Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Rejestracja samochodu poza miejscem zameldowania. Czy jest możliwa?

Czas czytania: 7 min. 19 sek.

Rejestracja auta to obowiązkowa czynność, jaką każdy nowy właściciel samochodu musi wykonać. O tym jak przebiega i z czym się wiąże, zapewne już wiesz. Podczas rejestracji auta będziesz musiał podać swój aktualny adres, który jest wpisywany do dowodu rejestracyjnego. Jak wygląda rejestracja samochodu poza miejscem zameldowania?

Zarejestrowanie auta to obowiązek, który ciąży na właścicielu pojazdu. Trzeba go dopełnić w terminie 30 dni od momentu zakupu auta. 

Rejestracji dokonuje się w wydziale komunikacji urzędu właściwego dla Twojego miejsca stałego lub czasowego zamieszkania. Może być to: urząd starostwa powiatowego, urząd miasta – jeśli mieszkasz w mieście na prawach powiatu lub urząd dzielnicy – jeśli mieszkasz w Warszawie. 

W wydziale komunikacji należy złożyć następujące dokumenty: 

  • wniosek o rejestrację pojazdu, 
  • dokument potwierdzający własność pojazdu (np. umowa sprzedaży), 
  • potwierdzenie wniesienia opłat, 
  • świadectwo zgodności (wymienione w ustawie – Prawo o ruchu drogowym), wraz z oświadczeniem, które będzie zawierać dane i informacje o pojeździe, które są potrzebne do rejestracji pojazdu (dla nowych pojazdów) oraz dla pojazdów używanych dotychczasowe tablice rejestracyjne oraz dowód rejestracyjny. 

Wniosek o rejestrację pojazdu może rodzić pewne wątpliwości przy wypełnianiu rubryki dotyczącej adresu, pod którym mieszkasz. Co w przypadku, jeśli Twój adres zameldowania i zamieszkania są rozbieżne? Rejestracja samochodu w miejscu zamieszkania czy zameldowania? Którego wariantu się trzymać, aby dopełnić wszystkich formalności zgodnie z prawem? 

Rejestracja samochodu w miejscu zameldowania

Jeśli martwiło Cię pytanie, „czy mogę zarejestrować auto w innym mieście”? Spieszymy z odpowiedzią. Najpierw musisz rozróżnić dwa pojęcia, jakimi są adres zamieszkania i zameldowania. 

Pierwsze z nich to faktyczne miejsce, w którym mieszkasz, można Cię pod tym adresem znaleźć i po prostu tam żyjesz. Zgodnie z definicją określoną w Kodeksie cywilnym miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu. Z kolei adres zameldowania stanowi ewidencyjny zapis o miejscu, w którym możesz przebywać. 

Zazwyczaj adres zamieszkania i zameldowania się pokrywają. W końcu większość ludzi mieszka na stałe w danym miejscu, które jest ich domem, czyli zarówno meldunek jak i zamieszkanie to to samo miejsce. Jednak nie zawsze taka sytuacja ma miejsce. Na przykład, gdy ktoś ma meldunek w domu rodzinnym, a wyprowadza się do innego miasta kilkaset kilometrów dalej, to jego adres zameldowania pozostaje bez zmian (o ile się nie wymelduje), ale zmienia się za to adres zamieszkania. 

Należy jednak pamiętać, że w Polsce istnieje obowiązek meldunkowy, zgodnie z którym obywatel polski przebywający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest obowiązany zameldować się w miejscu pobytu stałego lub czasowego najpóźniej w 30 dniu, licząc od dnia przybycia do tego miejsca.

Rejestracja samochodu miejscu zamieszkania, a nie zameldowania jest krokiem naprzód dla wszystkich osób, które na przykład często zmieniają miejsce zamieszkania. Nie musisz wtedy jeździć do wydziału komunikacji znajdującego się w miejscu Twojego zameldowania. Jak to się ma do rejestracji auta?

