Na czym polega ubezpieczenie pomocy prawnej?
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena obejmuje: ubezpieczenie OC.
OC aktywne
Assistance aktywny
NNW aktywne
OC aktywne
Assistance aktywny
NNW aktywne
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena obejmuje: ubezpieczenie OC.
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC.
OC aktywne
Assistance aktywny
NNW aktywne
OC aktywne
Assistance aktywny
NNW aktywne
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC.
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC + Auto Assistance.
AC aktywne
Assistance aktywny
AC aktywne
Assistance aktywny
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC + Auto Assistance.
Porady prawne bywają kosztowne. Jednak niekorzystanie z nich jest jeszcze mniej opłacalne z finansowego punktu widzenia. Dobrym rozwiązaniem może okazać się ubezpieczenie pomocy prawnej, które okaże się nieocenionym wsparciem wtedy, gdy potrzebujesz konsultacji z prawnikiem.
Ignorantia iuris nocet – nieznajomość prawa szkodzi. Ta maksyma pochodzi z prawa rzymskiego, które obowiązywało na początku nowej ery, ale i dziś okazuje się niezwykle aktualne. Wiele czynności życia codziennego wiąże się z koniecznością postępowania zgodnie z obowiązującymi procedurami, jak również składania wniosków o określonej treści – we właściwym miejscu i terminie. Niedopełnienie wszystkich wymagań lub przekroczenie wyznaczonego czasu może oznaczać poważne konsekwencje – warto więc unikać takich problemów.
Czy Polacy chętnie sięgają po porady prawne? Okazuje się, że tak, a liczba zainteresowanych takimi usługami rośnie z roku na rok. Widać to chociażby po statystykach zbieranych przez instytucje, które świadczą je nieodpłatnie. Jak wynika z rządowych danych, w 2020 roku z takiego rozwiązania skorzystało 315 tys. osób. W 2021 roku było to już 390 tys. osób, w 2022 roku – 460 tys. osób, a w 2023 roku już w pierwszym półroczu liczba ta wynosiła ok. 290 tys.
Chociaż to niezwykle korzystna opcja i – jak widać – cieszy się dużym zainteresowaniem, warto mieć na uwadze to, że nie każdy może z niej skorzystać. Darmowa pomoc prawna jest oferowana wszystkim obywatelom Polski, którzy nie są w stanie zapłacić za taką usługę, a przynajmniej w teorii. W praktyce trzeba pamiętać o tym, że liczba takich punktów prawnych jest ograniczona, podobnie jak godziny przyjmowania zainteresowanych. W rezultacie nie każdy zainteresowany zdoła przedstawić swoją sprawę prawnikowi i otrzymać satysfakcjonującą pomoc w ramach programu bezpłatnej pomocy prawnej.
Jeśli mimo wszystko interesuje Cię możliwość skorzystania z pomocy prawnej w określonych przypadkach, warto rozważyć opcję ubezpieczenia obejmującego także ten zakres. Dowiedz się, jak działa taki produkt i w jakich sytuacjach się przydaje.
Co to jest ubezpieczenie pomocy prawnej?
Ubezpieczenie pomocy prawnej obejmuje swoim zakresem usługi prawne w przypadku problemów i wątpliwości prawnych z określonych dziedzin prawa i zapewnia ubezpieczonemu wsparcie prawników (adwokatów, radców prawnych).
W LINK4 ubezpieczenie Pomocy Prawnej oferowane jest Ubezpieczonym w ramach ubezpieczenia domu lub mieszkania. Przedmiotem ubezpieczenia są interesy prawne ubezpieczonego związane z czynnościami życia prywatnego.
Pomoc prawna jest świadczona w języku polskim i może dotyczyć różnych dziedzin prawa, o ile problem jest związany ze sferą życia prywatnego (a nie np. prowadzeniem własnej firmy), a wartość sporu nie przekracza 150 tys. złotych. Ochrona ubezpieczeniowa działa tylko na terenie Polski i w odniesieniu do spraw, które podlegają polskiemu prawu oraz jurysdykcji polskich sądów lub organów administracji publicznej.
