Kup online
polisę OC AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Graffiti na ścianie domu – czy dostanę odszkodowanie?

Czas czytania: 6 min. 14 sek.

Dla jednych jest sztuką, a dla innych szpecącym  elementem obniżającym wartość nieruchomości. Graffiti na ścianie w domu może okazać się problemem, w którego rozwiązaniu pomoże Ci ubezpieczenie mienia. Zobacz, jaki produkt wybrać, aby zniszczona ściana nie spowodowała zbyt dużych strat finansowych i jak usunąć graffiti.

Pod pojęciem graffiti kryje się specyficzna forma sztuki ulicznej, która zakłada realizowanie pomysłów artystycznych w przestrzeni publicznej. Efektem takiego działania jest ściana pomalowana przez grafficiarza, która może wyglądać na dzieło sztuki, ale stanowi dowód wykroczenia lub przestępstwa co potwierdza Art. 63a. § 1 Kodeksu Prawnego. 

Tak pomalowana ściana najczęściej nie jest jednak wyrazem artystycznej wizji, lecz nudy i frustracji. W rezultacie zdecydowana większość graffiti na ścianie domu nie jest sztuką, tylko zwykłymi bazgrołami.

Jak usunąć graffiti ze ściany? Nie zawsze jest to tak proste, jak mogłoby się wydawać. Wandale chętnie sięgają po trwałe farby w sprayu, które łatwo przywierają do powierzchni i wnikają głęboko w jej strukturę, a do tego używają jaskrawych, intensywnych kolorów. Tym samym usunięcie niechcianego malunku może być trudne i często jest równoznaczne z koniecznością odmalowania ściany.

 

Czy można uchronić swój dom przed graffiti?

Istnieją specjalne farby, za pomocą których możesz stworzyć na ścianach powłokę ochronną zapobiegającą wchłanianiu farby. Dzięki temu jej starcie okaże się proste, a prawdopodobieństwo usunięcia malunku bez pozostawienia śladu – stosunkowo wysokie. Trzeba jednak liczyć się z tym, że tego typu środki nie należą do najtańszych, zwłaszcza wtedy, gdy trzeba ich użyć na dużej powierzchni. 

Czy wystarczy zabezpieczyć w ten sposób ogrodzenie posesji i elewację na parterze? Być może, jednak pamiętaj o tym, że grafficiarze lubią testować swoje umiejętności w trudnych warunkach. Zdeterminowany wandal może dostać się nawet do ścian zewnętrznych na wysokości pierwszego lub drugiego piętra. Dla własnego poczucia bezpieczeństwa warto zatem pomalować wszystkie ściany zewnętrzne.

Doświadczeni grafficiarze uporają się jednak nawet z taką przeszkodą. Znają bowiem sposoby na to, by utrwalić swoje dzieło i jak najbardziej utrudnić sprawę właścicielowi nieruchomości, na której je umieścili.

Jak więc chronić się przed graffiti w domu na ścianie? Najlepszym sposobem jest zapewnienie sobie ochrony przed finansowymi skutkami takiego zdarzenia, w czym pomoże ci posiadanie odpowiedniego ubezpieczenia. Dowiedz się, jaki wariant wybrać i jak usunąć graffiti.

Graffiti – od tego warto się ubezpieczyć

Czy każde ubezpieczenie obejmuje ochroną ubezpieczeniową szkodę powstałą w związku z pojawieniem się graffiti na ścianie? Co należy rozumieć przez szkody spowodowane wykonaniem graffiti?. W LINK4 spotkasz się następującym wyjaśnieniem:

Graffiti – napisy, rysunki i inne znaki graficzne umieszczone na przedmiocie ubezpieczenia przez osoby trzecie, bez Twojej wiedzy i zgody.

Graffiti nie jest objęte ochroną w ramach ubezpieczeń od ryzyk nazwanych. Jeśli wykupisz właśnie to ubezpieczenie, nie otrzymasz odszkodowania, jeśli w grę wchodzi szkoda spowodowana umieszczeniem przez wandala graffiti na ścianie.

Nie oznacza to jednak, że nie masz możliwości ubezpieczenia swojej własności i zapewnienia sobie poczucia bezpieczeństwa w kontekście takich szkód. Wystarczy zdecydować się na ubezpieczenie nieruchomości od wszelkiego ryzyka.

Jest to ubezpieczenie All Risk, w przypadku którego ochrona ubezpieczeniowa obejmuje wszystkie możliwe zdarzenia wynikające z czynników losowych. Wyjątek stanowią tylko zdarzenia, które zostały wprost wyłączone z tego zakresu. Listę potencjalnych wyłączeń przeczytasz w OWU.

