Jak ubezpieczyć auto, nie będąc właścicielem? Wyjaśniamy!
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena obejmuje: ubezpieczenie OC.
OC
Assistance
NNW
OC
Assistance
NNW
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena obejmuje: ubezpieczenie OC.
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC.
OC
Assistance
NNW
OC
Assistance
NNW
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC.
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC + Auto Assistance.
OC
Assistance
NNW
OC
Assistance
NNW
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC + Auto Assistance.
Każdy samochód zarejestrowany w Polsce musi mieć wykupione obowiązkowe ubezpieczenie OC, niezależnie od tego, czy wykupi je właściciel pojazdu, czy ktoś inny. Chcesz wiedzieć, jak ubezpieczyć auto, nie będąc właścicielem? I czy to w ogóle możliwe? Wyjaśniamy!
- Kto może ubezpieczyć samochód?
- Czy mogę ubezpieczyć samochód, nie będąc jego właścicielem?
- Jak ubezpieczyć auto, nie będąc właścicielem?
- Kto powinien płacić składki OC?
- Czy można ubezpieczyć auto, nie będąc właścicielem? Kilka słów na koniec
- FAQ – najczęściej zadawane pytania o to, jak ubezpieczyć auto, nie będąc właścicielem
Choć obowiązek zawarcia ubezpieczenia OC na pojazd spoczywa na jego posiadaczu i zdecydowana większość posiadaczy pojazdów o tym wie, to nie zawsze mają możliwość wykupić ubezpieczenie na czas.
Zgodnie z postanowieniami Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych: “jeżeli ubezpieczony nie później niż na jeden dzień przed upływem okresu 12 miesięcy, na który umowa ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych została zawarta, nie powiadomi na piśmie zakładu ubezpieczeń o jej wypowiedzeniu, uważa się, że została zawarta następna umowa na kolejne 12 miesięcy”. Są jednak przypadki, kiedy tego nie zrobi. Na przykład polisa ubezpieczeniowa zbywcy nie przedłuża się automatycznie. Podobnie w sytuacji, gdy wygasająca polisa nie była opłacona w całości. W takiej sytuacji posiadacz powinien uregulować należność i wykupić nowe ubezpieczenie OC.
UFG nakłada surowe kary finansowe na posiadaczy pojazdów, którzy nie mają ważnego OC lub gdy dojdzie do przerwy w ciągłości ubezpieczenia. Już nawet jeden dzień zwłoki może grozić poważnymi konsekwencjami finansowymi. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny w kwestii nakładania kar jest nieubłagany. Nie ma dla niego znaczenia to, czy posiadacz był za granicą, w szpitalu, czy też po prostu zapomniał o obowiązku ubezpieczenia pojazdu. Jeżeli nie był w stanie samodzielnie zawrzeć ubezpieczenia OC, ktoś powinien zrobić to za niego.
Do problematycznej sytuacji często dochodzi w momencie, gdy dotychczasowy właściciel samochodu umiera, a niebawem kończy się ubezpieczenie OC. Wówczas zgodnie z prawem obowiązek ubezpieczeniowy spoczywa na wszystkich spadkobiercach. Choć jeszcze nie są właścicielami pojazdu, to muszą go ubezpieczyć.
Kto może ubezpieczyć samochód?
Umowa ubezpieczenia jest umową cywilnoprawną w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego. Aby zgodnie z polskim prawem zawrzeć ważną umowę, należy posiadać pełną zdolność do czynności prawnych.
Art 11. Kodeksu cywilnego mówi, że:
„Pełną zdolność do czynności prawnych nabywa się z chwilą uzyskania pełnoletności”.
Oznacza to, że każda osoba, która ukończyła 18 lat, może wykupić ubezpieczenie.
Czy ta osoba musi być właścicielem przedmiotu ubezpieczenia? Nie. Mówi o tym art. 808. Kodeksu cywilnego. § 1.:
„Ubezpieczający może zawrzeć umowę ubezpieczenia na cudzy rachunek. Ubezpieczony może nie być imiennie wskazany w umowie, chyba że jest to konieczne do określenia przedmiotu ubezpieczenia”.
W przypadku ubezpieczenia samochodu ubezpieczony musi być wskazany w polisie. Jest to konieczne dla określenia przedmiotu ubezpieczenia, którym w przypadku ubezpieczenia OC jest odpowiedzialność cywilna kierującego za szkody wyrządzone danym pojazdem w związku z ruchem drogowym.