Kwestię rejestracji pojazdu reguluje jeden bardzo prosty zapis, a mianowicie art. 73 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Mówi on dokładnie, że starosta dokonuje rejestracji auta nie ze względu na miejsce zameldowania, a właśnie na miejsce zamieszkania. Oznacza to, że liczy się rejestracja samochodu w miejscu zamieszkania, czyli tam, gdzie faktycznie obecnie przebywasz na podstawie stałego lub czasowego pobytu. Dla Ciebie jako użytkownika auta jest to duże ułatwienie. W końcu mieszkając daleko od miejsca zameldowania i tak możesz załatwiać wszelkie formalności urzędowe dotyczące auta i wszystko będzie odbywało się prawidłowo i legalnie. Gdyby takiego przepisu nie było, to zmieniając np. dane w dowodzie rejestracyjnym musiałbyś wracać do starostwa, właściwego ze względu na Twój adres zameldowania.

Jak potwierdzić miejsce zamieszkania, gdy jest inne niż adres zameldowania?

Jak widzisz, rejestracja samochodu w miejscu zamieszkania nie powinna stanowić problemu. Jeśli więc mieszkasz w zupełnie innym miejscu niż adres, pod którym jesteś zameldowany, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby taka rejestracja się odbyła. 

Jednak na drodze może stanąć Ci jednak urzędnik w wydziale komunikacji, który nie będzie chciał zarejestrować auta jedynie na podstawie Twojego oświadczenia o miejscu zamieszkania, które w przeciwieństwie do zameldowania nie widnieje w oficjalnych rejestrach.

W takiej sytuacji możesz poświadczyć miejsce zamieszkania przynosząc do urzędu na przykład umowę najmu domu/mieszkania, które znajduje się w miejscu objętym właściwością danego starostwa.

Tak więc sytuacja zamieszkania w innym miejscu niż zameldowanie nie będzie stanowić przeszkody do rejestracji auta we właściwym dla miejsca zamieszkania wydziale komunikacji i powrót do miejsca zameldowania nie będzie w takim przypadku konieczny. 

Przeczytaj też: Akcyza za samochód. Co to jest i ile wynosi?

Procedura rejestracji poza miejscem zameldowania

Procedura rejestracji auta poza miejscem zameldowania nie różni się właściwie niczym od standardowej rejestracji. Jakie dokumenty są w ogóle potrzebne, żeby zarejestrować auto? 

Rejestracja nowego auta z salonu poza miejscem zameldowania

Jeśli mowa o nowym pojeździe to pamiętaj o przygotowaniu świadectwa zgodności WE, które otrzymasz prosto z salonu, oraz o dokumencie zakupu, jakim w tym przypadku będzie faktura VAT. Po wykonaniu tych czynności nie zapomnij o ubezpieczeniu nowego auta jeszcze w ten sam dzień! Składając do okienka w wydziale komunikacji wyżej opisane dokumenty, musisz jeszcze wypełnić wniosek o rejestrację samochodu. To właśnie we wniosku następuje zmiana, ponieważ wpisujesz tam adres zamieszkania i na tej podstawie wnioskujesz o nadanie tablic rejestracyjnych na Twój samochód. Czasami wymagane jest również dodatkowe oświadczenie informujące wydział komunikacji o Twoim faktycznym miejscu zamieszkania, na które chcesz wnioskować o rejestrację auta. Wypełniasz taki wniosek w oparciu o swoje dane osobowe, a także dajesz znać, że funkcjonujesz w danym mieście i dlatego chcesz zarejestrować auto w tej konkretnej miejscowości. 

Rejestracja auta z rynku wtórnego poza miejscem zameldowania

Rejestracja auta używanego odbywa się na podobnych zasadach, z tym że dokumenty, które składasz to umowa sprzedaży jako potwierdzenie zakupu (ewentualnie faktura VAT-marża w przypadku zakupu na przykład od komisu), dowód rejestracyjny z danymi poprzedniego właściciela, a także potwierdzenie zawarcia umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, które musi być ważne na dzień rejestracji auta. 

