Gdzie na narty? Przygotuj się z nami na sezon
Koszty leczenia
NNW
Bagaż podróżny
Koszty leczenia
NNW
Bagaż podróżny
Koszty leczenia
NNW
Bagaż podróżny
Gdy temperatury zaczynają spadać poniżej zera, miłośnicy sportów zimowych myślą tylko o jednym: gdzie na narty w tym roku? Zapoznaj się z naszym przeglądem popularnych destynacji i sprawdź, gdzie najlepiej na narty, w zależności od tego, czy interesują Cię polskie góry, czy zagraniczny kierunek.
- Gdzie na narty? Najlepsze kierunki w Polsce na nadchodzący sezon
- Gdzie jechać na narty za granicę? Popularne destynacje
- Gdzie na narty dla początkujących? Kierunki przyjazne niedoświadczonym narciarzom
- Kiedy na narty, aby trafić na dobre warunki?
- Jak przygotować się na sezon narciarski?
- Jakie ubezpieczenie na narty wybrać?
- Podsumowanie
- Najczęściej zadawane pytania
Aktualizowane co 4 lata dane GUS-u wskazują na to, że ten szczególny sport zimowy jest jedną z ulubionych aktywności sportowych Polaków. Najwięcej osób deklarujących umiejętność jazdy na nartach należało do grupy wiekowej 20–29 lat – 32,5%. Wybór tego sportu zimowego okazał się też najbardziej typowy dla osób z wyższym wykształceniem (36,0%) i mężczyzn, choć akurat w przypadku kryterium płciowego różnica była niewielka.
Szusowanie po ośnieżonym stoku to Twój ulubiony sposób na spędzanie ferii zimowych i wolnych weekendów w sezonie? Sprawdź, gdzie jechać na narty (za granicę i w polskie góry), aby trafić na idealne warunki i jak najlepiej spędzić urlop.
Gdzie na narty? Najlepsze kierunki w Polsce na nadchodzący sezon
Wcale nie musisz wyjeżdżać za granicę, by doskonale bawić się na nartach. Oferta polskich ośrodków narciarskich zaskakuje swoim bogactwem, nowoczesną infrastrukturą oraz cenami na każdy portfel. Jeśli zależy Ci na urlopie w kraju, przyjrzyj się w szczególności następującym kurortom:
- Kotelnica i Bania w Białce Tatrzańskiej – do dyspozycji narciarzy jest łącznie 14 km tras o przepustowości równej 20 tys. osób na godzinę. Większość kompleksu stanowią trasy zielone i niebieskie, czyli przeznaczone dla narciarzy o małym doświadczeniu. Wytrawni narciarze mogą z kolei skierować się na Kotlenicę Białczańską i Jankulakowski Wierch, gdzie mogą liczyć na więcej wyzwań. Na miejscu znajdują się wypożyczalnia sprzętu, szkółki narciarskie, obiekty gastronomiczne i termy,
- Szczyrkowski Ośrodek Narciarski – obejmuje 22 km tras i 13 wyciągów orczykowych. Istnieje możliwość wykupienia skipassu obejmującego ten resort oraz trasy wchodzące w skład sąsiedniego Centralnego Ośrodka Sportowego, co daje jeszcze więcej możliwości dla miłośników sportów zimowych. Stoki są sztucznie naśnieżane i dostępne w różnych wariantach trudności,
- Zieleniec Sport Arena – jeden z najbardziej znanych ośrodków narciarskich w Polsce, który znajduje się w Dusznikach Zdroju i w pobliżu Gór Orlickich oraz Gór Bystrzyckich. Ponad 28 km tras zapewnia dużo przestrzeni, a zróżnicowane poziomy trudności oznaczają doskonałą zabawę dla każdego, niezależnie od tego, jak dobrze radzi sobie na nartach. W Zieleńcu szczególnie mile widziane są dzieci, które mogą liczyć na bogatą ofertę szkółek narciarskich i inne atrakcje,
- Kasina Ski na Śnieżycy – położony w pobliżu Krakowa kompleks dysponuje 3 trasami narciarskimi dla początkujących i doświadczonych narciarzy, nowoczesnymi wyciągami krzesełkowymi, a także pięknymi widokami na las,
- Kasprowy Wierch – ze względu na dużą wysokość oraz brak oświetlenia czy sztucznego naśnieżania ten ośrodek jest polecany przede wszystkim narciarzom o dużym doświadczeniu. Większość dostępnych tras ma kolor czerwony lub czarny.
