Kup online
polisę OC AC
Image
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Jak zgłosić szkodę auta? Podpowiadamy

Image
Ikona klienta
353zł

Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena obejmuje: ubezpieczenie OC.

OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
Ikona klienta
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
353zł

Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena obejmuje: ubezpieczenie OC.

Oblicz składkę
Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
595zł

Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC.

OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
595zł

Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC.

Oblicz składkę
Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
723zł

Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC + Auto Assistance.

OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
723zł

Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC + Auto Assistance.

Oblicz składkę
Czas czytania: 8 min. 32 sek.

Szkoda może przydarzyć się każdemu kierowcy. Jeśli posiadasz odpowiednie ubezpieczenie, jej likwidacja nie będzie tak stresująca. Sprawdź, jak zgłosić szkodę auta z OC, AC oraz innych ubezpieczeń.

Kiedy dojdzie do wypadku bądź kolizji, najpierw należy sprawdzić, czy nikt nie ucierpiał w zdarzeniu. Jeśli to konieczne, trzeba wezwać pogotowie oraz policję, a także zabezpieczyć pojazd w taki sposób, aby nie stwarzał zagrożenia w ruchu drogowym. 

Gdy upewnisz się, że wymienione działania zostaną wykonane, możesz zająć się gromadzeniem dokumentów potrzebnych do zgłoszenia szkody. Dotyczy to zarówno osób poszkodowanych w zdarzeniu drogowym, jak i sprawców, pod warunkiem że posiadają oni dodatkowe polisy komunikacyjne. Niezwłoczne i właściwe zgłoszenie szkody jest ważne dla procesu jej likwidacji. W tym artykule wyjaśniamy krok po kroku, jak zgłosić szkodę ubezpieczeniową związaną z pojazdem.

Zgłaszanie szkody krok po kroku

Na to, jak zgłosić szkodę auta, wpływa kilka czynników. Nieco inne działania podejmiesz jako poszkodowany zgłaszający szkodę z OC sprawcy, a inne, gdy na przykład jesteś sprawcą i chcesz uzyskać świadczenia na naprawę swojego auta z dobrowolnego ubezpieczenia komunikacyjnego. Poniżej znajdziesz informacje, jak zgłosić szkodę z OC sprawcy oraz w ramach innych polis.

Jak zgłosić szkodę z OC sprawcy?

Obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej obejmuje szkody rzeczowe oraz osobowe (dotyczące doznanych obrażeń) w związku z ruchem pojazdu. Polisa OC chroni posiadacza samochodu bądź motocykla przed skutkami finansowymi wyrządzonych przez niego szkód osobie trzeciej. Jeśli zatem posiadacz pojazdu (osoba ubezpieczona) spowoduje szkodę, to z jego polisy OC zostanie wypłacone odszkodowanie poszkodowanym w wyniku kolizji albo wypadku drogowego.

Świadczenie przysługuje np. poszkodowanym pasażerom (także tym, którzy podróżowali w pojeździe wraz ze sprawcą zdarzenia), rowerzyście, pieszemu, a także kierowcy pojazdu, który brał udział w wypadku bądź kolizji i nie jest sprawcą. Jeśli jesteś osobą poszkodowaną, możesz w dowolnym momencie zgłosić szkodę po wypadku, zachowując jednak terminy przedawnienia roszczeń. Są one różne, w zależności od tego, czy doszło do wypadku, czy do kolizji.

Uwaga! Kolizją nazywa się zdarzenie, w którym żaden z uczestników nie doznał obrażeń ciała, a skutkiem zderzenia pojazdów są ich uszkodzenia. Wypadek to natomiast zdarzenie, w którym przynajmniej jedna osoba odniosła obrażenia albo poniosła śmierć.

Szczegółowe informacje dotyczące okresów przedawnienia roszczeń znajdziesz w dalszej części artykułu. Pamiętaj jednak, że zaleca się możliwie najszybsze zgłoszenie szkody. Im szybciej to zrobisz, tym prędzej sprawa zostanie rozpatrzona, a w efekcie uzyskasz środki pieniężne.

