Kup online
polisę OC AC
Image
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Ubezpieczenie sprzętu firmowego – jak o niego zadbać?

Czas czytania: 7 min. 1 sek.

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej często wiąże się z koniecznością korzystania z pewnych urządzeń, do których mogą należeć np. telefon firmowy czy komputer. Aby zapewnić sobie ochronę przed finansowymi skutkami szkód polegających na ich uszkodzeniu lub utracie, warto mieć ubezpieczenie sprzętu firmowego.

W ramach własnej działalności możesz świadczyć różne usługi. Niezależnie od tego, jaką branżę wybierzesz, niemal zawsze będziesz potrzebować jakichś urządzeń lub maszyn. Ich posiadanie (na podstawie dowolnego tytułu prawnego) jest zatem niezbędne dla właściwego funkcjonowania firmy.

Uszkodzenie lub utrata takich sprzętów może oznaczać poważne problemy w kontekście biznesowym. Niemożność korzystania z nich wiąże się nierzadko z koniecznością przerwania świadczenia usług na rzecz klientów. Takie przestoje oznaczają natomiast mniejsze zyski, a nierzadko również finansową stratę. Niezależnie od tego, ile zarobisz w danym miesiącu na prowadzeniu własnej firmy, musisz opłacić podatek dochodowy i składkę na ubezpieczenie społeczne, a także uregulować inne stałe należności firmowe, np. czynsz za wynajem lokalu czy ratę kredytu zaciągniętego na rozwój działalności. 

Nie każdy przedsiębiorca dysponuje budżetem na nieprzewidziane sytuacje o wysokości wystarczającej do tego, by pokryć z niego stratę wynikającą z utraty niezbędnych urządzeń lub ich naprawy. Aby uniknąć finansowych problemów w takiej sytuacji, warto mieć ubezpieczenie sprzętu firmowego, które zapewni należne odszkodowanie po wystąpieniu szkody. Uzyskane w ten sposób pieniądze mogą posłużyć do naprawienia sprzętu lub zakupu nowego, co umożliwi dalsze świadczenie usług na rzecz klientów i prowadzenie biznesu.

Kradzież laptopa czy uszkodzenie innego sprzętu staną się mniejszym obciążeniem dla firmowego budżetu, jeśli sprzęty będą ubezpieczone. Zobacz, co warto wiedzieć o ubezpieczeniu sprzętu wchodzącego w skład majątku firmy.

Telefon i laptop firmowy – jak dbać o sprzęt używany w celach służbowych?

Komputer firmowy czy każdy inny sprzęt wykorzystywany w ramach działalności gospodarczej zazwyczaj jest bardzo intensywnie użytkowany. Jeśli pracujesz w standardowych godzinach biurowych, używasz go przynajmniej przez 8 godzin dziennie bez przerwy, a niekiedy dłużej.

Dodatkowo, nie zawsze pracujesz w biurze. Laptop firmowy czy inny sprzęt spędza zatem sporo czasu w transporcie, gdzie jest narażony na dodatkowe ryzyka, m.in. uszkodzenie na skutek urazu mechanicznego czy kradzież z rabunkiem.

Biorąc pod uwagę wyzwania, jakie stoją przed sprzętem firmowym, warto zwrócić uwagę na jego właściwą eksploatację oraz na regularne serwisowanie. Rutyną, którą warto wdrożyć jak najszybciej, jest regularne czyszczenie urządzeń firmowych z kurzu i innych zabrudzeń powstających na co dzień. Wbrew pozorom, utrzymanie ich w czystości nie ogranicza się jedynie do względów higienicznych czy estetycznych. Kurz może powodować przegrzewanie się laptopa, a w długiej perspektywie prowadzić do jego przedwczesnego zużycia. 

W otoczeniu komputera i innego sprzętu elektronicznego nie powinno się też jeść i pić. Resztki jedzenia mogą zadziałać na delikatne układy podobnie do kurzu (a nawet jeszcze bardziej destrukcyjnie), a woda to jeden z najniebezpieczniejszych czynników dla takich urządzeń, który nawet w niewielkiej ilości może doprowadzić do ich całkowitego zniszczenia. Unikaj więc trzymania jedzenia i napojów w pobliżu miejsca pracy, a jeśli udostępniasz sprzęt pracownikom – koniecznie poinformuj ich o tym. 