Gdzie jechać na narty za granicę? Popularne destynacje
Europa obfituje w kurorty narciarskie doceniane przez miłośników tego sportu z całego świata – niezależnie od poziomu zaawansowania. Gdzie na narty w Alpy albo w inne góry? Oto kilka kierunków docenianych przez osoby mające już pewne doświadczenie w tym sporcie zimowym i chcące doskonalić swoje umiejętności w praktyce.
- Kitzbühel w Austrii – jeden z najbardziej znanych kompleksów narciarskich w Austrii z trasami o łącznej długości 180 km i kilkudziesięcioma wyciągami. To miejsce może przyciągać w szczególności doświadczonych narciarzy, głównie ze względu na obecność kultowego stoku o nachyleniu 70°, który jest jednym z najbardziej stromych w Alpach,
- Val Gardena we Włoszech – 175 km tras zachwyci tak doświadczonych, jak początkujących miłośników sportów zimowych. W tej okolicy coś dla siebie znajdą również osoby uprawiające narciarstwo biegowe,
- Méribel we Francji – ten ośrodek najchętniej wybierają rodziny z dziećmi ze względu na rozbudowaną infrastrukturę dla najmłodszych. Trasy zielone i niebieskie zajmują odpowiednio 11% i 37%, a na pozostałym terenie doskonale odnajdą się najbardziej doświadczeni narciarze preferujący czerwone i czarne trasy,
- Gudauri w Gruzji – to propozycja dla osób, którym znudziły się już widoki typowe dla Alp czy Dolomitów. Kaukaz zaskakuje 34,8 km tras i 15 windami, które rozwijają się w szybkim tempie. Istotną kwestię stanowi to, że stoki znajdują się na wysokości od 1993 do 3276 m n.p.m., a tym samym nad granicą lasu i w okolicy znanej z niskiego zagrożenia lawinowego,
- St. Moritz w Szwajcarii – jeśli dysponujesz większym budżetem i chcesz poczuć powiew luksusu, możesz zdecydować się na wypad do jednego z najbardziej ekskluzywnych kurortów w Europie, który jest ulokowany w Szwajcarii. Na miejscu znajdziesz nie tylko wielu celebrytów, ale przede wszystkim 163 km tras, klimatyczne otoczenie oraz inne atrakcje, np. snow park.
Gdzie na narty dla początkujących? Kierunki przyjazne niedoświadczonym narciarzom
Dopiero zaczynasz swoją przygodę z nartami lub potrafisz na nich jeździć, jednak niezbyt wprawnie? Z pewnością zastanawiasz się zatem, gdzie na narty dla początkujących. W Polsce niedoświadczeni uczestnicy powinni czuć się komfortowo w takich miejscach jak Zieleniec, Czarna Góra, Szrenica, Korbielów czy Wisła. W każdym z nich można spotkać szkółki narciarskie dla dzieci i dorosłych, a także przewagę łatwych nartostrad.
Gdzie na narty za granicę, jeśli zależy Ci na infrastrukturze dostosowanej do osób początkujących? Ośrodek Dachstein West w Austrii może okazać się dobrym wyborem, gdyż ⅓ wszystkich dostępnych tras jest niebieska, czyli łatwa. Na miejscu znajduje się też wiele szkółek narciarskich i wypożyczalni sprzętu.
