EKUZ a ubezpieczenie turystyczne – wady, zalety, porady
Wybierając się za granicę, warto zadbać o ochronę, która zapewni Ci w razie potrzeby możliwość skorzystania z pomocy medycznej. To z kolei budzi wiele wątpliwości na linii EKUZ a ubezpieczenie turystyczne. Przekonaj się, co warto o tym wiedzieć przed wyjazdem.
Tylko w 2022 roku NFZ wydało ponad 2,5 mln kart EKUZ dla Polaków udających się do innych krajów Unii Europejskiej. W 2023 roku wynik okazał się jeszcze wyższy, gdyż w ciągu 3 kwartałów odebrano ok. 2,1 mln takich dokumentów, jak podaje Centrala NFZ. Nie budzi więc wątpliwości, że polscy turyści chętnie korzystają z tej opcji, jeśli wybierają się za granicę.
Ten trend nie dotyczy zresztą tylko Polaków, bo EKUZ (w angielskiej wersji: EHIC) cieszy się dużym powodzeniem wśród mieszkańców wszystkich krajów zrzeszonych w ramach UE. Potwierdzają to, chociażby statystyki Komisji Europejskiej, zgodnie z którymi w 2023 roku we wszystkich państwach członkowskich wydano łącznie 235 mln kart EKUZ, a to oznacza, że niemal połowa populacji Unii Europejskiej zdecydowała się na wyrobienie tego dokumentu przed podróżą.
Przygotowując się do odwiedzenia wybranego kraju europejskiego, warto jednak zadać sobie ważne pytanie: ubezpieczenie turystyczne czy EKUZ? Sprawdź różnice między nimi, a podjęcie trafnej decyzji nie przysporzy Ci trudności.
EKUZ – co to jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego?
Przed przejściem do bardziej zaawansowanych rozważań, warto wrócić do podstaw. Co to jest EKUZ? Pod tym pojęciem kryje się dokument, który zapewnia możliwość swobodnego korzystania z dostępu do państwowej służby zdrowia na takich samych warunkach, co obywatele danego kraju (tego, w którym realizowane jest świadczenie). Jego zakres terytorialny obejmuje:
- kraje członkowskie Unii Europejskiej,
- Norwegię,
- Szwecję,
- Islandię,
- Wielką Brytanię,
- Liechtenstein.
Należy tu pamiętać, że niektóre państwa europejskie dysponują terytoriami zależnymi, które leżą poza Europą, natomiast pod względem formalnym zaliczają się do niej. W związku z tym z EKUZ możesz też korzystać na obszarach zamorskich należących do:
- Portugalii – np. na Maderze oraz Azorach,
- Francji – np. w Martynice, Reunion, Gwadelupie, Saint-Pierre i Miquelon oraz Gujanie Francuskiej,
- Hiszpanii – np. na Wyspach Kanaryjskich i Majorce.
Na terenie Europy karta nie zadziała w Monako, San Marino i Watykanie, a także na Wyspach Normandzkich i Man. Dodatkowo, obywatele państw nienależących do UE nie mogą używać EKUZ w Islandii, Norwegii, Danii, Szwajcarii i Liechtensteinie.
Prawo do otrzymania EKUZ ma każda osoba, która została zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego i ma prawo do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych zgodnie z przepisami krajowymi. Udzielenie świadczeń na podstawie EKUZ wymaga również okazania dowodu osobistego.
EKUZ jest wydawana bez żadnych opłat w oddziałach wojewódzkich lub delegaturach Narodowego Funduszu Zdrowia. Jeśli wyrabiasz ją na miejscu, najpewniej dostaniesz ją od ręki. Wypełniony wniosek możesz też wysłać pocztą lub złożyć go przez ePUAP, IKP lub mojeIKP – w takim przypadku możesz wybrać odbiór osobisty, przez pełnomocnika w wybranym oddziale, czy delegaturze NFZ albo wybrać opcję otrzymania jej pocztą.
Co daje karta EKUZ?