Zastanawiasz się, jak zgłosić szkodę OC? Jeśli jesteś osobą poszkodowaną, to wiedz, że na Tobie spoczywa ten obowiązek. Szkodę należy zgłosić do towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym w dniu wypadku sprawca miał ważną polisę OC. Zabezpiecz swoje interesy i już na miejscu zdarzenia spisz oświadczenie wspólnie ze sprawcą. W dokumencie powinny się znaleźć:

  • dane osobowe uczestników zdarzenia (imiona, nazwiska, numery PESEL, adresy zamieszkania),
  • miejsce, godzina i data zdarzenia,
  • informacje dotyczące przebiegu zdarzenia,
  • opis uszkodzenia pojazdów,
  • dane samochodów bądź innych pojazdów, które brały udział w zdarzeniu,
  • numer polisy oraz informacja o towarzystwie ubezpieczeniowym, w którym sprawca ma ubezpieczenie OC,
  • wskazanie sprawcy wypadku bądź kolizji,
  • oświadczenie sprawcy, w którym potwierdza on odpowiedzialność za zdarzenie,
  • czytelne podpisy obu stron,
  • dane kontaktowe ewentualnych świadków.

Istnieje kilka sposobów zgłoszenia szkody. W LINK4 szkodę na osobie, mieniu i pojeździe możesz zgłosić wypełniając formularz Internetowej Rejestracji Szkody lub telefonicznie, dzwoniąc pod numer 22 444 44 44 albo drogą internetową, . Zgłoszenie szkody zajmuje ok. 10 minut.

Przed zgłoszeniem szkody z OC sprawcy przygotuj następujące dokumenty:

  • napisane na miejscu wypadku bądź kolizji oświadczenie o zdarzeniu drogowym albo notatka uzyskana od policji,
  • numer rejestracyjny, marka pojazdu i numer polisy OC sprawcy,
  • dowód rejestracyjny Twojego pojazdu,
  • Twój numer konta do wypłaty odszkodowania.

Proces wypełnienia formularza i zgłaszania szkody jest szybki i intuicyjny. Specjalny formularz krok po kroku wskazuje, jakie informacje należy podać.

  1. Najpierw wpisz Twoje dane kontaktowe (imię, nazwisko, numer telefonu). Będą one wykorzystane tylko na potrzeby likwidacji szkody.
  2. Wskaż datę i godzinę zdarzenia, a jeśli nie znasz tych danych, podaj, kiedy zauważyłeś skutki zdarzenia.
  3. Podaj dane sprawcy zdarzenia ubezpieczonego w LINK4: imię, nazwisko, numer rejestracyjny pojazdu sprawcy oraz numer polisy sprawcy. Znajdziesz je w notatce policyjnej albo w oświadczeniu z miejsca zdarzenia, spisanym przez jego uczestników. Jeśli posiadasz dodatkowe informacje, wskaż również m.in. PESEL, dane adresowe i numer telefonu sprawcy.
  4. Wpisz dane osoby poszkodowanej.
  5. Opisz okoliczności zdarzenia. W opisie zamieść m.in. opis uszkodzenia pojazdu oraz dokładny przebieg zdarzenia.
  6. Dołącz niezbędne dokumenty, w tym oświadczenie o zdarzeniu drogowym lub notatkę policyjną.

Te same informacje podasz konsultantowi podczas zgłaszania szkody przez telefon. Jeżeli chcesz uzyskać odszkodowanie za doznane obrażenia, dokładnie je opisz. Wskaż następstwa wypadku, w tym konieczność rehabilitacji czy leczenia. Dołącz dokumentację medyczną. Aby uzyskać zwrot kosztów leczenia, załącz faktury i rachunki wykazujące poniesione koszty.

