Kup online
polisę OC AC
Image
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem podczas urlopu? Poznaj nasze wskazówki!

Czas czytania: 7 min. 23 sek.

Wakacje to czas wyjazdów urlopowych i relaksu, jednak warto pamiętać o tym, jak zabezpieczyć dom przed złodziejami na czas naszej nieobecności. W tym artykule skupimy się na tym, jak zabezpieczyć dom przed włamaniem z pomocą zarówno technologii, jak i prostych rozwiązań. Sprawdź również, jakie ubezpieczenie może Cię chronić przed skutkami włamania.

Jak zabezpieczyć dom na czas wyjazdu na urlop? Lista kroków

Przed wyjazdem na urlop, zwłaszcza ten długi, istotna jest nie tylko lista rzeczy do spakowania. Równie ważne jest odpowiednie zabezpieczenie mieszkania przed wyjazdem na wypadek włamania. W końcu pusty dom to nie lada okazja dla potencjalnych złodziei. Dlatego przed wyjazdem na wakacje zadbaj m.in.o:

  • sprawdzenie i zamknięcie zamków i drzwi,
  • dokładne zamknięcie okien i zasłonięcie ich,
  • odłączenie urządzeń elektrycznych.

Dodatkowo warto poprosić zaufane osoby – sąsiadów lub znajomych, o regularne sprawdzanie domu podczas Twojej nieobecności.

Nie zapomnij również o włączeniu alarmu oraz o poinformowaniu firmy ochroniarskiej o dłuższej nieobecności. Dzięki temu Ty cieszysz się nieprzerwanym wypoczynkiem, a Twój dom jest bezpieczny.

Sprawdź zamki i zamknij drzwi

Pierwszym zabezpieczeniem domu na czas urlopu są zamknięte drzwi wejściowe. Dlatego upewnij się, że zamki działają prawidłowo. Może to jest moment, w którym rozważysz wymianę zamka na lepszy np. wielopunktowy. Charakteryzują się one tym, że mają minimum 3 punkty ryglowania. Zamykają się automatycznie po przekręceniu klucza w kilku miejscach jednocześnie.

Dobre jakościowo drzwi antywłamaniowe posłużą Ci na lata i zwiększą poziom bezpieczeństwa domu. Powinny być wykonane m.in. z prętów ze stali hartowanej, które wzmacniają konstrukcję drzwi. Ważne są również mocne ościeżnice, do których wchodzą bolce przeciwwyważeniowe. Taki zestaw ma wysoką odporność na próby sforsowania czy wyważenia.

Mimo zamkniętej bramy i furtki złodziej nadal może przeskoczyć płot i dostać się na teren posesji. Dlatego nie zostawiaj drogiego sprzętu poza domem. Jeżeli zwykle kosiarkę, piłę, czy inne elektronarzędzia trzymasz w osobnym budynku, to na czas wakacji przenieś je do domu. Dom mieszkalny ma zwykle lepsze zabezpieczenia niż oddzielny garaż, czy szopa. Pozostawione poza domem sprzęty będą łatwym łupem dla złodziei.

Dlatego warto odpowiednio wcześnie sprawdzić przed wyjazdem, jak działają zamki w poszczególnych drzwiach i osobnych budynkach oraz czy skutecznie spełniają swoją funkcję ochrony przed ewentualnym włamaniem.

Zamknij okna

Kolejnym krokiem jest zadbanie o zabezpieczenie okien. Powinny być one szczelnie zamknięte. Niedomknięte okna to okazja dla złodziei, żeby szybko dostać się do środka domu. Dlatego, aby zminimalizować ryzyko włamania, upewnij się, że okna są zamknięte, a najlepiej zaryglowane od środka.

Na kilka tygodni przed wyjazdem możesz rozważyć założenie rolet antywłamaniowych, które nie tylko utrudnią dostęp do wewnątrz, ale też skutecznie zasłonią widok z zewnątrz, utrudniając np. zbadanie tego, jakie sprzęty znajdują się w domu. Innym zewnętrznym zabezpieczeniem są kraty okienne. Pozwalają one uchylić okno, jednak nie można go całkowicie otworzyć.

