Błąd w polisie ubezpieczeniowej – czy można zrobić korektę?
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena objemuje: ubezpieczenie OC.
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena objemuje: ubezpieczenie OC.
Niezależnie od tego, czy popełnisz błąd w polisie ubezpieczeniowej, trzeba go poprawić. Sprawdź sposoby na szybkie i skuteczne zrobienie korekty, co ustrzeże Cię przed poważnymi konsekwencjami.
Chociaż informacje służące do wyliczenia składki OC i skutkujące podpisaniem umowy są starannie sprawdzane, zawsze może zdarzyć się jakiś błąd. Najpewniej będzie on dotyczyć danych kierowcy lub związanych ze współwłasnością/współużytkowaniem. Informacje o samym pojeździe są bowiem automatycznie pobierane z baz Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) oraz Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG). Pomyłki na tym tle nie wchodzą zatem w grę, bo zostaną wykryte na wczesnym etapie, jeszcze przed zaproponowaniem ceny OC/AC i sporządzeniem umowy ubezpieczeniowej.
Niektórzy kierowcy decydują się nawet na to, by celowo podać fałszywe dane w polisie OC, kierując się chęcią zaoszczędzenia na ubezpieczeniu. W tym celu rozmijają się z prawdą w takich kwestiach, jak chociażby:
- stan cywilny i liczba posiadanych dzieci,
- miejsce stałego zamieszkania,
- miejsce parkowania pojazdu nocą,
- użytkowanie samochodu poza granicami Polski,
- udostępnianie auta innemu, mniej doświadczonemu kierowcy.
Istnieje cień szansy na to, że takie działanie przyniesie oczekiwany rezultat i rzeczywiście uda się zapłacić mniej za ubezpieczenie samochodu. Niestety, kłamstwo ma krótkie nogi, więc prędzej czy później może zostać wykryte. Jeśli stanie się to po spowodowaniu szkody, właściciel samochodu może mieć spore problemy. Będziesz musiał liczyć się z koniecznością dopłacenia różnicy między niższą a wyższą składką OC.
Niezależnie od tego, z jakiego powodu został popełniony błąd w polisie OC, trzeba go jak najszybciej naprawić. Poniżej wyjaśniamy, jak to zrobić.
- Błąd w polisie ubezpieczeniowej – czy korekta jest konieczna?
- Korekta polisy ubezpieczeniowej
- Nieprawidłowe dane w polisie OC i AC – jakie są konsekwencje?
- Dlaczego warto kupić OC w LINK4?
- Co zrobić, gdy pojawi się błąd w polisie ubezpieczeniowej? Kilka słów na koniec
- FAQ – najczęściej zadawane pytania o błąd w polisie ubezpieczeniowej
Błąd w polisie ubezpieczeniowej – czy korekta jest konieczna?
Niektóre informacje mogą wydawać się pozornie błahe w kontekście ubezpieczenia samochodu, jak np. miejsce parkowania. Choć tego nie widzisz, na wysokość składki OC i AC wpływa wiele takich czynników i każdy z nich ma jakiś udział w procesie wyliczania ceny. Jeden podnosi/obniża ją o dosłownie kilka złotych, natomiast inny może przesądzić o tym, że będzie o kilkaset złotych niższa/wyższa.
Dobrym przykładem może tu być informacja o tym, że pojazd jest użytkowany przez młodego kierowcę. Ze względu na niewielkie doświadczenie za kierownicą i krótką historię ubezpieczeniową młodzi kierowcy (w przypadku LINK4 są to osoby do 24. roku życia) płacą za OC więcej niż starsi i bardziej doświadczeni kierowcy – nawet jeśli są jedynie współwłaścicielami lub współużytkownikami pojazdu. Jest to spowodowane potencjalnie wyższym prawdopodobieństwem doprowadzenia do szkody przez takich kierowców.
Niektóre błędy w polisie ubezpieczeniowej mogą nie tyle wpływać na cenę OC, co utrudniać kontakt z Tobą, gdy zajdzie taka potrzeba. Mowa tu m.in. o zmianie nazwiska, adresu korespondencyjnego czy innych danych teleadresowych. Warto pamiętać o ich zmianie w polisie, żeby uniknąć ewentualnych trudności np. w procesie likwidacji szkody, podczas którego ubezpieczyciel może mieć do Ciebie sporo pytań.
Jeżeli doszło do błędu, warto jak najszybciej złożyć korektę polisy ubezpieczeniowej, która rozwiąże problem, zanim przerodzi się w coś poważniejszego.
