Kup online
polisę OC AC
Image
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Ubezpieczenie firmy – dlaczego warto je wykupić?

Czas czytania: 7 min. 13 sek.

Prowadząc własny biznes, z pewnością masz na głowie wiele spraw. Kupując ubezpieczenie firmy, nie tylko oszczędzasz sobie pewnych zmartwień, ale też obniżasz ryzyko poniesienia finansowych strat, będących konsekwencją nieprzewidzianych zdarzeń. Dowiedz się, jak wybrać ubezpieczenie firmowe!

Raport opracowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości wskazuje na to, że w 2023 roku w Polsce działało 2 066 209 firm. Istotną informację stanowi też to, że 99,8% z nich należało do sektora MŚP i wypracowało PKB na poziomie 43,6%. Podobna struktura przedsiębiorstw obowiązuje również w całej Unii Europejskiej.

Czym jest sektor MŚP? Odpowiedź możesz znaleźć m.in. w wyciągu z zalecenia Komisji 2003/361/WE z dnia 6 maja 2003 r. dotyczącego definicji małych i średnich przedsiębiorstw Dz.U. L 124 z 20.5.2003. Zgodnie z tym dokumentem obowiązują następujące definicje:

  • mikroprzedsiębiorstwo to firma, która zatrudnia mniej niż 10 pracowników, a jej obrót roczny lub bilans wynosi poniżej 2 mln euro;
  • małe przedsiębiorstwo to firma, która zatrudnia mniej niż 50 pracowników, a jej obrót roczny lub bilans wynosi poniżej 10 mln euro;
  • średnie przedsiębiorstwo to firma, która zatrudnia mniej niż 250 pracowników, jej obrót roczny wynosi poniżej 50 mln euro, a bilans jest równy 43 mln euro lub mniej.

Rozwijając własną firmę z sektora MŚP, z pewnością spotkasz się z wieloma ryzykami biznesowymi związanymi m.in. z niskim kapitałem własnym, brakiem zewnętrznego finansowania czy choćby ze spowolnieniem gospodarczym. Nie jesteś w stanie uchronić się przed wszystkimi z nich, ale możesz ograniczyć podejmowane ryzyko w pewnym zakresie, decydując się na ubezpieczenie firmy. Poniższe wskazówki ułatwią Ci wybór takiego produktu, który będzie odpowiedni dla skali i rodzaju prowadzonej przez Ciebie działalności oraz zapewni ochronę przed ryzykami, które tę działalność mogą zakłócać.

Jakie ubezpieczenie firmy może wybrać przedsiębiorca w LINK4?

Segment ubezpieczeń firmowych jest bardzo szeroki, a przedsiębiorcy mają dostęp do szeregu opcji, dzięki którym mogą ograniczyć ryzyka związane z prowadzeniem biznesu. Choć ich posiadanie w większości nie jest obowiązkowe, warto się na to zdecydować, jeśli zależy Ci na spokoju ducha podczas świadczenia usług w ramach własnej działalności gospodarczej.

Do dyspozycji przedsiębiorców działającym w ramach sektora MŚP jest na przykład ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w związku z prowadzoną działalnością. Zapewnia ono ochronę przed konsekwencjami finansowymi szkód (osobowych lub rzeczowych) wyrządzonych osobom trzecim w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej lub posiadanym mieniem, które jest wykorzystywane w takiej działalności. 

W odniesieniu do tego produktu warto pamiętać, że choć dla większości firm jego zakup zależy od indywidualnej decyzji, to jednak w niektórych branżach jego posiadanie jest obowiązkowe. Dotyczy to osób prowadzących działalność na przykład jako lekarze, adwokaci czy architekci. Nawet jeśli Twoja działalność nie zalicza się do tych branż, możesz wiele zyskać, decydując się na zawarcie nieobowiązkowej umowy ubezpieczenia OC.

