Który rodzaj ubezpieczenia jest obowiązkowy dla właściciela pojazdu?
W Polsce kwestię ubezpieczeń obowiązkowych reguluje ustawa z 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Który rodzaj ubezpieczenia jest obowiązkowy dla właściciela pojazdu w Polsce?
- Obowiązkowe ubezpieczenia samochodu w Polsce – podstawa prawna
- OC – podstawowe ubezpieczenie samochodu – na jak długo trzeba je wykupić?
- OC obowiązkowe – zakres ubezpieczenia
- OC obowiązkowe – konsekwencje za jego brak
- Jak sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony?
- Który rodzaj ubezpieczenia jest obowiązkowy dla właściciela pojazdu, a który nie?
- Podsumowanie
- FAQ – najczęściej zadawane pytania
Obowiązkowe ubezpieczenia samochodu w Polsce – podstawa prawna
Obowiązkowe ubezpieczenie samochodu to ubezpieczenie OC, czyli odpowiedzialności cywilnej. Reguluje je Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.
Akt prawny definiuje ten obowiązek w następujący sposób.
Art. 23.
- Posiadacz pojazdu mechanicznego jest obowiązany zawrzeć umowę obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem posiadanego przez niego pojazdu.
1a. Posiadacz pojazdu [...] zarejestrowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej [...] obowiązany jest posiadać ochronę ubezpieczeniową przez cały okres, w którym pojazd jest zarejestrowany [....]. W odniesieniu do pojazdów zarejestrowanych za granicą obowiązek ten trwa przez cały okres pozostawania tych pojazdów na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
OC – podstawowe ubezpieczenie samochodu – na jak długo trzeba je wykupić?
Co do zasady, umowę ubezpieczenia OC zawiera się na 12 miesięcy – tak wskazuje art. 26 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Po upływie tego okresu z reguły przedłużana jest ona automatycznie na kolejny rok. Ma to na celu zachowanie ciągłości ubezpieczenia. Jednak umowa nie zostanie przedłużona w sytuacji, np. zmiany właściciela pojazdu.
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
OC obowiązkowe – zakres ubezpieczenia
Ochroną ubezpieczeniową w ramach OC powinien zostać objęty każdy pojazd mechaniczny zarejestrowany w Polsce – niezależnie od tego, czy jest aktywnie użytkowany, czy też nie odpala i nie można nim wyjechać z posesji. Polisa nie jest przypisana do właściciela, lecz do konkretnego samochodu. Jeśli masz kilka pojazdów, każdy z nich powinien być ubezpieczony osobno.
Zadaniem OC jest zapewnienie ochrony przed finansowymi skutkami szkód, które mogą wystąpić u osób trzecich na skutek Twojego działania. Mogą to być zarówno szkody osobowe (np. uszczerbek na zdrowiu), jak i rzeczowe (np. uszkodzenie auta lub budynku).
Zawsze wtedy, gdy dojdzie do naruszenia czyjegoś zdrowia lub zniszczenia mienia, poszkodowany ma prawo domagać się odszkodowania. Bez ubezpieczenia musiałoby zostać wypłacone ze środków własnych sprawcy – a to stwarza ryzyko powstania problemów.
OC obowiązkowe ma określone minimalne sumy gwarancyjne, które wynoszą odpowiednio:
- 29 876 400 zł – dla szkód osobowych w ramach jednego zdarzenia, bez względu na liczbę poszkodowanych,
- 6 021 600 zł – dla szkód rzeczowych w ramach jednego zdarzenia.
OC obowiązkowe – konsekwencje za jego brak
OC to podstawowe ubezpieczenie samochodu, które musi mieć posiadacz każdego auta zarejestrowanego na terenie Polski. Niedopełnienie tego obowiązku wiąże się z poważnymi konsekwencjami, w tym z koniecznością pokrycia wszystkich szkód wyrządzonych osobom trzecim z własnej kieszeni.
Jeśli w grę wchodzi tylko uszkodzenie jednego auta o niezbyt wysokiej wartości, kwota do zapłaty może być stosunkowo niewielka. W przypadku drogich pojazdów, elementów infrastruktury drogowej czy przede wszystkim uszczerbku na zdrowiu ludzi, odszkodowanie dla osób poszkodowanych może już wynieść nawet kilkaset tysięcy złotych.
