Od czego ubezpieczyć mieszkanie - 8 najczęściej występujących szkód, które zagrażają Twojemu mieszkaniu
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena obejmuje: ubezpieczenie OC.
OC aktywne
Assistance aktywny
NNW aktywne
OC aktywne
Assistance aktywny
NNW aktywne
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena obejmuje: ubezpieczenie OC.
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC.
OC aktywne
Assistance aktywny
NNW aktywne
OC aktywne
Assistance aktywny
NNW aktywne
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC.
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC + Auto Assistance.
OC aktywne
Assistance aktywny
NNW aktywne
OC aktywne
Assistance aktywny
NNW aktywne
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC + Auto Assistance.
Posiadanie własnego mieszkania wiąże się z wieloma pozytywnymi aspektami, ale też z jednym negatywnym. Dysponując prawem własności do czegoś tak wartościowego, jak nieruchomość, pojawia się obawa, że możesz to stracić na skutek zdarzenia losowego. Poznaj potencjalne zagrożenia i dowiedz się, od czego ubezpieczyć mieszkanie.
- Pożar i ubezpieczenie mieszkania od pożaru
- Czy warto ubezpieczyć mieszkanie od zalania?
- Dlaczego warto wybrać ubezpieczenie mieszkania od kradzieży z włamaniem lub rabunku?
- Uszkodzenie instalacji elektrycznych i wodnych
- Od czego ubezpieczyć sprzęt znajdujący się w mieszkaniu?
- Czy warto ubezpieczyć mieszkanie od aktów wandalizmu?
- Klęski naturalne – jak się zabezpieczyć?
- Czy warto ubezpieczyć mieszkanie w bloku od szkód spowodowanych przez sąsiadów?
- Podsumowanie
- FAQ – często zadawane pytania
Nawet jeśli zastosujesz wszystkie możliwe środki bezpieczeństwa, nie jesteś w stanie zapobiec wszystkim możliwym szkodom w posiadanym mieszkaniu. W grę wchodzi bowiem duża liczba czynników losowych, na które nie masz żadnego wpływu, jak np. działanie osób trzecich czy po prostu pogoda.
Istnieje jednak sposób na ograniczenie strat finansowych wynikających z takich szkód. Jest nim zakup ubezpieczenia nieruchomości o dopasowanym do Twoich potrzeb zakresie ochrony.
Czy warto ubezpieczyć mieszkanie? Ubezpieczenie mieszkania w większości przypadków nie jest obowiązkowe. To Ty decydujesz, czy chcesz je mieć, a także jaki zakres ochrony Cię interesuje. We właściwym wyborze pomoże poniższe zestawienie szkód, które mogą spędzać sen z powiek właścicielowi nieruchomości. Przyjrzyj się im i podejmij świadomą decyzję.
Pożar i ubezpieczenie mieszkania od pożaru
Ogień to wyjątkowo niszczycielski żywioł, którego opanowanie nie jest łatwe. Może szybko się rozprzestrzeniać, nie tylko niszcząc mienie ruchome, które znajduje się na jego drodze, ale też naruszając integralność konstrukcji budynku. Zdarza się, że po przejściu ognia nieruchomość zostaje doszczętnie zniszczona i właściciel traci praktycznie cały dobytek.
Finansowe straty wynikające z pożaru mogą być ogromne. Ubezpieczenie mieszkania od pożaru powinno zapewniać ochronę przed koniecznością poniesienia kosztów samodzielnie.
Czy warto ubezpieczyć mieszkanie od zalania?
O ile nie mieszkasz na najwyższym piętrze, możesz obawiać się zalania przez któregoś z sąsiadów. Możliwe jest także zalanie mieszkania z innych przyczyn – na skutek powodzi lub przeciekania pokrycia dachowego.
Co istotne, z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń wynika, że to właśnie zalanie jest szkodą najczęściej występującą w kontekście mieszkaniowym.
Zalanie przez któregoś z sąsiadów lub awarie w części budynku należącej do zarządcy może okazać się stosunkowo małym problemem. Wystarczy sporządzić protokół zdarzenia i uzyskać odszkodowanie od wskazanego ubezpieczyciela sprawcy. Nieco inaczej wygląda to wtedy, gdy druga strona nie poczuwa się do winy i nie chce zrekompensować Ci poniesionych strat finansowych. W takim przypadku możesz spróbować rozwiązać sprawę z pomocą prawnika albo otrzymać odszkodowanie za szkodę, jeśli masz własne ubezpieczenie mieszkania od zdarzeń losowych, w tym od zalania.
Dlaczego warto wybrać ubezpieczenie mieszkania od kradzieży z włamaniem lub rabunku?