Jest to też warunek konieczny dla spełnienia obowiązku ubezpieczeniowego wynikającego z Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.
Niemniej jednak mimo że właściciel pojazdu musi figurować na polisie OC jako ubezpieczony, to nie musi osobiście zawierać tej umowy.
Czy mogę ubezpieczyć samochód, nie będąc jego właścicielem?
Tak, jeżeli tylko masz skończone 18 lat, możesz ubezpieczyć samochód. Jednakże to, czy będziesz ubezpieczonym, czy nie, zależy od tego, czy jesteś posiadaczem tego auta.
Należy tutaj rozróżnić trzy podstawowe role w ubezpieczeniu samochodu:
- ubezpieczający – osoba zawierająca ubezpieczenie, zobowiązana do opłacenia składki ubezpieczeniowej,
- ubezpieczony (posiadacz) – osoba, której szkody są przedmiotem ubezpieczenia. Mówiąc prościej: jeżeli ubezpieczony wyrządzi szkodę osobie trzeciej, to z OC zawartego na jego nazwisko zostanie wypłacone odszkodowanie.
- użytkownik – ta rola pojawia się w sytuacji, gdy ubezpieczającym jest firma biorąca pojazd np. w leasing, a użytkownikiem jest osoba fizyczna (np. właściciel firmy, która bierze auto).
Kupując ubezpieczenie na rachunek innej osoby, jesteś ubezpieczającym, ale nie ubezpieczonym.
Do zakupu ubezpieczenia w imieniu innej osoby będzie Ci potrzebne upoważnienie. Taki dokument powinien zawierać:
- dane identyfikujące upoważniającego dane identyfikujące upoważnionego
- przedmiot upoważnienia – dane pojazdu, którego ubezpieczenia dotyczy upoważnienie: marka, model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN,
- zakres upoważnienia – czy dotyczy tylko jednej umowy, czy wielu,
- data i miejsce sporządzenia poważnienia.
Ważne! Przed zawarciem polisy na rachunek innej osoby, ustal wszelkie szczegóły ubezpieczenia – czy ma być na raty, płatność gotówką czy przelewem, kiedy ma rozpocząć się ochrona ubezpieczeniowa, czy do OC mają być dokupione ubezpieczenia dodatkowe. To pomoże uniknąć nieporozumień. |
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!
Jak ubezpieczyć auto, nie będąc właścicielem?
Teraz kiedy już wiesz, czy można ubezpieczyć samochód, nie będąc jego właścicielem, przejdziemy do samej procedury zakupu ubezpieczenia.
Będą Ci do tego potrzebne:
- swoje dane – imię, nazwisko, adres zamieszkania, PESEL,
- dane właściciela pojazdu – również imię, nazwisko, adres zamieszkania i PESEL lub, jeśli właścicielem jest firma: nazwę, adres siedziby i REGON/NIP/KRS,
- dane pojazdu – marka, model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, pojemność silnika,
- okres ochrony – od kiedy ma obowiązywać ochrona ubezpieczeniowa,,
- zakres ubezpieczenia – zakres OC jest zawsze taki sam (bo określony jest przez ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych), ale ubezpieczając pojazd w imieniu drugiej osoby, warto mieć informacje o ubezpieczeniach dodatkowych, np. assistance, NNW. Ustal się także, czy płatność ma być jednorazowo, czy na raty.
- numer poprzedniej polisy – jeśli przedłużasz umowę w tej samej firmie.
Wskazówka. Warto mieć ze sobą poprzednią polisę. Są na niej wszystkie niezbędne dane dla zawarcia nowej umowy ubezpieczenia wraz z danymi właściciela, pojazdu. |
W LINK4 możesz wykupić polisę ubezpieczeniową na trzy sposoby, nawet nie będąc właścicielem pojazdu.
Przez Internet
- Wejdź na stronę https://kalkulatory.link4.pl/moto, gdzie znajdziesz kalkulator online.
- Na tym etapie możesz skorzystać z tzw. Szybkiej Ścieżki zakupu ubezpieczenia. Na podstawie daty urodzenia i numeru rejestracyjnego pojazdu obliczymy składkę. Ewentualnie skorzystaj z opcji „Wprowadź dane ręcznie”.
- Wprowadź dane pojazdu.
