Kup online
polisę OC AC
Image
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Miękki dowód rejestracyjny – jak i kiedy go wyrobić? Odpowiadamy!

Image
Ikona klienta
353zł
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena objemuje: ubezpieczenie OC.
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
Ikona klienta
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
353zł
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena objemuje: ubezpieczenie OC.
Oblicz składkę
Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
595zł
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC.
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
595zł
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC.
Oblicz składkę
Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
723zł
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC + Auto Assistance.
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
723zł
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC + Auto Assistance.
Oblicz składkę
Czas czytania: 7 min. 3 sek.

Rejestracja samochodu osobowego to szybki proces, jednak na wydanie stałego dowodu rejestracyjnego każdy kierowa musi poczekać. By móc poruszać się po drogach oraz załatwiać inne formalności, wydawany jest miękki dowód rejestracyjny. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się temu zagadnieniu.

Według danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego w 2023 roku zarejestrowano w Polsce 539 554 samochody osobowe i dostawcze do 3,5 tony, co stanowi wzrost prawie o 12% (ponad 57,5 tysięcy sztuk) w porównaniu z rokiem 2022. Jest to najwyższy wynik na przestrzeni czterech wcześniejszych lat. Z kolei w pierwszych trzech kwartałach 2024 roku zarejestrowano 446 686 aut osobowych i dostawczych do 3,5 tony, czyli o ponad 49 tysięcy więcej (12,3%) niż w tożsamym okresie w 2023 roku. 

Do tych wartości należy też doliczyć tysiące zarejestrowanych motocykli, samochodów ciężarowych o masie powyżej 3,5 tony, ciągników czy autobusów, a także pojazdy przerejestrowane oraz sprowadzone z zagranicy. Właściciel każdego z nich musiał udać się do wydziału komunikacji po stały dowód rejestracyjny. Na jego wydanie należy trochę poczekać. Pamiętaj, że nie musisz starać się o wydanie tymczasowego dowodu rejestracyjnego, który będzie Ci potrzebny, gdy będziesz poruszać się pojazdem do momentu wydania stałego dokumentu. Jest on wydawany automatycznie podczas rejestracji auta, gdy składasz wniosek o stały dowód.

W tym artykule wyjaśniamy, czym jest miękki dowód rejestracyjny, jak go otrzymać oraz co zrobić w przypadku jego zgubienia. Czy w dokumencie tymczasowym znajdują się pesel lub regon właściciela, masa własna pojazdu, maksymalna masa całkowita przyczepy oraz inne dane identyczne, jak oznaczenia w dowodzie rejestracyjnym stałym? Jak przedstawia się kwestia dowodu rejestracyjnego tymczasowego a ubezpieczenia OC? Czytaj dalej i poznaj odpowiedzi na te pytania.

Przeczytaj również: Wymiana dowodu rejestracyjnego. Jak, gdzie i kiedy to zrobić?

Czym jest miękki dowód rejestracyjny? 

Miękki dowód rejestracyjny to tymczasowy dokument wydawany na 30 dni z możliwością jednorazowego przedłużenia okresu ważności o dodatkowe dwa tygodnie. Upoważnia on do poruszania się zakupionym pojazdem po drogach publicznych. Po około 30 dniach kierowca zgłasza się do wydziału komunikacji po odbiór długoterminowego dokumentu. To, czy dowód rejestracyjny jest już gotowy do odbioru, możesz sprawdzić na oficjalnej stronie Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Jak wygląda procedura wyrabiania dokumentu, jakim jest miękki dowód rejestracyjny? Pierwszym krokiem jest udanie się do wydziału komunikacji w Twoim miejscu zamieszkania. Sprawdź, czy Twoje Starostwo Powiatowe lub Urząd Gminy oferuje elektroniczny system rezerwacji kolejek, za pomocą którego możesz umówić się na spotkanie o wybranej godzinie. Możesz również przesłać dokumenty online, jeśli Twoje biuro ma podanego e-maila. Sprawdź ich stronę internetową, aby uzyskać więcej informacji.

Jakie dokumenty są potrzebne do wyrobienia miękkiego dowodu rejestracyjnego?

