Kup online
polisę OC AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Czy za uszkodzony dach otrzymamy odszkodowanie?

Czas czytania: 5 min. 39 sek.

Uszkodzony dach to problem, który z czasem może się pogłębić. W związku z tym, im szybciej się z tym uporasz, tym mniejsza okaże się strata finansowa. Czy za naprawę zawsze zapłacisz samodzielnie, czy może Ci się przydać ubezpieczenie dachu domu w ramach ubezpieczenia nieruchomości? Sprawdź.

Dach to ważny element konstrukcji domu, który – pod pewnym względem – stanowi pierwszą linię ochrony przed działaniem czynników pogodowych. To właśnie one prowadzą często do jego uszkodzenia. W polskich warunkach klimatycznych zniszczony dach może być efektem m.in.:

  • uderzenia pioruna,
  • porywistego wiatru,
  • gradu,
  • deszczu nawalnego.

Warto jednak mieć świadomość tego, że nie tylko przyroda może przyczynić się do takiej szkody, jak przeciekający dach. Do uszkodzeń w tym zakresie mogą też doprowadzić czynniki losowe, jak chociażby upadek drzew, masztów czy pożar. Choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, na konstrukcję dachu może wpłynąć także destrukcyjnie działanie dzikich zwierząt, a w szczególności kun. 

Jak ubezpieczyć dom, aby ubezpieczenie działało w wyżej wspomnianych i innych sytuacjach, których skutkiem może być uszkodzony dach? Dach jako element domu jest objęty ochroną od zdarzeń losowych. 

 

Przeciekający dach – czy ubezpieczenie zawsze obejmuje taką szkodę?

Odszkodowanie za uszkodzony dach jest bardzo ważne z punktu widzenia właściciela nieruchomości, który spotka się ze szkodą dotyczącą tego elementu o domu. Nie powinno to dziwić, jeśli wziąć pod uwagę to, że średni koszt usług dekarskich wynosi od 50 do 100 zł za metr kwadratowy poszycia dachowego i jest to cena tylko za robociznę. Do tego trzeba jeszcze doliczyć koszt zakupu potrzebnych materiałów, a to również niemały wydatek.

Warto mieć jednak świadomość tego, że nie w każdej sytuacji będzie Ci przysługiwało odszkodowanie za uszkodzony dach. Ochrona ubezpieczeniowa nigdy nie obejmuje szkód wynikających z normalnego zużycia dachu i pogorszenia się jego właściwości z biegiem czasu – szczególnie wtedy, gdy jest to spowodowane niewłaściwą konserwacją tego elementu konstrukcyjnego i braku niezbędnych prac remontowych. W tym przypadku naprawa dachu musi zostać zrealizowana przy użyciu własnych środków.

Jakie odszkodowanie za uszkodzony dach?

Ile może wynieść odszkodowanie za szkodę dotyczącą dachu? Wiele zależy od jej rozmiaru i tego, czy pokrycie dachowe zostało całkowicie zerwane, czy też doszło do przerwania jego ciągłości na jakimś obszarze. 

Jeśli Twoim wyborem okazało się ubezpieczenie mienia od wszelkich ryzyk, istotne są także limity odpowiedzialności dla niektórych zdarzeń. Przykładowo, w przypadku szkód powstałych w wyniku działania zwierząt w LINK4 wynosi on maksymalnie 20 tys. złotych. 

Nie bez znaczenia pozostają także kwestie związane z dodatkowymi kosztami, które mogą zostać poniesione w związku ze szkodą i zostały przez Ciebie udokumentowane. W odniesieniu do dachu może to dotyczyć m.in. kosztów usunięcia pozostałości po szkodzie, za które w LINK4 należy Ci się świadczenie w wysokości do 10% wysokości odszkodowania. 

Uszkodzenie dachu może być na tyle poważne, by uniemożliwić zamieszkiwanie domu do czasu naprawienia szkody. Jeśli tak się stanie, kosztem dodatkowym wchodzącym w zakres ochrony ubezpieczeniowej może zostać także wynajem lokalu zastępczego. W tej sytuacji, w LINK4 limit odpowiedzialności wynosi do 10% sumy ubezpieczenia Domu jednorodzinnego, ale nie więcej niż 15 000 zł za cały okres najmu.

