Kup online
polisę OC AC
Image
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Wczasy nad jeziorem. O czym pamiętać?

Czas czytania: 7 min. 31 sek.

Wczasy nad jeziorem mogą okazać się świetną alternatywą dla morza czy gór, które w sezonie bywają oblegane przez turystów zdecydowanych na wypoczynek w kraju. Na jakie aspekty zwrócić uwagę, by zorganizować urlop zarówno bezpieczny, jak i pełen niesamowitych doświadczeń?

Czy wiesz, że w Polsce znajduje się ponad 7 tys. jezior mających ponad 1 hektar powierzchni? Zdecydowana większość z nich znajduje się w północnej części kraju i stanowi pozostałość po działalności lodowca lub lądolodu. Często spotykane w naszym kraju są także jeziora krasowe powstałe np. w wyniku zapadnięcia się skał czy podniesienia się poziomu zwierciadła wód podwodnych.

Jeśli masz w planach wczasy nad jeziorem, Twoim pierwszym wyborem będą prawdopodobnie Mazury. Ta urokliwa kraina leżąca w północno-wschodniej Polsce cechuje się unikalnym na skalę europejską mikroklimatem, a także nie bez powodu są nazywane polskim cudem natury. Na miejscu na przyjezdnych czekają nie tylko urokliwe jeziora, ale również infrastruktura przystosowana do różnych sportów wodnych oraz liczne ośrodki agroturystyczne stawiające na naturalność i bliskość przyrody.

Na uwagę turystów zasługują również Kaszuby, które występują też pod nazwą krainy tysiąca jezior. Tu również czeka na Ciebie znacznie więcej niż tylko jeziora na wakacje. Nie bez znaczenia pozostaje także lokalny folklor, który zachwyca swoimi intensywnymi barwami, smakami i widokami.

Nie musisz zresztą decydować się na polskie jeziora na wakacje. Za granicą również czeka na Ciebie wiele ciekawych propozycji urlopowych. Wystarczy tylko wspomnieć o takich europejskich perełkach, jak Como i Garda we Włoszech, Jezioro Czterech Kantonów w Szwajcarii, Melissani w Grecji, Loch Lomond w Szkocji czy Jeziora Plitwickie w Chorwacji. 

Niezależnie od tego, gdzie zdecydujesz się spędzić wakacje, jeziora z pewnością dostarczą Ci wielu niezapomnianych wrażeń. Przylegające do nich plaże doskonale sprawdzają się w przypadku amatorów leniwego wypoczynku i opalania, a przy tym zwykle zapewniają większą prywatność niż plaże położone przy linii morza, które są zawsze oblegane przez turystów.

Nie zapomnij tylko o tym, że woda bywa zdradliwa w każdej postaci – bez względu na to, czy zbiornik wodny jest otwarty (jak morze lub ocean), czy zamknięty (jak jezioro lub sztuczny zalew). 

Zanim oddasz się błogiemu wypoczynkowi nad jeziorem, zapewnij sobie poczucie bezpieczeństwa. Pomoże Ci w tym ubezpieczenie turystyczne. Sprawdź, jak wybrać właściwe na taki wyjazd.

Polskie jeziora na wakacje – przegląd dostępnych ubezpieczeń

Przed podróżą zadbaj o ubezpieczenie kosztów leczenia i pomocy assistance, które zapewni niezbędne wsparcie w razie nieszczęśliwego wypadku w podróży. Zapewni Ci ono spokój ducha i poczucie bezpieczeństwa w sytuacji niespodziewanych wypadków, które mogą znacznie zakłócić plany podróży oraz generować wysokie koszty.

Dobrym wyborem okaże się też ubezpieczenie NNW, dzięki któremu otrzymasz odszkodowanie w razie uszczerbku na zdrowiu lub śmierci jednej z ubezpieczonych osób. Choć teraz o tym nie myślisz, to jednak skomplikowany uraz może oznaczać konieczność poddania się leczeniu i zakupu lekarstw czy środków opatrunkowych. Odszkodowanie z NNW okaże się wtedy nieocenioną pomocą.

