Lot z przesiadką krok po kroku. Wyjaśniamy, jak się do niego przygotować
Szukając lotów, zwykle decydujesz się na te bezpośrednie? Niekoniecznie musisz się do nich ograniczać. Zobacz, jak zaplanować lot z przesiadką krok po kroku i co warto o tym wiedzieć.
- Co to jest lot z przesiadką?
- Jak kupić bilety na lot z przesiadkami?
- Lot z przesiadką krok po kroku – jak go zaplanować?
- Loty z przesiadkami – jak to wygląda w praktyce?
- Jak przygotować się na lot z przesiadką krok po kroku?
- Lot z przesiadką – co z bagażem?
- Jak efektywnie wykorzystać czas, czekając na lot z przesiadką?
- Jakie ubezpieczenie warto kupić na loty z przesiadkami?
- Podsumowanie
- FAQ
Wydaje Ci się, że lot bezpośredni to najwygodniejsza forma podróżowania? Jest w tym ziarno prawdy, gdyż w tym przypadku możesz zwykle liczyć na krótki czas przelotu, brak dodatkowych formalności związanych z kolejną odprawą, jak również znacznie mniej zmartwień o bagaż. Mimo wszystko, lot z przesiadką może zaoferować Ci szereg korzyści – innych, ale nie mniej znaczących.
Jednym z największych atutów tego rozwiązania jest możliwość dotarcia do lotnisk na całym świecie. Chociaż obecna oferta wylotów z Polski jest bogata, nie do każdego kraju jesteś w stanie dotrzeć bezpośrednio. Przesiadka stanowi zatem jedyną opcję, jeśli zależy Ci na bardziej egzotycznych kierunkach, które nie są dostępne na żadnym z rodzimych lotnisk.
Lot z przesiadkami może okazać się także wyborem korzystniejszym dla portfela niż ten bezpośredni. Jeśli aspekt ekonomiczny jest dla Ciebie decydujący, to właśnie taka oferta powinna zwrócić Twoją uwagę. Nie jest to jednak normą, dlatego zawsze należy dokładnie porównać ceny dla obu tych opcji.
Wybór takiego rozwiązania warto przemyśleć również wtedy, gdy masz przed sobą szczególnie długi lot trwający kilkanaście godzin. Co prawda lotem bezpośrednim uda Ci się pokonać taką odległość w krótszym czasie. Jeśli nie potrafisz spać w samolocie, może to być dla Ciebie średnio komfortowe, gdyż spędzisz dużo czasu w pozycji siedzącej z ograniczoną szansą na rozprostowanie nóg. Z kolei przesiadka może stanowić okazję do tego, by zażyć trochę ruchu zanim znowu przyjmiesz uciążliwą, nie zawsze wygodną pozycję na siedzeniu samolotu.
Interesują Cię loty z przesiadkami? Jak to wygląda, co zrobić z bagażem i jak postępować na lotnisku przesiadkowym – odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej.
Co to jest lot z przesiadką?
Loty z przesiadkami są również określane jako transferowe, łączone czy kombinowane. Niezależnie od nazwy, pojęciem tym określa się sytuację, w której pasażer nie leci bezpośrednio z punktu A do punktu B. Zamiast tego po drodze ląduje w porcie pośrednim (jednym lub kilku), w którym przesiada się z jednego samolotu do innego.
Przesiadka może odbywać się od razu po zejściu z pokładu pierwszej maszyny. W takim przypadku podróżny najczęściej nie opuszcza terenu lotniska, lecz od razu odprawia się na kolejny lot. Wyjątek stanowią tzw. loty stopover, w których czas na przesiadkę wynosi nawet kilkanaście godzin. W takim przypadku turyści zwykle opuszczają lotnisko i zwiedzają miasto, w którym mają przesiąść się do drugiego samolotu – a następnie wracają na lotnisko na tyle wcześnie by zdążyć na odprawę i drugi lot.
Jak kupić bilety na lot z przesiadkami?
Zakup biletów na lot z przesiadką możesz przeprowadzić na dwa sposoby.