Jeżeli martwisz się, że mieszkanie nie będzie wietrzone przez czas Twojego długiego urlopu, możesz poprosić kogoś z rodziny, żeby o to zadbał. Poza tym przez niedomknięte okna może dostać się również woda do wewnątrz, jeżeli w trakcie Twojego urlopu przejdzie gwałtowna burza. Lepiej nie ryzykować, że po powrocie zastaniesz niemiłą niespodziankę w postaci zalanego mieszkania.

Według policji do większości włamań w Polsce dochodzi najczęściej przez okno lub drzwi. Włamywacz wyważa okno lub je wybija, żeby dostać się do środka. Dlatego okna powinny być wyposażone w rolety antywłamaniowe, które są zamykane na klucz. To jedno z lepszych zabezpieczeń w razie włamania.

Wyłącz niepotrzebne urządzenia

Poza zabezpieczeniem przed włamaniem, przed wakacyjnym wyjazdem warto również wyłączyć niepotrzebne urządzenia elektryczne. W ten sposób zmniejszasz ryzyko pożaru lub innej awarii podczas Twojej nieobecności.

Takie rozwiązanie ma też tę zaletę, że pozwoli Ci zaoszczędzić energię, kiedy nie ma nikogo w domu. Zwróć tylko uwagę, że niektóre sprzęty muszą pozostać włączone. Wśród nich jest np. lodówka, czy różnego rodzaju pompy.

Przygotowaliśmy dla Ciebie listę kroków, które pomogą Ci w zabezpieczeniu domu przed wyjazdem.

  1. Poinformuj osobiście rodzinę i bliskich o wyjeździe. Zostaw im klucze na ten czas. Nie chwal się w mediach społecznościowych wyjazdem, bo wpis mogą zobaczyć potencjalni włamywacze.
  2. Porozmawiaj z zaufanymi sąsiadami i daj znać, że Cię nie będzie. Będą wiedzieli, jak zareagować, gdy dojdzie do włamania lub awarii w Twoim domu.
  3. Sprawdź terminy płatności rachunków i opłać je przed wyjazdem.
  4. Wyrzuć śmieci.
  5. Odłącz od zasilania niepotrzebne sprzęty elektryczne.
  6. Zakręć główny zawór wody i gazu.
  7. Podlej kwiatki lub poproś kogoś, żeby to zrobił.
  8. Zamknij drzwi i okna oraz inne wejścia (np. bramę garażową).

Technologie wspierające bezpieczeństwo domu

Nowe technologie zawitały również do zwykłych domów i nie są montowane wyłącznie w luksusowych willach. Coraz częściej spotkasz się z systemami smart home, które pozwalają kontrolować dom i to, co się z nim dzieje zdalnie z dowolnego miejsca na świecie. Takie rozwiązania dotyczą również bezpieczeństwa. Może systemy alarmowe i monitoring nikogo już nie dziwią. Natomiast inteligentne oświetlenie, elektroniczne zamki czy czujniki ruchu są nową i skuteczną technologią, aby odstraszyć złodziei i z nimi walczyć.

Na domach montuje się obecnie inteligentny system alarmowy. W jego skład wchodzą czujniki ruchu, w tym kontaktrony, które są specyficznym rodzajem czujnika magnetycznego, który jest montowany na ramie okna lub drzwiach. W ten sposób urządzenie może zawiadomić centralę alarmową firmy ochroniarskiej lub policję o włamaniu bez uruchamiania głównego alarmu. Dzięki temu złodziej może zostać złapany na miejscu zdarzenia.

Nowoczesny system monitoringu pozwala obserwować z użyciem kamer, nagrywać i powiadamiać o podejrzanej aktywności zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz nieruchomości. Możesz również korzystać z wideodomofonu, kiedy nie ma Cię w domu i podejrzeć, kto chce się do niego dostać.

Ciekawym rozwiązaniem, które imituje obecność domowników, jest inteligentne oświetlenie. Włączanie i wyłączanie światła kontrolujesz z poziomu aplikacji w telefonie. Dzięki temu włamywacz może się zniechęcić, widząc, że ktoś może być obecny w mieszkaniu. To najczęściej brak światła o zmroku sugeruje, że mieszkanie obecnie jest puste.

Aby te inteligentne instalacje działały prawidłowo, należy pamiętać o regularnych aktualizacjach oprogramowania. Ważne jest również zabezpieczenie domowej sieci internetowej, aby ochrona była skuteczna.

Zostaw numer - oddzwonimy

i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!