Uważać należy nie tylko na szkody, które dotkną Ciebie, ale również te, które Ty nieświadomie wyrządzisz osobom trzecim. Przykładowo, jeśli zachlapiesz czyjś telefon wodą albo popchniesz kogoś tak niefortunnie, że złamie nogę, masz obowiązek pokrycia poniesionych przez poszkodowanego strat – z własnej kieszeni lub odszkodowania z ubezpieczenia OC w życiu prywatnym.

Aspektem, który martwi wielu turystów podróżujących po Polsce lub za granicą, jest również utrata, zniszczenie lub uszkodzenie bagażu, m.in. na skutek zaginięcia lub kradzieży. Aby poniesiona strata była jak najmniej dotkliwa, kup przed wyjazdem ubezpieczenie bagażu podróżnego, które zapewni Ci należne odszkodowanie.

Planujesz nurkowanie przy użyciu sprzętu specjalistycznego lub przebywanie pod wodą na tzw. zatrzymanym oddechu albo uprawiać inne sporty wysokiego ryzyka?Jeśli tak, wybierz dodatkowe rozszerzenie zakresu ochrony ubezpieczeniowej o szkody wynikające z amatorskiego uprawiania sportów wysokiego ryzyka.

Rozważasz wybór jeziora na wakacje? Na to uważaj!

Wakacje nad wodą stwarzają potencjalne zagrożenie nie tylko dla ludzi, ale również dla mienia zabieranego na urlop. Woda może łatwo pochłonąć dokumenty czy sprzęt elektroniczny, które zabierzesz ze sobą na żaglówkę czy choćby na plażę, jeśli nie zachowasz odpowiednich środków bezpieczeństwa.

Dokumenty, pieniądze i inne ważne papiery możesz zabezpieczyć, umieszczając je w wodoszczelnym, nieprzemakalnym etui, które zapobiegnie ich zalaniu. Pokrowce o takich samych właściwościach możesz również kupić dla telefonu czy aparatu, aby nie uszkodziły się po kontakcie z wodą. 

Co z wartościowymi przedmiotami? Jeśli masz taką możliwość, zostaw je w hotelowym sejfie, gdzie bezpiecznie zaczekają na Twój powrót. Pozostawienie ich w pokoju bez nadzoru nie jest dobrym pomysłem, a tym bardziej zabranie ich nad jezioro. Wystarczy tylko chwila nieuwagi, gdy wejdziesz do wody, żeby się ochłodzić, a mogą paść łupem złodzieja. Wbrew pozorom, takie sytuacje zdarzają się stosunkowo często, więc warto o tym pamiętać.

Wakacje nad jeziorem – zasady bezpieczeństwa, które warto znać

Najważniejsza zasada bezpieczeństwa podczas wypoczynku nad jeziorem brzmi: woda może okazać się płytsza lub głębsza niż wygląda na pierwszy rzut oka. Nawet jeśli w jednym miejscu wydaje się idealna do nurkowania, już kilka kroków dalej może być za płytka i stwarzać ryzyko uderzenia głową w twarde dno. Osoby, których technika pływania nie jest doskonała, powinny z kolei uważać na to, by nie odpłynąć zbyt daleko od brzegu, gdzie poziom wody jest bardzo wysoki, a zatem stwarza zagrożenie podtopieniem lub utonięciem.

Pamiętaj również, że nawet w zamkniętym akwenie wodnym mogą pojawić się wiry wodne, które stanowią zagrożenie nawet dla bardzo doświadczonych pływaków. Wystarczy tylko chwila nieuwagi, by dać się złapać takim prądom, które poniosą Cię pod powierzchnię wody. Co istotne, wiry mogą występować nawet w wodzie, która na pierwszy rzut oka wygląda na gładką i spokojną taflę, więc należy przez cały czas zachowywać czujność podczas oddawania się kąpielom czy sportom wodnym.