- Wiele linii lotniczych i porównywarek umożliwia zakup dwóch przelotów w ramach jednego biletu. W takim przypadku cała podróż (czyli wylot z punktu A, przesiadka w punkcie B i przylot do punktu C) są traktowane jako jedna podróż. Oznacza to szereg korzyści, m.in. możliwość uzyskania odszkodowania, jeśli nie zdążysz się przesiąść z powodu opóźnienia pierwszego samolotu. Dodatkowo, w przypadku dłuższego czasu oczekiwania na przesiadkę linie lotnicze mogą zaoferować podróżnym także posiłek lub nocleg tranzytowy w cenie. To z kolei może oszczędzić Ci dodatkowych wydatków i dyskomfortu związanego ze spaniem na lotnisku.
- Możesz również samodzielnie stworzyć lot kombinowany, kupując dwa oddzielne bilety. W takiej sytuacji to Ty odpowiadasz za to, by zdążyć się przesiąść. Jeśli się spóźnisz, uzyskanie ewentualne odszkodowania może być trudne – więc najpewniej przyjdzie Ci pokryć z własnej kieszeni koszt zakupu kolejnego biletu.
Lot z przesiadką krok po kroku – jak go zaplanować?
Zwróć szczególną uwagę na tzw. minimum connecting time, czyli minimalny czas na przesiadkę. Zazwyczaj wystarcza na to ok. 30-40 minut, ale warto zaplanować loty w taki sposób, by mieć między nimi ok. 2 godziny przerwy. To zaoszczędzi Ci niepotrzebnego stresu, jeśli dojdzie do jakiegoś opóźnienia.
Loty z przesiadkami – jak to wygląda w praktyce?
Chociaż procedury towarzyszące takim lotom mogą wyglądać na skomplikowane, w rzeczywistości każdy podróżny powinien podołać im bez większych trudności. Wystarczy tylko odpowiednio się do tego przygotować. Zobacz, jak wygląda lot z przesiadką krok po kroku.
- Odprawa na lotnisku startowym – przechodzisz ją tak, jak zwykle i odprawiasz bagaż rejestrowany. W tym momencie możesz otrzymać od razu dwie karty pokładowe (na pierwszy i drugi lot) lub tylko jedną.
- Pierwszy lot – docierasz nim na miejsce, w którym zamierzasz się przesiąść w inny samolot.
- Transfer na lotnisku przesiadkowym – przechodzisz kontrolę dokumentów i udajesz się do bramek z odprawą na drugi lot, o ile masz już kartę pokładową. Jeśli nie, musisz zdobyć ją w punkcie odpraw lub w punkcie transferowym. Uwaga! Jeśli samodzielnie organizujesz transfer, musisz również odebrać swój bagaż po pierwszym locie i nadać go ponownie na kolejny lot!
- Drugi lot – docierasz nim do miejsca docelowego.
- Kontrola dokumentów na lotnisku docelowym i odbiór bagaży – przechodzisz zwykłą kontrolę dokumentów i odbierasz swój bagaż.
Jak przygotować się na lot z przesiadką krok po kroku?
Wybór lotu z przesiadką oznacza, że nie możesz zdać się w pełni na lotniskowe procedury i zrezygnować z czujności. Zachowaj szczególną uwagę zarówno przy pierwszej odprawie, jak i podczas przesiadki, aby bez problemu dotrzeć na drugi lot.
Przede wszystkim, naszykuj wcześniej wszystkie dokumenty i posegreguj je tak, by nie pomylić kart pokładowych. Dzięki temu oszczędzisz sobie później stresu i niczego nie zgubisz w zdenerwowaniu, jakie zwykle towarzyszy przesiadkom na lotnisku.
Przygotowanie do lotu powinno obejmować również zapoznanie się z topografią lotniska przesiadkowego. Jest to szczególnie istotne wtedy, gdy masz mało czasu na przesiadkę i ewentualne zgubienie się w korytarzach i halach może skutkować spóźnieniem się na lot. Plan lotniska znajdziesz na jego stronie internetowej.