Korekta polisy ubezpieczeniowej
Co to jest korekta polisy ubezpieczeniowej? Jest to formalny wniosek, przy użyciu którego zgłosisz konieczność wprowadzenia zmian w umowie, a tym samym przeprowadzenia rekalkulacji składki. Mimo że jest to dość powszechne zjawisko, bo błędy w polisach zdarzają się częściej niż myślisz, to jednak nie ma jednego odgórnego sposobu na załatwienie tej sprawy.
Każde towarzystwo kieruje się w tym względzie własną polityką wewnętrzną. Musisz więc samodzielnie sprawdzić, w jaki sposób powinna zostać złożona korekta polisy ubezpieczeniowej, by została uwzględniona. Wiele towarzystw udostępnia możliwość rozwiązania większości takich spraw online za pośrednictwem formularza kontaktowego dostępnego na stronie internetowej. Właśnie tak jest w przypadku LINK4.
Alternatywę stanowi nawiązanie kontaktu z konsultantami poprzez telefon albo za pośrednictwem agenta współpracującego z danym ubezpieczycielem. Zazwyczaj nie ma jednak konieczności składania żadnego wniosku na piśmie i wysyłania go pocztą.
W niektórych przypadkach wprowadzenie zmian może się odbyć nie tylko na sam wniosek właściciela samochodu, ale też po okazaniu stosownych dokumentów, np. dowodu rejestracyjnego. Jeśli zajdzie taka konieczność, ubezpieczyciel na pewno Cię o tym powiadomi. Takie dokumenty można zwykle przedstawić za pomocą skanów przesłanych online – aby cały proces przebiegł szybko i sprawnie.
Zostaw numer - oddzwonimy
i pomożemy wprowadzić zmiany na polisie!
Nieprawidłowe dane w polisie OC i AC – jakie są konsekwencje?
Polisa OC jest niezwykle ważnym dokumentem, który potwierdza ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu.
Jak już wspomnieliśmy, błąd w polisie OC może skutkować koniecznością dopłacenia kwoty, która stanowi różnicę między ceną polisy z błędnymi i z prawdziwymi danymi. Choć może się to wydawać dotkliwe, to jednak jest w pełni uzasadnione i nie sposób się od tego odwołać.
W przypadku autocasco towarzystwa mają znacznie większą swobodę w kształtowaniu warunków umowy, co przekłada się na większą dowolność w ustalaniu konsekwencji za błędy w polisie. Najczęściej jednak osoba, która zrobi błąd w polisie ubezpieczeniowej AC, musi dopłacić określoną kwotę.
Dlaczego warto kupić OC w LINK4?
OC w LINK4 zapewnia ochronę ubezpieczeniową na takim samym poziomie, jak każda inna polisa tego typu. Kwestię tę precyzuje bowiem polskie prawo. Jeśli jednak zdecydujesz się na Pakiet OC w LINK4, otrzymasz go wraz z Programem Pomocy z Samochodem Zastępczym i Assistance Opony. Jak sama nazwa sugeruje, jest to dodatkowa pomoc ubezpieczyciela, na którą możesz liczyć w razie:
- wypadku – zostanie podjęta próba naprawy samochodu na miejscu, a jeśli nie przyniesie efektu, jego holowanie do warsztatu znajdującego się do 100 km. Dodatkowo, po wypadku lub kradzieży przysługuje Ci pojazd zastępczy do 3 dni;
- awarii koła – specjalista spróbuje je wymienić na zapasowe na miejscu albo odholuje auto do warsztatu, w którym zostanie naprawiona opona/opony;
- rozładowania akumulatora – pojazd zostanie uruchomiony.
Częścią Programu Pomocy jest także dostęp do infolinii, która jest do Twojej dyspozycji przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Możesz skorzystać z niej, jeśli potrzebujesz pilnie jakiejś informacji, której pozyskanie na własną rękę jest trudne, np. o dostępności miejsc w lokalnym hotelu lub adresie najbliższej apteki, która ma nocny dyżur.
Jak wygląda kwestia korekty polisy ubezpieczeniowej w LINK4? Udostępniamy możliwość załatwienia wszystkiego przez Internet przy użyciu formularza kontaktowego. Znajdziesz w nim m.in. takie opcje, jak:
- dodanie lub usunięcie współwłaściciela,
- zmiana danych pojazdu,
- zmiany teleadresowe.
Jeśli cokolwiek budzi Twoje wątpliwości, możesz również skorzystać z infolinii dla klientów LINK4 pod numerem telefonu (22) 444 44 44. Konsultanci są dostępni od poniedziałku do piątku między 8 a 20. Jeśli to możliwe, od razu wprowadzą stosowne zmiany w umowie, a jeśli nie – podpowiedzą, jak to zrobić, by zgłoszenie na pewno zostało zarejestrowane i rozpatrzone. Możesz też spotkać się z agentem współpracującym z LINK4.