Jeśli interesują Cię włoskie Dolomity, możesz również zapoznać się z ofertą regionu Selva di Val Gardena, w którym większość tras jest skierowana właśnie do narciarzy o niewielkim doświadczeniu. W związku z tym nie musisz martwić się o to, że będziesz spowalniać bardziej doświadczone osoby czy też czuć się niepewnie w ich otoczeniu. Nie napotkasz też trudności ze znalezieniem dobrej szkółki narciarskiej i noclegu w przystępnych cenach.
Gdzie na narty w Alpy, jeśli dopiero się uczysz albo masz taki zamiar? Ośrodek Chamonix-Mont-Blanc może spełnić twoje oczekiwania. 15% wszystkich tras w tym regionie ma kolor zielony, czyli są tzw. oślimi łączkami dla osób, które stawiają pierwsze kroki w narciarstwie. Po poznaniu podstaw możesz z kolei udać się na przyjazne niedoświadczonym osobom niebieskie trasy, które stanowią 36% tego kompleksu.
Kiedy na narty, aby trafić na dobre warunki?
Nie wystarczy wiedzieć, gdzie na narty za granicę, a gdzie w Polsce. W kontekście urlopu wziętego z myślą o szusowaniu po stoku najistotniejszą kwestię stanowi to, kiedy na narty. Najlepsze warunki do uprawiania sportów zimowych zakładają nie tylko obecność warstwy śniegu o odpowiedniej grubości, lecz również odpowiednią strukturę białego puchu.
Zarówno w Polsce, jak i w Europie sezon narciarski rozpoczyna się w okresie od końca listopada do połowy grudnia. Jego zakończenie przypada natomiast najczęściej na marzec lub kwiecień. Daty te są jednak ruchome, bo wiele zależy od pogody, a tej nie sposób przewidzieć ze stuprocentową skutecznością, zwłaszcza w obliczu zmian klimatycznych.
Planując wyjazd na narty, warto wziąć pod uwagę nie tylko pogodę i warunki śniegowe, ale także obłożenie stoków. Jeśli zależy Ci na spokoju i komforcie podczas uprawiania sportów zimowych, najlepiej unikaj okresów, w których najwięcej osób decyduje się na taki wyjazd. Należą do nich m.in. Boże Narodzenie, Sylwester i ferie zimowe w Polsce.
Jak przygotować się na sezon narciarski?
Udało Ci się podjąć decyzję dotyczącą tego, gdzie najlepiej na narty? Nie zapomnij o właściwym przygotowaniu do wyjazdu. Jeśli skompletujesz odzież i osprzęt z wyprzedzeniem, nie przepłacisz, a przy tym zyskasz pewność, że na miejscu nie zabraknie Ci niczego do świetnej zabawy na stoku.
Wybór odpowiedniego sprzętu narciarskiego
O ile nie masz dużego doświadczenia w jeździe na nartach, przy wyborze sprzętu zdaj się na profesjonalistów. Fachowcy dobiorą narty, kijki, kask i gogle nie tylko do Twoich potrzeb fizycznych, ale również do umiejętności i planów wyjazdowych. Dobrze dopasowany sprzęt sprawi, że ferie spędzone na stoku dostarczą Ci wyjątkowych wrażeń.
Nie wiesz jeszcze, czy narty to coś dla Ciebie? Nie musisz od razu inwestować w profesjonalny sprzęt narciarski, aby nie wyrzucać pieniędzy w błoto, jeśli nie złapiesz bakcyla. W niemal każdym ośrodku narciarskim możesz wypożyczyć wszystkie niezbędne rzeczy na miejscu – to może okazać się korzystniejszą finansowo opcją dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tym sportem.
Odzież sportowa na stok
Podczas jazdy na nartach potrzebujesz zarówno izolacji od chłodu, jak i pełnej swobody ruchów. Z tego powodu warto zdecydować się na zakup kompletu profesjonalnej odzieży narciarskiej, która idealnie spełnia te wymagania. Spodnie, kurtka, bielizna termoizolacyjna i buty zapewnią Ci nie tylko komfort termiczny, ale przede wszystkim wygodę w każdej pozycji, jaką przybierzesz na stoku.
