Co zobaczyć w Pradze? Wybierz się na city break!

Czas czytania: 7 min. 25 sek.

Praga to jedno z najpiękniejszych miast Europy, a jej urok przyciąga tłumy. Stolica Czech oferuje nie tylko zabytkowe centrum, ale również miejsca, gdzie można odpocząć, spróbować tradycyjnych czeskich potraw i cieszyć się pięknymi widokami. City break w Pradze to idealna okazja, aby w krótkim czasie poznać to wyjątkowe miasto. Sprawdź, co zobaczyć w Pradze w 1 dzień i dlaczego warto pomyśleć o ubezpieczeniu turystycznym.

Dlaczego warto wybrać się na city break?

Wizyta w czeskiej Pradze to świetny pomysł zarówno na letni wypad, jak i zimowy weekend. Podróż samochodem czy pociągiem zajmie kilka godzin. Możesz również dojechać do Pragi bezpośrednim pociągiem z Warszawy, Katowic, czy Krakowa, a od grudnia 2024 także z Gdyni, Poznania i Wrocławia.

Czeska stolica oferuje wiele wspaniałych miejsc do zwiedzania, które możesz znać z filmów, a do tego zjesz pyszne jedzenie. Urok tego miasta ze starymi zabytkami sprawia, że do Pragi przyjeżdża wielu turystów z całego świata. Dlatego, zamiast zastanawiać się, czy warto spędzić tam weekend, lepiej dowiedz się, co warto zobaczyć w Pradze czeskiej.

Zwiedzanie – co zobaczyć w Pradze?

Od czego zacząć i co trzeba zobaczyć w Pradze, zwłaszcza jeżeli na zwiedzanie masz tylko kilka dni? Większość atrakcji jest położona obok siebie. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie spacer praskimi ulicami, który zaczniemy od Zamku Praskiego.

Zamek Praski na Hradczanach

To jeden z największych zamków na świecie. Niegdyś siedziba czeskich królów, a obecnie miejsce rezydowania czeskiego prezydenta. To nie jeden budynek, a cały kompleks, na który składają się m.in.:

  1. Pałace:
    • Stary pałac królewski,
    • Nowy pałac królewski,
    • Belweder królowej Anny,
    • Pałac Lobkowiczków,
    • Pałac Rosenbergów.
  2. Kościoły:
    • Bazylika św. Jerzego,
    • Katedra św. Wita,
    • Kaplica św. Krzyża,
    • Kaplica Wszystkich Świętych.
  3. Galerie:
    • Galeria Obrazów Zamku Praskiego,
    • Galeria Narodowa.
  4. Ogrody:
    • Ogrody Królewskie,
    • Jeleni Prikop,
    • Południowe Ogrody.
  5. Inne atrakcje:
    • Złota Uliczka,
    • Wieża Prochowa,
    • Wieża Daliborka,
    • Sala Balowa Míčovna.

Część z tych atrakcji jest darmowa jak np. zwiedzanie ogrodów. Jednak wejście do budynków jest płatne. Aktualne informacje o godzinach otwarcia i cenach biletów znajdziesz na stronie www.hrad.cz.

Oglądanie tego ogromnego kompleksu może Ci zająć kilka godzin. Jeżeli Twój pobyt w Pradze jest dłuższy, to na samym zamku możesz spędzić cały dzień.

Malá Strana

Schodząc z Zamku Praskiego, warto przespacerować się uliczkami dzielnicy Malá Strana, czyli Mniejszego Miasta. Stąd można podziwiać widok na starówkę, która leży na drugim brzegu rzeki Wełtawy. To piękna i elegancka dzielnica, po której warto się przejść w drodze na Most Karola.

Koniecznie odwiedź barokowy kościół św. Mikołaja oraz Małostrańską Wieżę Mostową. Z wieży można podziwiać widoki na Hradczany, Malo Strane i Most Karola.

Most Karola

Kolejnym symbolem miasta jest kamienny Most Karola w Pradze. Jeżeli chcesz podziwiać ten zabytek bez tłumu turystów, to przyjdź tutaj wcześnie rano albo wybierz się na klimatyczną przechadzkę późnym wieczorem.