- Uzupełnij dane na temat użytkowania.
- Wpisz dane właścicieli z dowodu rejestracyjnego – ilu jest właścicieli i czy któryś z nich ma poniżej 24 lat.
- Wprowadź dane właściciela, takie jak m.in. imię, nazwisko, wiek czy miejsce zamieszkania.
- Zaznacz zgody.
- Jeśli przysługują Ci zniżki z tytułu kodu promocyjnego lub posiadania Karty Dużej Rodziny, wprowadź je.
- Wybierz wariant ubezpieczenia – do wyboru masz pakiety: Ekonomiczny OC, Podstawowy OC lub Rozszerzony OC.
- Następnie, jeżeli chcesz, możesz wybrać ubezpieczenia dodatkowe. Wybierz też metodę płatności.
- Potwierdź dane pojazdu.
- W dalszej części formularza pozostanie tylko płatność.
Telefonicznie
Zadzwoń pod numer 22 444 44 23.
Jeśli jesteś nowym klientem, podczas rozmowy nasz doradca zapyta o wszelkie dane potrzebne do zawarcia ubezpieczenia.
Ustalimy też zakres ubezpieczenia, aby odpowiadał on Twoim potrzebom.
Jeśli jesteś już naszym klientem, wystarczy numer rejestracyjny pojazdu lub VIN, numer PESEL właściciela (i współwłaściciela) lub numer poprzedniej polisy OC na ten pojazd.
Podczas rozmowy spytamy o to, czy jesteś właścicielem pojazdu, a jeśli nie, to poprosimy o Twoje dane. Będziemy też chcieli zweryfikować, czy dane, które znajdują się już w naszym systemie z poprzedniej umowy ubezpieczenia, nie uległy zmianie.
Osobiście u agenta współpracującego z LINK4
Agent poprosi Cię o poprzednią polisę OC (jeśli masz przy sobie) lub dowód rejestracyjny.
Jeżeli nie jesteś właścicielem pojazdu, agent poprosi o Twoje dane. Możesz podać mu dokument potwierdzający tożsamość ze zdjęciem, numerem PESEL i adresem zamieszkania.
Ważne! Podczas zawierania ubezpieczenia podaj aktualne dane kontaktowe – adres, numer telefonu oraz adres email. Będziemy Cię w ten sposób informować o sprawach związanych z ubezpieczeniem, np. o zbliżającym się terminie płatności raty lub o wznowieniu OC. |
Przeczytaj także: OC na 25-letni samochód – ubezpieczenie dla starszych pojazdów
Kto powinien płacić składki OC?
Kiedy polisę OC lub AC kupuje właściciel auta, jest on jednocześnie ubezpieczającym i to on ma obowiązek opłacić składkę. A kto powinien dokonać opłaty, jeżeli ubezpieczający i ubezpieczony to dwie różne osoby? Ten, kto podpisuje dokument, czy właściciel?
Wątpliwości rozwiewa Kodeks cywilny, a konkretnie art. 805 § 1:
„Przez umowę ubezpieczenia ubezpieczyciel zobowiązuje się, w zakresie działalności swojego przedsiębiorstwa, spełnić określone świadczenie w razie zajścia przewidzianego w umowie wypadku, a ubezpieczający zobowiązuje się zapłacić składkę”.
Jeżeli ubezpieczenie jest opłacone, nie ma znaczenia, kto opłacił składkę. Każdy ubezpieczony ma dedykowany numer konta w banku i wpływ na to konto zostanie zaksięgowane jako składka ubezpieczeniowa. W tytule przelewu należy podać numer polisy ubezpieczeniowej. |
Wiemy już, kto powinien opłacić składkę.A co w sytuacji, jeśli składka nie zostanie opłacona?
Tę kwestię wyjaśnia art. 808 § 2 KC
“Roszczenie o zapłatę składki przysługuje ubezpieczycielowi wyłącznie przeciwko ubezpieczającemu. Zarzut mający wpływ na odpowiedzialność ubezpieczyciela może on podnieść również przeciwko ubezpieczonemu”.