Trening dla narciarzy
Warto też mieć na uwadze to, że jazda na nartach jest dużym wysiłkiem fizycznym, na który nie jest przygotowany każdy organizm. Jeśli nie chcesz spędzić drugiego dnia wyjazdu w pokoju hotelowym z bolesnymi zakwasami, zaplanuj lekki program treningowy przed wyjazdem. Skup się głównie na ćwiczeniach nóg i kolan, a także ramion, barków i karku – to właśnie te części ciała pracują najintensywniej podczas jazdy na nartach.
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Jakie ubezpieczenie na narty wybrać?
Narty to świetna zabawa i doskonały sposób na poprawę kondycji oraz koordynacji ruchowej. Trzeba jednak pamiętać o tym, że szusowanie po śliskim, zaśnieżonym i oblodzonym stoku z prędkością sięgającą nawet do 130 km/h wiąże się z pewnym ryzykiem. Wystarczy chwila nieuwagi – ze strony Twojej lub innego narciarza – aby doszło do groźnego w skutkach wypadku, którego konsekwencje będą Ci towarzyszyć przez długi czas.
W Polsce zarówno akcje ratownicze w górach, jak i transport do szpitala czy późniejsze leczenie oraz rehabilitacja są całkowicie darmowe. Za granicą za każde z tych działań trzeba jednak zapłacić.
Przykładowo, proste złamanie nogi podczas pobytu w Szwajcarii może kosztować ok. 100 tys. zł, jeśli konieczne będzie przetransportowanie Cię helikopterem ze stoku. Wypadek w Austrii okaże się równie kosztowny, bo sama akcja ratunkowa to koszt 10 tys. zł – a do tego trzeba jeszcze dodać rachunek ze szpitala. Na dobrą sprawę, nawet krótka wycieczka w czeskie czy słowackie góry może równać się dodatkowym wydatkom, jeśli dojdzie do konieczności skorzystania z pomocy służb ratunkowych lub medycznych.
Warto też pamiętać, że podczas jazdy na nartach odpowiadasz za bezpieczeństwo nie tylko swoje, ale też innych uczestników tej aktywności. Jeden nieprzemyślany ruch może skończyć się wjechaniem w innego narciarza i koniecznością wypłacenia mu odszkodowania za poniesioną szkodę.
Chcesz cieszyć się poczuciem bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych i skupić się na dobrej zabawie oraz doskonaleniu umiejętności? Nie zapomnij o wykupieniu ubezpieczenia turystycznego przed wyjazdem. Kluczowy produkt stanowi tu ubezpieczenie kosztów leczenia i pomocy assistance. Aby uchronić się przed ewentualnymi roszczeniami osób trzecich, warto też mieć ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym.
Pamiętaj też o tym, że sporty zimowe zazwyczaj nie mieszczą się w zakresie ochrony ubezpieczeniowej w podstawowym zakresie. Aby móc liczyć na wsparcie ubezpieczyciela podczas aktywności uprawianych na stoku, wykup rozszerzenie obejmujące dodatkowe ryzyka, a mianowicie amatorskie uprawianie sportów zimowych. Opcjonalna klauzula będzie Ci również potrzebna wtedy, gdy zamierzasz korzystać z bardziej ekstremalnych propozycji spędzania wolnego czasu. Jeśli wybierasz się w góry wysokie albo interesują Cię skoki narciarskie, bobsleje lub narciarstwo poza wytyczonymi trasami, rozważ zakup klauzuli dotyczącej amatorskiego uprawiania sportów wysokiego ryzyka.