Lot z przesiadką – co z bagażem?
Jest jedna kwestia nurtująca niemal każdą osobę planującą lot z przesiadką: co z bagażem? W dużej części przypadków sytuacja jest prosta: odprawiasz bagaż na lotnisku startowym i odbierasz na lotnisku docelowym. To, by walizka trafiła z jednego samolotu do drugiego, wchodzi w zakres zadań obsługi lotniska przesiadkowego. Nie musisz się zatem niczym martwić.
Niekiedy konieczne okazuje się samodzielne odebranie bagażu i odprawienie go na drugi lot. Jest to obowiązkowe wtedy, gdy samodzielnie organizujesz sobie transfer, czyli po prostu kupujesz dwa bilety, które nie są ze sobą połączone.
Z koniecznością ponownego przejścia odprawy bagażowej możesz spotkać się niekiedy także w przypadku zakupu lotów łączonych. Jeśli tak, dowiesz się o tym podczas pierwszej odprawy check-in na lotnisku startowym. Możesz też wcześniej skontaktować się z infolinią linii lotniczych i zapytać o bagaż. Lot z przesiadką będzie mniej stresujący, jeśli z wyprzedzeniem zadbasz o to, by zapewnić sobie odpowiednio dużo czasu na drugą odprawę walizek.
Jak efektywnie wykorzystać czas, czekając na lot z przesiadką?
O ile Twoja przesiadka trwa ok. 30-40 minut, z pewnością nie będziesz narzekać na nudę na lotnisku przesiadkowym. Mniej więcej tyle zajmie Ci opuszczenie jednego pokładu, znalezienie bramki z odprawą na drugi lot i ewentualne załatwienie dodatkowych formalności, jeśli okaże się to konieczne.
Problem może pojawić się wtedy, gdy przerwa między jednym lotem a drugim wynosi ponad 2 godziny. Jeśli jest to czas wystarczający na to, by opuścić lotnisko, dojechać do najbliższego miasta, zwiedzić je i wrócić na lotnisko, to warto to rozważyć. Zdecyduj się na to tylko wtedy, gdy masz pewność, że zdążysz na odprawę – w przeciwnym razie stracisz bilet na drugi lot.
Uważaj też na jeszcze jedną kwestię. O ile masz przesiadkę na terenie Unii Europejskiej, możesz swobodnie przekroczyć granicę na lotnisku i wyjść z jego budynku. Sytuacja wygląda jednak zupełnie inaczej wtedy, gdy lotnisko przesiadkowe znajduje się w kraju, do którego Polacy muszą mieć wizy. W tym przypadku możesz pozostawać bez niej na lotnisku, ale nie wyjdziesz z niego, o ile nie kupisz wizy. Tę z kolei nie zawsze można dostać na miejscu. Niekiedy należy to przemyśleć i załatwić z wyprzedzeniem, jeszcze przed wylotem.
Co możesz robić na lotnisku, jeśli masz za mało wolnego czasu na zwiedzanie miasta? Pozostaje Ci cieszyć się typowymi rozrywkami lotniskowymi. Możesz odwiedzić sklep bezcłowy, poczytać książkę lub zająć się przeglądaniem Internetu. Pamiętaj, że niekiedy linie lotnicze oferują posiłek lub nocleg podróżnym transferowym. Informację o tym otrzymasz podczas bukowania biletów, a następnie potwierdzisz w punkcie transferowym na lotnisku, na którym będziesz się przesiadać.
Jakie ubezpieczenie warto kupić na loty z przesiadkami?
Wyjeżdżając na wakacje, zawsze kupujesz ubezpieczenie turystyczne, by zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa podczas wypoczynku? Jeśli lecisz z przesiadką, jego posiadanie może okazać się szczególnie przydatne. Teoretycznie, lotniska gubią bagaże stosunkowo rzadko. Z drugiej strony, przed Tobą dwa loty w jedną stronę i podwójna szansa na to, że walizki nie dotrą wraz z Tobą na miejsce docelowe.