Warto mieć świadomość tego, jak wiele zalet zapewnia podróżnym EKUZ. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim to, że wyrobienie tego dokumentu nic nie kosztuje, więc jest to dobra opcja dla osób z ograniczonymi funduszami na podróżowanie po Europie.
Co daje karta EKUZ? Dostęp do podstawowych świadczeń z zakresu służby zdrowia, do których zalicza się w szczególności:
- podstawową pomoc w przypadku nagłego zachorowania, urazu, wypadku lub zatrucia,
- podstawowe badania medyczne, o ile zostaną zlecone przez lekarza,
- hospitalizację, jeśli okaże się konieczna.
Korzystne może też okazać się to, że jeden dokument działa w ponad 30 krajach, więc nie trzeba wyrabiać go dla każdego z nich z osobna. Dodatkowo, okres ważności EKUZ wynosi od 2 miesięcy do nawet 20 lat, w zależności od tego, do jakiej grupy się zaliczasz. Najkrócej z karty mogą korzystać osoby bezrobotne zarejestrowane w urzędzie pracy, a najdłużej osoby w wieku emerytalnym, które pobierają świadczenia emerytalne. W standardowym przypadku okres jej ważności wynosi 3 lata – dla osób pracujących, prowadzących własną działalność i pobierających zasiłek lub świadczenie przedemerytalne.
Czy EKUZ ma jakieś wady?
Posiadanie EKUZ nie oznacza, że wizyta u lekarza czy nagła operacja nie będą Cię nic kosztować. W niektórych państwach Unii Europejskiej obowiązuje bowiem system, w którym pacjenci partycypują w kosztach usług medycznych. Na przykład:
- w Austrii zapłacisz od 12 do 20,10 euro za dobę hospitalizacji,
- w Belgii przyjdzie Ci pokryć 40% kosztów leczenia specjalistycznego,
- w Czechach musisz zapłacić za 100% kosztów ratownictwa górskiego,
- we Francji trzeba dopłacić do kosztu transportu sanitarnego (35%),
- na Słowacji jest pobierana opłata za przejazd karetką (0,10 euro za każdy przejechany kilometr),
- we Włoszech wizyta u lekarza pierwszego kontaktu to wydatek do 36,15 euro.
Jak widać, możesz doznać rozczarowania, jeśli liczyłeś na bezpłatne świadczenia w ramach EKUZ. Ubezpieczenie turystyczne stanowi dla niego korzystną alternatywę pod tym względem.
Warto pamiętać, że EKUZ w żadnym kraju nie pokrywa niektórych usług medycznych, m.in.:
- wcześniej zaplanowane zabiegi,
- leczenie w placówkach prywatnych,
- działania przekraczające to, co stanowi minimum dla zachowania zdrowia i życia,
- transport zwłok,
- transport medyczny do Polski,
- akcje ratownicze i poszukiwawcze.
EKUZ zapewnia dostęp tylko do podstawowych świadczeń, które są niezbędne z medycznego punktu widzenia. Za dodatkowe konsultacje czy badania będziesz musiał zapłacić samodzielnie. Przykładowo, karta pokryje koszt ratującej życie operacji po udarze, ale już nie późniejszej rehabilitacji. Jeśli w danym kraju służba zdrowia finansuje lub współfinansuje usługi stomatologiczne, to możesz liczyć, np. na założenie plomby w awaryjnej sytuacji, ale będzie ona wykonana z najtańszego, refundowanego materiału.
Co więcej, dokument ten dotyczy tylko kwestii stricte medycznych. W żadnym przypadku ubezpieczenie w ramach EKUZ nie pokrywa szkód wyrządzonych osobom trzecim czy też wynikłych z utraty lub uszkodzenia bagażu.
Za minus tej karty można uznać również to, że jest dostępna od ręki tylko wtedy, gdy udasz się osobiście do placówki i załatwisz wszystkie formalności na miejscu. Trzeba się jednak liczyć z tym, że kolejki mogą być długie, więc trzeba na to wygospodarować czas. Jeśli z kolei zdecydujesz się na inną formę wnioskowania o EKUZ, czas oczekiwania na kartę może wynieść kilka lub kilkanaście dni i zależy w dużej mierze od tego, jak szybko poczta dostarczy przesyłkę. Nie sprawdzi się to zatem jako rozwiązanie na ostatnią chwilę, gdy wyjeżdżasz za kilka dni.