Wskazówki dotyczące ochrony sąsiedzkiej

Czasami najskuteczniejszymi sposobami, aby zabezpieczyć dom na czas wyjazdu, to najprostsze tradycyjne metody. Jedną z nich jest pomoc sąsiadów. Utrzymywanie dobrych relacji z sąsiadami pozwoli Ci poprosić ich o doglądanie domostwa na czas Twojej nieobecności.

W ten sposób nie tylko masz kogoś, kto podleje kwiatki i przewietrzy dom. To również zniechęcenie włamywaczy, którzy widzą czyjąś obecność w mieszkaniu. Taki sąsiad również może wyciągać listy i ulotki ze skrzynki, a także parkować swój samochód na Twoim podjeździe. Te drobne działania mogą skutecznie zniechęcić złodziei, bo dom będzie wyglądał na zamieszkały.

Kiedy sąsiedzi wiedzą, że nie ma Cię w domu, będą czujniejsi na podejrzane osoby i zachowania. Kręcący się nieznajomi, którzy próbują otwierać drzwi, żeby dostać się do domu, czy osoby, które robią zdjęcia domu lub okolicy mogą wzbudzić niepokój. Dzięki temu można takie sytuacje zgłosić zawczasu na policję.

Dobry sąsiad to skarb. Dzięki niemu odpoczniesz i wiesz, że ktoś będzie miał oko na Twój majątek.

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!

piktogram_tabelki_biznesman

Mężczyzna, 38 lat, Ford Fiesta

353 zł

Oblicz składkę

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!

piktogram_tabelki_kobieta

Kobieta, 46 lat, Honda Civic

364 zł

Oblicz składkę

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!

piktogram_tabelki_mezczyzna

Mężczyzna, 39 lat, Volkswagen Passat

373 zł

Oblicz składkę

Ubezpieczenie domu na wypadek włamania

Podczas zastanawiania się, jak ochronić dom przed włamaniem i kradzieżą, nie można zapomnieć o ubezpieczeniu mienia znajdującego się w mieszkaniu lub domu od kradzieży z włamaniem, lub rabunku. W LINK4 masz dwie opcje ochrony mienia na skutek włamania. Możesz wykupić:

  1. Ubezpieczenie mienia od zdarzeń losowych oraz od kradzieży z włamaniem lub rabunku.
  2. Ubezpieczenie All Risk, które obejmuje ochroną mienie od wszelkiego rodzaju ryzyk, w tym również kradzieży z włamaniem (do limitów wskazanych w OWU).

W takim razie, na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia? Jak zabezpieczyć się przed finansowymi skutkami włamania z wykorzystaniem ochrony ubezpieczeniowej?

Przede wszystkim weź pod uwagę zakres ochrony. Twoje ubezpieczenie powinno dotyczyć nie tylko ochrony samego budynku od zniszczeń wyrządzonych przez włamywacza. Podstawowe ubezpieczenie nieruchomości, które jest wymagane np. przy kredycie hipotecznym, dotyczy stałych elementów, murów i dachu. Warto pamiętać o ochronie całego majątku i wykupić ubezpieczenie ruchomości domowych na wypadek kradzieży z włamaniem. W ten sposób możesz liczyć na odszkodowanie, gdy zostaną skradzione sprzęty i inne wyposażenie z Twojego domu.

Zwróć uwagę na wysokość sumy ubezpieczenia. Zrób listę rzeczy w domu wraz z ich szacowaną wartością. W ten sposób ustalisz, jaka powinna być suma ubezpieczenia na polisie. Zbyt niska kwota może nie pokryć wszystkich szkód w przypadku wystąpienia szkody.

Sprawdź także, czy spełniasz wymagania dotyczące zabezpieczeń antywłamaniowych. Są one określone w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Najczęściej dotyczą one drzwi i zamków, np. w jaki rodzaj zamków mają być wyposażone drzwi.

Podsumowanie

Czas wyjazdu na urlop nie musi wiązać się z myśleniem o bezpieczeństwie cennych przedmiotów pozostawionych w domu. Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem? Możesz m.in. założyć system alarmowy i inteligentne oświetlenie. Nie zapominaj, że na miejscu pozostają Twoi sąsiedzi. Poinformuj ich przed wyjazdem, a na czas nieobecności będą wyczuleni na podejrzane sytuacje. To proste rozwiązanie, z którego może skorzystać każda osoba, chcąca zabezpieczyć w jakikolwiek sposób swój dom.

