Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Sprzęt do surfingu, narciarstwa i innych sportów – jak go ubezpieczyć?

Czas czytania: 9 min. 24 sek.

Wybierasz się na aktywne wakacje i zabierasz ze sobą wyposażenie do nurkowania, jeżdżenia na nartach czy innej aktywności? Sprawdź, jakie ubezpieczenie sprzętu sportowego wybrać, aby zapewnić sobie ochronę przed finansowymi skutkami jego utraty lub uszkodzenia.

W większości regionów turystycznych znanych z warunków do uprawiania konkretnych sportów znajdziesz wypożyczalnie, w których za opłatą dostaniesz niezbędny sprzęt, którego będziesz potrzebować. Sprzęt do surfingu (np. deska lub buty do surfingu), butla z tlenem do nurkowania, narty, snowboard, a nawet odzież termiczna – turyści mają do dyspozycji cały wachlarz niezbędnych akcesoriów w różnych wariantach, rozmiarach i kolorach.

O ile podchodzisz do sportu amatorsko, wypożyczenie niezbędnego sprzętu może okazać się najlepszą opcją. Za stosunkowo niewielką kwotę możesz wypróbować, czy to coś dla Ciebie, a jednocześnie nie przepłacić za coś, czego być może więcej nie użyjesz.

Jeśli jednak poważnie interesujesz się sportem albo nie masz zaufania do rzeczy z wypożyczalni, z których korzystało wiele osób przed Tobą, możesz kupić sprzęt sportowy na własność, który na miejscu zapewni Ci większą wygodę niż w przypadku wypożyczonego wyposażenia.

Decydując się na zabranie sprzętu sportowego w podróż, trzeba mieć świadomość tego, że wiąże się to z pewnym ryzykiem. Tego rodzaju przedmioty nie należą do najtańszych, więc ich uszkodzenie lub utrata mogą oznaczać duży wydatek.

Nie zawsze jesteś w stanie uchronić swój sprzęt sportowy przed kradzieżą, czy zaginięciem w transporcie. Jednak odpowiednią ochronę może zapewnić Ci ubezpieczenie sprzętu sportowego. Dowiedz się, jak działa i jak wybrać najbardziej dopasowane do Twoich potrzeb.

Sprzęt surfingowy, narty i inne wyposażenie sportowe – jak wybrać najlepsze?

Wybór sprzętu sportowego to proces, który powinien uwzględniać wiele indywidualnych czynników. Wyposażenie należy dopasować nie tylko do przeznaczenia i warunków topograficznych, lecz również do spersonalizowanych potrzeb i nawyków, a także do zasobności portfela. Wbrew pozorom, artykuły z najwyższej półki nie zawsze okazują się najlepszą opcją. Nawet dysponując stosunkowo niewielkim budżetem, do wyboru pozostaje szeroki asortyment produktów w przystępnych cenach, które spełnią oczekiwania osób na podstawowym i średnim poziomie zaawansowania.

Jeśli chcesz mieć pewność, że sprzęt spełni Twoje oczekiwania, skup się jednak na konkretnych właściwościach i tym, w jaki sposób pasują one do Twoich upodobań. Dobrym pomysłem może okazać się skorzystanie z profesjonalnej pomocy, np. w sklepie z nartami lub sprzętem do nurkowania. Pracujący w nich doradcy dysponują doświadczeniem pozwalającym na dopasowanie wyposażenia do różnych typów sportowców – zarówno amatorów, jak i tych, którzy podchodzą do danej aktywności profesjonalnie.

Jak się spakować, jeśli zabierasz na wakacje sprzęt do surfingu lub inne akcesoria sportowe?

Zanim spakujesz swój sprzęt sportowy na wakacje, przemyśl dokładnie kwestie związane z jego transportem. Jeśli wybierasz się w podróż samochodem, musisz nie tylko wygospodarować w nim miejsce na taki bagaż, ale też właściwie go zabezpieczyć na czas przewozu.