Wniosek składasz w identyczny sposób, jak w poprzednim przypadku. Jeśli więc zastanawiasz się, czy można zarejestrować samochód w innym mieście, niezależnie od tego, czy jest to auto nowe, czy używane, procedura nie jest skomplikowana i nie powinna sprawić problemów. Taka procedura jest legalna, a nawet określona prawnie, nie ma więc powodów do obaw!

Rejestracja samochodu poza miejscem zameldowania a ubezpieczenie

Polecamy też: Wymiana koła w samochodzie – kiedy można liczyć na pomoc ubezpieczyciela?

Czy można zarejestrować samochód w innym mieście? Tak! Niezależnie od tego, czy auto rejestrujesz w miejscu zamieszkania, czy może Twój adres zameldowania jest taki sam, musisz pamiętać, o kwestii ubezpieczenia.

Jeśli chodzi o nowy samochód z salonu, to miej na uwadze, że posiadacz pojazdu musi zawrzeć obowiązkową umowę ubezpieczenia OC najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu mechanicznego, z wyjątkiem pojazdów historycznych i pojazdów do jazd testowych, ale nie później niż z chwilą wprowadzenia pojazdu do ruchu. To bardzo ważna czynność, o której powinieneś pamiętać, a o której na pewno przypomni Ci pracownik salonu samochodowego w dniu nadawania tablic. Możesz też skorzystać z możliwości rejestracji auta przez dealera, który w ten sam dzień zarejestruje auto za Ciebie i dodatkowo je ubezpieczy. 

W przypadku auta używanego powinieneś sprawdzić, czy posiada ono ważną umowę ubezpieczenia OC. Pamiętaj, że od dnia zakupu pojazdu to Ty jesteś zobowiązany do zawarcia umowy ubezpieczenia obowiązkowego OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Jeżeli więc kupiłeś samochód, który nie jest ubezpieczony, musisz jeszcze tego samego dnia zawrzeć umowę ubezpieczenia, aby nie narazić się na karę finansową nakładaną przez UFG. 

W przypadku niedopełnienia obowiązku ubezpieczenia, na posiadacza pojazdu mechanicznego może zostać nałożona wysoka kara finansowa – jeżeli zwlekasz z wykupieniem OC na samochód osobowy przez ponad 14 dni, UFG może nałożyć karę w wysokości 2-krotności minimalnej pensji krajowej.

A w przypadku gdy kupione auto jest ubezpieczone jeszcze na starych tablicach, to pamiętaj, że po rejestracji na nowe numery, powinieneś zgłosić ten fakt ubezpieczycielowi, który wystawi aneks do umowy ubezpieczenia, potwierdzający zmianę. Sprzedający ma obowiązek zawiadomienia towarzystwa ubezpieczeń o sprzedaży samochodu. W przypadku zmiany miejsca zamieszkania Twoim obowiązkiem jest dopilnowanie, aby dane na polisie były aktualne i zgodne ze stanem faktycznym.

Podsumowanie

Teraz już znasz odpowiedź na pytanie, czy rejestracja samochodu poza miejscem zameldowania jest możliwa. To pytanie często powoduje dezorientację wśród użytkowników aut. W przypadku, gdy adres zamieszkania nie jest równocześnie adresem zameldowania, to nie wiedzą oni, którego z tych adresów użyć wypełniając wniosek o rejestrację pojazdu. 

Prawo w tej sytuacji wyraźnie stanowi, że rejestracja dokonywana jest na podstawie wniosku właściciela pojazdu, a rejestracji dokonuje się w urzędzie właściwym ze względu na miejsce jego zamieszkania. Tak więc miejsce zameldowania w tym przypadku nie ma znaczenia.