 

Wśród ubezpieczeń firmowych ważną rolę odgrywają także te, które dotyczą mienia firmy, czyli m.in. budynków, wyposażenia czy mienia pracowników. W tym kontekście masz do wyboru kilka produktów ubezpieczeniowych, a dokładnie:

  • ubezpieczenie mienia od pożaru i innych zdarzeń – zapewnia ochronę przed stratami finansowymi związanymi z uszkodzeniem, zniszczeniem lub utratą dóbr materialnych, do których doszło na skutek określonych w umowie zdarzeń losowych, np. pożaru, uderzenia pioruna, wybuchu czy silnego wiatru;
  • ubezpieczenia mienia od wszelkiego ryzyka – zapewnia ochronę mienia od ryzyk nienazwanych. To oznacza, że ubezpieczenie zadziała we wszystkich sytuacjach poza tymi, które zostały jednoznacznie wyłączone z zakresu ochrony ubezpieczeniowej i wskazane w OWU;
  • ubezpieczenie mienia od kradzieży z włamaniem lub rabunku – zapewnia ochronę przed finansowymi skutkami szkód polegających na utracie mienia firmowego (a także należącego do pracowników i osób trzecich) na skutek kradzieży z włamaniem lub rabunku w miejscu ubezpieczenia;
  • ubezpieczenie sprzętu elektronicznego od wszelkiego ryzyka – w tym przypadku ochrona ubezpieczeniowa dotyczy szkód rzeczowych w sprzęcie elektronicznym, do których doszło na skutek wszelkich sytuacji losowych z wyjątkiem tych, które wyłączono z zakresu ochrony ubezpieczeniowej w OWU.

Na uwagę zasługują również inne ubezpieczenia dla firm w LINK4. Jednym z nich jest ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków, w przypadku którego przedmiot ubezpieczenia stanowią trwałe następstwa nieszczęśliwych wypadków, na przykład uszczerbku na zdrowiu lub śmierci, doznane przez osoby należące do ubezpieczonej grupy, np. właściciela firmy i jego pracowników. 

Przydatne może okazać się także ubezpieczenie assistance zapewniające organizację i pokrycie kosztów różnych świadczeń wchodzących w skład umowy w razie zajścia zdarzenia określonego OWU W ramach tej opcji masz do wyboru następujące zakresy:

  • assistance biurowy;
  • assistance medyczny;
  • assistance rehabilitacyjny.

Ubezpieczenie pomocy prawnej umożliwi natomiast skorzystanie z usług prawnych świadczonych przez prawników, jeśli zajdzie taka potrzeba na skutek zaistnienia w związku z działalnością Ubezpieczającego określonego problemu prawnego określonego w umowie. Takie ubezpieczenie dotyczy spraw w zakresie wszystkich dziedzin prawa.

Co możesz zyskać, kupując ubezpieczenie dla firm?

Nawet jeśli w Twoim przypadku ubezpieczenie nie jest obowiązkowe, jego posiadanie może nieść za sobą szereg zalet. Jedną z najważniejszych jest bez wątpienia ochrona przed finansowymi skutkami zdarzeń losowych, na których wystąpienie nie masz wpływu. Mogą do nich należeć niesprzyjające warunki atmosferyczne (np. deszcz nawalny, śnieg, uderzenie pioruna), działanie osób trzecich (np. kradzież z włamaniem, rabunek, uderzenie pojazdu, wypadek środka transportu) lub jeszcze inne sytuacje (np. pożar, wybuch, upadek drzew lub budowli).

Ryzykiem podejmowanym przez przedsiębiorcę są także roszczenia prawne ze strony klientów lub kontrahentów. Niewłaściwe wykonanie usługi lub spowodowanie podczas jej świadczenia szkody osobowej czy też rzeczowej u klienta może skutkować koniecznością wypłacenia mu należnego odszkodowania. Ryzyko wystąpienia takiego problemu może ograniczyć posiadanie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej w związku z prowadzoną działalnością. W tym przypadku odszkodowanie zostanie wypłacone z ubezpieczenia, a nie z majątku firmy lub – co gorsza – majątku osobistego przedsiębiorcy w przypadku osób fizycznych wykonujących działalność gospodarczą.