Nie bez znaczenia pozostaje również kwestia tzw. kary za brak OC, czyli sankcji finansowej nakładanej przez UFG. Gdy zostaje wykryta choćby krótka przerwa w ciągłości ubezpieczeniowej, kierowca otrzymuje wezwanie do zapłaty określonej kwoty – wysokość kary jest uzależniona od płacy minimalnej ustalanej przez Prezesa Rady Ministrów (kwota ta może zmieniać się co pół roku).
Co ważne faktu braku OC nikt nie musi zgłaszać do UFG. Instytucja ta dysponuje bowiem specjalnym narzędziem, zwanym wirtualnym policjantem, który samoczynnie przeszukuje bazę zarejestrowanych pojazdów i wychwytuje wszelkie nieprawidłowości. Gdy uda mu się znaleźć nieubezpieczone auto, do jego właściciela zostaje automatycznie wysłane wezwanie do zapłaty kary za brak OC. Z tego powodu ukarani zostaną nie tylko Ci kierowcy, którzy spowodowali szkodę, ale wszyscy posiadacze nieubezpieczonych aut.
Jeżeli więc myślisz, że to, że masz nieopłacone OC, może wydać się tylko „przy okazji” kontroli drogowej przez Policję, Służbę Celną, Straż Graniczną czy Inspekcję Transportu Drogowego, to jesteś w błędzie.
Jak sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony?
Prawo do sprawdzenia, czy samochód jest ubezpieczony, ma w zasadzie każdy. Okazuje się to szczególnie przydatne w dwóch przypadkach:
- podczas stłuczki czy wypadku osoba poszkodowana powinna upewnić się, że sprawca jest ubezpieczony, i spisać dane jego polisy, które będą potrzebne do wniosku o likwidację szkody;
- przy zakupie używanego samochodu należy zweryfikować, czy jest ubezpieczony. W przeciwnym razie trzeba kupić OC od razu po zakupie, jeszcze przed wyjechaniem z posesji poprzedniego właściciela.
Jak sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony? Obecnie można to zrobić na dwa sposoby.
Sprawdzenie ważności OC w bazie UFG
Jeśli chcesz sprawdzić szczegółowe informacje o danej polisie, postępuj zgodnie z poniższą instrukcją.
- Wejdź na stronę ufg.pl.
- Przejdź do zakładki Baza OC i AC.
- Kliknij w przycisk Identyfikacja umowy OC na dzień.
- Wpisz numer rejestracyjny lub numer VIN pojazdu, a także konkretną datę. Następnie kliknij w przycisk Sprawdź.
- Potwierdź datę i kraj zdarzenia, przepisz kod weryfikacyjny i przejdź dalej.
Na stronie UFG zobaczysz informacje o marce i modelu samochodu, numerze polisy oraz towarzystwie, z którym została zawarta umowa ubezpieczeniowa.
Sprawdzenie ważności OC w bazie CEPiK
Aby upewnić się, że auto jest ubezpieczone, działaj zgodnie z tymi krokami.
- Wejdź na stronę https://historiapojazdu.gov.pl/.
- Wpisz w wyznaczone pola numer rejestracyjny, numer VIN i datę pierwszej rejestracji.
- Kliknij w przycisk Sprawdź.
Baza CEPiK zapewnia dostęp do szerszej listy informacji. Wśród nich znajdziesz dane dotyczące m.in. ważności ubezpieczenia i badań technicznych, roku produkcji, przebiegu, daty wydania dowodu rejestracyjnego oraz parametrów pojazdu (np. masy całkowitej, pojemności silnika i rodzaju paliwa).
Który rodzaj ubezpieczenia jest obowiązkowy dla właściciela pojazdu, a który nie?
Obowiązkowy charakter OC nadaje temu ubezpieczeniu szczególny status. Nie oznacza jednak, że jeżdżąc tylko z tą polisą możesz cieszyć się dużym poczuciem bezpieczeństwa. Ubezpieczenie to zapewnia bowiem odszkodowanie jedynie poszkodowanym. Jeśli szkody dotkną także Ciebie, ich naprawienie stanie się Twoim problemem.