O ile w przypadku akcesoriów nurkowych najpewniej nie napotkasz żadnych problemów, o tyle mogą się one pojawić, np. przy transporcie nart, które – ze względu na swoją długość – nie mieszczą się do bagażnika większości samochodów osobowych. Przy ich pakowaniu do auta zwykle pozostaje tylko jedna opcja: bagażnik lub uchwyty dachowe. Montując do nich narty, należy wziąć pod uwagę nie tylko możliwości techniczne samochodu, ale przede wszystkim bezpieczeństwo osób znajdujących się w pojeździe oraz pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Czy narty oraz pozostały sprzęt sportowy, można przetransportować samolotem? Oczywiście, jednak w grę wchodzi konieczność spełnienia wymagań stawianych przez linie lotnicze. Może to oznaczać, np. opłatę za nadbagaż, jeśli pakunek przekroczy standardowe wymiary. Możesz oszczędzić sobie problemów na miejscu, kontaktując się wcześniej z infolinią danych linii lotniczych i sprawdzając, jakie warunki musisz spełnić, by nadać taki bagaż.

Choć wydaje się to oczywiste, przed wyjazdem należy też starannie sprawdzić wszystkie dokumenty potrzebne do dotarcia do wybranego kraju – m.in. dowód osobisty, paszport, wizę i bilet lotniczy. Spakuj je w taki sposób, by ograniczyć ryzyko ich zgubienia czy przypadkowego wypadnięcia, a przy tym ułatwić ich szybkie wyjęcie, gdy zajdzie taka potrzeba.

Przed wyjazdem, na którym zamierzasz aktywnie spędzać czas w sportowych okolicznościach, warto też kupić, np. ubezpieczenie nart od kradzieży i innych zdarzeń (tylko pamiętaj, że najczęściej ubezpieczenie obejmuje przypadki kradzieży z włamaniem, a więc dbaj o swój sprzęt i nie pozostawiaj go bez opieki w ogólnodostępnych miejscach). Jeśli zdecydujesz się na ten krok, nie zapomnij spakować też polisy, na której znajdują się m.in. informacje kontaktowe potrzebne do zgłoszenia szkody. Jeśli będziesz je mieć pod ręką, unikniesz poszukiwań, gdy dojdzie do zdarzenia wymagającego kontaktu z Centrum Alarmowym ubezpieczyciela.

Co obejmuje ubezpieczenie sprzętu sportowego?

W LINK4 zawierając umowę ubezpieczenia podróżnego, możesz za dodatkową składką rozszerzyć ją o dodatkowe ubezpieczenie sprzętu sportowego, które zapewni ochronę przed finansowymi skutkami jego utraty lub uszkodzenia. Produkt działa w Polsce lub podczas podróży zagranicznej, a zakres ochrony ubezpieczeniowej obejmuje sprzęt sportowy wykorzystywany w popularnych aktywnościach sportowych takich jak wszelkie odmiany narciarstwa, snowboardu, surfingu, windsurfingu, saneczkarstwa, łyżwiarstwa, nurkowania, kajakarstwa. Sprzęt sportowy może być objęty ochroną ubezpieczeniową, o ile spełnia jeden warunek: stanowi Twoją własność. Nie można objąć ochroną artykułów wynajętych, pożyczonych i powierzonych przez inną osobę.

Ubezpieczyciel obejmuje ochroną ubezpieczeniową sprzęt sportowy wtedy, gdy:

  • jest pod Twoją bezpośrednią opieką,
  • został powierzony do przewozu zawodowemu przewoźnikowi na podstawie odpowiedniego dokumentu przewozowego,
  • został oddany do przechowalni bagażu za pokwitowaniem,
  • został w zamkniętym pomieszczeniu w hotelu lub innym miejscu zakwaterowania,
  • został zamknięty w indywidualnym pomieszczeniu bagażowym na lotnisku lub na dworcu kolejowym lub autobusowym,
  • został schowany do zamkniętego luku bagażowego, zamontowanej na stałe i zamkniętej sakwy motocyklowej, zamkniętej kabiny przyczepy lub jednostki pływającej, a także bagażnika zamkniętego kluczykiem lub zamkiem centralnym samochodu, który stoi na strzeżonym parkingu.