Ze względów bezpieczeństwa zaleca się, by nie korzystać z wodnych rozrywek w pojedynkę, lecz z kimś zaufanym, kto zauważy ewentualne problemy i w porę zawiadomi właściwe służby. Jeśli jednak zdecydujesz się na to, by odpoczywać w samotności, zawiadom kogoś o tym, gdzie się znajdujesz i co zamierzasz robić – i ustal kontakt po upłynięciu konkretnego czasu. Dzięki temu służby ratunkowe będą wiedziały, w którym miejscu Cię szukać, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Dodatkowy spokój ducha zapewni Ci również ubezpieczenie turystyczne, które przyda się zarówno za granicą, jak i w kraju. Chociaż w Polsce koszty ratownictwa i usług medycznych są darmowe, to jednak dodatkowe ubezpieczenie zapewni Ci wsparcie w innych obszarach. Przykładowo, mając NNW, dostaniesz odszkodowanie, jeśli doznasz uszczerbku na zdrowiu. Ubezpieczenie bagażu podróżnego oraz ubezpieczenie sprzętu sportowego może z kolei pokryć stratę finansową wynikającą z ich uszkodzenia, zniszczenia lub utraty.

Wczasy nad jeziorem – telefony alarmowe i zgłaszanie szkód w LINK4

Wyjeżdżając nad jezioro, warto sprawdzić numery telefonów do jednostek ratunkowych w danej okolicy. Oczywiście telefon pod 112 zapewni Ci dostęp do potrzebnej pomocy. Przebywając nad wodą, warto też znać uniwersalny numer telefonu do ratownictwa wodnego: 984.

Pamiętaj, aby zachować spokój podczas rozmowy z dyspozytorem i podać mu swoją lokalizację tak precyzyjnie, jak to możliwe. Nie bez znaczenia pozostaje również jasne wskazanie okoliczności zdarzenia oraz tego, jakiej pomocy potrzebujesz. Dzięki temu ratownicy nie tylko łatwiej ustalą Twoje położenie, ale również przygotują się do konkretnego działania i zabiorą ze sobą dokładnie taki sprzęt, jaki będzie potrzebny w danej sytuacji. 

Jeśli zależy Ci na skorzystaniu z pomocy ubezpieczyciela w kraju lub za granicą, skontaktuj się z Centrum Alarmowym. Numer telefonu, który Ci to umożliwi, znajdziesz na polisie – zapisz go w telefonie, aby nie zawieruszył się wtedy, gdy będzie najbardziej potrzebny.

Zgłoszenie rozpoczyna się od identyfikacji dzwoniącego, do której są potrzebne dane osobowe oraz numer polisy. W kolejnym kroku doradca znajdujący się po drugiej stronie linii zapyta Cię o lokalizację i okoliczności zdarzenia.

Pamiętaj o tym, by nie podejmować żadnych czynności bez konsultacji z Centrum Alarmowym. Tylko działanie w porozumieniu z ubezpieczycielem oznacza pewność, że koszty leczenia czy ratownictwa wodnego zostaną pokryte przez ubezpieczenie.

Szczególną uwagę zwróć na procedury związane ze zgłaszaniem szkody z ubezpieczenia bagażu podróżnego i sprzętu sportowego. W tym przypadku w LINK4 obowiązuje Cię konkretny termin na złożenie zawiadomienia o ich utracie lub uszkodzeniu: 10 dni od powrotu z podróży. Dodatkowo musisz dostarczyć LINK4 spis poniesionych strat wraz z określeniem ich szacunkowej wartości. Jeśli do szkody doszło na skutek kradzieży, konieczne jest też wezwanie na miejsce lokalnej policji oraz uzyskanie zaświadczenia o przyjęciu zgłoszenia dotyczącego kradzieży. Dokument ten jest niezbędny do zlikwidowania szkody kradzieżowej.

Podsumowanie

Masz już zaplanowane wakacje? Jeziora mogą się okazać dobrym wyborem, jeśli zależy Ci na wypoczynku w kameralnym miejscu, w którym nie będzie tłumów. Choć ruch turystyczny na Mazurach czy Kaszubach jest ogromny w szczycie sezonu, to jednak rozkłada się na dużą liczbę mniejszych lub większych jezior. To oznacza, że każdy może znaleźć dla siebie kawałek ustronnego miejsca, by cieszyć się bliskością natury i ochłodą, jaką zapewnia woda.

