Ubezpieczenie turystyczne dla dziecka – poradnik krok po kroku
Podróżowanie z dzieckiem może pozostawić po sobie niezapomniane wspomnienia. Jeśli przygotujesz się do wyjazdu w odpowiedni sposób i kupisz ubezpieczenie turystyczne dla dziecka, okażą się one w większości pozytywne.
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Polską Organizację Turystyczną, Polacy chętnie podróżują rodzinnie, zabierając ze sobą nie tylko partnera lub partnerkę, lecz również dzieci. W 2023 roku na zagraniczny wyjazd w takim gronie wybrało się 26% ankietowanych. Jeśli chodzi o krajową podróż z dzieckiem, na taki krok zdecydowało się aż 33% wszystkich ankietowanych. Jednocześnie ta grupa okazała się najliczniejsza, gdyż mniej osób planowało podróż tylko z drugą połówką (32%) i z przyjaciółmi (11%).
Dlaczego warto kupić ubezpieczenie turystyczne dla dziecka?
Jeśli jesteś rodzicem, bezpieczeństwo Twojego dziecka w każdej sytuacji jest jednym z najwyższych priorytetów. Gdy jesteś z nim w domu lub innym znajomym otoczeniu, z pewnością czujesz się bezpiecznie, bo czujesz, że z ewentualnymi problemami uporasz się sprawnie i bez większych problemów. Podczas wyjazdu w nieznane miejsce podobne poczucie bezpieczeństwa zapewni Ci ubezpieczenie turystyczne dziecka.
Warto mieć świadomość tego, że nie jesteś w stanie przewidzieć każdego zagrożenia, jakie mogą spotkać Ciebie lub Twoje dziecko podczas podróży. Dzieci to małe wulkany energii, które zazwyczaj trudno utrzymać w jednym miejscu podczas wakacyjnego wypoczynku. Tymczasem wystarczy tylko chwila nieuwagi, by doszło do jakiegoś niebezpiecznego zdarzenia skutkującego szkodą.
Ubezpieczenie turystyczne dla dziecka w podstawowym wariancie w LINK4 (ubezpieczenie kosztów leczenia i pomoc Assistance) może zapewnić wsparcie m.in. w takim zakresie, jak pomoc medyczna na miejscu (np. wizyta lekarska, pobyt w szpitalu, leki i opatrunki, test na COVID-19) i transport medyczny do Polski. Podstawowe ubezpieczenie w LINK4 obejmuje też np. pomoc w zakresie zorganizowania transportu medycznego, a także poszukiwanie i ratownictwo oraz opiekę i transport dzieci z powrotem do kraju.
Pamiętaj również, że spowodowana przez dziecko szkoda wcale nie musi dotyczyć go bezpośrednio. Na skutek działania dziecka szkody może doznać osoba trzecia. Odpowiedzialność za małoletnie dziecko spoczywa na rodzicach, którzy są zobowiązani do naprawienia szkody przez nie wyrządzonej. Kwestię tę precyzuje m.in. art. 427 Kodeksu cywilnego. Na wypadek takich zdarzeń warto, by ubezpieczenie podróżne dla rodzica zawierało również OC w życiu prywatnym. Pokryje ono roszczenia osób trzecich, które doznały szkód osobowych lub rzeczowych w wyniku działania Twojego dziecka.
Jak znaleźć odpowiednie ubezpieczenie turystyczne dla dziecka?
Biorąc pod uwagę to, że ubezpieczenie podróżne dla dziecka jest produktem nieobligatoryjnym, zakres ochrony ubezpieczeniowej oferowanej przez różnych ubezpieczycieli może być różny. Z tego względu przy zakupie nie warto kierować się jedynie najniższą ceną, lecz zastanowić się, co w Twoim przypadku jest najbardziej istotne. Proces wyboru ubezpieczenia powinien obejmować kilka kroków.
Krok 1: Określenie potrzeb rodziny
Przed zakupem ubezpieczenia turystycznego trzeba koniecznie znać kierunek podróży. Po pierwsze, ubezpieczyciel potrzebuje tej informacji do wyliczenia składki. Warto się upewnić, że ubezpieczenie na pewno obejmuje ochroną zdarzenia na terytorium danego kraju. Dokładną listę krajów znajdziesz w OWU.