Zwróć również uwagę na to, by nie lekceważyć niestandardowego zachowania sprzętu elektronicznego. Głośne buczenie, nagłe gaśnięcie ekranu czy długie realizowanie komend mogą świadczyć o jakimś problemie, który należy jak najszybciej zidentyfikować i naprawić. Im szybciej oddasz takie urządzenie do serwisu, tym większa szansa na to, że uda się uniknąć jego całkowitego zniszczenia.

Uważaj też na to, w jaki sposób przechowujesz laptop czy inny sprzęt wtedy, gdy nie jest akurat użytkowany. Przede wszystkim, postaraj się nigdy nie pozostawiać go w miejscu publicznym bez opieki, np. w samochodzie na parkingu. Po pierwsze, może skusić złodzieja i szybko zniknąć, a po drugie – auto łatwo przyjmuje temperaturę otoczenia, a nadmierne wychłodzenie lub przegrzanie może wpłynąć negatywnie na stan techniczny komputera.

Gdy przechowujesz sprzęt w miejscu ubezpieczenia, również upewnij się, że jest bezpieczny. Dobrym pomysłem może być chowanie go do zamykanej na klucz szafki z zamkiem, którego sforsowanie zajmie złodziejowi trochę czasu i być może go zniechęci. Jeśli już zamierzasz przechowywać laptopa i inny cenny sprzęt na „widoku”, sprawdź, czy biuro jest odpowiednio zabezpieczone przed włamaniem.

Od jakich ryzyk może chronić ubezpieczenie sprzętu firmowego?

W LINK4 znajdziesz kilka produktów, które sprawdzą się jako ochrona przed finansowymi skutkami uszkodzenia, zniszczenia lub utraty sprzętu firmowego. Należy do nich chociażby ubezpieczenie mienia, które występuje w dwóch podstawowych wariantach:

  • ubezpieczenie mienia od pożaru i innych zdarzeń – produkt zadziała wtedy, gdy dojdzie do szkody na mieniu na skutek pożaru, uderzenia pioruna, wybuchu, upadku statku powietrznego, deszczu nawalnego, uderzenia pojazdu, zalania, silnego wiatru, naporu śniegu, lawiny, gradu, powodzi, osunięcia lub zapadania się ziemi, trzęsienia ziemi, dymu i sadzy, huku ponaddźwiękowego, a także upadku drzew i budowli;
  • ubezpieczenie mienia od kradzieży z włamaniem lub rabunku – ochrona dotyczy szkód wynikających z kradzieży z włamaniem lub rabunku w miejscu ubezpieczenia.

Wyróżnikiem powyższych produktów jest to, że działają w sytuacjach określonych w umowie. Przykładowo, jeśli masz ubezpieczenie mienia od pożaru i innych zdarzeń, a laptop zostanie skradziony, nie otrzymasz odszkodowania. Otrzymasz je jednak wtedy, gdy uszkodzenie komputera będzie skutkiem powodzi, które wchodzi w zakres ochrony ubezpieczeniowej.

Jeśli chcesz zapewnić sobie większe poczucie bezpieczeństwa, możesz postawić na ubezpieczenie mienia od wszelkiego ryzyka. W tym przypadku ochroną ubezpieczeniową są objęte wszystkie szkody na mieniu firmowym poza tymi, które zostały z niej wyłączone. Listę możliwych wyłączeń znajdziesz w OWU.

Dużą część Twojego sprzętu firmowego stanowi elektronika? Możesz wybrać również ubezpieczenie sprzętu elektronicznego od wszelkiego ryzyka, którego działanie jest ukierunkowane właśnie na takie mienie użytkowane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. W tym przypadku w grę wchodzą zatem szkody na:

  • sprzęcie elektronicznym stacjonarnym,
  • sprzęcie elektronicznym przenośnym,
  • sprzęcie medycznym,
  • telefonach komórkowych,
  • danych i wymiennych nośnikach danych.

