Kup online
polisę OC AC
Image
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Co to REGON i jak go dostać?

Czas czytania: 6 min. 47 sek.

Każda firma dysponuje pewnymi czynnikami identyfikacyjnymi, które pozwalają ją odróżnić od innych działalności gospodarczych, a przy tym spełniają dodatkowe role. Co to REGON i co powinien wiedzieć o tym numerze przedsiębiorca prowadzący własny biznes?

Zanim dowiesz się, co to jest numer REGON, przyjrzyjmy się na moment kwestii identyfikacji działalności gospodarczej. Z punktu widzenia przedsiębiorcy najważniejsza zdaje się tutaj sama nazwa firmy, która w większości przypadków (jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna) musi zawierać imię i nazwisko w mianowniku, do którego w razie potrzeby można dodać dodatkowe człony wskazujące np. na zakres działalności przedsiębiorstwa.

Teoretycznie, imię i nazwisko powinno jasno wskazywać, kto jest właścicielem, wspólnikiem lub komplementariuszem danej firmy. Z drugiej strony, w Polsce żyje wiele osób dzielących to samo imię i nazwisko, a jednym z najbardziej typowych przykładów jest z pewnością Jan Kowalski. Jak wynika z danych zebranych przez Ministerstwo Cyfryzacji, w Polsce żyje obecnie (stan na maj 2024 r.) 95049 mężczyzn z nazwiskiem Kowalski i 1095287 Janów. Istnieje zatem duże prawdopodobieństwo, że w kraju działa kilka tysięcy firm prowadzonych lub zarządzanych przez Janów Kowalskich.

Nie powinno zatem dziwić, że zaszła konieczność znalezienia innych metod służących do identyfikacji działalności gospodarczych prowadzonych przez Polaków. Obecnie odbywa się to za pomocą dwóch numerów: NIP i REGON. Co to jest NIP? Jest to numer identyfikacji podatkowej, który organy podatkowe wykorzystują w celu identyfikacji podatników, płatników i inkasentów. W odniesieniu do osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej, podobną funkcję spełnia PESEL. To właśnie NIP będziesz zatem wpisywać na fakturach i w oficjalnej korespondencji urzędowej.

Co to REGON i jaką rolę odgrywa w kontekście prowadzenia własnej działalności gospodarczej w Polsce? Okazuje się, że ten numer identyfikacyjny służy kompletnie innym celom niż NIP. Dowiedz się o tym więcej!

REGON – co to jest?

Jesteś świeżo upieczonym przedsiębiorcą lub przedsiębiorczynią i zastanawiasz się, co to jest REGON? Pod tym charakterystycznym skrótem kryje się Rejestr Gospodarki Narodowej. Jest to baza danych o ogólnopolskim zasięgu występująca również jako Krajowy Rejestr Urzędowych Podmiotów Gospodarki Narodowej, której prowadzeniem zajmuje się Prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Każdy REGON jest indywidualny i wskazuje na konkretną firmę, a niekiedy nawet na jeden z jej oddziałów lokalnych. 

Numer REGON jest nadawany przez GUS wszystkim nowo założonym firmom, które zostały zarejestrowane w Polsce. Co istotne, nie ma tu znaczenia, jaką formę prawną wybierze przedsiębiorca. Własnym REGON-em może się identyfikować:

  • jednoosobowa działalność gospodarcza;
  • spółka cywilna;
  • spółka z ograniczoną odpowiedzialnością;
  • spółka akcyjna;
  • spółka jawna;
  • spółka partnerska;
  • spółka komandytowa;
  • spółka komandytowo-akcyjna.

Warto mieć na uwadze to, że posiadanie numeru REGON jest obowiązkiem każdej firmy zarejestrowanej w Polsce. Mimo to, znaczenie tego numeru w praktyce okazuje się znikome. W zdecydowanej większości przypadków przedsiębiorcy posługują się na co dzień NIP-em i to on znajduje się m.in. na fakturach czy też w oficjalnej korespondencji urzędowej. Tymczasem REGON pozostaje niejako w cieniu, gdyż od 2009 roku nie ma obowiązku stosowania go w obrocie urzędowym.

To, jak wygląda numer REGON, zależy od tego, czy podmiot jest jednostką prawną, czy lokalną. W tym pierwszym przypadku składa się z dziewięciu cyfr. Pierwsze osiem z nich stanowi numer porządkowy przypisany konkretnemu przedsiębiorcy. Ostatnia z nich to cyfra kontrolna. REGON dla jednostek lokalnych cechuje się bardziej skomplikowaną budową:

  • pierwsze dziewięć cyfr to REGON jednostki prawnej;
  • cztery kolejne cyfry oznaczają konkretną jednostkę lokalną;
  • na końcu znajduje się cyfra kontrolna.

Po co jest REGON?

Skoro już wiesz, co to jest REGON, przejdźmy o krok dalej. Do czego służy ten numer poza ułatwieniem identyfikacji przedsiębiorców prowadzących własną działalność gospodarczą? Dużą wskazówkę stanowi tutaj już to, kto prowadzi ten rejestr.