Ubezpieczenie pozwoli przede wszystkim na uzyskanie świadczenia w razie, gdyby sprzęt sportowy został utracony w wyniku wystąpienia zdarzenia losowego (czyli zdarzenia polegającego co do zasady na gwałtownym działaniu sił przyrody, zdefiniowanego w warunkach ubezpieczenia), akcji ratowniczej prowadzonej w związku z takim zdarzeniem losowym, wypadku komunikacyjnego, udokumentowanej kradzieży z włamaniem do miejsc, w których sprzęt sportowy powinien być przechowywany. Świadczenie może zostać również wypłacone w razie utraty sprzętu sportowego w sytuacji, w której ubezpieczony utracił możliwość sprawowania opieki nad sprzętem sportowym wskutek nieszczęśliwego wypadku lub nagłego zachorowania. Ubezpieczeniem jest też objęte zaginięcie sprzętu sportowego w trakcie transportu, jeżeli był przewożony przez zawodowego przewoźnika, pod warunkiem że ubezpieczony dysponuje dokumentem przewozowym. W LINK4 w ramach ubezpieczenia podróżnego możesz również otrzymać świadczenie w sytuacji, gdy sprzęt nie został utracony, ale uległ uszkodzeniu. Pamiętaj, że opcja ta jest dostępna jedynie w przypadku wyjazdu zagranicznego, a uszkodzenie musi powstać w trakcie przewozu sprzętu przez zawodowego przewoźnika, na podstawie dokumentu przewozowego lub na skutek kradzieży z włamaniem do miejsc, w których sprzęt sportowy powinien być przechowywany. Jeżeli ochrona ubezpieczeniowa zostanie rozszerzona o ryzyko amatorskiego uprawiania sportów zimowych lub amatorskiego uprawiania sportów wysokiego ryzyka to świadczenie może zostać również uzyskane w razie, gdy ubezpieczony ulegnie wypadkowi, a jego sprzęt uszkodzi się wskutek tego zdarzenia.

Na jakie odszkodowanie możesz liczyć, jeśli masz takie ubezpieczenie? Jego wysokość może odpowiadać wartości utraconego sprzętu sportowego, która ustalana jest według wartości rzeczywistej na dzień zdarzenia, z uwzględnieniem stopnia faktycznego zużycia lub kosztom jego naprawy. W obu tych przypadkach górną granicę odpowiedzialności ubezpieczyciela stanowi wcześniej ustalona suma ubezpieczenia. Jeśli koszt zakupu nowego sprzętu lub dokonania naprawy okaże się wyższy, za resztę dopłacisz z własnej kieszeni. Pamiętaj również o tym, że przy likwidacji szkody polegającej na uszkodzeniu sprzętu sportowego musisz liczyć się z udziałem własnym w wysokości 300 zł. 

Warto też mieć na uwadze to, że przy ustalaniu rozmiaru szkody z zakresu tego ubezpieczenia nie są uwzględniane takie czynniki, jak wartość naukowa, kolekcjonerska, zabytkowa, artystyczna, pamiątkowa lub sentymentalna sprzętu sportowego. Pod uwagę zostanie wzięta wartość potwierdzona rachunkiem zakupu lub wartość nowego przedmiotu o identycznych właściwościach użytkowych ustalana na dzień zaistnienia zdarzenia stanowiącego podstawę do wypłaty odszkodowania. Samo odszkodowanie zostanie wypłacone w Polsce i w polskiej walucie.

Jak zgłosić szkodę, jeśli masz ubezpieczenie nart lub innego sprzętu sportowego?

Jeśli masz ubezpieczenie Sprzętu sportowego w LINK4, szkoda powinna zostać zgłoszona do Centrum Alarmowego najszybciej jak to możliwe, jednak nie później niż 10 dni od zakończenia podróży, przy czym w przypadku podróży zagranicznej za jej zakończenie uznaje się powrót do kraju zamieszkania. Warto pamiętać, że im szybciej szkoda zostanie zgłoszona, tym lepiej – zarówno w kontekście ustalenia okoliczności zdarzenia, jak i czasu wypłaty odszkodowania. 

Aby zgłosić szkodę, skontaktuj się z Centrum Alarmowym, dzwoniąc pod numer znajdujący się na polisie. Podczas rozmowy telefonicznej przedstaw sytuację tak szczegółowo, jak możliwe, i odpowiedź na wszystkie pytania pracownika Centrum Alarmowego. Jeśli do rozpoczęcia procesu likwidacji szkody będą potrzebne jakieś dokumenty, zostaniesz o tym poinformowany. Pamiętaj też, że masz obowiązek podjęcia dostępnych działań w celu minimalizacji szkody, powinieneś też zabezpieczyć wszystkie dowody dotyczące zaistnienia i okoliczności szkody, a jeżeli coś zostało uszkodzone lub zniszczone, powinieneś to odpowiednio zabezpieczyć, aby umożliwić ekspertowi dokonanie oględzin. Jeżeli doszło do kradzieży, zawiadom policję.