Uszkodzenie dachu a ubezpieczenie – jakie produkty masz do wyboru?

Nie ma czegoś takiego, jak samo ubezpieczenie dachu. Jest on objęty ochroną ubezpieczeniową jako element budynku (domu jednorodzinnego). To, od jakich zdarzeń będzie chronić ubezpieczenie, zależy od wyboru wariantu produktu, który powinien odpowiadać Twoim indywidualnym potrzebom. Które warianty ubezpieczenia LINK4 sprawdzą się jako ubezpieczenie dachu? Można wybrać ubezpieczenie domu jednorodzinnego od Pożaru i innych zdarzeń losowych lubod wszelkiego ryzyka.

W przypadku pierwszego z nich zakres ochrony ubezpieczeniowej ogranicza się do konkretnych zdarzeń losowych, które zostały wskazane w OWU. Należą do nich m.in.:

  • pożar,
  • uderzenie pioruna,
  • silny wiatr,
  • grad,
  • deszcz nawalny,
  • upadek drzew i masztów. 

Alternatywę stanowi ubezpieczenie mienia od wszelkiego ryzyka. W tym przypadku zakres ochrony okazuje się szerszy, gdyż obejmuje wszystkie możliwe zdarzenia poza tymi, które wymieniono w umowie jako wyłączone z odpowiedzialności. 

Jeśli na dachu znajdują się okna połaciowe, możesz też rozważyć zakup ubezpieczenia szyb od stłuczenia, które obejmuje też inne elementy szklane. Ochrona ta pokrywa także szkody powstałe w wyniku zdarzeń losowych – np. pożar lub silny wiatr. Gdy dojdzie do stłuczenia szyb, ubezpieczenie pokryje nie tylko samą ich wymianę, lecz również naprawę uszkodzonych elementów mocujących szybę w ramie. Biorąc pod uwagę to, że okna dachowe są zwykle droższe niż te tradycyjne, które są montowane w murach, posiadanie takiego ubezpieczenia może okazać się dobrym pomysłem.

Jeżeli posiadasz domek letniskowy, rozważ wykupienie ubezpieczenia tej sezonowej nieruchomości. W LINK4 ubezpieczenie domku letniskowego możesz dokupić do ubezpieczenia nieruchomości, np. domu, w którym mieszkasz, czy mieszkania, które wynajmujesz innym osobom. Ochrona ubezpieczeniowa domku letniskowego rozciąga się także na konstrukcję dachu. Pamiętaj, że i w tym wypadku nie odpowiemy za szkody wynikłe np. ze złego stanu technicznego budynku. 

W kontekście dachu na nieruchomości pozostającej w użytkowaniu lub letniskowej ważną rolę odgrywa również instalacja fotowoltaiczna, która często jest zamontowana właśnie na dachu. Ona również jest objęta zakresem ochrony ubezpieczeniowej, więc jeśli dojdzie do jakichś szkód, zostaną pokryte z ubezpieczenia domu.

Jak zgłosić przeciekający dach do likwidacji szkody?

Gdy zauważysz uszkodzenie dachu, jak najszybciej zabezpiecz go przed powiększeniem się szkody. Dziura w dachu jest problemem nie tylko pod względem estetycznym. Może ułatwić przeciekanie do środka wody opadowej. Gdy ma większy rozmiar, do środka mogą dostać się także inne rzeczy przyniesione przez wiatr, jak również dzikie zwierzęta. To z kolei potencjał do powstania kolejnych szkód. Im szybciej zabezpieczysz uszkodzenie, tym mniejsze ryzyko, że do tego dojdzie.

Twoim kolejnym krokiem powinno być zgłoszenie szkody LINK4. Szkodę możesz zglosić przez formularz na stronie ubezpieczyciela lub skontaktować się telefonicznie. Podczas rozmowy należy podać numer polisy oraz przedstawić wszystkie okoliczności zdarzenia i odpowiedzieć na pytania, które usłyszysz. Jeśli do likwidacji szkody będą potrzebne jakieś dokumenty, dowiesz się o tym w tym momencie i poznasz termin na ich dostarczenie.