Ilość wymaganych dokumentów różni się w zależności od tego, czy chcesz zarejestrować nowy pojazd, czy ponownie przeprowadzić tę procedurę względem używanego auta. Jednak zawsze powinieneś ze sobą mieć:

  • formularz rejestracji, w którym podasz m.in. dane kontaktowe i nazwisko właściciela pojazdu, 
  • dokument tożsamości,
  • dowód własności pojazdu, 
  • dokumenty rejestracyjne,
  • dowód badania technicznego.

W urzędzie otrzymasz dowód rejestracyjny: miękki na pierwszy miesiąc, a po tym okresie już właściwy dowód rejestracyjny. Wraz z nim dostaniesz też tymczasowe tablice rejestracyjne, które oddasz, gdy odbierać będziesz te bezterminowe. A jak przedstawia się kwestia miękkiego dowodu a ubezpieczenia? Urzędnik nie ma obowiązku sprawdzić, czy zarejestrowany pojazd jest ubezpieczony. Pamiętaj jednak, że każdy pojazd powinien posiadać ważne OC. Dlatego, jeśli właśnie kupiłeś nowy samochód z salonu, powinieneś najpóźniej w dniu rejestracji kupić ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Po otrzymaniu twardego dowodu zaktualizujesz dane w ubezpieczeniu, takie jak na przykład numer rejestracyjny. Zanim go otrzymasz, możesz podać numer VIN, co pozwoli Towarzystwu Ubezpieczeniowemu wystawić polisę.

Zostaw numer - oddzwonimy

i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!

Zgubiony miękki dowód – co zrobić?

Może się jednak zdarzyć, że przed odbiorem stałego dowodu, okaże się, że zgubiłeś dowód rejestracyjny miękki. Nie martw się, jest rozwiązanie takiej sytuacji, musisz tylko udać się do wydziału komunikacji. Tam pobierz oświadczenie o utracie pozwolenia czasowego, wypełnij je i złóż w odpowiednim okienku. W innym przypadku dokument nie zostanie wydany. 

A jak wygląda miękki dowód rejestracyjny? Jest podobny do tak zwanego twardego, jednak jest kilka istotnych różnic. Ma on tylko dwie strony zamiast sześciu jak w przypadku trwałego dowodu. Dlatego też zawiera on znacznie mniej informacji. Znajdują się w nim tylko podstawowe dane dotyczące pojazdu oraz te, umożliwiające jego identyfikację przez uprawnione do tego służby. Kolory, wygląd samego dokumentu, układ, symbole i inne oznaczenia w dowodzie rejestracyjnym tymczasowym są takie same, jak w stałym. W dokumencie znajdują się zatem m.in.: numer pesel lub regon oraz nazwisko właściciela pojazdu, numer identyfikacyjny pojazdu, maksymalna masa całkowita auta (a w przypadku pojazdu ciągnącego, innego niż kategoria M1, masa obejmuje też urządzenie sprzęgające). W dowodzie rejestracyjnym miękkim znajduje się ponadto dopisek „pozwolenie czasowe” i termin, do kiedy dowód tymczasowy jest ważny.

Jeżeli zgubiłeś tymczasowy dowód rejestracyjny, a ten stracił swoją ważność, pamiętaj o odebraniu twardego dowodu. Nawet gdy nadal posiadasz miękki dowód rejestracyjny, ale straci on ważność, a Ty nie odbierzesz stałego dowodu, nie będziesz mógł legalnie poruszać się swoim autem. Formalnie bowiem Twój pojazd nie będzie zarejestrowany. Zgodnie z art. 94 par. 2 Ustawy Kodeks wykroczeń z dn. 20 maja 1971 roku, za jazdę samochodem niedopuszczonym do ruchu grozi kara grzywny w kwocie minimum 1500 złotych.

Policjant w czasie kontroli w takim przypadku może ukarać Cię mandatem oraz zakazać dalszej jazdy. W mieście oznacza to zaparkowanie auta na najbliższym parkingu, jednak w trasie może oznaczać to konieczność wezwania lawety. Niestety koszt takiej usługi będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni. 