W tym przypadku ochrona ubezpieczeniowa działa zatem wtedy, gdy wyżej wymieniony sprzęt jest użytkowany zgodnie z przeznaczeniem i w miejscu wskazanym w umowie – a także w transporcie w miejscu ubezpieczenia.

Co istotne, umowa ubezpieczeniowa obejmuje wszystkie szkody skutkujące uszkodzeniem lub zniszczeniem sprzętu elektronicznego, które wynikają z jakiegokolwiek zdarzenia losowego. Nie podlegają jej jedynie zdarzenia, które zostały wyłączone z zakresu ochrony. Listę szkód, które mogą nie być objęte ochroną w ramach ubezpieczenia sprzętu elektronicznego od wszelkiego ryzyka, znajdziesz w OWU.

Niezależnie od tego, na które z ubezpieczeń się zdecydujesz, upewnij się, jaką sumę ubezpieczenia wybierzesz. To od tego aspektu zależy w dużej mierze to, jak wysokie odszkodowanie otrzymasz po wystąpieniu szkody.

Kradzież laptopa i inne szkody na sprzęcie firmowym – jak je zgłosić?

Wchodzisz rano do biura, próbujesz uruchomić komputer firmowy i nic się nie dzieje? A może już przy drzwiach widzisz oznaki włamania, co tylko potwierdza brak sprzętu na biurku, gdzie znajdował się jeszcze dzień wcześniej? Jeśli masz ubezpieczenie sprzętu firmowego, możesz uzyskać odszkodowanie. Musisz tylko załatwić wszystkie formalności zgodnie z zaleceniami ubezpieczyciela.

Zanim w ogóle przystąpisz do zgłoszenia szkody, zabezpiecz miejsce zdarzenia w taki sposób, aby, na ile to możliwe, zabezpieczyć przedmiot ubezpieczenia i ograniczyć rozmiar szkody – przy użyciu wszystkich dostępnych środków. W kolejnym kroku zastanów się nad tym, czy zachodzi podejrzenie, że jej wystąpienie wynika z popełnienia przestępstwa. Jeśli tak, koniecznie wezwij na miejsce policję, która zabezpieczy ślady i sporządzi notatkę ze zdarzenia. Zachowaj ją – przyda się później.

Po załatwieniu tych formalności skontaktuj się z Centrum Alarmowym LINK4 w celu zgłoszenia szkody. Numer znajdziesz w umowie ubezpieczeniowej – zapisz go w swoim telefonie, aby później nie szukać go gorączkowo, gdy będzie potrzebny. Pamiętaj, że na zgłoszenie szkody masz 3 dni robocze od jej wystąpienia, więc nie ma czasu do stracenia.

Podczas zgłaszania szkody LINK4 może poprosić Cię o przedstawienie pewnych dokumentów, które są niezbędne do przeprowadzenia procesu jej likwidacji. Mogą się do nich zaliczać m.in.:

  • kopia zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa, sporządzonego przez policję,
  • wykaz uszkodzonego, zniszczonego lub utraconego mienia wraz z jego szacunkową wartością,
  • oryginalne rachunki zakupu i dokumentacja księgowa,
  • oryginał listu przewozowego,
  • oryginał rachunku dostawcy,
  • inne dokumenty wskazane przez doradcę LINK4 podczas przyjmowania zgłoszenia szkody.

Jeżeli ubezpieczyciel wskaże konieczność przeprowadzenia oględzin przez swojego przedstawiciela, uważaj na to, by nie zmieniać nic w miejscu zdarzenia aż do momentu jego przybycia. Możesz przystąpić do wcześniejszego posprzątania tylko wtedy, gdy:

  • w ciągu 7 dni nie dojdzie do oględzin przeprowadzonych przez LINK4,
  • niezmienianie niczego na miejscu zdarzenia narusza interes publiczny,
  • jest to konieczne, aby ograniczyć rozmiar szkody i zapobiec jej pogłębianiu.