Szkody dotyczące dachu mogą zostać poddane oględzinom. Jeśli LINK4 podejmie taką decyzję, niezwłocznie zleci ich realizację. Rzeczoznawca umówi się z Tobą na dogodny termin. Żeby ograniczyć powiększenie szkód, mienie możesz zabezpieczyć – zanim się tym zajmiesz, zrób zdjęcia, które prześlesz do ubezpieczyciela.

Podsumowanie

O ile nieruchomość nie stanowi zabezpieczenia kredytu hipotecznego lub nie zachodzą inne szczególne okoliczności, nie masz obowiązku zakupu ubezpieczenia. Mimo wszystko warto zdecydować się na ten nieobowiązkowy produkt. Jego posiadanie zapewnia bowiem poczucie bezpieczeństwa wielu sytuacjach związanych z posiadaniem i użytkowaniem domu lub mieszkania, również wtedy, gdy w grę wchodzą hipotetyczne szkody na dachu.

O ile zerwanie poszycia dachowego wymaga wiatru o dużej sile lub innego, równie niszczycielskiego żywiołu, o tyle do jego uszkodzenia może dojść w wyniku wielu mniej poważnych i częściej występujących sytuacji. Dziura w dachu może powstać np. po upadku grubego konaru z drzewa, pożaru na poddaszu budynku, a nawet działalności kun, której nie wykryjesz w porę. 

Nie jesteś w stanie zapobiec tym wszystkim zdarzeniom, nawet jeśli zachowasz szczególną ostrożność i wprowadzisz działania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa dachu. Możesz jednak zapewnić sobie dodatkową ochronę przed finansowymi skutkami uszkodzenia dachu, jeśli zdecydujesz się na ubezpieczenie nieruchomości.

Chcesz zadbać o ubezpieczenie domu w razie zerwania dachu lub innej szkody? A może zależy Ci na bardziej kompleksowej ochronie, która obejmuje skutki wszystkich ryzyk nazwanych, poza tymi wyłączonymi z zakresu ochrony? W LINK4 znajdziesz ubezpieczenia, które dostosujesz do swoich potrzeb.

Jak kupić interesujące Cię ubezpieczenie domu? Jednym z dostępnych sposobów jest skorzystanie z kalkulatora online. Wbrew samej nazwie, narzędzie to nie służy jedynie do obliczania wysokości składki. Jeśli zainteresuje Cię propozycja, którą zobaczysz, możesz od razu kupić wybrane ubezpieczenie przez Internet. 

W tym samym celu możesz zadzwonić na infolinię dostępną pod numerem 22 444 44 23. Podczas rozmowy z doradcą wybierzesz odpowiedni produkt i od razu kupisz go przez Internet. Możesz też spotkać się z agentem współpracującym z LINK4, aby kupić ubezpieczenie domu lub mieszkania stacjonarnie.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Zobacz też: Ubezpieczenie domu mieszkania Szczecin, Ubezpieczenie domu mieszkania Kraków

FAQ – często zadawane pytania

Jakie dokumenty są wymagane przy zgłaszaniu szkody dotyczącej dachu?

W przypadku interwencji straży pożarnej będzie Ci potrzebna potwierdzająca to notatka. Dokładną listę dokumentów potrzebnych do likwidacji szkody poznasz podczas jej zgłaszania.

Czy ubezpieczenie nieruchomości obejmuje ochronę przed zerwaniem dachu?

To zależy od konkretnego zakresu ochrony ubezpieczeniowej, ale zazwyczaj tak. Jeśli masz ubezpieczenie mienia od wszelkich ryzyk, alboubezpieczenia mienia od Pożaru i innych zdarzeń losowych, silny wiatr należy do zdarzeń objętych ochroną. Oba te produkty sprawdzą się zatem jako ubezpieczenie domu od silnego wiatru, który może spowodować zerwania dachu.

Co przesądza o tym, czy ubezpieczenie obejmie zniszczony dach?

Jednym z najważniejszych czynników jest tutaj zakres ochrony, jaki zapewnia ubezpieczenie dachu. Jeżeli zniszczenie dachu wynika z normalnego zużycia lub niewłaściwej konserwacji, może to przesądzić o braku przesłanek do wypłaty odszkodowania.

Zostaw numer - oddzwonimy

i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!

Przeczytaj podobne wpisy

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz składkę 

już teraz

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon. - pt. 8 - 20