Dlatego powinieneś pamiętać, jak ważny jest to dokument oraz pilnować, by go nie zgubić. Gdy zbliża się termin jego ważności, a nie masz jeszcze potwierdzenia, że twardy dowód jest już gotowy do odebrania, powinieneś działać. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest złożenie wniosku o przedłużenie ważności tymczasowego dokumentu o 14 dni. Pisemny wniosek musi zawierać uzasadnienie przedłużenia. Taka sytuacja jest możliwa tylko raz, nie ma możliwość dalszego wydłużania czasu obowiązywania pozwolenia czasowego.

Sprawdź też: Zgubiony dowód rejestracyjny. Co zrobić?

Miękki dowód a ubezpieczenie OC

Zastanawiasz się może, czy kupując auto i rejestrując je na Twoje imię i nazwisko, możesz na dowód rejestracyjny miękki ubezpieczyć samochód? Jest taka możliwość – nawet masz kilka opcji. Po pierwsze możesz kontynuować ubezpieczenie poprzedniego właściciela. W tym celu najlepiej skontaktować się z jego ubezpieczycielem. Pozwoli to na dokonanie ewentualnej rekalkulacji składki. Jednak nowa cena ubezpieczenia może okazać się zbyt wysoka Twoim zdaniem. W takim przypadku nie musisz decydować się na przedstawioną przez ubezpieczyciela ofertę. Drugim rozwiązaniem jest wybranie innego ubezpieczyciela i ubezpieczenie auta na Twoje nazwisko. Możesz również zdecydować się wykup polisy rocznej w tym samym Towarzystwie Ubezpieczeniowym, w którym ubezpieczenie posiadał poprzedni właściciel. Warto każdą propozycje porównać i przeliczyć, która z nich jest korzystniejsza.

Jeżeli zdecydujesz się na zupełnie nowe ubezpieczenie, zapraszamy do zapoznania się ofertą ubezpieczeń komunikacyjnych LINK4. Na naszej stronie znajdziesz kalkulator, dzięki któremu poznasz wysokość składki oraz zakres ochrony ubezpieczeniowej. Poza obowiązkowym OC znajdziesz w naszej ofercie Autocasco, NNW, Assistance oraz wiele innych dodatkowych ubezpieczeń. Decydując się na AC w LINK4, masz możliwość wyboru wariantu likwidacji szkody. LINK4 oferuje następujące warianty:

  • Kosztorys – otrzymasz odszkodowanie i zadecydujesz o sposobie naprawy,
  • ASO – naprawisz wóz w autoryzowanej stacji obsługi,
  • Warsztat – naprawisz pojazd w dowolnym warsztacie nieautoryzowanym.

Zakres wariantów ASO i Warsztat możesz dodatkowo poszerzyć o opcję Auto zastępcze na czas naprawy. Dzięki temu, w razie wypadku, gdy Twoje auto będzie wymagało naprawy w ramach AC, LINK4 zapewni Ci samochód zastępczy na okres do 7 dni.

Wybrane ubezpieczenie możesz zakupić przez Internet, co jest wygodnym i szybkim rozwiązaniem. Warto też porozmawiać bezpośrednio z doradcami pod numerem 22 444 44 23 lub osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4.

Przeczytaj też: Czy karta pojazdu jest potrzebna do rejestracji? Wyjaśniamy!

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!

Ikona klienta
Mężczyzna, 38 lat, Ford Fiesta

353 zł

Oblicz składkę

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!

cena ubezpieczenia - Kobieta
Kobieta, 46 lat, Honda Civic

364 zł

Oblicz składkę

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!

cena ubezpieczenia - Mężczyzna
Mężczyzna, 39 lat, Volkswagen Passat

373 zł

Oblicz składkę

Miękki dowód rejestracyjny. Kilka słów na koniec

Jak widzisz, jest kilka kwestii, o których trzeba pamiętać, gdy otrzymasz miękki dowód rejestracyjny. Pilnuj terminu ważności dokumentu, gdyż poruszanie się bez ważnego dowodu rejestracyjnego jest wykroczeniem karanym wysokim mandatem.