Proces likwidacji szkody powinien potrwać do 30 dni i zakończyć się wypłatą odszkodowania w tym terminie, o ile wszystkie okoliczności zdarzenia będą jednoznaczne. Jeśli coś będzie wymagało dodatkowego wyjaśnienia, do 30 dni dostaniesz bezsporną część odszkodowania, a resztę do 14 dni od ustalenia wszystkich istotnych faktów z zachowaniem należytej staranności.

Podsumowanie

Korzystanie z różnych maszyn i sprzętu elektronicznego to podstawa niemal w każdej gałęzi biznesu. Niekiedy stanowią jeden z kanałów służących do komunikacji z klientami czy zarządzania formalnymi aspektami związanymi z prowadzeniem własnej firmy. W wielu przypadkach są jednak podstawowym narzędziem pracy służącym do realizacji usług na rzecz klientów. 

Brak lub poważne uszkodzenie laptopa, telefonu czy jakiejś maszyny przemysłowej może nie tylko utrudnić wykonywanie codziennej pracy, ale wręcz ją uniemożliwić. To z kolei może skutkować utratą klientów i obniżeniem zysków z własnej działalności gospodarczej. W długiej perspektywie równa się to również stratom, gdyż niedziałające lub utracone sprzęty trzeba naprawić czy też zastąpić nowymi, jednocześnie ponosząc stałe koszty związane z prowadzeniem biznesu – a to wszystko przy obniżonych wpływach na konto firmowe.

Jeśli nie chcesz się martwić o komputer czy telefon firmowy , zapewnij sobie ochronę przed finansowymi skutkami szkód na sprzętach użytkowanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Pomoże Ci w tym ubezpieczenie sprzętu firmowego, które możesz kupić w LINK4.

W LINK4 znajdziesz produkty ubezpieczeniowe dopasowane do różnych potrzeb. Zadzwoń pod numer 668 444 444, aby zawrzeć umowę przez telefon. 

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

FAQ – często zadawane pytania

Jakie rodzaje szkód są zazwyczaj obejmowane przez umowy ubezpieczeniowe sprzętu firmowego?

Ochrona ubezpieczeniowa najczęściej obejmuje uszkodzenie, zniszczenie i utratę sprzętu firmowego na skutek czynników losowych i kradzieży. Niekiedy zakres ochrony może obejmować również przepięcie.

Czy istnieją specjalne opcje ubezpieczenia dla specyficznego rodzaju sprzętu, np. sprzętu komputerowego czy maszyn przemysłowych?

W LINK4 sprzęt firmowy może zostać objęty ochroną w ramach ubezpieczenia mienia (od pożaru i innych zdarzeń lub od wszelkiego ryzyka) i ubezpieczenia sprzętu elektronicznego od wszelkiego ryzyka.

Czy ubezpieczenie sprzętu firmowego obejmuje również koszty związane z utratą danych lub oprogramowania?

Jeśli chcesz ubezpieczyć dane i wymienne nośniki danych, możesz dokupić jako rozszerzenie dodatkową klauzulę.. 

Jakie są kroki do podjęcia w przypadku zgłoszenia szkody związanej ze sprzętem firmowym?

Pierwszym krokiem powinno być zabezpieczenie miejsca zdarzenia w taki sposób, aby ograniczyć możliwość powiększenia się szkody. Jeśli wynika ona z popełnienia przestępstwa (np. kradzież lub akt wandalizmu), niezbędne jest też wezwanie na miejsce policji i uzyskanie kopii notatki policyjnej. Dopiero w tym momencie można zawiadomić o szkodzie LINK4. Masz na to 3 dni robocze od momentu jej zajścia.

Czy koszty ubezpieczenia sprzętu firmowego są uzależnione od jego wartości?

Tak, suma ubezpieczenia to jeden z czynników wpływających na składkę ubezpieczenia. Jednocześnie powinna ona być na tyle wysoka, by pokryć ewentualną utratę sprzętu. 

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz składkę 

już teraz

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon. - pt. 8 - 20