Tymczasowe tablice rejestracyjne a OC
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena obejmuje: ubezpieczenie OC.
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena obejmuje: ubezpieczenie OC.
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC.
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC.
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC + Auto Assistance.
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC + Auto Assistance.
Zdarza się, że pojazdy są z różnych przyczyn rejestrowane na krótki czas i otrzymują wówczas tymczasowe tablice rejestracyjne. Jak jednak wygląda relacja: tymczasowe tablice rejestracyjne a OC? Zobacz, jakie ubezpieczenie należy wykupić na pojazd z tymczasową rejestracją.
Czerwone tablice są wydawane pojazdom mechanicznym wymagającym rejestracji na krótki okres – są ważne przez 30 dni od daty ich wydania, z możliwością jednorazowego przedłużenia ich ważności o dodatkowe 14 dni. Można je stosować w samochodach, motorowerach, traktorach, motocyklach i autach z przyczepami.
Od standardowych tablic z białym tłem i czarnymi znakami różnią się nie tylko kolorem (czerwonymi znakami), ale też odmienną formą zapisu numeru rejestracyjnego – zamiast dwóch liter na początku, które oznaczają powiat, występuje tylko jedna litera wskazująca na województwo, w którym zarejestrowano auto.
Z tego artykułu dowiesz się więcej na temat czerwonych tablic w kontekście ubezpieczenia OC. Sprawdź zatem, czy ubezpieczenie samochodu na tablicach tymczasowych jest obowiązkowe, oraz jak i gdzie kupić polisę odpowiedzialności cywilnej.
Ubezpieczenie pojazdów z tymczasowymi tablicami rejestracyjnymi
Ze względu na swą charakterystyczną barwę tablice tymczasowe wyróżniają się na drodze. Są widoczne z daleka i niełatwo jest pomylić je z innymi. Można je otrzymać w następujących przypadkach:
- kiedy właściciel chce naprawić auto przed rejestracją, co pozwala uniknąć dodatkowej rejestracji, a przez to większych kosztów,
- kiedy samochody bądź motocykle są transportowane z miejsca zakupu do miejsca rejestracji,
- gdy pojazdy są wywożone za granicę – w takim przypadku czas ważności tablic wystarcza na przetransportowanie pojazdu poza granice Polski,
- w razie braku aktualnego przeglądu i jednoczesnej konieczności dotarcia na miejsce naprawy wozu albo badania technicznego,
- w czasie oczekiwania na dostarczenie tablic rejestracyjnych, np. po ich kradzieży, zgubieniu albo uszkodzeniu,
- podczas oczekiwania na tablice indywidualne.
Uwaga! Tablice tymczasowe są obowiązkowe ze względu na wymogi prawne. Polskie przepisy zabraniają prowadzenia samochodu bądź motocykla bez tablicy rejestracyjnej. Jeśli zatem z jakiegoś powodu Twój pojazd nie ma stałej rejestracji, postaraj się o czerwone tablice rejestracyjne.
Czerwone tablice rejestracyjne otrzymasz bardzo szybko – w większości przypadków są one wydawane od ręki. To sprawia, że właściciel pojazdu może od razu zająć się np. naprawą pojazdu, wywiezieniem go za granicę lub przetransportowaniem do warsztatu na przegląd techniczny.
Stanowią ułatwienie dla kierowców, ponieważ pozwalają na użytkowanie pojazdu jeszcze przed właściwą rejestracją. Dzięki nim możesz na przykład całkowicie legalnie pojechać na stację diagnostyczną po sprowadzeniu pojazdu z zagranicy albo przed wywiezieniem go poza granice kraju.
Tablice tymczasowe pozwolą Ci także zgodnie z prawem wrócić z miejsca zakupu do domu, bez konieczności wynajmowania lawety. To zatem oszczędne i wygodne rozwiązanie. Wiąże się z wieloma korzyściami, ale również obowiązkami.
Czy istnieje coś takiego, jak „ubezpieczenie na tablice tymczasowe”?Każdy samochód zarejestrowany w Polsce musi mieć aktualne ubezpieczenie OC. Jego brak grozi poważnymi konsekwencjami – kary wynoszą nawet 7200 zł za brak polisy powyżej 14 dni w przypadku aut osobowych, 10800 złotych – dla samochodów ciężarowych i 1200 zł za brak OC dla motocykla. Obowiązek posiadania polisy odpowiedzialności cywilnej dotyczy też posiadaczy aut na „czerwonych blachach”. Jeśli zatem zastanawiasz się nad tym, czy tymczasowe tablice rejestracyjne a OC idą ze sobą w parze, to odpowiedź jest jednoznaczna – tak, właściciel takiego pojazdu musi wykupić wspomnianą polisę.