Pamiętaj też, że mając tymczasowy dowód rejestracyjny, bez żadnych problemów możesz ubezpieczyć zakupiony samochód. W LINK4 znajdziesz ubezpieczenia komunikacyjne, dzięki którym zabezpieczysz się przed konsekwencjami wielu nieprzewidzianych i nieprzyjemnych zdarzeń na drodze.

Nie zwlekaj, ubezpiecz samochód w LINK4 już dziś. Sprawdź kalkulator OC dostępny na naszej stronie, aby obliczyć wysokość składki. 

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Zobacz też: Ubezpieczenie OC Gdynia, OC Renault

FAQ – odpowiedzi na pytania o miękki dowód rejestracyjny

1. Jak długo można jeździć na miękkim dowodzie rejestracyjnym?

Na tymczasowym dowodzie rejestracyjnym można jeździć przez 30 dni, czyli tyle, ile wynosi jego ważność. Po tym czasie istnieje możliwość jednorazowego przedłużenia ważności miękkiego dowodu rejestracyjnego o 14 dni.

2. Co potrzeba do wymiany dowodu rejestracyjnego z miękkiego na twardy?

Aby wymienić tymczasowy dowód rejestracyjny na stały, należy złożyć stosowny wniosek o wymianę dowodu rejestracyjnego. Można go pobrać ze strony internetowej wydziału komunikacji albo dostać w urzędzie właściwym dla miejsca zamieszkania. Do wypełnionego i podpisanego formularza należy dołączyć dowód osobisty albo inny dokument tożsamości, zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego auta (jeśli jest wymagane) oraz dowód uiszczenia opłaty administracyjnej. Trzeba również zwrócić miękki dowód rejestracyjny.

3. Czy można jeździć bez miękkiego dowodu?

Tak. Zgodnie ze znowelizowaną Ustawą Prawo o ruchu drogowym, podczas jazdy samochodem na terenie Polski nie trzeba mieć przy sobie miękkiego ani twardego dowodu rejestracyjnego, chyba że do rejestracji pojazdu doszło za granicą – w takiej sytuacji dobrze jest mieć ze sobą dokument potwierdzający rejestrację pojazdu w danym kraju.

4. Czy jest kara za nieodebranie twardego dowodu?

Jeśli zapomnisz o odebraniu stałego dowodu rejestracyjnego, to formalnie Twoje auto nie będzie zarejestrowane, zatem nie będziesz mógł legalnie poruszać się nim po drogach. Podczas kontroli policja może sprawdzić Cię w bazie CEPiK i odkryje, że pozwolenie czasowe wygasło, a Ty nie odebrałeś nowego dowodu. W takim przypadku grozi Ci mandat w wysokości minimum 1500 złotych. Ponadto policjant może zakazać Ci dalszej jazdy, co oznacza zaparkowanie samochodu na najbliższym parkingu albo wezwanie lawety. Aby uniknąć tych nieprzyjemności, należy pamiętać, kiedy kończy się okres ważności dowodu rejestracyjnego tymczasowego i odebrać stały dokument.

5. Ile się czeka na dowód tymczasowy?

Tymczasowy dowód rejestracyjny jest wydawany „od ręki” w wydziale komunikacji urzędu właściwego dla miejsca zamieszkania osoby składającej wniosek.

6. Czy można sprzedać samochód na miękki dowód?

Tak, można sprzedać samochód na tymczasowy dowód rejestracyjny.

Źródła:

  1. https://www.pzpm.org.pl/pl/Rynek-motoryzacyjny/Rejestracje-Pojazdow/OSOBOWE-i-DOSTAWCZE/Rok-2023/Grudzien-2023r
  2. https://www.pzpm.org.pl/pl/Rynek-motoryzacyjny/Rejestracje-Pojazdow/OSOBOWE-i-DOSTAWCZE/Wrzesien-2024r
  3. https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19710120114/U/D19710114Lj.pdf
  4. https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19970980602/U/D19970602Lj.pdf

Przeczytaj podobne wpisy

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz składkę 

już teraz

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon. - pt. 8 - 20