Po drugie, od kierunku zależy w dużej mierze to, jakiego zakresu ochrony ubezpieczeniowej, poza standardową (ubezpieczenie Kosztów leczenia i pomocy Assistance), potrzebujesz.
Przykładowo, jeśli planujesz podróż z dzieckiem po Polsce, nie potrzebujesz wysokiej sumy ubezpieczenia dla kosztów leczenia. Jeżeli jesteś objęty powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym, także w trakcie podróży, możesz korzystać z publicznej służby zdrowia. W przypadku podróży po kraju dużo większe znaczenie mają świadczenia oferowane w ramach pomocy Assistance, takie jak np. zakwaterowanie dla osoby towarzyszącej w razie hospitalizacji czy opieka i transport dziecka do miejsca zamieszkania jeśli jedyna osoba dorosła podróżująca z dzieckiem trafi do szpitala.
Do podstawowego ubezpieczenia warto też dokupić ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) z wysoką sumą ubezpieczenia. Daje ono możliwość uzyskania świadczenia w przypadku, gdy w wyniku nieszczęśliwego wypadku dziecko dozna uszczerbku na zdrowiu. Wysokość świadczenie zależy od sumy ubezpieczenia wskazanej w polisie i ustalonego stopnia uszczerbku.
Z kolei, jeśli podróżujesz do kraju, w którym opieka medyczna jest bardzo droga, wybierając ubezpieczenie podróżne dziecka, warto skupić się szczególnie na kosztach leczenia i dobrać odpowiadającą Twoim potrzebom sumę ubezpieczenia. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko konieczności pokrycia kosztów leczenia (np. pobytu w szpitalu czy zabiegów medycznych) ze środków własnych.
Krok 2: Wybór odpowiedniego zakresu ochrony
Poza określeniem miejsca wyjazdu istotne jest również zdefiniowanie jego celu – innego zakresu ubezpieczenia potrzebuje bowiem osoba, która planuje spędzać urlop z rodziną w nadmorskim kurorcie, a innego ta, która zamierza przemierzać mniej uczęszczane turystycznie szlaki. Znając miejsce wyjazdu i potrzeby całej rodziny, ustalisz, jaki zakres ochrony ubezpieczeniowej będzie Wam potrzebny. Ubezpieczenia turystyczne obejmuje ubezpieczenie kosztów leczenie i pomoc Assistance. Dodatkowo możesz zwiększyć zakres swojej umowy o:
- ubezpieczenie NNW,
- ubezpieczenie OC w życiu prywatnym,
- ubezpieczenie bagażu podróżnego,
- ubezpieczenie sprzętu sportowego,
- ubezpieczenie kosztów odwołania uczestnictwa w imprezie turystycznej.
W zależności od potrzeb możesz również rozszerzyć zakres ochrony ubezpieczeniowej m.in. o:
- amatorskie uprawianie sportów zimowych,
- amatorskie uprawianie sportów wysokiego ryzyka,
- choroby przewlekłe.
Krok 3: Wybór ubezpieczyciela
Gdy już wiesz, czego dokładnie potrzebujesz od ubezpieczenia turystycznego, pora zapoznać się z dokładną ofertą ubezpieczyciela. Niezbędne informacje o ofercie LINK4 znajdziesz w OWU, a składkę wyliczysz na stronie używając kalkulatora. Warto też skorzystać z pomocy doradcy pracującego w LINK4, który odpowie na wszystkie pojawiające się w Twojej głowie pytania.
Krok 4: Zakup najlepszego ubezpieczenia
Po znalezieniu odpowiadającego Ci pakietu pozostaje już tylko jedno: kupić wybrane ubezpieczenie turystyczne obejmujące również ochronę dziecka. Polisę w wersji elektronicznej otrzymasz na swój adres mailowy. Możesz zachować ją w tej formie albo wydrukować – aby była pod ręką nawet wtedy, gdy nie masz dostępu do Internetu.
Jak i gdzie ubezpieczyć dziecko?