W celu uzyskania odszkodowania za uszkodzone auto, wskaż konkretne zniszczenia oraz wartość strat, jakie poniosłeś. Pamiętaj, aby były one potwierdzone fakturami i najlepiej również fotografiami ukazującymi stan pojazdu sprzed wypadku. Aby dostać zwrot za utracony zarobek, dołącz do zgłoszenia dokumenty, które wskażą na brak możliwości pracy oraz udowodnią Twoją sytuację ekonomiczną przed i po zdarzeniu drogowym. Kolejnym etapem likwidacji szkody z OC sprawcy może być (choć nie jest to obowiązkowe) wizyta rzeczoznawcy, który udokumentuje rozmiar szkody i oszacuje jej wartość.

Uwaga! Jeżeli masz podejrzenia, że sprawca podał fałszywe dane dotyczące swojej polisy, sprawdź to bezpłatnie w bazie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Po wpisaniu numeru rejestracyjnego samochodu zobaczysz, czy jest on aktualnie ubezpieczony, a jeśli tak, jaki jest numer polisy.

Jak zgłosić szkodę z OC sprawcy, jeżeli nie ma on ważnego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej? Nie obawiaj się – ustawodawca przewidział odpowiednie postępowanie w razie takich zdarzeń. Jeżeli sprawca zdarzenia nie ma polisy albo zbiegł z miejsca wypadku i jest nieznany, zgłoś szkodę do UFG za pośrednictwem dowolnego towarzystwa ubezpieczeniowego. Obowiązkiem Funduszu jest wypłacenie odszkodowania w takich sytuacjach.

To nie jedyny sposób na to, jak zgłosić szkodęOC. Jeśli zarówno Twój ubezpieczyciel, jak i ubezpieczyciel sprawcy należą do systemu Bezpośredniej Likwidacji Szkody, możesz zgłosić się od razu do swojego zakładu ubezpieczeń. W LINK4 wystarczy, że skorzystasz z odpowiedniego formularza albo zadzwonisz na infolinię i zgłosisz szkodę. TU wypłaci Ci odszkodowanie, a później samodzielnie rozliczy się z zakładem ubezpieczeń sprawcy. Dzięki systemowi BLS droga do uzyskania świadczenia jest bardzo łatwa i wygodna. Obecnie większość towarzystw ubezpieczeniowych należy do programu BLS, w tym również LINK4. Pamiętaj jednak, że maksymalna wartość szkody, którą możesz zgłosić w ramach BLS nie powinna przekraczać 30 000 zł.

Jak zgłosić szkodę z AC?

Wiesz już, jak zgłosić szkodę w LINK4 z OC sprawcy. Teraz sprawdź, jak zgłosić szkodę z AC oraz innych ubezpieczeń dobrowolnych. Jeśli jesteś sprawcą stłuczki bądź wypadku, nie otrzymasz odszkodowania w ramach polisy OC – przysługuje ono wyłącznie osobom poszkodowanym. Jeśli jednak posiadasz dodatkowe ubezpieczenia, możesz otrzymać świadczenie nawet w sytuacji, gdy to Ty jesteś sprawcą zdarzenia.

W LINK4 sposób zgłaszania kradzieży, uszkodzenia pojazdu bądź innej szkody z Autocasco czy polisy Szyby24 jest bardzo podobny do zgłaszania szkody z OC sprawcy. Możesz to zrobić drogą internetową, wypełniając odpowiedni formularz na stronie ubezpieczyciela albo telefonicznie. Przed przystąpieniem do zgłaszania szkody zgromadź niezbędne informacje i dokumenty, w tym przede wszystkim:

  • numer Twojej polisy, 
  • dowód rejestracyjny pojazdu,
  • miejsce znajdowania się samochodu,
  • numer konta do wypłaty odszkodowania,
  • dokumenty potwierdzające przebieg zdarzenia, takie jak notatka policyjna czy oświadczenie z miejsca wypadku,
  • dokumenty określające zakres szkody, takie jak protokół oględzin auta wraz ze zdjęciami.