Aktualna liczba kradzieży nie napawa optymizmem, na co wskazują dane gromadzone przez lokalne Komendy Policji. Dla przykładu, w 2023 roku Komenda Stołeczna Policji przyjęła zgłoszenia o 5 588 przypadkach kradzieży z włamaniem.
Myślisz, że drzwi antywłamaniowe zabezpieczą Cię przed włamaniem ze stuprocentową skutecznością? Dzisiejsi włamywacze dysponują nowoczesnymi narzędziami, dzięki którym mogą sforsować nawet najlepsze zabezpieczenia. Zwłaszcza wtedy, gdy są zdeterminowani i wiedzą, że nie zostaną zatrzymani przez domowników czy sąsiadów. Musisz więc liczyć się z tym, że Twoje mieszkanie może zostać obrane za cel włamania, i stracisz wszystkie cenne rzeczy. Jednym ze sposobów na zmniejszenie strat finansowych w takim przypadku jest ubezpieczenie mieszkania zdarzeń losowych, w tym od kradzieży z włamaniem lub rabunku, chroniące przed finansowymi skutkami takiego zdarzenia.
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Uszkodzenie instalacji elektrycznych i wodnych
Myślisz, że udało Ci się ograniczyć wszystkie czynniki mogące doprowadzić do zalania lub pożaru mieszkania? A co z tymi, które są ukryte w ścianach i tym samym niewidoczne gołym okiem? Nawet jeśli instalacji została wykonana w prawidłowy sposób przez wykwalifikowanego elektryka lub hydraulika, może ulec awarii.
W takim przypadku również przyda Ci się ubezpieczenie mieszkania, które pokryje ewentualne szkody – tak u Ciebie, jak i u najbliższych sąsiadów (w przypadku wyrządzenia szkód innym przydatne okaże się OC w życiu prywatnym).
Co istotne, jeśli dopiero po pewnym czasie zauważysz oznaki tego, że coś się dzieje – wtedy może już być za późno. Ubezpieczyciel nie pokryje strat finansowych wynikających ze szkód spowodowanych długotrwałym działaniem wody.
Od czego ubezpieczyć sprzęt znajdujący się w mieszkaniu?
Każdego dnia z pewnością używasz wielu sprzętów elektrycznych i elektronicznych, bez których trudno wyobrazić sobie codzienność. Niestety, wystarczy małe przepięcie, by je uszkodzić, pozostawiając Cię z koniecznością wymiany sprzętów w mieszkaniu.
Jeśli chcesz tego uniknąć, do ubezpieczenia ruchomości od zdarzeń losowych możesz dokupić ubezpieczenie od przepięcia, które zapewni Ci odszkodowanie w takiej sytuacji. Dzięki temu poniesione straty finansowe okażą się mniej dotkliwe niż zwykle w takim przypadku.
Czy warto ubezpieczyć mieszkanie od aktów wandalizmu?
Akt wandalizmu również może spowodować spore szkody. Zniszczone drzwi wejściowe, stłuczone szyby, uszkodzone wyposażenie wewnętrzne domu i inne skutki działania wandala mogą oznaczać duże wydatki dla właściciela nieruchomości.
Czy ubezpieczenie może zapewnić odszkodowanie w takim przypadku? Oczywiście, ale musisz wybrać ubezpieczenie, które obejmuje ochroną ubezpieczeniową również taką sytuację. Może to być:
- ubezpieczenia mienia od pożaru i innych zdarzeń losowych oraz od kradzieży z włamaniem lub rabunku,
- lub ubezpieczenie mienia od wszelkiego ryzyka.
Klęski naturalne – jak się zabezpieczyć?
Czy wiesz, że w 2023 roku doszło w Polsce do 6406 ekstremalnych zjawisk pogodowych mogących stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi oraz ich mienia? Wskazują to dane z European Severe Weather Database. Co istotne, nie masz żadnego wpływu na pogodę, a zmiany klimatyczne zachodzące na całym świecie przesądzają o tym, że z roku na rok takich zdarzeń może być coraz więcej.
Poczucie bezpieczeństwa w odniesieniu do szkód wynikających z takich sytuacji zapewni Ci ubezpieczenia mienia od pożaru i innych zdarzeń losowych, które zadziała m.in. wtedy, gdy dojdzie do szkody spowodowanej wskutek:
- uderzenia pioruna,
- silnego wiatru,
- gradu,
- deszczu nawalnego.
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!
Czy warto ubezpieczyć mieszkanie w bloku od szkód spowodowanych przez sąsiadów?
Myśląc o szkodach spowodowanych przez sąsiadów, z pewnością chodzi Ci głównie o wyżej wspomniane zalanie, które najczęściej zalicza się do tej grupy. W rzeczywistości może to dotyczyć także innych szkód. Przykładowo, pożar u sąsiada może doprowadzić do zniszczeń także w Twoim mieszkaniu. Zarzewiem ognia w Twojej nieruchomości może być np. niedopałek papierosa zrzucony z któregoś z wyższych pięter.