Zapamiętaj! Obowiązkiem posiadacza pojazdu z czerwonymi tablicami rejestracyjnymi jest posiadanie aktualnej polisy OC. Nawet jeśli zamierza użytkować samochód przez bardzo krótki okres, np. przez zaledwie kilka godzin potrzebnych na wywiezienie go za granicę, musi mieć ubezpieczenie samochodu na tablicach tymczasowych.
Obowiązkowe OC pojazdu zawsze ma ten sam zakres, regulowany ustawowo. Zabezpiecza posiadacza pojazdu mechanicznego przed skutkami szkód wyrządzonych osobie trzeciej. Jeśli kierowca ubezpieczonego pojazdu spowoduje szkodę, to z jego polisy zostanie wypłacone odszkodowanie osobom poszkodowanym przez niego w wyniku kolizji czy wypadku. Ma ono zatem na celu chronić poszkodowanego, kiedy dojdzie do uszkodzenia jego samego lub jego pojazdu podczas zdarzeń drogowych powstałych z Twojej winy. Jedyne różnice między nim a polisą odpowiedzialności cywilnej dla aut na stałych rejestracjach tkwią w czasie trwania ubezpieczenia oraz cenie – jest ona dużo niższa.
Polisa odpowiedzialności cywilnej jest przypisana do konkretnego pojazdu, a nie do kierowcy. Zgodnie z prawem należy ją wykupić najpóźniej w dniu rejestracji samochodu (w przypadku aut nowych, które nie były jeszcze zarejestrowane w Wydziale Komunikacji) albo od razu w dniu zakupu pojazdu pochodzącego z rynku wtórnego, jeśli poprzedni właściciel nie miał obowiązkowego OC.
Posiadacz pojazdu na tablicach tymczasowych ma do wyboru jedną z dwóch opcji: ubezpieczenie krótkoterminowe na 30 dni albo polisę 12-miesięczną. W pierwszym przypadku otrzymujesz ubezpieczenie miesięczne, które wygaśnie po okresie obowiązywania umowy. W takiej sytuacji po otrzymaniu tablic docelowych powinieneś nabyć ubezpieczenie całoroczne.
Możesz również od razu zdecydować się na polisę roczną. Jej nabycie jest możliwe na podstawie tymczasowych numerów rejestracyjnych (w końcu dane techniczne, takie jak numer VIN auta, jak również informacje dotyczące właściciela pojazdu nie ulegną zmianie). Po około miesiącu, gdy otrzymasz tablice stałe w Wydziale Komunikacji, wystarczy zgłosić tę zmianę towarzystwu ubezpieczeniowemu.
Po upływie ważności tymczasowe tablice należy zwrócić do urzędu, który je wydał. Wyjątkiem są tablice wydane na wywóz samochodu bądź motocykla za granicę – w takiej sytuacji nie ma obowiązku ich zwrócenia.
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Zmiana tablic tymczasowych na stałe a OC
Jeśli masz 12-miesięczne ubezpieczenie na tablice tymczasowe to po zmianie numeru rejestracyjnego na docelowy poinformuj o tym fakcie swojego ubezpieczyciela. W takim przypadku wystarczy tylko zmienić numer rejestracyjny w dokumentach ubezpieczeniowych. Zmiana numeru rejestracyjnego w dokumentach ubezpieczenia nie wiąże się z ponoszeniem dodatkowych opłat. Warto przy tym pamiętać, że w przypadku polisy brak tablic rejestracyjnych nie może być powodem odmowy wypłaty odszkodowania z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia OC.
Jeśli natomiast posiadasz krótkoterminowe ubezpieczenie samochodu na tablicach tymczasowych, to wiedz, że wygaśnie ono automatycznie po okresie obowiązywania umowy. Gdy otrzymasz stałe tablice, Twoim obowiązkiem jako właściciela pojazdu jest zakup polisy OC. W takim przypadku nie ma potrzeby informowania ubezpieczyciela o zmianie numeru rejestracyjnego, ponieważ polisa roczna zostanie wykupiona już na nowe dane samochodu.
Rejestrujesz pojazd? Pamiętaj o ubezpieczeniu OC!
Niezależnie od tego, czy rejestrujesz pojazd na stałe, czy tylko tymczasowo, pamiętaj o obowiązkowej polisie odpowiedzialności cywilnej. Zakres komunikacyjnego OC jest regulowany Ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych1, co sprawia, że jest taki sam w każdym towarzystwie. W LINK4 możesz wybrać Pakiet OC z Programem Pomocy z Samochodem Zastępczym i Assistance Opony. Jeżeli masz taką potrzebę, możesz również złożyć wniosek o Zieloną Kartę, czyli dokument potwierdzający posiadanie OC, wymagany w niektórych państwach, takich jak Albania, Ukraina, Turcja, Maroko, Macedonia Północna, Mołdawia oraz innych.
