Sprzedaż samochodu obcokrajowcowi – procedury, umowa i ważne czynniki
Planujesz sprzedać auto osobie z zagranicy? Sprawdź, jak dokładnie wygląda sprzedaż samochodu obcokrajowcowi. W tym artykule wyjaśniamy procedury, kwestię umowy i inne ważne czynniki.
- Procedury sprzedaży samochodu obcokrajowcowi
- Umowa sprzedaży samochodu obcokrajowcowi
- Ważne czynniki przy sprzedaży samochodu obcokrajowcowi
- Wsparcie i porady dla sprzedających samochód obcokrajowcowi
- Często zadawane pytania dotyczące sprzedaży samochodu obcokrajowcowi
- Pamiętaj o aktualnym ubezpieczeniu OC!
- Sprzedaż samochodu obcokrajowcowi – podsumowanie
- FAQ
W Polsce mieszka i pracuje coraz więcej obcokrajowców – według danych ZUS liczba ubezpieczonych w maju 2023 roku wyniosła 1 085 000 osób1. Osoby z zagranicy coraz chętniej kupują w naszym kraju nieruchomości oraz pojazdy. Sprzedaż samochodu cudzoziemcowi może być jednak nieco kłopotliwa dla sprzedawców. Wielu sprzedawców, zwłaszcza osób prywatnych, nie wie, jak powinna wyglądać prawidłowo skonstruowana umowa sprzedaży samochodu obcokrajowcowi. Aby pomóc w sprawnym i bezpiecznym przeprowadzeniu zbycia pojazdu, przygotowaliśmy szczegółowy poradnik. Dowiedz się zatem wszystkiego, co najważniejsze w temacie sprzedaży auta osobie z zagranicy. Zrozumienie specyficznych procedur i czynników związanych z taką transakcją pozwoli Ci poczuć się pewniej i bezpieczniej.
Procedury sprzedaży samochodu obcokrajowcowi
Podstawowym elementem procedury zbycia pojazdu obywatelowi z zagranicy jest sporządzenie umowy sprzedaży. Kroki, które należy podjąć po podpisaniu dokumentu, zależą od tego, jakie auto sprzedajesz – z dotychczasowymi tablicami rejestracyjnymi albo z tablicami czasowymi.
Sprzedaż samochodu z tablicami stałymi
Pierwszy przypadek to najprostsza ścieżka. W tej sytuacji wraz z umową przekazujesz nabywcy wszystkie obowiązkowe dokumenty: kartę pojazdu, dowód rejestracyjny z informacją o aktualnym badaniu technicznym, książeczkę serwisową, ubezpieczenie OC oraz tablice rejestracyjne. Konieczne będzie także przekazanie dodatkowych akcesoriów do samochodu jak np. kluczyki. Po ich otrzymaniu kupujący może wrócić zakupionym pojazdem do swojej ojczyzny i tam zarejestrować go w urzędzie.
Sprzedaż pojazdu z tablicami tymczasowymi
Do wyboru masz też drugą opcję, czyli wyrejestrowanie samochodu i złożenie wniosku o tablice tymczasowe przez nowego właściciela samochodu. Jak wygląda ta procedura? Ustawa Prawo o ruchu drogowym w art. 74 ust. 2 pkt 2 ppkt a wskazuje, że organ rejestrujący (w Polsce to Wydział Komunikacji) może zarejestrować samochód tymczasowo (wydać tymczasowe tablice rejestracyjne) na „wywóz samochodu za granicę”. Ty – jako sprzedawca – powinieneś wyrejestrować sprzedawany samochód, a jego nowy właściciel składa wniosek o tymczasową rejestrację. Tablice tymczasowe są ważne 30 dni. W dokumencie w rubryce „powód” trzeba wpisać „sprzedaż i wywóz samochodu poza granice kraju”.
Wyrejestrowanie auta sprzedanego cudzoziemcowi
Po zbyciu pojazdu cudzoziemcowi musisz wyrejestrować auto w wydziale komunikacji. Masz na to 30 dni od dnia sprzedaży pojazdu. Aby wyrejestrować auto, złóż odpowiedni wniosek. Konieczne jest też dostarczenie do urzędu umowy sprzedaży, jak również karty pojazdu i dowodu rejestracyjnego, które zostaną unieważnione.
Jak wskazuje serwis www.gov.pl cena wyrejestrowania wynosi 10 zł (stan na luty 2024 r.). Jeżeli właścicieli jest kilku, do urzędu musi zgłosić się jedna osoba z pełnomocnictwami od pozostałych.