Sam most został zbudowany w XIV wieku. Ozdabiają go liczne gotyckie figury świętych i władców oraz dwie wieże. W jednej z nich, Bramie Staromiejskiej, mieści się małe Muzeum Mostu Karola. To również najstarszy na świecie kamienny most.

Stare Miasto

Po przejściu mostu trafiasz na ulicę Kralovą, która doprowadzi Cię do serca Starego Miasta. To jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc i największa atrakcja Pragi.

Jeżeli zastanawiasz się, co warto zobaczyć w Pradze w 3 dni, to nie może zabraknąć Ratusza Staromiejskiego i wieży z zegarem astronomicznym Orloja. W tej okolicy zawsze roi się od turystów, którzy przy pełnej godzinie chcą zobaczyć pokaz ruchomych figur zegara. Co więcej, sama wieża ratuszowa to wspaniały punkt widokowy na historyczne centrum Pragi.

Sam Rynek to okazja do podziwiania gotyckich i renesansowych kamienic. Znajdziesz tu również pomnik Jana Husa, czy kościół Marii Panny przed Tynem, do którego dostaniesz się przez kamienicę.

Brama Prochowa

Po zachwytach nad starówką podążaj dalej ulicą Centralną, która doprowadzi Cię do Bramy Prochowej. To kolejna okazja do podziwiania zabytków w Pradze z tarasu widokowego. Brama została wybudowana w XIV wieku podczas panowania Władysława II Jagiellończyka. Swoją nazwę wzięła od przeznaczenia, ponieważ był w niej przechowywany proch strzelniczy.

Atrakcje Pragi dla miłośników sztuki i historii

Interesujesz się sztuką i historią oraz zastanawiasz się, co można zobaczyć w Pradze? Miasto oferuje wiele ciekawych miejsc. Już na samych Hradczanach masz do dyspozycji kilka galerii sztuki. Nie zapomnij o odwiedzeniu praskich kościołów.

Muzeum Narodowe

Przejdź się Placem Wacława, który doprowadzi Cię do Muzeum Narodowego. Więcej informacji o wystawach i cenach biletów znajdziesz na stronie www.nm.cz. W pierwszy poniedziałek każdego miesiąca, muzeum można zwiedzać za darmo, a także m.in. w takie dni jak Międzynarodowy Dzień Muzeów, czy Dzień Dziecka.

Żydowska dzielnica Josefov

Jeżeli zauroczył Cię Kazimierz w Krakowie, to zdecydowanie odwiedź dzielnicę żydowską w Pradze, jaką jest Josefov. Znajduje się tuż przy Starym Mieście. Zwiedzisz tutaj zabytkowe synagogi takie jak Synagoga Hiszpańska lub najstarsza w Europie Synagoga Staranova.

Możesz spacerować śladami Franza Kafki. Skoro już o literaturze mowa, to warto również wejść do Clementinum. Znajdziesz tutaj barokową bibliotekę, zwierciadlaną kaplicę oraz wieżę astronomiczną z posągiem Atlasa, z której korzystał astronom Jan Kepler.

Śladami rzeźb Davida Černego

Dla osób lubiących rzeźby polecamy zobaczyć instalacje słynnego czeskiego artysty Davida Černego. Ciekawą atrakcją jest obracająca się metalowa rzeźba głowy Franza Kafki. Rzeźby znajdziesz na Starym i Nowym Mieście oraz Małej Stranie.

W Pałacu Lucerny wisi św. Wacław na martwym, odwróconym koniu. Na ulicy Hustowej wisi Zygmunt Freud jako Visielec. Przed wejściem do Muzeum Kafki jest fontanna ukazująca Olewających Polityków, którzy sikają do basenu w kształcie Czech.

Takich rzeźb jest o wiele więcej i często są umieszczone w nietypowych miejscach np. na rynnach, dachach, czy na wieży Žižkov. Dokładną mapę wszystkich instalacji Davida Černego znajdziesz na jego stronie www.davidcerny.cz.