Dodatkowe dokumenty możesz wysłać za pomocą formularza online na stronie albo na adres szkody@link4.pl.

Zostaw numer - oddzwonimy

i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!

Rola protokołu policyjnego

Kiedy w wyniku zdarzenia drogowego ktoś odniósł obrażenia albo sprawca jest pod wpływem środków psychoaktywnych bądź alkoholu, należy bezwzględnie wezwać policję. W takiej sytuacji policjant spisze notatkę, którą należy przedłożyć ubezpieczycielowi. Z pomocy policji można jednak skorzystać również w innych sytuacjach. Jest to szczególnie korzystne, kiedy uczestnicy stłuczki spierają się, kto ją spowodował. 

Protokół policyjny wskazujący sprawcę i przebieg zdarzenia oraz potwierdzający dane zawarte w oświadczeniach uczestników stanowi niezaprzeczalny dowód w sprawie, również dla towarzystwa ubezpieczeniowego. Zakłady ubezpieczeń rzadko kwestionują policyjne notatki. Protokół sporządzony przez funkcjonariusza zwiększy Twoje poczucie bezpieczeństwa.

Obecnie towarzystwa ubezpieczeniowe wykorzystują informacje z notatek policyjnych do przyspieszenia procesu likwidacji szkody. O notatkę może zawnioskować zarówno ubezpieczyciel, jak i osoba poszkodowana w zdarzeniu. Protokół może być wydany w wersji elektronicznej bądź papierowej. Dokument warto przedłożyć do zgłoszenia szkody.

Uwaga! Fakt wezwania policji nie ma wpływu na wysokość odszkodowania. Ubezpieczyciele kierują się tylko precyzją opisania okoliczności zdarzenia oraz kompletnością dostarczonych dokumentów.

Terminy i procedury

Zgłaszając szkodę z OC sprawcy albo z własnego AC czy innego dobrowolnego ubezpieczenia, trzymaj się wyznaczonych terminów. Okres przedawnienia dotyczący dochodzenia odszkodowań z OC w związku ze zdarzeniami drogowymi wynosi odpowiednio:

  • 20 lat od dnia zdarzenia w przypadku roszczeń związanych z wypadkiem, niezależnie od tego, kiedy poszkodowany dowiedział się o szkodzie i osobie, która jest zobowiązana do jej naprawy,
  • 3 lata w przypadku kolizji, liczonych od dnia, gdy dowiedziałeś się o osobie zobowiązanej do naprawy szkody i samej szkodzie, ale nie później niż 10 lat od zdarzenia, które spowodowało szkodę.

Co do zasady, zaleca się jednak możliwie najszybsze zgłoszenie szkody.

Kiedy i jak zgłosić szkodę w LINK4 w ramach innych polis komunikacyjnych? Wiedz, że czas na zgłoszenie szkody nie jest regulowany prawnie i jest ustalany indywidualnie przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Dokładne informacje znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Szkodę należy jednak zgłosić bez zbędnej zwłoki po jej wystąpieniu. W przypadku AC w LINK4 na zgłoszenie szkody masz 7 dni, a 2 dni w przypadku kradzieży, liczonych od daty, gdy dowiesz się o szkodzie. Gdy zgłaszasz szkodę w ramach NNW zrób to w terminie do 14 dni od daty wystąpienia zdarzenia.

LINK4 rozpatrzy zgłoszone roszczenie, gdy zbierze niezbędną dokumentację i oszacuje wysokość szkody. Wyda decyzję jak najszybciej to możliwe, ale nie później niż w ciągu 30 dni od daty zgłoszenia. W przypadku OC ostatecznym terminem na wydanie decyzji jest 90. dzień od zgłoszenia.

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!