Powiadomienie towarzystwa ubezpieczeniowego o sprzedaży
Sprzedający ma ponadto obowiązek poinformowania towarzystwa ubezpieczeniowego o sprzedaży samochodu. Zgodnie z ustawą o Ubezpieczeniach Obowiązkowych powinien to zrobić w terminie do 14 dni od momentu sprzedaży.
Umowa sprzedaży samochodu obcokrajowcowi
Z formalnego punktu widzenia sprzedaż samochodu cudzoziemcowi nie różni się wiele od zbycia auta Polakowi. W obu przypadkach, kluczowym elementem transakcji jest podpisanie umowy sprzedażowej.
Co powinna zawierać umowa kupna-sprzedaży samochodu obcokrajowcowi? Wzór obejmuje kilka stałych elementów, które powinny znaleźć się w każdym takim dokumencie. Przede wszystkim zatem istotny jest język umowy. Polskie prawo nie precyzuje, w jakim języku należy sporządzić dokument, ale ze względów bezpieczeństwa dla sprzedawcy najlepiej jest, aby był to właśnie język polski. Obcokrajowiec może zażyczyć sobie sporządzenia umowy w innym, zazwyczaj rodzimym dla niego języku. W takiej sytuacji warto zlecić wykonanie tłumaczenia dokumentu albo sporządzić umowę w dwóch wersjach językowych.
Jeśli interesuje Cię taka umowa kupna-sprzedaży samochodu obcokrajowcowi, wzór w różnych wersjach językowych znajdziesz w internecie. Dostępne są m.in. umowy po angielsku, niemiecku i ukraińsku. Przed podpisaniem umowy potwierdź dokument tożsamości kupca, porównując go z jego drugim dokumentem, np. z prawem jazdy, dowodem osobistym, paszportem albo kartą stałego pobytu.
W umowie powinny znaleźć się obowiązkowo dane osobowe obu stron:
- imię i nazwisko kupca i sprzedawcy,
- adresy zamieszkania lub zameldowania,
- data, miejsce i najlepiej również godzina zawarcia umowy,
- numery dokumentów tożsamości (paszport albo dowód osobisty) wraz z informacją o organie, który je wydał,
- PESEL albo inny numer identyfikacyjny osoby,
- cena sprzedaży podana w postaci pisemnej oraz liczbowej.
Poza danymi osobowymi w umowie należy zawrzeć szczegółowe informacje dotyczące sprzedawanego pojazdu:
- numer VIN,
- model i marka,
- rok produkcji,
- kolor,
- aktualny przebieg,
- numer rejestracyjny.
Uwaga! Zaleca się umieszczenie w umowie klauzuli z informacją, że nabywca zapoznał się ze stanem technicznym samochodu. Warto też zawrzeć oświadczenie, że w momencie sprzedaży auto spełnia warunki techniczne dopuszczające je do ruchu drogowego. Dobrym zwyczajem jest ponadto umieszczenie oświadczenia, że sprzedawca jest jedynym właścicielem pojazdu i ma wszystkie prawa do dysponowania nim.
Na umowie muszą znaleźć się czytelne podpisy obu stron. Na zakończenie sprzedający przekazuje kupującemu wszystkie dokumenty dotyczące samochodu: kartę pojazdu, dowód rejestracyjny z informacją o aktualnym badaniu technicznym, książeczkę serwisową oraz ubezpieczenie OC.
Ważne czynniki przy sprzedaży samochodu obcokrajowcowi
Planując sprzedaż samochodu obcokrajowcowi, warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Dzięki temu poczujesz się bezpieczniej i pewniej podczas transakcji. Przede wszystkim pamiętaj o uwzględnieniu w umowie dodatkowych informacji, takich jak numer karty pobytu, dane z paszportu nabywcy, a także informację potwierdzającą zapłatę podatku od czynności cywilnoprawnych (tak zwany podatek PCC), którego stawka, jak wskazuje portal www.gov.pl, wynosi 2% od wartości sprzedaży (stan na luty 2024 r.).
Umowa kupna-sprzedaży samochodu obcokrajowcowi powinna jednoznacznie wskazywać na walutę, w jakiej nabywca dokona zapłaty, a także formę płatności. Bardzo istotną kwestią jest też zawarcie szczegółowych danych kontaktowych poprzedzonych sprawdzeniem ich w dowodzie tożsamości.