W związku z tym, dobrym pomysłem może okazać się posiadanie dodatkowych, ubezpieczeń komunikacyjnych. Ich zakup nie jest obowiązkiem wynikającym z polskiego prawa. Do najczęściej wybieranych ubezpieczeń opcjonalnych należą AC, NNW i Assistance. Zobacz, co warto o nich wiedzieć.
Autocasco to ubezpieczenie chroniące przed finansowymi skutkami uszkodzenia i kradzieży auta. W ramach umowy podpisanej z towarzystwem posiadacz pojazdu może liczyć na odszkodowanie, gdy dojdzie do zdarzenia objętego ochroną ubezpieczeniową. W LINK4 AC jest zawsze zawierane w formule All risk, dzięki czemu obejmuje wszystkie zdarzenia poza tymi, które zostały wskazane w OWU jako wyłączenia. Można je kupić w pakiecie z OC i jest dostępne tylko dla pojazdów mających nie więcej niż 17 lat.
NNW zapewnia odszkodowanie, jeśli zdarzenie komunikacyjne doprowadziło do uszczerbku na zdrowiu kierowcy i pasażerów. W LINK4 odszkodowanie z NNW jest wypłacane jeszcze przed zakończeniem leczenia – wtedy, gdy jest najbardziej potrzebne. Dla większego poczucia bezpieczeństwa ochronę warto rozszerzyć o ubezpieczenie Wracaj do zdrowia, które zapewnia dostęp do lekarzy, zabiegów ambulatoryjnych, rehabilitacji i wielu badań w razie wypłaty świadczenia NNW.
Assistance to szczególne ubezpieczenie, które nie wiąże się z potencjalną wypłatą odszkodowania. Kupując je, zyskujesz możliwość skorzystania z unikalnych świadczeń, które pozostają do Twojej dyspozycji w wielu awaryjnych sytuacjach. Należą do nich m.in. holowanie pojazdu, dostarczenie paliwa we wskazane miejsce czy pomoc w wymianie koła. To, jakie świadczenia są dostępne, zależy od konkretnego wariantu. W LINK4 wybór sprowadza się do trzech opcji: Auto Assistance, Auto Assistance Plus i Auto Assistance Komfort.
Podsumowanie
Teraz już wiesz, czy OC jest obowiązkowe i co grozi za jego nieposiadanie. Spowodowanie wypadku czy kolizji nieubezpieczonym samochodem może Cię sporo kosztować. Co więcej, za brak OC może zostać nałożona na Ciebie kara od UFG. Chcesz ubezpieczyć swój samochód? Oblicz wysokość składki za OC w kalkulatorze online znajdującym się na stronie link4.pl. Po wpisaniu danych pojazdu i jego posiadacza można poznać cenę samego OC, a także OC w pakiecie z dodatkowymi, dobrowolnymi ubezpieczeniami. Jeśli któraś oferta Cię zainteresuje, możesz ją od razu kupić i opłacić przez Internet.
Do Twojej dyspozycji są też dwie inne ścieżki zakupu ubezpieczenia. Możesz zadzwonić na infolinię dostępną pod numerem 22 444 44 23, aby porozmawiać z konsultantem i kupić OC online. Inną opcją jest spotkanie osobiste z agentem współpracującym z LINK4.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Sprawdź też: Ubezpieczenie OC Biała Podlaska, OC Volkswagen Ubezpieczenie OC Biała Podlaska
FAQ – najczęściej zadawane pytania
Czy OC jest obowiązkowe?
Tak. To jedyny produkt ubezpieczeniowy dla kierowców, którego posiadanie jest obowiązkiem regulowanym prawnie.
Kiedy warto sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony?
Przede wszystkim podczas stłuczki lub wypadku, aby upewnić się, że sprawca posiada ważne OC. Warto też sprawdzić, czy ubezpieczenie ma samochód, który zamierzasz kupić, aby nie wyjechać na drogę świeżo zakupionym pojazdem bez ubezpieczenia.
Jak wygląda kwestia ważności informacji o ubezpieczeniach w bazie UFG?
Baza UFG jest aktualizowana na bieżąco. Znajdziesz tam więc np. informacje, czy konkretny pojazd jest ubezpieczony na dany dzień i do kiedy ważna jest polisa.
Przeczytaj podobne wpisy
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20