Kup online
polisę OC AC
Image
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Na czym polega ubezpieczenie na cudzy rachunek? Rola osoby ubezpieczającej i ubezpieczonej

Czas czytania: 3 min. 57 sek.

Standardowo to właściciel nieruchomości dokonuje zakupu ubezpieczenia, mając na względzie ochronę swojego majątku. Polskie prawo dopuszcza jednak możliwość ubezpieczenia mienia, które nie jest własnością osoby zawierającej umowę ubezpieczenia. Dowiedz się, na czym polega ubezpieczenie na cudzy rachunek i kiedy warto się na to zdecydować.

Nikt nie troszczy się o mienie tak, jak osoba, do której ono należy. Trudno nie zgodzić się z tym, że w tym stwierdzeniu znajduje się ziarno prawdy. Jeżeli zatem tak jest, należy zastanowić się, jakie intencje mogą stać za ubezpieczeniem mienia cudzego. Warto bowiem pamiętać, że osoba zawierająca umowę ubezpieczenia zobowiązana jest do opłacenia składki. A zatem płaci za zabezpieczenie nie swojego majątku.

Interesuje Cię ubezpieczenie na cudzy rachunek? Na czym polega taka umowa, kiedy warto ją zawrzeć i na jakie aspekty prawne należy zwrócić uwagę? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej.

 

Ubezpieczenie na cudzy rachunek – na czym polega?

W kontekście zawarcia umowy ubezpieczenia nieruchomości istotną rolę odgrywają dwa pojęcia:

  • ubezpieczający (-a) – osoba, która zawiera umowę ubezpieczenia,
  • ubezpieczony (-a) – osoba, która objęta jest ochroną ubezpieczeniową na mocy zawartej umowy. W przypadku ubezpieczenia mienia, to jej interes majątkowy podlega ubezpieczeniu.

Zazwyczaj umowę ubezpieczenia domu czy mieszkania zawiera właściciel nieruchomości, który staje się wówczas jednocześnie ubezpieczającym i ubezpieczonym. Nie oznacza to jednak, że to jedyny możliwy scenariusz. 

Kodeks cywilny wskazuje, iż ubezpieczający może zawrzeć umowę ubezpieczenia na cudzy rachunek. Ubezpieczony może nie być imiennie wskazany w umowie, chyba że jest to konieczne do określenia przedmiotu ubezpieczenia. 

To właśnie ubezpieczenie na cudzy rachunek. Na czym polega to w praktyce? Jedna osoba zawiera umowę ubezpieczenia, której przedmiotem jest interes majątkowy innej osoby. W kontekście nieruchomości takim interesem majątkowym jest np. prawo własności, Kwestie prawne – umowa ubezpieczenia na cudzy rachunek pod lupą

Warto pamiętać, że kwestie związane z zawarciem umowy ubezpieczeniowej na cudzy rachunek są regulowane prawnie. Obowiązującym aktem prawny jest wspomniana już ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny, a dokładnie art. 808.

Rola ubezpieczającego i ubezpieczonego – ubezpieczenie na cudzy rachunek

Warto przyjrzeć się dokładnie prawom i obowiązkom, które zostały nałożone odpowiednio na ubezpieczającego i ubezpieczonego, aby uniknąć późniejszych wątpliwości.

Ubezpieczający wypełnia wniosek ubezpieczeniowy, składa oświadczenie woli o zawarciu umowy i na koniec zobowiązany jest opłacić składkę określoną przez ubezpieczyciela. 

Na umowie ubezpieczeniowej znajdują się dane ubezpieczającego, który jest stroną umowy ubezpieczenia. Złożenie oświadczenia o zawarciu umowy ubezpieczenia oznacza równocześnie zobowiązanie do uregulowania składki ubezpieczeniowej w ustalonej wysokości.

Ubezpieczony w procesie zawierania umowy może być zobowiązany podać do wiadomości ubezpieczyciela wszystkie znane sobie okoliczności, o które ubezpieczyciel pytał w formularzu oferty albo przed zawarciem umowy w innych pismach. To obowiązek obciążający ubezpieczonego na równi z ubezpieczającym, chyba że ubezpieczony nie wie o zawarciu umowy na jego rzecz. W takiej sytuacji siłą rzeczy nie będzie on mógł odpowiadać na pytania ubezpieczyciela. Ubezpieczony ma prawo domagać się wypłaty odszkodowania bezpośrednio od ubezpieczyciela, bez pośrednictwa ubezpieczającego.