W ciągu 7 dni od zgłoszenia szkody otrzymasz potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia przez LINK4. Jeśli ustalenie okoliczności zdarzenia i wysokości odszkodowania będzie możliwe, w ciągu 30 dni otrzymasz odszkodowanie. Jeśli w tym czasie nie uda się potwierdzić wszystkich faktów, do 30 otrzymasz bezsporną część odszkodowania, a resztę w terminie 14 dni od momentu, gdy wszystkie wątpliwości zostaną wyjaśnione.

Sport to zdrowie, o ile zadbasz o swoje bezpieczeństwo!

Miłośnicy aktywnego spędzania wolnego czasu mają obecnie do dyspozycji wiele dyscyplin i aktywności, ale należy pamiętać, że ich uprawianie wiąże się z różnym poziomem ryzyka podejmowanego przez osoby, które się na to decydują. Działania, w przypadku których ryzyko to okazuje się szczególnie wysokie, są określane jako sporty ekstremalne i wiążą się z odmową wypłaty odszkodowania, jeśli dojdzie do szkody podczas ich uprawiania.

Możesz także rozszerzyć zakres standardowej ochrony ubezpieczeniowej o szkody, do których doszło podczas amatorskiego uprawiania sportów wysokiego ryzyka. Sporty te sprecyzowane są w OWU.

Decydując się na aktywny wypoczynek, miej na uwadze to, że ubezpieczenie nie zadziała w każdej sytuacji, do której może dojść podczas Twoich wakacji. Ważne są również wyłączenia odpowiedzialności, które znajdują się w OWU. W zakresie ubezpieczenia sprzętu sportowego wyłączenia te mogą polegać na m.in.:

  • kradzieży z włamaniem z sakwy motocyklowej lub bagażnika dachowego samochodu, o ile nie spełniają one odpowiednich, opisanych w OWU wymogów jakościowych,
  • szkód wynikających z wad sprzętu sportowego (czasami takie wady mogą być objęte gwarancją lub rękojmią producenta lub sprzedawcy),
  • szkód będących następstwem zwykłego zużycia lub powstałych w związku z jego użytkowaniem,
  • szkód będących następstwem samo- zapalenia lub zepsucia, czy wycieku,
  • szkód w sprzęcie sportowym pozostawionym w namiocie.

Niezależnie od wskazanych wyłączeń dotyczących konkretnie sprzętu sportowego należy się również zapoznać z listą wyłączeń tzw. ogólnych, to jest mających zastosowanie do wszystkich ryzyk. Listę takich wyłączeń znajdziesz w OWU.

Podsumowanie

Jeśli wybierasz się na aktywne wakacje i zabierasz ze sobą własny sprzęt sportowy, możesz liczyć na komfort i niezapomniane wrażenia podczas oddawania się ulubionej aktywności w otoczeniu pięknej przyrody – krajowej lub zagranicznej. Pamiętaj tylko o tym, by zachować należytą ostrożność zarówno podczas samego uprawiania sportu, jak i transportowania wartościowego sprzętu lub pozostawiania go bez opieki, np. w pokoju hotelowym czy przechowalni bagażu.

Jeśli chcesz zapewnić sobie poczucie ochrony w kontekście posiadania i użytkowania najpopularniejszych rodzajów sprzętu sportowego, możesz zdecydować się na jego dodatkowe ubezpieczenie. W LINK4 możesz zawrzeć umowę ubezpieczenia na trzy sposoby. Do dyspozycji masz m.in. kalkulator online, w którym nie tylko obliczysz wysokość składki, ale też zawrzesz umowę bezpośrednio przez Internet. Możesz także zadzwonić na infolinię (22 444 44 23) lub spotkać się ze stacjonarnym agentem, który współpracuje z LINK4.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Sprawdź też: Ubezpieczenie na wyjazd Niemcy, Ubezpieczenie turystyczne Hiszpania

Zostaw numer - oddzwonimy

i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!

FAQ – często zadawane pytania

Jakie rodzaje sprzętu można ubezpieczyć w LINK4?

Produkt LINK to nie tylko ubezpieczenie nart lub snowboardu, gdyż ochrona ubezpieczeniowa obejmuje wyposażenie do różnych sportów, np. sprzęt surfingowy (w tym buty do surfingu), wyposażenie nurkowe czy też osprzęt do uprawiania kajakarstwa. Ważne jest jednak aby sprzęt był Twoją własnością. Ubezpieczenie nie zadziała, jeśli korzystasz ze sprzętu wynajętego, pożyczonego lub powierzonego.