Nie lubisz wypożyczać sprzętu na miejscu i zawsze zabierasz ze sobą własny? Zwróć uwagę na jeszcze jeden produkt, który może Ci się przydać podczas wyjazdu zimowego: ubezpieczenie sprzętu sportowego. W razie zgubienia sprzętu, za który odpowiadał przewoźnik lub jego utraty np. podczas wypadku komunikacyjnego lub też braku możliwości zajęcia się nim w wyniku nagłego zdarzenia – otrzymasz odszkodowanie w wysokości wartości ubezpieczonego sprzętu sportowego (do wysokości sumy ubezpieczenia).
Podsumowanie
Wiesz już, gdzie na narty za granicę albo w Polsce? Przy wyborze zwróć koniecznie uwagę na to, czy dany ośrodek narciarski nadaje się dla amatorów, czy wymaga pewnego doświadczenia w zakresie sportów zimowych. Upewnij się też, czy na miejscu znajdują się odpowiadająca Ci infrastruktura i atrakcje dla wszystkich uczestników wyjazdu, np. dla dzieci w konkretnym wieku. Pamiętaj, że w szczycie sezonu możesz napotkać problemy z zarezerwowaniem noclegu od ręki. Z tego powodu wyjazd warto zaplanować z wyprzedzeniem, aby mieć pewność, że uda Ci się zatrzymać blisko centrum ośrodka turystycznego.
Niezależnie od tego, czy szukasz pomysłu na to, gdzie na narty za granicę, czy planujesz aktywny urlop w Polsce, przyda Ci się ubezpieczenie turystyczne z klauzulą rozszerzającą zakres ochrony ubezpieczeniowej o amatorskie uprawianie sportów zimowych. Ten oraz inne produkty ubezpieczeniowe mogące zainteresować narciarzy i amatorów aktywności na ośnieżonych stokach, znajdziesz w ofercie LINK4.
Gdy już wybierzesz interesujące Cię ubezpieczenie, możesz je kupić w najwygodniejszy dla siebie sposób. Możesz skorzystać z kalkulatora online lub zadzwonić na infolinię dostępną pod numerem 22 444 44 79. Możesz także spotkać się stacjonarnie z agentem współpracującym z LINK4.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Najczęściej zadawane pytania
Kiedy najlepiej zaplanować wyjazd na narty?
Sezon trwa zwykle od połowy listopada do końca kwietnia. Jeśli zależy Ci na najlepszych warunkach, warto rozważyć wyjazd tuż po wejściu w Nowy Rok. Chcesz cieszyć się pełną swobodą na stoku? Wyjazd na przełomie stycznia i lutego powinien pozwolić Ci uniknąć tłumów.
Czy muszę wykupić dodatkowe ubezpieczenie na narty, jeśli mam standardowe ubezpieczenie podróżne?
Tak. Amatorskie uprawianie sportów zimowych, w tym jeżdżenie na nartach po ustalonych trasach, wymaga dokupienia opcjonalnej klauzuli.
Jakie koszty obejmuje ubezpieczenie turystyczne w LINK4?
Za granicą ubezpieczenie kosztów leczenia i pomocy assistance w LINK4 obejmuje koszty leczenia i transportu medycznego związane z nagłym zachorowaniem lub nieszczęśliwym wypadkiem, jak również koszty wynikające ze świadczenia i organizacji pomocy assistance. W Polsce ten sam produkt zapewnia pokrycie kosztów leczenia związanych z nieszczęśliwym wypadkiem oraz koszty świadczenia i organizacji pomocy assistance.
Czy muszę mieć kask na stoku?
Tak. Kask to niezbędne wyposażenie narciarza, które ma za zadanie chronić przed poważnymi urazami głowy, o które nietrudno na ośnieżonym stoku.
Gdzie można wypożyczyć sprzęt narciarski?
We wszystkich dużych ośrodkach narciarskich bez problemu wypożyczysz sprzęt narciarski na miejscu. Jeśli nie masz własnych nart, kijków i odzieży narciarskiej, albo nie chcesz dokładać sobie bagażu, możesz skorzystać z tej opcji.
Przeczytaj podobne wpisy