Same wskazówki jak zabezpieczyć działkę lub dom przed włamaniem, nie uchronią Cię w pełni przed ryzykiem kradzieży. Dlatego, jeżeli jeszcze nie masz ubezpieczenia, to sprawdź ofertę LINK4. Ubezpieczenie mienia znajdującego się w domu i mieszkaniu pozwoli Ci kupić nowe sprzęty po ich stracie i naprawić uszkodzone przez złodzieja okna i drzwi.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Zobacz też: Ubezpieczenie domu mieszkania Jelenia Góra, Ubezpieczenie domu mieszkania Tychy

FAQ: Najczęściej zadawane pytania dotyczące ubezpieczeń na wypadek włamania

Czy ubezpieczenie domu obejmuje szkody spowodowane włamaniem?

To zależy od wybranego przez Ciebie zakresu ubezpieczenia. Jeżeli ubezpieczasz nieruchomość , to pamiętaj również o ubezpieczeniu ruchomości domowych od zdarzeń losowych i kradzieży z włamaniem. lub od wszelkiego ryzyka. Tzw. ubezpieczenie All Risk obejmuje zakresem wszystkie zdarzenia, które nie zostały wskazane w wyłączeniach odpowiedzialności OWU, pamiętaj jednak, że nawet w przypadku ubezpieczenia All Risk, ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania za szkodę, która powstanie wskutek kradzieży zwykłej, (wyłączenie nie dotyczy kradzieży zwykłej siłowników i automatyki bram w ramach ubezpieczenia Budowli)

Jakie dodatkowe ubezpieczenia warto rozważyć, aby chronić się przed skutkami włamania?

Jeżeli chcesz mieć pełną ochronę domu na wypadek włamania, to zadbaj o to, żeby Twoje ubezpieczenie obejmowało swym zakresem:

  • stałe elementy od kradzieży z włamaniem,
  • ruchomości domowe od kradzieży z włamaniem,
  • szkody powstałe w wyniku dewastacji,
  • szyby i elementy szklane od stłuczenia,
  • assistance (np. pomoc ślusarza).

Aby mieć pełną ochronę i nie zastanawiać się nad poszczególnymi zdarzeniami, rozważ ubezpieczenie domu lub mieszkania od wszelkiego ryzyka w LINK4. Zapewnia ono szeroką ochronę, obejmującą wiele różnych zdarzeń, w tym skutki włamania.

Czy ubezpieczenie obejmuje straty finansowe związane z uszkodzeniami i kradzieżą mienia?

Tak, ubezpieczenie obejmuje straty finansowe związane z włamaniem i będących jego skutkiem uszkodzeniami i kradzieżą mienia. Aby taka ochrona była możliwa, to zakresem ubezpieczenia powinny być objęte stałe elementy nieruchomości oraz ruchomości domowe.

Jakie dokumenty są potrzebne do zgłoszenia szkody spowodowanej włamaniem?

Do zgłoszenia szkody powstałej w wyniku włamania potrzebne będą m.in.:

  • policyjny protokół potwierdzający włamanie,
  • sporządzona przez Ciebie lista skradzionych i uszkodzonych przedmiotów wraz z szacowaną wartością,
  • zrobione przez Ciebie zdjęcia uszkodzeń i śladów włamania.

Pełną listę dokumentów dostaniesz po zgłoszeniu szkody. Szkodę do LINK4 zgłoś jak najszybciej przez formularz online lub zadzwoń na infolinię pod numer 22 444 44 44. Oprócz dokumentów przygotuj również numer polisy oraz Twoje dane osobowe i kontaktowe.

Pamiętaj, żeby w pierwszej kolejności wezwać policję na miejsce zdarzenia. Potem jak najszybciej zgłoś szkodę do ubezpieczyciela. Szybsze zgłoszenie usprawni proces likwidacji szkody i wypłatę odszkodowania. Natomiast zwlekanie ze zgłoszeniem może utrudnić pracownikowi określenie rozmiarów szkody lub nawet spowodować jej powiększenie.

Źródła:

  1. Policja ostrzega przed włamaniami: https://puck.policja.gov.pl/m11/informacje/wiadomosci/116608,Policja-ostrzega-przed-wlamaniami.html

Przeczytaj podobne wpisy

Jak właściwie określić sumę ubezpieczeni...

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz składkę 

już teraz

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon. - pt. 8 - 20