały zestaw pojazdów nie może jednak przekraczać 3,5 tony).
Zgodnie z przepisami istnieje wyjątek od tych zasad. Prowadzenie zestawu cięższego niż 3,5 tony jest możliwe dla posiadaczy prawa jazdy z kodem 96. Zestaw pojazdów może wtedy ważyć do 4,25 tony. Co ważne, uzyskanie kodu nie wiąże się z żadnym kursem a tylko egzaminem praktycznym. Wystarczy tylko, że zapłacisz około 170 złotych, by móc przystąpić do sprawdzianu. Kod pozwoli na ciągnięcie przyczepy kempingowej, przyczep dla koni, łodzi czy motocykli.
Jazda z przyczepą dwuosiową – zasady:
ruszanie wiąże się z koniecznością wprowadzenia silnika na wyższe obroty,
przyśpieszanie wymaga zdecydowane wciśnięcie pedału gazu,
droga hamowania samochodu z przyczepą jest dłuższa, a więc musisz z wyprzedzeniem analizować sytuację na drodze,
podczas cofania przyczepa powinna stać prosto. Skręt w lewo realizuje się poprzez ruch kierownicą w prawą stronę i odwrotnie,
koła przyczepy toczą się na zakrętach po mniejszym łuku,
parkowanie może być kłopotliwe, dlatego dobrze będzie, jeśli poćwiczysz ten manewr przed wyjazdem w trasę,
wykonywanie manewrów na drodze może skutkować przedwczesnym łamaniem się przyczepy, co oznacza, że na wyprzedzanie potrzebujesz więcej czasu oraz wolnej przestrzeni.
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Jazda z przyczepą bez uprawnień – co może grozić?
W styczniu tego roku drastycznie zmienił się taryfikator kar nakładanych na kierowców łamiących przepisy drogowe. I tak jeśli zostaniesz złapany na jeździe samochodem o przekroczonej masie, na którą zezwala prawo, musisz przygotować się na grzywnę w wysokości do 3000 zł w wymiarze maksymalnym. *
Dodatkowo sąd musi orzec wobec Ciebie zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Z tego też względu z taryfikatora zostały usunięte mandaty w wysokości 300 i 500 zł za jazdę bez stosownych uprawnień. Jeśli otrzymasz zakaz prowadzenia pojazdów, to musisz przygotować się na odpoczynek przez okres od 6 miesięcy do 3 lat. Pamiętaj, że prowadzenie pojazdu pomimo nałożonego zakazu stanowi przestępstwo, którego konsekwencje mogą sięgać nawet 5 lat więzienia. Nie ma więc wielkiego sensu w ryzykowaniu. Tak wygląda właśnie jazda z przyczepą po autostradzie.
Przeczytaj również: Prawo jazdy kategoria B – czym można jeździć?
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!
Teraz już wiesz, jak wygląda prawidłowa jazda z przyczepką!
Wiesz już, jak wygląda jazda z przyczepą dwuosiową i co grozi za poruszanie się zestawem tego typu pojazdów bez stosownych uprawnień. Pamiętaj też, że zasady prowadzenia auta z przyczepą znacznie różnią się od tego, co możesz znać z codziennej jazdy samochodem osobowym. Przyczepa stanowi bowiem dodatkowe obciążenie, które wpływa na zwrotność oraz możliwości dynamicznej jazdy pojazdu, do którego jest przyczepiona. Dobrze więc będzie, jeśli przed wyjechaniem w trasę poćwiczysz swoje umiejętności oraz nabierzesz stosownej praktyki. W innym wypadku możesz spowodować groźne zdarzenie drogowe. Miej to na uwadze, jeśli interesuje Cię jazda samochodem z przyczepą.
Sprawdź też: ubezpieczenie samochodu Kraków, ubezpieczenie Mercedesa.
Skoro mowa o wypadkach dobrze będzie, jeśli wykupisz OC, które ochroni Cię przed finansowymi konsekwencjami niektórych zdarzeń.
Zachęcamy do skorzystania z Kalkulatora LINK4, dzięki któremu w łatwy sposób przeliczysz swoje ubezpieczenie. Warto też porozmawiać bezpośrednio z konsultantami pod numerem 22 4444444 lub osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
*Dz.U. 2021 poz. 2484, Internetowy System Aktów Prawnych, https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20210002484
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20