Za tworzenie bazy danych REGON odpowiada GUS, czyli Główny Urząd Statystyczny. Instytucja ta stanowi centralny organ polskiej administracji państwowej. Jej rolą jest zbieranie danych statystycznych, katalogowanie ich oraz uwzględnianie w podsumowaniach statystycznych. 

Biorąc to pod uwagę, nietrudno zgadnąć, po co jest REGON. Poza identyfikacją podmiotów gospodarczych służy również do zbierania szczegółowych informacji o firmach zarejestrowanych w Polsce. Dane pozyskane przez GUS w tym zakresie są następnie analizowane pod różnymi kątami i dostarczają informacji o stanie polskiej gospodarki z naciskiem na takie szczegóły, takie jak lokalizacja polskich firm czy ich liczba działająca w ramach konkretnej formy prawnej lub branży.

Pomoc w administrowaniu danymi polskich przedsiębiorców przez państwowe organy nie jest jedynym zadaniem, jakie ma REGON. Co to oznacza? Chociażby to, że rejestr ten jest jawny, a tym samym powszechnie dostępny. Teoretycznie każdy może więc skorzystać z tej bazy danych, aby sprawdzić takie informacje o danym przedsiębiorstwie, jak np.:

  • nazwa firmy;
  • adres siedziby firmy;
  • imię, nazwisko i PESEL osoby fizycznej, która prowadzi działalność gospodarczą;
  • NIP;
  • numery identyfikacyjne i dane osobowe wspólników;
  • forma prawna firmy;
  • forma własności firmy;
  • typ prowadzonej działalności (kody PKD);
  • data rozpoczęcia, zawieszenia lub wznowienia działalności;
  • data uzyskania wpisu do ewidencji lub rejestru;
  • data zakończenia działalności i wykreślenia z rejestru podmiotów gospodarczych;
  • nazwa organu rejestrowego lub ewidencyjnego;
  • szacunkowa liczba zatrudnionych osób;
  • lista jednostek lokalnych firmy;
  • informacje kontaktowe (o ile zostaną udostępnione przez firmę).

Organy państwowe mogą korzystać z rejestru REGON całkowicie bezpłatnie. Pozostałe osoby, które chcą przejrzeć konkretne dane w tej bazie, mogą zyskać taką możliwość, ale odpłatnie.

Wykorzystując dane z rejestru REGON, GUS może też kontaktować się z wybranymi przedsiębiorcami i kierować w ich stronę indywidualne ankiety. Uczestnictwo w nich jest obowiązkowe i należy spełnić ten obowiązek w wyznaczonym terminie, aby uniknąć grzywny. Informacje pozyskane w ten sposób służą GUS-owi do sporządzania jeszcze bardziej szczegółowych analiz rynku w konkretnym zakresie.

Nie każda firma spotka się jednak z tym dodatkowym obowiązkiem względem GUS-u. To, kto otrzyma ankietę do wypełnienia, zależy od aktualnego zapotrzebowania urzędu na informacje z wybranej branży. Najczęściej dotyczy to małych i średnich firm działających w kluczowych branżach dla polskiej gospodarki, np. handlowej, budowlanej, przemysłowej czy też usługowej.

Zostaw numer — oddzwonimy

i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!

Co to REGON i jak go zdobyć podczas zakładania własnej firmy?

Zakładasz własną firmę i zastanawiasz się jak zdobyć numer REGON? Spokojnie, w dużej części przypadków jest on nadawany automatycznie w ramach procesu zakładania biznesu. Takie zasady obowiązują w odniesieniu do jednoosobowych działalności gospodarczych i spółek cywilnych, w przypadku których złożenie wniosku do CEiDG jest równoznaczne z poinformowaniem GUS-u o założeniu firmy i ustaleniem REGON-u.

Co z podmiotami, które rejestruje się w KRS-ie? Do tej grupy zaliczają się spółka jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna, akcyjna i z ograniczoną odpowiedzialnością. W tym przypadku wszystko również odbywa się automatycznie, gdyż złożenie wniosku do KRS oznacza automatyczne nadanie numeru REGON.

Osobną grupę stanowią jednak podmioty, których założenie nie wymaga wpisu ani do CEiDG, ani do KRS-u. Należą do nich m.in. osoby prowadzące działalność nierejestrowaną lub indywidualne gospodarstwo rolne, a także osoby prawne lub jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej (np. filie lub oddziały firmy, uczelnie czy też wspólnoty mieszkaniowe).

Jeśli zaliczasz się do tej grupy, musisz samodzielnie wystąpić o nadanie numeru REGON. W tym celu złóż wniosek RG-OP (jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej) lub RG-OF (działalność nieujęta w CEiDG) w najbliższym urzędzie statystycznym. Masz na to 14 dni od założenia działalności. Usługa ta jest bezpłatna, chyba że zdecydujesz się załatwić formalności przez pośrednika – wtedy zapłacisz 17 zł za pełnomocnictwo.