Warto mieć też świadomość tego, że niektóre szkody, takie jak na przykład zniszczenie wyposażenia lub mienia firmy w wyniku pożaru czy zalania, nie tylko skutkują stratami finansowymi w krótkiej perspektywie, ale też uniemożliwiają dalsze świadczenie usług, a to strata w długiej perspektywie. Jeśli nie możesz pracować w ramach prowadzonej działalności, to firma nie zarabia – tak długo, aż nie zlikwidujesz szkody i nie naprawisz lub kupisz wyposażenia niezbędnego do pracy. Posiadanie ubezpieczenia może oznaczać poczucie bezpieczeństwa w zakresie ciągłości działalności, jeśli dojdzie do takich szkód.

Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie firmowe?

Choć nie sposób nie zgodzić się z tym, że kwestie finansowe są istotnym aspektem, przy wyborze ubezpieczenia dla firmy nie warto kierować się jedynie składką. Każdy branża jest inna, a co za tym idzie – zakres ochrony ubezpieczeniowej powinien być dopasowany nie tylko do rodzaju świadczonych usług, ale również do indywidualnych potrzeb konkretnego przedsiębiorcy i ryzyk związanych z prowadzoną przez niego działalnością.

Nie bez znaczenia pozostaje zakres ochrony ubezpieczeniowej i wybór konkretnych ryzyk, które mają zostać objęte ochroną. W LINK4 masz do wyboru elastyczną ofertę, którą bez problemu dopasujesz do swoich potrzeb biznesowych.

Decyzji nie musisz podejmować samodzielnie. Możesz skorzystać z konsultacji z doradcą, który rozwieje wszelkie wątpliwości i pomoże w wyborze takiego ubezpieczenia firmowego, jakiego rzeczywiście potrzebujesz. Skontaktuj się telefonicznie lub mailowo z LINK4, aby uzyskać więcej informacji o produktach, które Cię interesują.

Zostaw numer - oddzwonimy

i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!

Kup ubezpieczenie dla firmy i skup się na prowadzeniu biznesu!

Każdy właściciel biznesu – niezależnie od jego rozmiarów – powinien być świadomy tego, że prowadzenie własnej firmy wiąże się z pewnym ryzykiem. Nie ma takiej branży, która byłaby całkowicie odporna na wahania na rynku czy inflację. Co za tym idzie, nie ma stuprocentowego przepisu na powodzenie na wolnym rynku oraz na całkowite wyeliminowanie elementu ryzyka.

Spokój ducha może zapewnić jedynie wprowadzenie odpowiedniej strategii zarządzania ryzykiem, która może zakładać zastosowanie różnych działań jak na przykład kontrola i planowanie reakcji. Jednym z kluczowych elementów takiej strategii może okazać się zawarcie umowy ubezpieczenia, które zapewni ochronę od skutków określonych szkód, mających wpływ na prowadzony biznes lub posiadany majątek.

Warto zwrócić uwagę na to, że choć zakup ubezpieczenia wiąże się z pewnym wydatkiem, to jednak w długiej perspektywie sprzyja utrzymaniu płynności finansowej firmy. Roczna składka ubezpieczenia to najczęściej koszt na poziomie kilkuset złotych. Tymczasem roszczenia osób trzecich względem przedsiębiorców mogą okazać się wielokrotnie wyższe. 

Wystarczy tylko wspomnieć o wyroku z 2015 roku, w którym to Sąd Okręgowy w Łodzi zasądził 6.000 zł zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę oraz 715 zł odszkodowania za poparzenie łydki klientki podczas wykonywania zabiegu depilacji laserowej (sygnatura akt: III Ca 683/15). W rzeczywistości finansowe skutki szkód mogą być jeszcze wyższe i sięgać nawet kilkuset tysięcy złotych. Konieczność wypłacenia takiej kwoty z majątku firmy może nie tylko obniżyć jej płynność finansową, ale w wielu przypadkach wręcz przesądzić o konieczności zamknięcia biznesu. W tym kontekście opłacanie składki za ubezpieczenie na firmę wydaje się stosunkowo niewielkim wydatkiem.