Teoretycznie, na terenie UE oraz Islandii, Liechtensteinu, Norwegii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii, a także terytoriów zamorskich:
- francuskich: Gwadelupa, Martynika, Reunion, St. Pierre-et-Miquelon i Gujana Francuska,
- portugalskich: Azory i Madera,
- hiszpańskich: Majorka i Wyspy Kanaryjskie.
turyści z Polski mają prawo do leczenia ramach karty EKUZ. Wyrobienie tego dokumentu nie trwa długo i co istotne – nic nie kosztuje.
Warto jednak mieć świadomość tego, że EKUZ ma pewne ograniczenia, które w praktyce okazują się niezwykle istotne. Przede wszystkim, karta ta uprawnia do pomocy medycznej na takich samych zasadach, na jakich jest ona oferowana obywatelom danego kraju (tego, w którym chcesz skorzystać z opieki medycznej). To z kolei oznacza, że w zależności od regulacji obowiązujących w danym państwie, skorzystanie z pomocy medycznej może wiązać się z koniecznością poniesienia pewnych kosztów. Na przykład, we Francji zapłacisz 30% honorarium lekarza, w Austrii pokryjesz koszt wezwania karetki, a Niemczech zapłacisz 10 euro za każdy dzień pobytu w szpitalu.
Co więcej, EKUZ nie zapewnia świadczeń, jakie obejmuje ubezpieczenie w zakresie: pomocy assistance czy dodatkowo wykupione ubezpieczenie NNW, ubezpieczenia bagażu czy ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. EKUZ nie pokryje również kosztów akcji poszukiwawczej i ratowniczej, kosztów transportu medycznego do kraju, ani opieki w prywatnych placówkach medycznych.
Jak ubezpieczyć dziecko na czas wyjazdu turystycznego, by zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa niezależnie od tego, czy zamierzasz podróżować po Polsce, czy też wyjeżdżasz za granicę? Kupując ubezpieczenie podróżne dziecka o dobranym do potrzeb zakresie ochrony i sumach ubezpieczenia możesz liczyć na pomoc zorganizowaną przez ubezpieczyciela.
O co warto zadbać, wybierając ubezpieczenie turystyczne dziecka?
To od Ciebie zależy to, jaki zakres będzie miała wybrana przez Ciebie umowa ubezpieczenia podróżnego dla dziecka. Warto wiedzieć, co dokładnie zapewniają konkretne ubezpieczenia. Przyjrzyj się poniższym wskazówkom, a wszystko stanie się mniej skomplikowane i ułatwi podjęcie decyzji. W LINK4 dwa pierwsze elementy wchodzą w skład podstawowego ubezpieczenia turystycznego. Kolejne możesz dokupić, zwiększając zakres ochrony.
- Ubezpieczenie kosztów leczenia – w przypadku wyjazdów zagranicznych to jeden z najważniejszych elementów ubezpieczenia turystycznego. Mając je, możesz liczyć m.in. na pokrycie kosztów wizyt lekarskich, hospitalizacji, usług ambulatoryjnych, transportu medycznego, a nawet zakupu leków i środków opatrunkowych. Sumę ubezpieczenia dla tego produktu należy dobrać do lokalnych cen usług medycznych. W Europie powinno to być co najmniej 120 tys. zł, a poza nią co najmniej 200 tys. zł. Jeśli planujesz podróż do krajów z wyjątkowo drogą służbą zdrowia (np. Kanada, Stany Zjednoczone lub Zjednoczone Emiraty Arabskie), warto wybrać jeszcze wyższą sumę ubezpieczenia KL.
- Pomoc Assistance – zapewni dostęp do dodatkowych świadczeń w różnych nieprzewidzianych sytuacjach w trakcie podróży. Dla przykładu, jeśli rodzice ulegną wypadkowi i będą zmuszeni do pozostania w szpitalu, ubezpieczyciel zorganizuje opiekę dla dziecka na określony czas. Jeśli z kolei żadna z dorosłych osób nie będzie w stanie prowadzić samochodu, assistance może zapewnić kierowcę zastępczego na podróż powrotną, który doprowadzi samochód wraz z pasażerami i bagażami do domu. Pomoc assistance obejmuje też m.in. organizację i pokrycie kosztów ratownictwa na wypadek konieczności zorganizowania akcji ratowniczej.