Rejestracja auta poza miejscem zameldowania to ogromne ułatwienie zwłaszcza dla ludzi, którzy na co dzień przebywają daleko od tego miejsca. Byłoby to problematyczne, gdybyś musiał każdą urzędową formalność związaną z Twoim autem, załatwiać w miejscu zameldowania, które na przykład znajduje się kilkadziesiąt albo nawet kilkaset kilometrów od Twojego aktualnego miejsca zamieszkania. Jeśli rejestrujesz nowo kupiony samochód to nie zapomnij też o obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Bez takiego ubezpieczenia nie możesz poruszać się nowo zakupionym pojazdem.

Aktualna umowa ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych jest tym bardziej ważna, że za brak ubezpieczenia w Polsce grożą wysokie kary finansowe. Jeśli więc szukasz ubezpieczenia OC dla Twojego samochodu, skorzystaj z Kalkulatora LINK4, dzięki któremu obliczysz składkę. 

Masz pytania dotyczące oferty ubezpieczenia w LINK4? Zadzwoń pod 22 444 44 23 i porozmawiaj z jednym z naszych doradców, który wyjaśni wątpliwości dotyczące ubezpieczenia. Możesz też osobiście spotkać się z Agentem współpracującym z LINK4, aby omówić szczegóły ubezpieczenia i uzyskać kompleksową pomoc w doborze odpowiedniej i satysfakcjonującej Cię ochrony ubezpieczeniowej. 

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl. 

Zobacz też: Ubezpieczenie OC Legionowo, Ubezpieczenie OC Oleśnica

Zostaw numer - oddzwonimy

i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!

FAQ – często zadawane pytania

Czym się różni miejsce zamieszkania od zameldowania?

Miejscem zamieszkania jest miejscowość, w której przebywasz z zamiarem stałego pobytu. Dodatkowo adresem zamieszkania jest adres konkretnego lokalu, w którym mieszkasz. Przy ocenianiu miejsca/adresu zamieszkania bardzo ważny jest zamiar, czyli musisz traktować to miejsce jako ośrodkiem swoich interesów życiowych. Adres zameldowania jest natomiast określone prawnie i ma charakter ewidencyjny. W większości przypadków adres zamieszkania i zameldowania jest taki sam. Należy pamiętać o obowiązku meldunkowym, który nakazuje oficjalne zarejestrowanie faktycznego miejsca zamieszkania.

Czy mogę zarejestrować auto w innym mieście niż meldunek?

Tak, to możliwe, wystarczy złożyć wniosek o rejestrację tak jak ma to miejsce w przypadku standardowej procedury rejestracji w wydziale komunikacji. Jest to określone w prawie i legalne. Gdyby jakiś urzędnik nie chciał zarejestrować samochodu na adres miejsca zameldowania, możesz powołać się na obowiązujący akt prawny i podeprzeć swoją chęć dowodem na faktyczne przebywanie w miejscu zamieszkania.

Jaki adres podać przy rejestracji samochodu?

Wszystko zależy od tego, czy posiadasz odrębny adres zamieszkania oraz zameldowania, czy może są one identyczne. Jeśli występuje rozdział, to powinieneś wskazać adres zamieszkania ze względu na przepisy prawa, ale też ze względu na wygodę posługiwania się właśnie adresem zamieszkania w przypadku np. załatwiania formalności. Rejestracja auta poza miejscem zameldowania jest więc możliwa.

Czy po zmianie miejsca zamieszkania trzeba przerejestrować samochód?

Tak, po zmianie miejsca zamieszkania powinieneś dokonać zmian w dowodzie rejestracyjnym zgodnie z aktualnymi danymi dotyczącymi miejsca zamieszkania. Właściciel pojazdu zarejestrowanego jest obowiązany zawiadomić urząd w terminie nieprzekraczającym 30 dni o wszelkich zmianach danych zawartych w dowodzie rejestracyjnym, w tym o zmianie adresu zamieszkania. Nie oznacza to jednak zmiany numerów rejestracyjnych, które pomimo przerejestrowania mogą co do zasady pozostać te same.

Przeczytaj podobne wpisy

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz składkę 

już teraz

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon. - pt. 8 - 20