Prowadzisz własną działalność gospodarczą? Nie zapomnij o jej ubezpieczeniu!

Chociaż urzędowe formalności są bardzo ważne, zwróć również uwagę na inne kwestie związane z prowadzeniem własnej działalności – nieobowiązkowe, ale nie mniej znaczące. Jedną z nich jest możliwość zakupu ubezpieczenia firmowego, które zapewni Ci poczucie bezpieczeństwa w wielu aspektach. 

Każdy właściciel biznesu powinien mieć świadomość tego, że ciąży na nim pewne ryzyko finansowe, związane chociażby z roszczeniami osób trzecich czy uszkodzeniem lub utratą mienia firmowego. Posiadanie ubezpieczenia może zapewnić w takiej sytuacji odszkodowanie, które albo pokryje finansowe skutki szkód wyrządzonych innym osobom, albo pozwoli naprawić lub wymienić sprzęty firmowe na nowe. 

Zakup ubezpieczenia dla firmy w większości przypadków nie jest obowiązkowy. Przedsiębiorca ma zatem wybór: może się na to zdecydować i zapewnić sobie spokój ducha lub zrezygnować z tego dodatkowego wydatku. Decyzję tę warto jednak podjąć świadomie, uwzględniając korzyści wiążące się z posiadaniem produktów ubezpieczeniowych z tej grupy.

Podsumowanie

Powyższe rozważania powinny zapewnić jasność w kontekście tego, co to jest numer REGON. Służy do identyfikacji przedsiębiorców, których działalność jest zarejestrowana na terenie Polski, podobnie jak NIP. W odróżnieniu od niego nie musi jednak być używany w oficjalnej, urzędowej dokumentacji ani na fakturach. Na dobrą sprawę, nie musisz wcale korzystać ze swojego numeru REGON – ale musisz go mieć. 

Warto mieć również świadomość tego, jak istotny jest REGON. Co to jest ma bowiem duże znaczenie w kontekście statystycznym. Zbiory danych REGON służą do opracowywania raportów, które wskazują na stan polskiej gospodarki oraz na obszary, w jakich działają polscy przedsiębiorcy. Mogą zatem pomóc w znalezieniu niszy, w której warto rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej.

Chociaż zebranie obowiązkowych numerów identyfikacyjnych jest ważnym obowiązkiem każdego przedsiębiorcy, nie należy również lekceważyć nieobowiązkowych kwestii, do których należy m.in. zakup ubezpieczenia. Decydując się na ten krok, możesz zapewnić sobie spokój ducha w kontekście finansowym, który ułatwi Ci skupienie się na prowadzeniu własnego biznesu.

Jeśli chcesz kupić ubezpieczenie dla firmy, zapoznaj się z ofertą LINK4. Polisę możesz wykupić u naszego doradcy , dzwoniąc pod numer 668 444 444. 

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

 

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Czy ubezpieczenie firmy jest obowiązkowe?

Nie, w zdecydowanej większości przypadków ubezpieczenie firmowe nie jest obowiązkowe. Na takie produkty mogą zdecydować się przedsiębiorcy, którym zależy na poczuciu bezpieczeństwa w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej. Chociaż posiadanie dodatkowych ubezpieczeń nie jest wymagane prawnie, warto to rozważyć, biorąc pod uwagę potencjalne korzyści dla przedsiębiorcy.

Jakie korzyści wynikają z posiadania ubezpieczenia firmy?

Posiadanie ubezpieczenia oznacza spokój ducha m.in. w odniesieniu do roszczeń osób trzecich, które doznały szkody osobowej lub rzeczowej w wyniku działalności prowadzonej przez Ciebie. Jeśli je masz, możesz też otrzymać odszkodowanie, jeśli dojdzie do jego uszkodzenia, zniszczenia lub utraty. Jest to bardzo istotne, biorąc pod uwagę to, że nie każda firma może sobie pozwolić na natychmiastową naprawę sprzętu lub wymianę na nowy, a jego brak może uniemożliwiać świadczenie usług na rzecz klientów. 

Jak dobrać ubezpieczenie dla swojej firmy?

Wszystko zależy od tego, na czym dokładnie Ci zależy. Jeśli obawiasz się utraty lub uszkodzenia wyposażenia i maszyn używanych w ramach prowadzonej działalności, postaw na ubezpieczenie mienia. Ochronę przed finansowymi skutkami szkód wyrządzonych innym zapewni Ci z kolei ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej.

Jak zgłosić szkodę i skorzystać z ubezpieczenia firmy w LINK4?

Aby zgłosić szkodę, skontaktuj się z Centrum Alarmowym, dzwoniąc pod numer znajdujący się na polisie. Pamiętaj, że szkodę należy zgłosić najczęściej w ciągu 3 dni od jej wystąpienia, a przed nawiązaniem kontaktu z LINK4 należy zabezpieczyć miejsce zdarzenia, aby ograniczyć ryzyko jej pogłębienia.

 

Przeczytaj podobne wpisy

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz składkę 

już teraz

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon. - pt. 8 - 20