Warto też pamiętać o obowiązkach, jakie ciążą na ubezpieczającym w związku z zawarciem umowy na cudzy rachunek. Jeśli zdecydujesz się na zakup takiego ubezpieczenia w LINK4, ubezpieczony powinien wiedzieć o tym, że kupujesz ubezpieczenie dla jego mienia. Powinieneś więc udostępnić mu również OWU w dowolnej formie – fizycznej lub elektronicznej.

Ubezpieczenie na cudzy rachunek – na czym polega korzyść dla obu stron umowy ubezpieczeniowej

Mogłoby się wydawać, że zawarcie umowy ubezpieczenia na cudzy rachunek niesie za sobą korzyści jedynie dla ubezpieczonego. W końcu to on otrzyma odszkodowanie, jeśli dojdzie do szkody i zostanie ona zlikwidowana z ubezpieczenia. Na kwestie związane z umową ubezpieczenia na cudzy rachunek warto jednak spojrzeć w szerszej perspektywie. Przyglądając się prawniczym rozważaniom na ten temat, można zauważyć, że zawarcie takiej umowy jest możliwe wtedy, gdy ubezpieczającego i ubezpieczonego łączy jakiś interes ubezpieczeniowy. W zależności od konkretnej sytuacji mogą nim być m.in.:

  • chęć obdarowania ubezpieczonego ochroną ubezpieczeniową w ramach prezentu – np. rodzice kupują dziecku praktyczny upominek, jakim jest ubezpieczenie należącego do niego mieszkania;
  • zrealizowanie zobowiązania między stronami – np. wynajmujący może ustalić w umowie najmu, że najemca ma obowiązek zawarcia ubezpieczenia na czas najmu.

Tego typu umowy są zawierane także na przykład wtedy, gdy w grę wchodzi leasing pojazdu. Leasingobiorca, który formalnie nie jest jego właścicielem, kupuje ubezpieczenie samochodu na kogoś innego, czyli na leasingodawcę, który dysponuje prawem własności do auta. Podsumowanie

Zawarcie umowy na cudzy rachunek oznacza, że jedna osoba (ubezpieczający) jest stroną umowy, która jest zobowiązana do zapłaty składki, ale nie otrzyma odszkodowania po zlikwidowaniu szkody. To trafi do drugiej osoby, jaką jest ubezpieczony, który jest właścicielem ubezpieczonego mienia.

W LINK4 możesz ubezpieczyć nieruchomość na cudzy rachunek. Gdy już znajdziesz interesujące Cię produkty, możesz je kupić w taki sposób, w jaki jest Ci wygodnie. Jeśli skorzystasz z kalkulatora online, zawrzesz umowę przez Internet. Możesz również zadzwonić pod numer 22 444 44 23 i porozmawiać z naszym doradcą. W obu tych przypadkach dostaniesz polisę w elektronicznej formie na swój adres mailowy. 

Jeśli wolisz bezpośredni kontakt, możesz też spotkać się z agentem współpracującym z LINK4 i kupić ubezpieczenie na miejscu. Sprawdź, jacy agenci działają w Twojej okolicy.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Zobacz też: Ubezpieczenie domu mieszkania Bielsko Biała, Ubezpieczenie domu mieszkania Włoclawek

FAQ

Co to jest ubezpieczenie na cudzy rachunek?

Ubezpieczenie na cudzy rachunek oznacza, że jedna osoba zawiera umowę ubezpieczenia mienia, którego nie jest jego własnością, w ramach której ewentualne odszkodowanie należne będzie właścicielowi. Jak działa umowa ubezpieczenia na cudzy rachunek?

Umowę zawiera ubezpieczający i to on odpowiada za to, by zapłacić składkę. Jeśli jednak dojdzie do likwidacji szkody, ewentualne odszkodowanie zostanie wypłacone ubezpieczonemu, a nie ubezpieczającemu. To właśnie oznacza ,,cudzy rachunek” w nazwie tego pojęcia.

Na co zwrócić uwagę przy zawieraniu umowy ubezpieczenia na cudzy rachunek?

Obowiązki ubezpieczającego i ubezpieczonego są jasno określone przez Kodeks Cywilny i ustawę o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. Warto zatem skupić się na tych samych aspektach, co przy zakupie ubezpieczenia na własny rachunek. Upewnij się zatem, co dokładnie obejmuje zakres ochrony ubezpieczeniowej i jakie sytuacje są z niej wyłączone. 

 

Źródła:

  1. https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu19640160093

Zostaw numer - oddzwonimy

i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!

Przeczytaj podobne wpisy

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz składkę 

już teraz

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon. - pt. 8 - 20