EKUZ a ubezpieczenie turystyczne – porównanie
Jeśli wybierasz się za granicę, masz pełną swobodę wyboru zabezpieczenia na wypadek konieczności skorzystania z pomocy medycznej. Ubezpieczenie turystyczne? EKUZ? To Twoja decyzja – jednak zwróć uwagę na to, by podjąć ją świadomie. W poniższej tabeli znajdziesz porównanie kluczowych właściwości obu omawianych opcji.
EKUZ | Ubezpieczenie turystyczne |
bez opłat | wymaga zapłacenia składki |
obowiązuje tylko w określonych krajach na terenie Europy (i wskazanych terytoriach poza Europą) | można je kupić na wyjazd do dowolnego kraju, w tym poza Europę |
finansuje tylko podstawowe usługi medyczne | finansuje usługi medyczne, które obejmuje zakres ochrony ubezpieczeniowej |
w każdym kraju obowiązują inne zasady | możesz ustalić taki sam zakres ochrony dla każdego kraju, który odwiedzasz |
działa tylko w placówkach publicznych | jeśli placówki publiczne nie są dostępne i ubezpieczyciel wyrazi zgodę, pokrywa koszty leczenia w ramach prywatnej służby zdrowia |
nie pokrywa kosztów akcji poszukiwawczych i ratowniczych | może pokrywać koszty akcji poszukiwawczych i ratowniczych |
dotyczy tylko kwestii związanych ze zdrowiem | może dotyczyć również sytuacji związanych z odpowiedzialnością cywilną czy posiadanym bagażem |
Co wybrać: ubezpieczenie turystyczne czy EKUZ?
Pomimo wielu ograniczeń EKUZ to przydatny dokument, który znajdzie zastosowanie w wielu sytuacjach za granicą. Stanowi też lepszy wybór niż wyjazd bez żadnego zabezpieczenia na wypadek konieczności skorzystania z pomocy lekarskiej.
Warto jednak pamiętać, że posiadanie własnego ubezpieczenia turystycznego oznacza bardziej kompleksową ochronę podczas wyjazdu. Dzięki temu możesz ustalić odpowiedni zakres ochrony i sumę ubezpieczenia. Nawet jeśli konieczne okaże się przeprowadzenie akcji ratowniczej w górach z użyciem helikoptera czy też przewiezienie Cię do Polski transportem medycznym, gdy ze względów zdrowotnych nie będziesz w stanie wsiąść do samochodu lub samolotu, możesz liczyć na pomoc ubezpieczyciela.
Jeśli chcesz w pełni korzystać z wyjazdu i nie martwić tym, że przyjdzie Ci zapłacić wysoki rachunek ze szpitala, najlepszą opcją wydaje się zakup indywidualnego ubezpieczenia turystycznego.
Podsumowanie
Po przeczytaniu powyższego artykułu powinieneś wiedzieć już, co to jest EKUZ i w jakich sytuacjach karta ta okazuje się przydatna w podróży. Choć brak opłat i uniwersalny, międzynarodowy charakter mogą być atrakcyjne, warto mieć świadomość tego, co daje Europejska Karta Zdrowia. Jej celem jest zapewnienie dostępu do podstawowej służby zdrowia na takich samych zasadach, jakie dotyczą obywateli danego kraju, co nie zawsze oznacza bezpłatne świadczenia medyczne.