Ikona klienta

Mężczyzna, 38 lat, Ford Fiesta

353 zł

Oblicz składkę

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!

cena ubezpieczenia - Kobieta

Kobieta, 46 lat, Honda Civic

364 zł

Oblicz składkę

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!

cena ubezpieczenia - Mężczyzna

Mężczyzna, 39 lat, Volkswagen Passat

373 zł

Oblicz składkę

Już wiesz, jak zgłosić szkodę auta

Zgłoszenie szkody z OC sprawcy albo z własnego ubezpieczenia komunikacyjnego nie jest trudne. Ubezpieczyciele dokładają starań, aby proces zgłaszania, a następnie rozpatrywania szkody przebiegł szybko i sprawnie. W razie stłuczki bądź wypadku na drodze pamiętaj o tym, aby zgromadzić niezbędne dokumenty, takie jak oświadczenie z miejsca zdarzenia albo protokół policji. Dokumenty ułatwią wydanie decyzji przez ubezpieczyciela. Miej też na względzie termin zgłaszania szkody – im szybciej to zrobisz, tym prędzej zakład ubezpieczeń wyda decyzję i wypłaci odszkodowanie.

LINK4 oferuje bogatą gamę ubezpieczeń komunikacyjnych. Polisy OC, AC, Assistance, NNW i inne zwiększą Twoje poczucie bezpieczeństwa na drodze i dadzą pewność, że w razie różnych zdarzeń drogowych otrzymasz stosowną pomoc. Sprawdź bezpłatny kalkulator online i oblicz wysokość składki polisy ubezpieczeniowej dostosowanej do Twoich potrzeb. Aby uzyskać więcej informacji na temat naszej oferty, zadzwoń pod numer 22 444 44 44 lub spotkaj się osobiście z agentem współpracującym z LINK4.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Sprawdź też: OC Honda, Ubezpieczenie OC Tarnów

FAQ – często zadawane pytania

Ile mam czasu na zgłoszenie szkody? 

Czas na zgłoszenie szkody zależy od rodzaju ubezpieczenia, w ramach którego chcesz uzyskać świadczenie. W przypadku polisy OC, okres przedawnienia związany z dochodzeniem odszkodowania wynosi 20 lat (dla roszczeń dotyczących wypadku) lub 3 lata (dla roszczeń dotyczących kolizji). Czas zgłoszenia szkody w przypadku polis dobrowolnych jest różny i zależy od wytycznych konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego. Na przykład, w LINK4 masz 7 dni na zgłoszenie szkody w AC (lub 2 dni na w przypadku kradzieży), a w NNW – 14 dni od wystąpienia zdarzenia.

Co potrzeba do zgłoszenia szkody? 

W celu zgłoszenia szkody należy dostarczyć ubezpieczycielowi następujące dokumenty i informacje: oświadczenie o zdarzeniu drogowym albo notatkę policyjną, dowód rejestracyjny Twojego pojazdu, numer rejestracyjny, markę pojazdu i numer polisy OC sprawcy, Twój numer konta do wypłaty odszkodowania.

Gdzie zgłosić szkodę po kolizji? 

Jeśli w wypadku bądź kolizji przynajmniej jedna osoba odniosła obrażenia, należy powiadomić policję. Ponadto osoba poszkodowana ma prawo uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy zdarzenia. W związku z tym powinna zgłosić szkodę zakładowi ubezpieczeń, w którym sprawca ma polisę. Jeśli sprawca uciekł albo nie ma aktualnego OC, poszkodowany może zgłosić szkodę i otrzymać odszkodowanie z UFG.

Kto zgłasza szkodę?

Osoba poszkodowana w zdarzeniu drogowym lub np. osoba przez nią upoważniona może zgłosić szkodę do towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy lub własnego ubezpieczyciela w ramach BLS. Osoby posiadające dobrowolne ubezpieczenia komunikacyjne, takie jak AC czy NNW, zgłaszają szkody samodzielnie.

Przeczytaj podobne wpisy

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz składkę 

już teraz

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon. - pt. 8 - 20