Ważne! Za opłacenie składek ubezpieczeniowych za pojazd odpowiada ubezpieczający widniejący na polisie ubezpieczeniowej. Dla zakładu ubezpieczeń nie ma znaczenia, kto figuruje jako właściciel pojazdu na umowie ubezpieczenia. Do momentu zgłoszenia zbycia pojazdu ubezpieczyciel będzie wzywał ubezpieczającego do zapłaty składki. |
Czy można ubezpieczyć auto, nie będąc właścicielem? Kilka słów na koniec
Jeżeli się zastanawiasz: „Czy mogę ubezpieczyć samochód, nie będą właścicielem?", odpowiedź brzmi – tak. Przepisy prawa, w tym Kodeks Cywilny, pozwalają na zawarcie takiej umowy ubezpieczenia, o ile osoba zawierająca umowę jest pełnoletnia.
W umowie ubezpieczenia wyróżniamy trzy role: ubezpieczający, ubezpieczony i użytkownik. Osoba, która nie jest właścicielem samochodu, ale chce go ubezpieczyć, może to zrobić jako ubezpieczający.
Ubezpieczający jest odpowiedzialny za opłacenie składek ubezpieczeniowych. Ubezpieczenie może być zakupione przez internet, telefonicznie lub osobiście u agenta współpracującego z LINK4. W przypadku niezapłacenia składki, ubezpieczyciel ma prawo dochodzić jej od ubezpieczającego, niezależnie od tego, kto jest właścicielem pojazdu.
Szukasz ubezpieczenia dopasowanego do Twoich potrzeb? W LINK4 z przyjemnością pomożemy Ci w tym procesie, oferując trzy wygodne kanały sprzedaży.
Pierwszą opcją jest korzystanie z naszego kalkulatora OC AC online, dzięki któremu w szybki sposób poznasz wysokość swojej składki. Druga opcja to kontakt telefoniczny na numer 22 444 44 23, gdzie nasi konsultanci chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania i przedstawią ofertę. Ostatnia alternatywa to spotkanie z agentem współpracującym z LINK4, który pomoże wybrać najlepsze rozwiązanie. Jesteśmy przekonani, że dzięki naszej elastyczności i doświadczeniu, znajdziemy idealne ubezpieczenie dla Ciebie. Zapraszamy do kontaktu!
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Przeczytaj też: Najpierw rejestracja czy ubezpieczenie? Wyjaśniamy!
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
FAQ – najczęściej zadawane pytania o to, jak ubezpieczyć auto, nie będąc właścicielem
Czy można ubezpieczyć samochód na inną osobę niż właściciel?
Nie. Auto należy ubezpieczyć na ubezpieczonego, którym zawsze jest właściciel lub właściciele pojazdu zgodnie z dowodem rejestracyjnym. Osoba niebędąca właścicielem pojazdu nie może być ubezpieczonym.
Czy mogę ubezpieczyć auto niezarejestrowane na mnie?
Tak, możesz ubezpieczyć auto niezarejestrowane na siebie. Jeśli masz skończone 18 lat i posiadasz pełną zdolność do czynności prawnych, możesz zawrzeć umowę ubezpieczenia w imieniu drugiej osoby.
Kogo można dopisać do ubezpieczenia samochodu?
Do ubezpieczenia samochodu możesz dopisać właściciela tego pojazdu, jeśli stał się właścicielem w trakcie trwania umowy ubezpieczenia.
Przykład. Masz samochód, kupujesz polisę OC. Po trzech miesiącach umową darowizny przekazujesz 50% własności samochodu swojemu bratu. Brat staje się współwłaścicielem pojazdu i należy go dopisać do dowodu rejestracyjnego i do ubezpieczenia.
Czy można jeździć samochodem zarejestrowanym na kogoś innego?
Tak. Możesz jeździć samochodem, który jest zarejestrowany na inną osobę. Upewnij się jednak, że masz zgodę tej osoby na korzystanie z jej pojazdu. Uzgodnijcie także, co się dzieje w razie spowodowania szkody z Twojej winy i kto odpowiada za uszkodzenia pojazdu powstałe w trakcie użyczenia.
Jak długo można jeździć na ubezpieczeniu poprzedniego właściciela?
Po zakupie samochodu możesz korzystać z ubezpieczenia OC poprzedniego właściciela aż do ostatniego dnia okresu ochrony dotychczasowej polisy. Pamiętaj, że po nabyciu pojazdu, musisz zgłosić jego nabycie w wydziale komunikacji oraz do ubezpieczyciela.
Źródła:
1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny, https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19640160093/U/D19640093Lj.pdf
Przeczytaj podobne wpisy
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20