Wakacje nad jeziorem – z dziećmi lub bez nich – okażą się niesamowitą przygodą, jeśli właściwie przygotujesz się do takiego wyjazdu. Chociaż kontakt z wodą jest tak przyjemny, zwłaszcza w upalne dni, niesie za sobą pewne ryzyko. W jego ograniczeniu pomoże z pewnością świadome korzystanie z aktywności wodnych i zachowanie ostrożności w odniesieniu do nieznanych zbiorników.

Nie zaszkodzi również zapewnić sobie dodatkowego wsparcia na wypadek nieprzewidzianych sytuacji, z którymi możesz się zmierzyć podczas wakacji spędzanych nad jeziorem. Posłuży Ci do tego ubezpieczenie turystyczne, które może składać się jedynie z ubezpieczenia kosztów leczenia i pomocy assistance, jak również z dodatkowych produktów. To od Ciebie zależy to, jaki zakres ochrony ubezpieczeniowej wybierzesz dla siebie i swoich najbliższych, z którymi zamierzasz spędzać wakacje nad jeziorem. 

Produktów, które zapewnią Ci poczucie bezpieczeństwa podczas wczasów nad jeziorem, możesz poszukać w LINK4. Wysokość składki sprawdzisz w kalkulatorze online znajdującym się na stronie www.link4.pl. Jeśli przed zakupem chcesz porozmawiać z doradcą, zadzwoń pod numer 22 444 44 23 i dokonaj zakupu przez telefon. Do Twojej dyspozycji jest również sieć agentów współpracujących z LINK4. Znajdź tego, który działa w Twojej okolicy, i kup stacjonarnie ubezpieczenie na wakacje nad jeziorem z dziećmi.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Zostaw numer - oddzwonimy

i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!

FAQ – często zadawane pytania

Czy ubezpieczenie obejmuje koszty leczenia w przypadku urazu lub choroby podczas wczasów nad jeziorem za granicą?

Na pokrycie kosztów leczenia za granicą możesz liczyć, jeśli posiadasz ubezpieczenie kosztów leczenia i pomocy assistance, a podczas wycieczki nad jezioro dojdzie do nieszczęśliwego wypadku lub nagłego zachorowania. 

Czy istnieje specjalne ubezpieczenie obejmujące ryzyka związane z aktywnościami wodnymi, takimi jak pływanie czy żeglarstwo?

To zależy od rodzaju podejmowanych aktywności. Na przykład w LINK4 klauzula obejmująca szkody powstałe podczas amatorskiego uprawiania sportów wysokiego ryzyka obejmuje aktywności, takie jak skoki do wody, sporty wodne uprawiane na rzekach górskich, nurkowanie przy użyciu sprzętu specjalistycznego czy pływanie jachtem żaglowym pow. 20 mil morskich od brzegu. W OWU znajdziesz dokładne informacje na temat sportów objętych ochroną.

Jakie dokumenty i informacje są potrzebne w przypadku zgłoszenia szkody związanej z wczasami nad jeziorem?

Na początku wystarczą numer polisy i Twoje dane osobowe, jak również informacje o lokalizacji, okolicznościach zdarzenia i rodzaju potrzebnej pomocy. Później konsultant Centrum Alarmowego może poprosić Cię o dostarczenie innych dokumentów, np. dokumentacji medycznej lub zaświadczenia potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia o kradzieży.

Czy podczas podróży zagranicznej koszty ewentualnego transportu medycznego z terenu nad jeziorem są objęte ubezpieczeniem podróżnym z LINK4?

Tak. Jeśli będziesz potrzebować transportu medycznego za granicą, jego koszty mogą zostać pokryte przez ubezpieczenie, aż do wysokości sumy ubezpieczenia.

Czy wszystkie wypadki nad wodą są objęte ochroną ubezpieczeniową, czy istnieją wyjątki?

W przypadku każdego ubezpieczenia istnieją pewne sytuacje wyłączone z zakresu ochrony. To samo dotyczy też ubezpieczenia turystycznego kupionego na wyjazd nad jezioro. Wyłączenia mogą dotyczyć m.in. działania celowego, rażącego niedbalstwa lub spowodowania szkody pod wpływem alkoholu czy innych środków odurzających. Dokładną listę możesz poznać, czytając OWU.

Przeczytaj podobne wpisy

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz składkę 

już teraz

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon. - pt. 8 - 20