Nie obawiaj się sprzedaży samochodu cudzoziemcowi, gdyż wszystkie czynności wykonuje się w podobny sposób, jak przy zawieraniu umowy z Polakiem. Należy jednak pamiętać o istnieniu prawdopodobieństwa zapłaty mandatu z zagranicy, jeżeli nowy właściciel pojazdu przekroczy prędkość albo popełni inne wykroczenie przed przerejestrowaniem samochodu.
Wsparcie i porady dla sprzedających samochód obcokrajowcowi
Sprzedaż samochodu cudzoziemcowi nie jest trudnym procesem. Jeśli jednak chcesz dowiedzieć się więcej na jego temat, możesz skonsultować się np. z prawnikiem w celu uzyskania profesjonalnej pomocy. Eksperci odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania i rozwieją wątpliwości.
Co jeszcze warto zrobić, aby poczuć się pewniej i bardziej komfortowo przed transakcją? Jeśli jesteś posiadaczem auta, które chcesz sprzedać obcokrajowcowi, zawczasu przygotuj niezbędne dokumenty w języku polskim. Sprawdź według wzoru, czy w umowie znajdują się wszystkie ważne elementy i dane. Jeśli nabywca będzie na to nalegał, nic nie stoi na przeszkodzie, aby tłumacz przysięgły stworzył drugą wersję umowy w języku rodzimym albo wskazanym przez kupującego.
Jeśli obawiasz się komunikacji z nabywcą, w tym zwłaszcza bariery językowej, również skorzystaj z pomocy tłumacza. Dobrym pomysłem jest też podpisanie umowy w obecności notariusza. W takich sytuacjach należy się jednak liczyć z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów, zwykle dzielonych na dwie osoby: sprzedawcę i kupca. Warto jednak je ponieść, aby mieć gwarancję i poczucie bezpieczeństwa profesjonalnie przeprowadzonej transakcji.
Często zadawane pytania dotyczące sprzedaży samochodu obcokrajowcowi
Wiesz już wiele na temat tego, jak krok po kroku zrealizować sprzedaż samochodu cudzoziemcowi. Co jeszcze warto wiedzieć? Sprawdź odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
- Wielu sprzedawców, a także kupujących z zagranicy zastanawia się nad kwestią dodatkowych opłat. Każdy obcokrajowiec nabywający pojazd zobowiązany jest do złożenia deklaracji w sprawie PCC (podatku od czynności cywilnoprawnych) według wzoru PCC-3 oraz obliczenia i wpłaty tego podatku w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego. Stawka podatku wynosi 2%. Co istotne, warunki te dotyczą sytuacji, gdy auto znajduje się na terenie Polski w momencie zawierania umowy. Ponadto w niektórych przypadkach konieczne jest poniesienie dodatkowych kosztów przez nabywcę. Na przykład, obywatel Ukrainy, który zakupi w Polsce pojazd, a następnie zechce przekroczyć nim granicę swojego kraju, musi uiścić cło.
- Czy można sprzedać obcokrajowcowi samochód firmowy? Tak, jest to możliwe. W takim przypadku przy sporządzaniu umowy, poza standardowymi dokumentami (m.in. dowodem rejestracyjnym czy dokumentami potwierdzającymi tożsamość kupca), należy dodatkowo przedstawić dokumenty rejestracyjne firmy oraz NIP.
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Pamiętaj o aktualnym ubezpieczeniu OC!
Niezależnie od tego, czy sprzedajesz samochód obcokrajowcowi, czy Polakowi, Twoim obowiązkiem jest przekazanie nabywcy aktualnej polisy potwierdzającej posiadane ubezpieczenie OC. To obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, które chroni posiadacza pojazdu mechanicznego przed skutkami szkód wyrządzonych osobie trzeciej. Kupujący decyduje, czy będzie je kontynuował, czy wypowie je i ubezpieczy się gdzie indziej.
Zakres ochrony ubezpieczeniowej w zakresie OC jest regulowany Ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, a tym samym jest taki sam w każdym towarzystwie ubezpieczeń. W LINK4 możesz kupićPakiet OC z Programem Pomocy z Samochodem Zastępczym i Assistance Opony. Dzięki temu ubezpieczony może liczyć na m.in. pomoc drogową, samochód zastępczy do 3 dni, naprawę auta na miejscu wypadku, holowanie do 100 km, uruchomienie silnika w przypadku rozładowania akumulatora albo wymianę koła na miejscu zdarzenia.