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Przygotowanie pism procesowych i inne świadczenia dostępne w ramach ubezpieczenia
Na wstępie warto doprecyzować, z jakich konkretnych świadczeń może skorzystać ubezpieczony. Skupiają się one na trzech obszarach.
Informacja prawna
Udzielenie informacji prawnej może sprowadzać się m.in. do:
- udostępnienia obowiązujących lub archiwalnych aktów prawnych,
- poinformowania o procedurach i kosztach sądowych właściwych w konkretnym przypadku,
- podaniu danych teleadresowych sądów lub innych instytucji administracyjnych, z którymi ubezpieczony może się samodzielnie skontaktować,
- przedstawienia możliwości rozwiązania danego problemu prawnego,
- podania podstaw prawnych, które obowiązują w odniesieniu do danego problemu,
- wskazanie danych adwokata lub radcy prawnego, który świadczy usługi w danym zakresie i ma biuro blisko Twojego miejsca zamieszkania,
- przesłania wzorów pism i umów powszechnie występujących w obrocie prawnym.
O ile to możliwe, informacja prawna jest udzielana już podczas pierwszego kontaktu. Jeśli wymaga to dłuższego przygotowania, otrzymasz ją telefonicznie lub mailowo w wyznaczonym terminie.
Opinia prawna
Jeśli przedstawiony przez Ciebie problem natury prawnej wymaga sporządzenia opinii, możesz skorzystać z takiego świadczenia w ramach umowy ubezpieczenia. Opinia prawna zostanie sporządzona w terminie nie dłuższym niż 7 dni roboczych (od momentu, w którym udostępnisz wszystkie niezbędne informacje i dokumenty), chyba że uzgodnisz z prawnikiem inny termin sporządzenia opinii. Otrzymasz ją na swój adres mailowy.
Przygotowanie pism procesowych i innych
W ramach umowy ubezpieczenia możesz również liczyć na opracowanie pisma lub dokumentu, w terminie do 5 dni roboczych od udzielenia wszystkich niezbędnych informacji i przesłania wymaganych dokumentów. Gotowe pismo trafi na Twoją skrzynkę mailową. Może to być m.in.:
- pozew,
- odpowiedź na pozew,
- wezwanie do zapłaty,
- wezwanie do wykonania świadczenia,
- wezwanie do zaprzestania naruszeń,
- wezwanie do naprawienia szkody,
- reklamacja,
- pełnomocnictwo lub odwołanie pełnomocnictwa,
- wniosek w postępowaniu procesowym, nieprocesowym, zabezpieczającym lub egzekucyjnym.
Ubezpieczenie pomoc prawna – korzyści dla posiadacza
Posiadanie ubezpieczenia pomocy prawnej oznacza, że w przypadku wystąpienia wypadku ubezpieczeniowego – możesz korzystać z wyżej wymienionych świadczeń bez żadnych dodatkowych opłat. Korzyść z posiadania takiego ubezpieczenia można rozumieć dwojako: jako brak konieczności ponoszenia wydatków na koszt obsługi prawnej w sytuacji, w której będzie to potrzebne oraz brak negatywnych skutków załatwienia sprawy bez konsultacji prawnej w sytuacji, w której taka konsultacja była uzasadniona.
Z usług prawnych dostępnych w ramach ubezpieczenia w LINK4 możesz korzystać wielokrotnie, o ile zmieścisz się w założonych limitach dla każdej z w/w grup usług:
- informacja prawna: bez limitów,
- opinie prawne i pisma procesowe lub umowy: łącznie 4 usługi.
Co istotne, przygotowanie opinii prawnej i sporządzenie odpowiedniego dokumentu są traktowane jako dwie osobne usługi nawet wtedy, gdy dotyczą tego samego problemu.