Klasztor na Strahovie

Zajrzyj również do Klasztora na Strahovie, który znajdziesz pod Wzgórzem Petřín. Budynek zbudowany w XII wieku jest jednym z najstarszych w Europie. Wnętrze jest urządzone w stylu barokowym. Kościół przyozdabia duża ilość fresków, w tym na jednym widnieje Jan III Sobieski w bitwie pod Wiedniem. Za to na organach kościelnych grał Mozart. Co więcej, klasztor ma wspaniałą bibliotekę, na którą składa się sala Teologiczna i Filozoficzna. To najstarszy i największy księgozbiór w Czechach.

Praga na luzie – gdzie odpocząć i co zjeść?

Gdy już zmęczysz się intensywnym zwiedzaniem, to teraz warto poszukać miejsc w Pradze, które pozwolą odpocząć, podziwiać widoki i dobrze zjeść.

Warto udać się na Wzgórze Petřín. Na szczyt możesz wejść pieszo albo wjechać kolejką, która kursuje od ulicy Újezd. Z góry jest przepiękna panorama na miasto i jej najciekawsze atrakcje. Pod szczytem góruje praska wieża Eiffla, czyli Petřínská rozhledna. Znajdziesz tutaj rzeźby, obserwatorium astronomiczne Štefánika, punkty widokowe, czy Hladová zeď, czyli Mur Głodowy. Warto przyjść tutaj o zachodzie słońca, a potem zejść w ciasne uliczki Malej Strany.

Idąc dzielnicą pod zamkiem, polecamy przejść się do Ogrodu Waldsteina przy czeskim senacie. Utrzymany w stylu francuskim, pełen ozdobnych sadzawek z kolorowymi karpiami, barokowymi posągami i przechadzającymi się powoli pawiami.

Jeżeli wolisz odpoczywać nad wodą, to polecamy rejs promem miejskim Wełtawą. Nawet po zmroku możesz przepłynąć się i obejrzeć takie atrakcje jak Most Karola z innej perspektywy. Jeżeli chcesz skorzystać z promu miejskiego, udaj się na miejsce wcześniej, bo jednorazowo zabieranych jest 14 osób.

Po tak intensywnym zwiedzaniu przyszedł czas na ciepły posiłek. Wśród tradycyjnych dań kuchni czeskiej są knedliki z gulaszem i smażony ser. Jedne z lepszych knedlików znajdziesz w Lokál Dlouhááá. Typowy czeski klimat i dużo miejsca, które jest często przepełnione. Restaurację znajdziesz na ulicy Dlouhá 33 na Starym Mieście.

A jeżeli marzy Ci się wypróbowanie bardziej nowoczesnych knedlików, to zajrzyj do bistra Knedlin. Znajdziesz tutaj knedle na ciepło w wersji na słodko i słono w panierce. Restaurację znajdziesz na ulicy Národní 24 w Nowym Mieście. Niech rozmiary Cię nie zmylą. Wystarczą zaledwie 2 knedle, żeby dobrze pojeść.

Bliżej Wyszehradu na ulicy Vratislavovej 28/12 znajdziesz klimatyczną restaurację U Kroka, która oferuje smaczne dania mięsne takie jak żeberka i golonka. Jednak znajdziesz też tutaj opcje dla wegetarian.

Szukasz pysznego smażonego sera? W takim razie warto odwiedzić restaurację St. Martin na ulicy Vlašská 7 w Małej Stranie. Poza serem knajpka słynie z burgerów, dużego wyboru win i kawy. Posiłek umilą Ci przyjemne dźwięki jazzu.

Zostaw numer - oddzwonimy

i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!

Ubezpieczenie turystyczne na city break – czy warto?

Nawet w przypadku krótkiej wycieczki za granicę, warto wcześniej pomyśleć o dodatkowym zabezpieczeniu, jakim jest ubezpieczenie turystyczne. Nawet w najdokładniej zaplanowanej wycieczce może zdarzyć się choroba, wypadek albo kradzież – zdarzenia na wypadek, których warto się ubezpieczyć.

Minimalnym zabezpieczeniem na czas podróży do stolicy Czech jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Taką kartę wyrobisz za darmo w oddziale NFZ. Dzięki niej zyskujesz opiekę medyczną na takich samych zasadach jak obywatele Czech i innych krajów Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG).

Jak wyrobić EKUZ dla dziecka? Przeczytaj artykuł i sprawdź, jaki sposób będzie najszybszy, żeby złożyć wniosek o kartę EKUZ dla dziecka i dorosłego.