Jeśli po sprzedaży pojazdu obcokrajowcowi zamierzasz nabyć nowe auto, pamiętaj o zakupie ubezpieczeń. OC jest obowiązkową polisą, a w LINK4 możesz kupić ją w pakiecie z ubezpieczeniami dobrowolnymi, które zwiększają zakres ochrony auta i kierowcy.
LINK4 oferuje różne ubezpieczenia dobrowolne. Dzięki ubezpieczeniu Auto Casco otrzymasz odszkodowanie w sytuacji, gdy dojdzie do wypadku albo stłuczki z Twojej winy, na skutek którego uszkodzony zostanie Twój samochód. Jego zakres obejmuje też inne zdarzenia losowe, takie jak działanie osób trzecich czy sił natury.
Dzięki ubezpieczeniu Assistance w LINK4 otrzymasz pomoc w najmniej oczekiwanych sytuacjach. Jeśli przytrafi Ci się brak paliwa, rozładowany akumulator, przebita opona albo inna awaria pojazdu, ubezpieczyciel zapewni pomoc drogową oraz wsparcie dla kierowcy i pasażerów.
Polisa NNW w LINK4 pozwoli Ci natomiast zapewnić sobie i Twym bliskim wsparcie finansowe w razie wypadku komunikacyjnego, w którym weźmie udział auto objęte ochroną. Dzięki niej otrzymasz odszkodowanie w razie urazu, będącego skutkiem wypadku komunikacyjnego lub zostanie ono wypłacone rodzinie osoby w przypadku, jeśli w wyniku wypadku komunikacyjnego poniosła ona śmierć.
Sprzedaż samochodu obcokrajowcowi – podsumowanie
Dzięki zrozumieniu procedur, wymogów oraz innych czynników związanych z transakcją sprzedaż samochodu obcokrajowcowi przebiegnie sprawniej i łatwiej. Proces ten może rodzić pewne wątpliwości i obawy, ale stosowanie się do powyższych wskazówek pozwoli je rozwiać i uczynić transakcję znacznie prostszą i bezpieczniejszą.
Nie zapominaj również o ubezpieczeniach komunikacyjnych, zwłaszcza gdy po sprzedaży starego zamierzasz nabyć nowy samochód. W LINK4 dostępna jest szeroka oferta polis komunikacyjnych. Poza OC znajdziesz w niej także ubezpieczenia AC, NNW, Assistance oraz wiele innych, które zwiększą Twoje poczucie bezpieczeństwa na drodze i dadzą pewność, że w razie rozmaitych zdarzeń drogowych otrzymasz stosowną pomoc.
Sprawdź bezpłatny kalkulator online i szybko oblicz wysokość składki polisy dostosowanej do Twoich potrzeb. W celu uzyskania dodatkowych informacji na temat naszej oferty zadzwoń pod numer 22 444 44 44 albo spotkaj się osobiście z agentem współpracującym z LINK4.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Zobacz też: Ubezpieczenie OC Olsztyn, Ubezpieczenie OC Bydgoszcz
FAQ
Czy można sprzedać samochód obcokrajowcowi bez konieczności rejestracji go w Polsce?
Tak. Nabywający pojazd obcokrajowiec nie musi rejestrować auta w Polsce, ale wrócić do ojczyzny i tam zarejestrować samochód w odpowiednim urzędzie.
Jakie dokumenty są potrzebne do sfinalizowania sprzedaży samochodu obcokrajowcowi?
Aby sfinalizować sprzedaż samochodu obcokrajowcowi, należy sporządzić umowę kupna-sprzedaży. Sprzedawca ma też obowiązek dostarczyć kupującemu niezbędne dokumenty, takie jak dowód rejestracyjny pojazdu, karta pojazdu oraz aktualna polisa OC.
Czy konieczne jest wystawienie umowy sprzedaży w języku obcym?
Nie, nie jest to konieczne.
Jakie obowiązki podatkowe wiążą się ze sprzedażą samochodu obcokrajowcowi?
Zgodnie z prawem osoba nabywająca samochód ma obowiązek zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych, który wynosi 2% wartości przedmiotu transakcji.
Jak zabezpieczyć się przed ewentualnymi problemami prawnymi po sprzedaży samochodu obcokrajowcowi?
Zaleca się jak najszybciej zgłosić fakt sprzedaży samochodu swojemu towarzystwu ubezpieczeniowemu, w którym zakupiono polisę OC. Ponadto w umowie sprzedaży warto wpisać godzinę podpisania umowy oraz zamieścić oświadczenie, że nowy właściciel auta ma wyłączne prawo jego użytkowania.
Przeczytaj podobne wpisy
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20