Myślisz, że samodzielnie poradzisz sobie ze wszystkimi sprawami prawnymi czy administracyjnymi, z którymi możesz mieć styczność? Niestety, stan prawny podlega ciągłym zmianom, a niektóre z nich są tak zawiłe, że sprawiają trudności nawet specjalistom zajmującym się inną dziedziną prawa. Skorzystanie z profesjonalnego wsparcia w ramach ubezpieczenia może zatem uchronić Cię od konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z koniecznością skorzystania z pomocy prawnej lub negatywnych skutków wynikających z braku konsultacji z prawnikiem.
Weź też pod uwagę to, że wiele problemów prawnych to sytuacje, które mogą bardzo utrudnić codzienne życie. Im szybciej i skuteczniej się z nimi rozprawisz, tym szybciej życie wróci do normalnego toku – a w tym pomoże Ci skorzystanie z ubezpieczenia pomocy prawnej w LINK4.
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!
Pomoc prawna w ramach ubezpieczenia – jak z niej skorzystać?
Jeśli chcesz skorzystać z posiadanego ubezpieczenia pomocy prawnej, zadzwoń na infolinię w godzinach od 9 do 17. Podczas rozmowy opisz swój problem prawny ze szczegółami, np. ważnymi datami. Jeśli zostaniesz poproszony o dostarczenie jakichś dokumentów, zrób to niezwłocznie, nie przekraczając wyznaczonego na to terminu.
Jeśli to możliwe, Twój problem zostanie rozwiązany natychmiast, czyli np. dostaniesz potrzebną informację już w trakcie rozmowy telefonicznej. W przypadku konieczności sporządzenia opinii prawnych lub przygotowywania dokumentów będziesz musiał zaczekać na realizację do odpowiednio do 7 i 5 dni roboczych. Wszystkie świadczenia są realizowane albo drogą telefoniczną, albo drogą mailową.
Ubezpieczenie pomocy prawnej znajduje zastosowanie wtedy, gdy sprawa jest rozpatrywana w oparciu o polskie prawo i nie podlega zagranicznej jurysdykcji (czyli jest rozpatrywana przez sąd polski). Warto również mieć świadomość, że nie wszystkie sytuacje będą objęte ochroną – na liście wyłączeń w OWU znajdują się m.in.:
- wypadki ubezpieczeniowe, w których Twoja wina jest umyślna lub które wynikają z popełnienia przestępstwa/wykroczenia,
- sytuacje, w których do wypadku ubezpieczeniowego doszło pod wpływem alkoholu,
- spory, które powstały między osobami ubezpieczonymi w ramach tej samej umowy, np. domownikami,
- sytuacje z zakresu prawa podatkowego, celnego, karno-skarbowego, autorskiego, patentowego czy ochrony konkurencji,
- spraw podlegających prawu budowlanemu
- sytuacji, w których problem prawny wynika z gier hazardowych oraz transakcji terminowych lub spekulacyjnych;
- w sytuacjach, w których problem prawny wynika z działalności rolniczej lub jest z zakresu prawa handlowego, prawa spółek handlowych oraz prawa funduszy inwestycyjnych.
Ubezpieczenie pomocy prawnej – kto może skorzystać z ochrony ubezpieczeniowej?
Możesz skontaktować się z LINK4 w sprawie każdego problemu prawnego (z zastrzeżeniem wyłączeń wskazanych w OWU). Zanim jednak otrzymasz jego rozwiązanie, ubezpieczyciel sprawdzi, czy zdarzenie ubezpieczeniowe jest objęte ochroną i podlega zakresowi umowy.