- Ubezpieczenie NNW – zapewnia wypłatę świadczenia w razie uszczerbku na zdrowiu powstałego na skutek nieszczęśliwego wypadku, który wydarzył się w okresie ochrony. Wysokość świadczenia zależy od sumy ubezpieczenia i tego, na jaki procent zostanie oszacowana konkretny uszczerbek na zdrowiu. Dobrym wyborem będzie NNW z sumą ubezpieczenia wynoszącą co najmniej 50 tys. zł.
- Ubezpieczenie bagażu podróżnego – umożliwia otrzymanie odszkodowania w sytuacji, gdy dojdzie do uszkodzenia lub utraty bagażu w wyniku kradzieży lub zdarzenia losowego w trakcie podróży.
Ubezpieczenie sprzętu sportowego – zapewnia ochronę na wypadek uszkodzenia lub utraty sprzętu sportowego na skutek zdarzenia losowego, wypadku komunikacyjnego, zaginięcia czy nagłego zachorowania ubezpieczonego, w wyniku którego nie ma on możliwości zaopiekowania się i zabezpieczenia sprzętu.
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Podróż z dzieckiem – praktyczne wskazówki
Wyżej znajdziesz wiele wskazówek dotyczących tego, jak i gdzie ubezpieczyć dziecko, jeśli wybierasz się na wyjazd krajowy lub zagraniczny. Pamiętaj o tym, że to od Ciebie zależy, jaki zakres i jakie sumy ubezpieczenia będzie miało ubezpieczenie turystyczne, które wybierzesz. Jeśli dobrze przemyślisz potrzeby całej rodziny, z pewnością wybierzesz taki pakiet, który zapewni Ci poczucie bezpieczeństwa podczas podróżowania.
Aby poznać wysokość składki, możesz skorzystać z kalkulatora znajdującego się na stronie link4.pl. Możesz także zadzwonić na infolinię dostępną pod numerem 22 444 44 23 lub spotkać się osobiście z agentem współpracującym z LINK4.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Sprawdź też: Ubezpieczenie turystyczne Chiny, Ubezpieczenie na wyjazd Islandia
FAQ – często zadawane pytania
Kiedy powinienem ubezpieczyć dziecko na podróż?
Ubezpieczenie podróżne przyda się podczas każdego wyjazdu z dzieckiem – zarówno krajowego, jak i zagranicznego.
Czy ubezpieczenie turystyczne dla dziecka obejmuje również opiekunów?
Ochroną ubezpieczeniową są objęte wszystkie osoby wymienione w polisie. Aby cała rodzina mogła cieszyć się poczuciem bezpieczeństwa, każdy z jej członków powinien zostać zgłoszony do ubezpieczenia turystycznego.
Jakie są koszty ubezpieczenia turystycznego dla dziecka?
Wysokość składki zależy od wielu indywidualnych czynników, m.in. od destynacji, planowanych aktywności, sum ubezpieczenia dla poszczególnych ubezpieczeń, a także od klauzul dodatkowych (np. wtedy, gdy dziecko ma jakąś chorobę przewlekłą).
Czy ubezpieczenie turystyczne dla dziecka obejmuje sytuacje awaryjne?
Wszystko zależy od tego, co dokładnie kryje się pod pojęciem sytuacji awaryjnej. Jeśli masz ubezpieczenie kosztów leczenia, pokryje ono koszty leczenia w przypadku nagłego zachorowania. Ubezpieczenie bagażu sprawdzi się z kolei podczas innego awaryjnego zdarzenia – np. gdy bagaż zaginie w podróży i nie doleci na miejsce docelowe.
Czy mogę dokupić dodatkowe ubezpieczenie na aktywności dla dziecka, takie jak sporty wodne czy wycieczki?
To, w jakim zakresie ubezpieczyć dziecko, zależy od sposobu, w jaki zamierza ono spędzać wolny czas. Jeśli w grę wchodzą amatorskie sporty wysokiego ryzyka albo sporty zimowe, warto rozszerzyć zakres ochrony o szkody powstałe podczas ich uprawiania.
Przeczytaj podobne wpisy