Jeśli zależy Ci na uniknięciu dodatkowych wydatków w podróży, nie wystarczy Ci sam EKUZ. Ubezpieczenie turystyczne to co prawda płatny produkt, ale za to zapewniający pokrycie kosztów leczenia, hospitalizacji czy nawet transportu medycznego do wysokości sumy ubezpieczenia, którą wybierasz samodzielnie. Jeśli właściwie dobierzesz sumę ubezpieczenia i zakres ochrony, w tym opcjonalne rozszerzenia odpowiedzialności, nie musisz obawiać się konieczności pokrycia dodatkowych opłat, gdy będziesz musiał skorzystać z pomocy medycznej w innym kraju UE (lub innym kraju, o ile wybrałeś ochronę obowiązującą też poza terytorium Europy). Ostateczna ocena tego, co ma więcej zalet (EKUZ a ubezpieczenie turystyczne) i wybór odpowiedniego dla Ciebie produktu należy jednak do Ciebie.
Rozumiesz już, co daje EKUZ, wiesz, że chciałbyś mieć ochronę ubezpieczeniową zapewniającą szerszy zakres usług, w związku z tym szukasz ubezpieczenia turystycznego? Oferta LINK4 zapewnia dużą swobodę wyboru w tym zakresie, a do tego wygodę przy zakupie. Do dyspozycji masz bowiem trzy opcje. Jeśli skorzystasz z kalkulatora online, kupisz ubezpieczenie przez Internet. Dzwoniąc pod numer 22 444 44 23, możesz załatwić wszystko przez telefon podczas rozmowy z doradcą na infolinii. Możesz też spotkać się stacjonarnie z agentem, który współpracuje z LINK4.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Sprawdź też: Ubezpieczenie turystyczne Turcja, Ubezpieczenie na wyjazd Czechy
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
FAQ – często zadawane pytania
Jakie są główne różnice między EKUZ a tradycyjnym ubezpieczeniem turystycznym?
EKUZ zapewnia dostęp do państwowej służby zdrowia na takim poziomie, jaki jest oferowany obywatelom danego kraju. Nie wszędzie w Europie mieszkańcy mogą jednak korzystać z niej za darmo. Jeśli masz ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczyciel pokrywa wszystkie wydatki objęte ochroną ubezpieczeniową w ramach wcześniej ustalonej sumy ubezpieczenia. Jeśli będzie odpowiednio wysoka, nie trzeba będzie za nic dopłacać.
Czy EKUZ zapewnia wystarczającą ochronę podczas podróży zagranicznych?
EKUZ zapewnia ograniczoną ochronę, gdyż oznacza możliwość partycypowania w kosztach usług medycznych. Nie pokrywa też transportu medycznego lub zwłok do kraju, w przeciwieństwie do ubezpieczeń turystycznych. Co więcej, w każdym kraju obowiązują inne zasady odnośnie tego, co daje Europejska Karta Zdrowia. Kompleksowy zakres ochrony zapewnia ubezpieczenie turystyczne – bez EKUZ lub z nim w roli dodatku.
Kiedy warto rozważyć zakup dodatkowego ubezpieczenia turystycznego, pomimo posiadania EKUZ?
Wiedząc, co daje EKUZ, można przyznać, że posiadanie własnego ubezpieczenia turystycznego jest opłacalne niemal podczas każdej podróży. Nawet wyjeżdżając na jeden dzień do jednego z sąsiadów Polski, nie możesz mieć pewności, że nagle nie będziesz musiał skorzystać z dostępu do lekarza-specjalisty lub organizacji pomocy w razie wystąpienia nieszczęśliwego wypadku. W takich przypadkach posiadanie tylko karty EKUZ może oznaczać konieczność dodatkowych wydatków. Mniej zmartwień dotyczących kwestii finansowych może zapewnić Ci ubezpieczenie turystyczne bez EKUZ.
Jakie są kluczowe czynniki decydujące przy wyborze między EKUZ a ubezpieczeniem turystycznym?
Choć na pierwszy rzut oka cena może być czynnikiem decydującym, warto mieć świadomość tego, że przy EKUZ oszczędność może okazać się pozorna. Jeśli przyjdzie Ci dopłacić do niektórych usług medycznych czy zapłacić samodzielnie za transport medyczny do kraju, może wynieść Cię to więcej niż opłata za ubezpieczenie turystyczne. EKUZ może zatem nie zapewnić Ci takiej ochrony, jakiej oczekujesz podczas wakacji.
Przeczytaj podobne wpisy