Jaką inną szkodę w Twoim mieniu może spowodować sąsiad? Może np. zniszczyć okładzinę podłogową na Twoim balkonie, jeśli przeleje rośliny na swoim balkonie. Wbrew pozorom, takie szkody rzeczowe także mogą okazać się stosunkowo kosztowne, więc należy Ci się rekompensata.
Niestety, poleganie na tym, że druga osoba zachowa się właściwie i wypłaci Ci należne odszkodowanie lub posiada OC w życiu prywatny, które to pokryje, nie zawsze kończy się pozytywnie. Oczywiście możesz zebrać dowody i skierować sprawę do sądu, jednak takie postępowania potrafią ciągnąć się latami. Właśnie dlatego najlepiej zadbać o ubezpieczenie swojej nieruchomości.
Podsumowanie
Czy warto ubezpieczyć mieszkanie w bloku? Jak widać z powyższego artykułu, ubezpieczenie może okazać się nieocenioną pomocą w wielu sytuacjach związanych z posiadaniem i użytkowaniem własnej nieruchomości.
To, od czego ubezpieczyć mieszkanie, zależy od Twoich indywidualnych preferencji. Możesz zdecydować się np. na zakup ubezpieczenia mienia od pożaru i innych zdarzeń losowych albo ubezpieczenia mienia od kradzieży z włamaniem lub rabunku, aby zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa w kontekście konkretnych, wskazanych ryzyk. Do Twojej dyspozycji jest także ubezpieczenie mienia od wszelkiego ryzyka, które obejmuje zakresem wszystkie możliwe zdarzenia losowe, poza tymi wskazanymi w umowie jako wyłączone z ochrony.
W LINK4 wybierzesz ubezpieczenie, jakiego potrzebujesz, aby zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa na co dzień. Gdy już znajdziesz właściwe ubezpieczenia, kup je w dogodny sposób – przy użyciu kalkulatora, przez telefon (22 4444479) lub u stacjonarnego agenta współpracującego z LINK4.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Sprawdź też: Ubezpieczenie domu mieszkania Łańcut, Ubezpieczenie domu mieszkania Zabrze
FAQ – często zadawane pytania
Jakie dokumenty są potrzebne przy zgłaszaniu szkód związanych z mieszkaniem?
Jeśli doszło do pożaru czy kradzieży z włamaniem, zostaniesz poproszony o notatki sporządzone przez służby, które przyjechały na miejsce. Jeżeli ubezpieczyciel będzie potrzebować innych dokumentów, dostaniesz stosowną informację.
Czy warto rozszerzyć zakres ubezpieczenia mienia, które znajduje się w mieszkaniu??
Im większym zakresem ochrony obejmiesz swój dom – mienie, które się w nim znajduje, tym mniejsze ryzyko, że dojdzie do szkody, której skutki będą wymagały poniesienia przez Ciebie dużych kosztów. Właśnie dlatego, poza ubezpieczeniem mienia od pożaru i innych zdarzeń losowych, warto wybrać również ubezpieczenie mienia od kradzieży z włamaniem lub rabunku. Dodatkowym zabezpieczeniem będzie także ubezpieczenie szyb od stłuczenia albo ubezpieczenie od przepięcia.
Czy wysokość składki ubezpieczeniowej różni się w zależności od zdarzeń objętych ochroną?
Tak. Wysokość składki zależy od wielu czynników, a w głównej mierze od tego, na jakie ubezpieczenie się zdecydujesz.
Czy istnieją alternatywne sposoby zabezpieczenia mieszkania, które mogą być równie skuteczne, co ubezpieczenie?
Możesz obniżyć ryzyko włamania, jeśli masz dobre zabezpieczenia antywłamaniowe, w tym np. system alarmowy i umowę z firmą ochroniarską. Pamiętaj jednak o tym, że włamywacze są doskonale przygotowani i wiedzą, co dokładnie warto ukraść i ile mają na to czasu przed przyjazdem ochrony. Nawet takie zabezpieczenie można zatem obejść.
Źródła:
- https://piu.org.pl/wp-content/uploads/2024/04/Ubezpieczenia_w_liczbach_2023.pdf
- https://www.gov.pl/web/kgpsp/biuletyny-informacyjne-psp---roczne
- https://piu.org.pl/raporty/mapa-ryzyka-polakow-jak-ubezpieczyciele-odpowiadaja-na-potrzeby-spoleczenstwa/
- http://bip.ksp.policja.gov.pl/ksp/statystyki/27829,Kradziez-z-wlamaniem.html
Przeczytaj podobne wpisy
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20