Na kwestię posiadania ubezpieczenia lub jego braku warto też spojrzeć z innej perspektywy. Ubezpieczenie firmowe może przysłużyć się do budowania zaufania klientów, a w rezultacie do zwiększania ich bazy. Mając świadomość tego, że przedsiębiorca jest ubezpieczony, można spodziewać się albo dobrze wykonanej pracy, albo odszkodowania za szkody wyrządzone podczas wykonywania usługco w obu przypadkach okazuje się pewnego rodzaju korzyścią dla klienta. Choć nie każdy klient upewnia się, że firma ma ubezpieczenie, to jednak można spotkać się z takim trendem, zwłaszcza wtedy, gdy w grę wchodzą działania B2B.

Podsumowanie

Ubezpieczenie dla firm to jeden z kluczowych elementów strategii zarządzania ryzykiem biznesowym podczas prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Decydując się na zawarcie odpowiedniej umowy, przedsiębiorca zapewnia sobie poczucie bezpieczeństwa w wielu aspektach związanych z tym procesem. Produkt chroni bowiem przed skutkami nieprzewidzianych zdarzeń i roszczeń osób trzecich, m.in. w związku z posiadanym mieniem firmowym, działaniem pracowników czy świadczeniem usług w ramach prowadzonej działalności.

Jeśli planujesz kupić ubezpieczenie dla firm, w LINK4 znajdziesz całą gamę produktów, których posiadanie zapewni spokój ducha przedsiębiorcy prowadzącemu własny biznes. Ze względu na specyfikę tego sektora, nie ma możliwości zakupu ubezpieczenie firmy online. Możesz jednak dokonać zakupu w równie wygodny sposób, dzwoniąc pod numer 668 444 444 lub wysyłając wiadomość na adres biznes@link4.pl.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

FAQ – często zadawane pytania dotyczące ubezpieczeń firmowych

Jakie są najczęstsze szkody, przed których skutkami chroni ubezpieczenie firmy?

Mogą to być m.in. szkody rzeczowe dotyczące mienia firmowego lub należącego do pracowników. Warto też mieć na uwadze odpowiedzialność cywilną w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, która obejmujeszkody wyrządzone osobom trzecim, na przykład klientom.

Jakie dokumenty są potrzebne do zgłoszenia szkody w ramach ubezpieczenia firmy?

W zależności od konkretnej sytuacji możesz potrzebować do tego np. notatki policyjnej lub sporządzonej przez straż pożarną, dokumentacji księgowej ubezpieczonego mienia, kopii zawiadomienia złożonego policji, wykazu uszkodzonego, zniszczonego lub utraconego mienia wraz z oszacowaniem poniesionych strat, oryginalnych rachunków zakupu mienia, Czy w LINK4 istnieją specjalne ubezpieczenia dla maszyn używanych w ramach prowadzonej działalności?

W LINK4 nie ma specjalnych ubezpieczeń dla maszyn używanych w ramach prowadzonej działalności. Możesz jednak wybrać ubezpieczenie mienia, które obejmuje również maszyny, urządzenia i wyposażenie należące do firmy. 

Jakie czynniki wpływają na koszty ubezpieczenia firmy?

Na wysokość składki wpływa wiele czynników, m.in. liczba i rodzaj wybranych elementów objętych ochroną, jak również ustalone przez Ciebie sumy ubezpieczenia dla każdego z nich.

Na jaki okres można ubezpieczyć swoją firmę?

Standardowo umowa ubezpieczenia jest zawierana na rok. Jeśli masz pytania dotyczące ubezpieczenia dla firmy, możesz skontaktować się z naszymi doradcami – do wyboru masz infolinię (668 444 444) albo wysłanie zapytania o ubezpieczenie firmy online na adres biznes@link4.pl.

Przeczytaj podobne wpisy
 

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz składkę 

już teraz

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon. - pt. 8 - 20