Sama karta EKUZ może nie wystarczyć na wyjazd zagraniczny. Za to ubezpieczenie turystyczne oferuje zwrot za zakup leków i prywatnej wizyty u dentysty. Jeżeli Twój stan zdrowia pogorszy się na tyle, że będziesz zmuszony wcześniej wracać, to ubezpieczenie turystyczne z LINK4 pokryje ten koszt.

Podobnie jest w przypadku skradzionego bagażu. Jeśli zdecydujesz się na ubezpieczenie bagażu, w razie jego utraty, uzyskasz odszkodowanie w wysokości wartości utraconych przedmiotów. Cena ubezpieczenia jest niewielka, zwłaszcza jeżeli wybierasz się tylko na wycieczkę kilkudniową.

Nie zwlekaj i skontaktuj się z doradcą pod numerem telefonu 22 444 44 79 albo umów się na spotkanie z agentem współpracującym z LINK4.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Zobacz też: Ubezpieczenie na wyjazd Czechy, Ubezpieczenie turystyczne Czechy

FAQ – najczęściej zadawane pytania o zwiedzanie Pragi

Ile czasu potrzeba na zwiedzanie Pragi?

Wszelkie najważniejsze zabytki Pragi możesz zwiedzić nawet w 2 dni. Jednak jeżeli zależy Ci na dogłębniejszym poznaniu czeskiej stolicy, to warto spędzić tutaj cały tydzień. W ten sposób poznasz ukryte zakamarki, ciekawe muzea i wyjątkowe parki.

Czy Praga jest droga dla turystów?

Praga jest na tyle zróżnicowana, że oferuje tańsze, czy nawet darmowe atrakcje turystyczne, ale również i te luksusowe. Zwiedzanie parków, starówki, czy Mostu Karola jest darmowe. W przypadku muzeów, wejścia na punkty widokowe na wieżach są już płatne.

Jak poruszać się po Pradze?

Najwięcej zwiedzisz, spacerując po mieście. Praga ma dobrze rozwiniętą komunikację miejską. Do dyspozycji turystów są autobusy, tramwaje, metro, pociągi miejskie i promy. Warto kupić Praską Kartę Turystyczną, która jest dostępna w trzech wariantach. Na 48, 72 lub 120 godzin. Cena za bilet na 2 dni to 2400 CZK, czyli około 412 zł. Więcej przeczytasz tutaj: www.praguevisitorpass.eu.

Dzięki niej masz nielimitowany transport publiczny, wejścia do takich miejsc jak zamek na Hrdczanach, wejście na Złotą Ulicę, czy zwiedzanie wieży ratusza z zegarem astronomicznym.

Jeżeli szukasz tańszej opcji, to za 24-godzinny bilet komunikacji miejskiej zapłacisz 120 CZK, czyi około 20 zł. W tej cenie masz wjazd kolejką linową na wzgórze Petrin.

Jakie są najlepsze czeskie przysmaki, które warto spróbować w Pradze?

Podczas wizyty w Pradze koniecznie spróbuj czeskich specjałów takich jak:

  • Smažený sýr – panierowany i smażony ser podawany z frytkami, surówkami i sosem tatarskim.
  • Hovězí guláš – czeski gulasz podobny do węgierskiego, który robi się z papryki i wołowiny. Podawany jest z knedlikami lub chlebem.
  • Česneková polévka – treściwa zupa czosnkowa, która jest podawana z serem i szynką.
  • Medovník – na deser skosztuj ciasta miodowego, które jest przekładane śmietanowym kremem.
  • Kofola – do picia zamów czeski odpowiednik coli.

Czy warto zwiedzać Pragę zimą?

Tak, warto jednak zadać sobie pytanie: co zobaczyć w Pradze zimą? W tym czasie jest mniej turystów na mieście, a dodatkowo można podziwiać świąteczne ozdoby i iluminacje na ulicach. Co więcej, zimą trzeba koniecznie zobaczyć jarmark bożonarodzeniowy na Rynku Staromiejskim.

To także dobry czas, żeby bez pośpiechu zwiedzać galerie, muzea, czy wybrać się na koncert.

Przeczytaj podobne wpisy

Czy artykuł był przydatny?