Czy istnieją specjalistyczne ubezpieczenia dla sportów ekstremalnych?

Takie ubezpieczenia są bardzo rzadkie i z racji na wysokie ryzyko wypadku, składka może być bardzo wysoka. Powszechnie na rynku są za to dostępne ubezpieczenia związane z amatorskim uprawianiem sportów wysokiego ryzyka, z tym że ekstremalne aktywności są traktowane zazwyczaj jako ryzyko dodatkowe, o które można rozszerzyć podstawową ochronę ubezpieczeniową. W LINK4 sporty wysokiego ryzyka, których amatorskie uprawianie można objąć ubezpieczeniem to: wspinaczka wysokogórska z użyciem sprzętu zabezpieczającego (liny, raki, czekan, uprząż) do 5500 m.n.p.m., wspinaczka skałkowa, baloniarstwo, lotniarstwo, motolotniarstwo, paralotniarstwo, szybownictwo oraz pilotowanie jakichkolwiek statków powietrznych (zgodnie z definicją ustawy prawo lotnicze), rafting, skoki do wody, sporty wodne uprawiane na rzekach górskich, nurkowanie przy użyciu sprzętu specjalistycznego lub przebywanie pod wodą na tzw. zatrzymanym oddechu (freediving), skoki na gumowej linie, spadochroniarstwo, speleologia, sporty motorowe i motorowodne, sporty i sztuki walki, myślistwo, jazda konna, bobsleje, skoki narciarskie, jazda na nartach poza wyznaczonymi trasami, jazda na nartach wodnych, wakeboarding, kitesurfing, pływanie jachtem żaglowym pow. 20 mil morskich od brzegu, heliskiing, heliboarding, mountainboarding, parkur, free run, B.A.S.E. jumping, downhill, street luge, biegi długodystansowe pow. 5 km, triathlon.

Czy ubezpieczenie obejmuje również uszkodzenia sprzętu spowodowane przez niewłaściwe użytkowanie?

Ochrona ubezpieczeniowa nie obejmuje uszkodzenia lub zniszczenia sprzętu sportowego w związku z jego użytkowaniem – niezależnie od tego, czy jest właściwe, czy też niewłaściwe. Wyjątek stanowią sytuacje, w których do szkody doszło w momencie, gdy osoba ubezpieczona uległa nieszczęśliwemu wypadkowi podczas amatorskiego uprawiania sportów zimowych lub amatorskiego uprawiania sportów wysokiego ryzyka, o ile ochrona ubezpieczeniowa została rozszerzona o odpowiednie ryzyka. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji i masz wykupione odpowiednie rozszerzenie umowy, możesz liczyć na wypłatę odszkodowania.

Jakie dokumenty są potrzebne do zgłoszenia szkody związanej z uszkodzeniem lub kradzieżą sprzętu sportowego?

Do zgłoszenia szkody potrzebujesz jedynie numeru polisy (lub inne dane identyfikujące Twoje ubezpieczenie) i ewentualnie notatki policyjnej, jeśli sprzęt został skradziony lub zagubiony. W przypadku, gdy szkoda powstała w środku transportu lub miejscu zakwaterowania, konieczne będzie też potwierdzenie zgłoszenia zdarzenia od właściwego przewoźnika lub kierownictwa hotelu, domu wczasowego, kempingu itp. wraz z wyszczególnieniem utraconych przedmiotów oraz podaniem ich wartości. W trakcie postępowania odszkodowawczego możesz zostać poproszony o dostarczenie także innych dokumentów w zależności od przebiegu procesu likwidacji szkody.

Czy można ubezpieczyć wynajęty sprzęt sportowy na czas podróży?

Nie. Ubezpieczenie nart od kradzieży z włamaniem i innych zdarzeń działa tylko wtedy, gdy sprzęt stanowi Twoją własność. Nie ma tu znaczenia, czy są to drobne przedmioty (np. buty do surfowania), czy też coś większego i bardziej profesjonalnego (np. butle do nurkowania czy wcześniej wspomniane narty).

Przeczytaj podobne wpisy

4 rzeczy o których powinieneś pamiętać p...

Czy artykuł był przydatny?