Aby móc skorzystać z ubezpieczenia pomocy prawnej, Twój problem musi spełniać trzy warunki:
- nie może wymagać żadnego kontaktu z osobami trzecimi, np. z innym prawnikiem czy przedstawicielem drugiej strony sporu,
- musi być możliwy do rozwiązania drogą mailową lub telefoniczną, z pominięciem stacjonarnego spotkania,
- opis stanu faktycznego i udostępnione dokumenty muszą zapewniać możliwość wydania opinii lub sporządzenia wskazanego pisma. Nie może w nich brakować kluczowych elementów.
Podsumowanie
Posiadanie ubezpieczenia pomocy prawnej zapewni Ci poczucie bezpieczeństwa w kontekście finansowym oraz wsparcie w rozwikłaniu różnych spraw natury prawnej czy administracyjnej. O ile dane świadczenie jest objęte zakresem ochrony ubezpieczeniowej, skorzystasz z pomocy prawnika bez żadnych dodatkowych opłat – a to ogromna ulga dla domowego budżetu.
Pamiętaj, że nie z każdą sprawą prawą czy urzędową poradzisz sobie samodzielnie. W wielu przypadkach skorzystanie z profesjonalnej pomocy prawnej jest niezbędne dla pozytywnego rozwiązania problemu.
Oczywiście możesz skorzystać z pomocy prawnika we własnym zakresie, a nawet skorzystać z darmowych porad prawnych, które są finansowane z budżetu państwa. Musisz mieć jednak świadomość tego, że w tym pierwszym przypadku czeka Cię najpewniej duży wydatek, a w drugim niepewność – dostępność nieodpłatnych usług z tego zakresu jest bowiem ograniczona.
Decydując się na zawarcie umowy ubezpieczenia domu/ mieszkania, do którego dołączone jest ubezpieczenie pomocy prawnej, nie musisz się obawiać takich ryzyk. Z pomocy prawnika możesz skorzystać, gdy tylko dojdzie do wypadku ubezpieczeniowego – i Twój problem prawny mieści się w zakresie umowy ubezpieczeniowej i może zostać rozwiązany drogą mailową lub telefoniczną.
Warto pamiętać, że ubezpieczenie pomocy prawnej w LINK4 jest częścią ubezpieczenia Dom, które obejmuje swoim zakresem także inne ubezpieczenia. Jesteś zainteresowany którymś z nich? Skorzystaj z kalkulatora online, aby załatwić wszystko przez Internet. Jeśli preferujesz kontakt telefoniczny, zadzwoń pod numer 22 4444479 i porozmawiaj z doradcą klienta. Możesz także spotkać się stacjonarnie z agentem, który współpracuje z LINK4, i podpisać umowę za jego pośrednictwem.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Zobacz też: Ubezpieczenie domu mieszkania Bydgoszcz, Ubezpieczenie domu mieszkania Legnica
FAQ – często zadawane pytania
Czy ubezpieczenie pomocy prawnej obejmuje wszystkie rodzaje spraw?
Nie wszystkie. Sprawy muszą być związane z czynnościami życia prywatnego. Z zakresu ochrony ubezpieczeniowej są wyłączone sprawy z zakresu prawa podatkowego, celnego, karno-skarbowego, autorskiego, patentowego czy ochrony konkurencji.
Czy pomoc prawna działa poza granicami kraju?
Ubezpieczenie pomocy prawnej działa tylko na terytorium Polski. Aby Twój problem prawny mógł zostać rozpatrzony w ramach umowy ubezpieczenia, musi podlegać regulacjom polskiego prawa oraz jurysdykcji sądów polskich lub polskich organów administracji.
Jak zgłosić się po pomoc w ramach ubezpieczenia pomocy prawnej?
Wszystko sprowadza się do zadzwonienia na infolinię – numer telefonu znajdziesz na polisie. Podczas rozmowy ubezpieczony powinien przedstawić swój problem, jak również dostarczyć wymagane dokumenty. W tym momencie dostaniesz informację dotyczącą tego, jak długo będziesz czekać na realizację świadczenia – najpewniej będzie to maksymalnie 7 dni roboczych.
Źródła:
Przeczytaj podobne wpisy
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20