Ubezpieczenie bagażu podróżnego w LINK4 wykupisz wraz z ubezpieczeniem kosztów leczenia. Bagaż jest objęty ochroną także wtedy, gdy znajduje się pod opieką profesjonalnego przewoźnika, np. linii lotniczych. Jeśli podczas lotu lub transferu bagażu między samolotami dojdzie do jego uszkodzenia lub utraty, możesz liczyć na należne odszkodowanie.
Warto mieć na uwadze to, że ochrona ubezpieczeniowa może zostać przedłużona o 48 godzin, jeśli powrót z podróży opóźnia się w wyniku zaistnienia jednej z poniższych sytuacji:
- awaria środka komunikacji wykorzystywanego przez podróżnego (np. samolotu czy samochodu),
- zdarzenie losowe lub akcja ratownicza prowadzona w związku z nim,
- odwołanie lub opóźnienie środka transportu ze względu na złe warunki atmosferyczne,
- wypadek komunikacyjny.
Podsumowanie
Teraz już wiesz, jak wygląda lot z przesiadką krok po kroku. Wbrew pozorom, wybór takiego rozwiązania nie musi oznaczać konieczności dopełnienia wielu dodatkowych formalności. O ile dobrze przygotujesz się do przesiadki, nie zajmie Ci to też zbyt wiele czasu i nie będzie kosztować dużo stresu.
Zabierasz ze sobą bagaż rejestrowany? Lot z przesiadką zwykle nie wymaga drugiej odprawy bagażowej, a jeśli tak – dowiesz się o tym z wyprzedzeniem. W związku z tym ryzyko zapomnienia o walizkach i pozostawienia ich na lotnisku przesiadkowym jest stosunkowo niskie.
Zanim wylecisz, sprawdź, jakie ubezpieczenia turystyczne są dostępne w LINK4, i wybierz odpowiednie dla siebie. Zakupu dokonasz na trzy sposoby: online, telefonicznie 22 444 44 79 lub stacjonarnie u agenta współpracującego z LINK4.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Zobacz też: Ubezpieczenie turystyczne Szwecja, Ubezpieczenie turystyczne Meksyk
FAQ
Jakie są kluczowe różnice między lotem bezpośrednim a lotem z przesiadką?
W tym drugim przypadku nie docierasz bezpośrednio na lotnisko docelowe, lecz do punktu pośredniego, w którym musisz przesiąść się do innego samolotu – a tym samym ponownie przejść odprawę.
Jak przygotować się do lotu z przesiadką?
Decydując się na lot z przesiadką, warto zadbać o dobrą organizację i porządek w dokumentach podróżnych. Nie zaszkodzi też z wyprzedzeniem zapoznać się z planem lotniska przesiadkowego, aby nie tracić czasu na błądzenie, lecz jak najszybciej dotrzeć na drugi lot.
Co dzieje się z bagażem rejestrowanym podczas lotu z przesiadką?
Jeśli odprawiasz bagaż rejestrowany, lot z przesiadką nie musi wcale oznaczać więcej formalności niż zwykle. Zazwyczaj przechodzisz odprawę bagażową tylko na pierwszym lotnisku, a o przekierowanie walizek do drugiego samolotu dba obsługa lotniska. Istnieje jednak przypadek, w którym musisz samodzielnie zadbać o bagaż: lot z przesiadką organizowany na własną rękę.
Jak zarządzać czasem wolnym na lotnisku podczas przesiadki?
Postaraj się z wyprzedzeniem ustalić, ile będziesz mieć czasu na przesiadkę, aby wiedzieć, czy musisz spieszyć się na kolejną odprawę, czy możesz odpocząć na lotnisku lub opuścić je na kilka godzin. Uważaj na to, by nie spóźnić się na drugi lot – jeśli do spóźnienia dojdzie z Twojej winy, nie dostaniesz zwrotu środków za niewykorzystany bilet, lecz zapłacisz za nowy z własnej kieszeni.
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Przeczytaj podobne wpisy
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20