Co z graffiti? Jeśli chodzi o ubezpieczenie mienia od wszelkiego ryzyka w LINK4, graffiti nie stanowi tu wyłączenia z zakresu ochrony. W przypadku szkody otrzymasz odszkodowanie do limitu wskazanego w OWU.

Chcąc zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa w kontekście szkód wynikających ze szpecących malunków na ścianach, możesz połączyć zabezpieczenia z dwóch grup. Po pierwsze, rozważ zastosowania preparatu typu antygraffiti na wszystkich ścianach zewnętrznych i na murze ogrodzenia. Po drugie, zdecyduj się na zakup ubezpieczenia mienia od wszelkiego ryzyka, które zapewni Ci odszkodowanie, jeśli jakiś wandal zdecyduje się na wykonanie swojego „dzieła” na Twojej własności.

Jak zlikwidować szkodę polegającą na graffiti w domu na ścianie?

Wracasz do domu i od razu po przekroczeniu progu posesji widzisz, że pod Twoją nieobecność nieruchomość została odwiedzona przez wandala, który pozostawił po sobie bazgroły na ścianie. Jeśli masz ubezpieczenie mienia od wszelkiego ryzyka, nie musisz się niczym martwić. Zanim zaczniesz zastanawiać się nad tym, jak usunąć graffiti ze ściany, zachowaj zimną krew i załatw wszystkie formalności zgodnie z zaleceniami LINK4, a już w krótkim czasie otrzymasz odszkodowanie, które posłuży Ci do usunięcia szpecącego malunku.

Jak się zachować, gdy zobaczysz graffiti na ścianie? Przede wszystkim miej świadomość tego, że takie działanie jest sprzeczne z prawem i w zależności od rozmiaru szkody może stanowić albo wykroczenie, albo przestępstwo. To oznacza, że najlepiej wezwać na miejsce odpowiednie służby i zgłosić, że został popełniony czyn zabroniony przez prawo. 

Po kogo zadzwonić? Wiele zależy od tego, czy masz do czynienia z wykroczeniem, czy z przestępstwem. Jak to rozpoznać? 

Zgodnie z Ustawą z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń, wykonanie graffiti na domu można uznać za wykroczenie, jeśli wartość szkody nie przekracza 800 zł. Wskazuje na to poniższy fragment:

Art. 124. § 1. Kto cudzą rzecz umyślnie niszczy, uszkadza lub czyni niezdatną do użytku, jeżeli szkoda nie przekracza 800 złotych, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

  • 2. Usiłowanie, podżeganie i pomocnictwo są karalne.
  • 3. Ściganie następuje na żądanie pokrzywdzonego.
  • 4. W razie popełnienia wykroczenia można orzec obowiązek zapłaty równowartości wyrządzonej szkody lub obowiązek przywrócenia do stanu poprzedniego.

Jeśli wartość szkody przekracza 800 zł, masz do czynienia z przestępstwem, zgodnie z poniższym fragmentem Ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny:

Art. 288. § 1. Kto cudzą rzecz niszczy, uszkadza lub czyni niezdatną do użytku, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

[...]

  • 4. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 2 następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Jeszcze surowszą karę dla wandala przewiduje Ustawa z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, która znajduje zastosowanie wtedy, gdy mieszkasz w nieruchomości podlegającej opiece konserwatora zabytków. W takim przypadku sprawca może zostać pociągnięty do odpowiedzialności zgodnie z poniższym ustępem:

Art. 108. 1. Kto niszczy lub uszkadza zabytek, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

[...]

  1. W razie skazania za przestępstwo określone w ust. 1 polegające na zniszczeniu zabytku sąd orzeka na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Zabytków nawiązkę w wysokości do wartości zniszczonego zabytku.

To, na jaką wartość zostanie oszacowana szkoda, zależy od jej rozmiaru. Jeśli uznasz, że masz do czynienia z wykroczeniem, możesz wezwać na miejsce straż miejską. Gdy w grę wchodzi przestępstwo, sprawa powinna trafić do policji. 

Gdy już zawiadomisz odpowiednie służby o popełnieniu wykroczenia lub przestępstwa, szkodę zgłoś LINK4. Pamiętaj, że masz na to do 7 dni od momentu, w którym udało Ci się zauważyć szkodę. Im szybciej się na to zdecydujesz, tym lepiej dla Ciebie. Od terminu zgłoszenia szkody zależy to, kiedy dostaniesz odszkodowanie.