Polisa OC w LINK4 chroni Cię przed finansowymi konsekwencjami szkód rzeczowych i osobowych, które zostały wyrządzone innym uczestnikom ruchu drogowego. Zabezpiecza Cię też przed karą za brak ubezpieczenia, nakładaną przez UFG.
Wybierając Pakiet OC z Programem Pomocy z Samochodem Zastępczym i Assistance Opony, zyskujesz również możliwość skorzystania z pomocy drogowej, która dotrze na miejsce zdarzenia w ciągu ok. 30 minut od zgłoszenia. W jej ramach możesz otrzymać m.in. holowanie pojazdu do 100 km po wypadku, naprawę na miejscu zdarzenia oraz uruchomienie silnika w razie rozładowania akumulatora. Jeśli Twój samochód zostanie uszkodzony w wypadku albo skradziony, otrzymasz auto zastępcze na okres do 3 dni. LINK4 zapewnia pomoc w wymianie koła na miejscu zdarzenia albo odholowanie wozu do warsztatu wulkanizacyjnego. Zakup polisy OC nie jest skomplikowany. Możesz to zrobić na kilka sposobów: online, telefonicznie lub osobiście. Kupując ubezpieczenie na tablice tymczasowe skorzystaj z naszego kalkulatora online. Możesz również nabyć ubezpieczenie telefonicznie, dzwoniąc pod numer 22 44 44 444. Jeśli wolisz osobisty kontakt „twarzą w twarz”, spotkaj się z agentem współpracującym z LINK4. Oferujemy różne sposoby zapłaty: płatności online, kartą płatniczą lub przelewem.
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!
Tymczasowe tablice rejestracyjne a OC – podsumowanie
Ubezpieczenie samochodu na tablicach tymczasowych to obowiązek właściciela pojazdu. Kiedy zamierzasz naprawić auto przed rejestracją, przewieźć je na przegląd techniczny, przetransportować za granicę albo oczekujesz na tablice indywidualne, powinieneś nabyć polisę OC. Do wyboru masz ubezpieczenie krótkoterminowe na 30 dni albo polisę 12-miesięczną. Skorzystaj z kalkulatora LINK4, dzięki któremu dowiesz się, ile będzie kosztować Twoja polisa OC. Możesz także skontaktować się z LINK4 telefonicznie. Zadzwoń pod numer (22) 444 44 44, a konsultant na linii udzieli Ci niezbędnych informacji dotyczących ubezpieczenia oraz pomoże wykupić polisę. Możesz również spotkać się osobiście z agentem współpracującym z LINK4.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Sprawdź również: Rejestracja samochodu Ruda Śląska
FAQ – często zadawane pytania
Czy można kupić OC na samochód z tablicami tymczasowymi?
Tak. Zakup ubezpieczenia OC na samochód z tablicami tymczasowymi jest nie tylko możliwy, ale nawet konieczny. OC to obowiązkowa polisa komunikacyjna, która obejmuje pojazdy mechaniczne zarejestrowane w Polsce. Chroni kierowcę ubezpieczonego samochodu przed skutkami szkód, jakie może wyrządzić osobie trzeciej w wyniku wypadku, kolizji bądź innego zdarzenia drogowego. To oznacza, że samochody zarejestrowane tymczasowo, posiadające tzw. czerwone tablice, również powinny posiadać aktualne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Posiadacz samochodu z tablicami tymczasowymi ma możliwość nabycia polisy krótkoterminowej na 30 dni albo ubezpieczenia 12-miesięcznego.
Czy trzeba informować ubezpieczyciela o zmianie tablic?
Tak. Zmiana tablic rejestracyjnych, w tym również związana ze zmianą tablic tymczasowych na stałe, wymaga poinformowania o tym fakcie ubezpieczyciela. Nawet jeżeli pozostawiasz wcześniejszą, posiadaną już polisę OC samochodu, to zmieniony numer rejestracyjny powinien zostać zgłoszony do towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym masz wykupioną polisę komunikacyjną. Zmiana numeru rejestracyjnego w dokumentach ubezpieczeniowych nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi opłatami.
Czy można jeździć na tablicach tymczasowych bez badania technicznego pojazdu?
Nie, żaden samochód nie może poruszać się po drogach publicznych bez ważnego badania technicznego pojazdu, które należy wykonywać raz do roku.
Źródła:
Przeczytaj podobne wpisy
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20