Proces likwidacji szkody trwa zazwyczaj do 30 dni. Jeśli w tym czasie uda się ustalić wszystkie istotne fakty, zostanie Ci wypłacone odszkodowanie.

Zniszczona ściana przez graffiti a wysokość odszkodowania

Czy odszkodowanie pokryje wszystkie koszty związane z usunięciem graffiti i przywróceniem ścianie dawnego wyglądu? W przypadku ubezpieczenia mienia od wszelkiego ryzyka w LINK4 obowiązuje górny limit odpowiedzialności. Ustalono go na poziomie 20 tys. złotych, co powinno wystarczyć na rozwiązanie tego problemu.

Nie zapominaj o tym, że nie możesz wprowadzać żadnych zmian w miejscu zdarzenia dopóki nie otrzymasz na to zgody LINK4. Ubezpieczyciel działa niezwłocznie i w porozumieniu z klientem. Jeżeli zaistnieje taka potrzeba, masz obowiązek udostępnienia wejścia na posesję i zobaczenia graffiti w celu oszacowania szkód. 

Jak usunąć graffiti z elewacji?

Jeśli zależy Ci na zachowaniu estetyki ściany, rozważ skorzystanie z usług profesjonalnej firmy czyszczącej. Korzystając z myjki wysokociśnieniowej, specjalistycznej chemii i zabiegu sodowania, można osiągnąć satysfakcjonujące efekty. Niestety, najpewniej nie uda Ci się doprowadzić do takiego rezultatu na własną rękę, a rozmazanie malunku może przynieść więcej szkody niż korzyści.

Jeśli zmycie graffiti nie jest możliwe, pozostaje Ci tylko jedno: odmalowanie elewacji. Niestety, wiąże się to z bardzo wysokimi kosztami. Najpewniej nie skończy się bowiem na pomalowaniu jednej ściany. Aby bryła budynku dobrze się prezentowała, najlepiej potraktować farbą wszystkie ściany – tylko wtedy uzyskasz jednolity, estetyczny wygląd elewacji.

Podsumowanie

Tworzenie graffiti na prywatnych budynkach jest wykroczeniem lub przestępstwem, za popełnienie których grozi sroga kara. Mimo wszystko, wandale nie boją się konsekwencji swoich czynów i często pozostawiają na ścianach obraźliwe malunki. 

Nieestetyczne, wulgarne graffiti może nie tylko wpłynąć negatywnie na wrażenia estetyczne, ale też obniżyć wartość nieruchomości. Z pewnością chcesz się zatem pozbyć tej wątpliwej dekoracji. Jeśli policji nie uda się znaleźć sprawcy, poniesiesz wszystkie koszty z własnej kieszeni – chyba że kupisz ubezpieczenie mienia od wszelkiego ryzyka w LINK4.

Aby kupić ten produkt, możesz skorzystać z kalkulatora online znajdującego się na stronie link4.pl lub zadzwonić pod numer 22 444 44 79 i porozmawiać z doradcą i. Możesz także spotkać się z agentem współpracującym z LINK4 i załatwić wszystko stacjonarnie.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Zobacz też: Ubezpieczenie domu mieszkania Lublin, Ubezpieczenie domu mieszkania Olsztyn

FAQ – często zadawane pytania

1. Czy ubezpieczenie od ryzyk nazwanych obejmuje szkody spowodowane  graffiti?

Nie. W tym przypadku graffiti należy do wyłączeń z zakresu ochrony ubezpieczeniowej, chyba że masz ubezpieczenie mienia od wszelkiego ryzyka.

2. Jakie dokumenty są wymagane przy zgłaszaniu szkody związanej z graffiti?

W pierwszej kolejności skontaktuj się z LINK4. Zostaniesz powiadomiony, jakie dokumenty trzeba przekazać ubezpieczycielowi.

3. Czy wysokość odszkodowania zależy od kosztów usunięcia graffiti?

Tak. To, na ile zostanie wyceniona szkoda, może zależeć m.in. od wielkości graffiti, rodzaju podłoża, na którym je wykonano, a także trwałości farby. Pamiętaj, że górnym limitem w LINK4 jest 20 tys. zł 

4. Jakie są alternatywne metody uzyskania rekompensaty za szkody spowodowane graffiti?

Jeśli policji uda się ustalić sprawcę, ma on obowiązek zrekompensowania Ci poniesionych strat finansowych. 

 

 

Źródła:

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu19710120114

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu19970880553

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu20031621568

Zostaw numer - oddzwonimy

i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!

Przeczytaj podobne wpisy

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz składkę 

już teraz

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon. - pt. 8 - 20