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!
Co zrobić, gdy pojawi się błąd w polisie ubezpieczeniowej? Kilka słów na koniec
Nawet pozornie błahy błąd w polisie OC może przyczynić się do podwyższenia kosztu ubezpieczenia samochodu, a w przypadku AC nawet do znacznie poważniejszych konsekwencji. W kontaktach z ubezpieczycielem zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem jest trzymanie się prawdy, a także informowanie o wszelkich zmianach, gdy tylko takie wystąpią. W przypadku stwierdzenia błędu w polisie zaleca się jak najszybsze skontaktowanie się z ubezpieczycielem w celu skorygowania dokumentu.
Złożenie korekty polisy ubezpieczeniowej zwykle zajmuje tylko chwilę. Ubezpieczyciele udostępniają dziś możliwość złożenia takiego wniosku online, by zaoszczędzić kłopotu klientom, którzy nie zawsze mają czas na wizytę w stacjonarnym biurze agenta ubezpieczeniowego.
Przypadkowe podanie złej informacji może zdarzyć się każdemu, podobnie jak zmiana danych podczas trwania aktualnego okresu ochrony ubezpieczeniowej, np. zmiana użytkowania miejsca pojazdu. Celowe wprowadzanie ubezpieczyciela w błąd zawsze jest złym pomysłem.
W LINK4 zadbamy o to, żeby zakup polisy przebiegł bezproblemowo. Jeśli chcesz kupić OC, AC lub inne ubezpieczenia komunikacyjne, np. NNW czy assistance, sprawdź naszą ofertę na stronie internetowej. Za pomocą kalkulatora online szybko obliczysz składkę na ubezpieczenie swojego pojazdu. Możesz również porozmawiać z konsultantami pod numerem 22 444 44 44 lub spotkać się osobiście z agentem współpracującym z LINK4. Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci w zakupie polisy dobranej do Twoich potrzeb.
Sprawdź również: OC Saab, OC w Mielcu
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
FAQ – najczęściej zadawane pytania o błąd w polisie ubezpieczeniowej
Czy w każdej sytuacji trzeba poprawić błąd w polisie OC?
Tak, w każdej sytuacji należy zgłosić błąd w polisie do towarzystwa ubezpieczeniowego, bez względu na to, jak błahy się wydaje.
Błąd może wpływać chociażby na to, ile przyjdzie Ci zapłacić za OC czy AC. W kontekście danych teleadresowych i osobowych, ich zmiana w aktywnej polisie może nie mieć żadnego wpływu na cenę polisy. Z drugiej strony, utrudnienie ubezpieczycielowi kontaktu z Tobą może przysporzyć Ci wielu problemów.
Czy korekta polisy ubezpieczeniowej zawsze wiąże się z dopłatą?
Niekoniecznie. Zmiana wprowadzona w umowie może bowiem zadziałać na Twoją korzyść. Wyobraź sobie sytuację, w której przeprowadzasz się z dużego miasta do spokojnej wsi, w której prawdopodobieństwo wystąpienia stłuczki czy wypadku jest znacznie niższe. Wiąże się to ze zmniejszeniem ryzyka ubezpieczeniowego, a tym samym może się okazać, że po rekalkulacji składka będzie niższa, a Ty zyskasz możliwość ubiegania się o zwrot nadpłaconej kwoty (o ile pozostałe parametry nie uległy zmianie).
Czy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania lub wypowiedzieć umowę, jeśli podam złe dane?
Jeśli mowa o OC, towarzystwa nie mogą korzystać z takich środków wobec klientów, którzy podali nieprawdziwe informacje podczas zawierania umowy. Karą, jaką mogą nałożyć, jest dopłata, której wysokość powinna stanowić różnicę między składką obecną i po wprowadzeniu zmian w umowie.
Jeśli błąd w polisie ubezpieczeniowej dotyczy AC, odmowa wypłaty odszkodowania lub wypowiedzenie umowy przez ubezpieczyciela są możliwe.,Konsekwencje zależą jednak od zapisów w OWU i rodzaju błędu.
Jak zmienić dane w polisie OC?
Jeśli zorientowałeś się, że podałeś błędne dane w swojej polisie, jak najszybciej dokonaj ich korekty. Wystarczy, że skontaktujesz się z towarzystwem ubezpieczeniowym, w którym masz wykupione OC. Możesz to zrobić online, np. za pomocą formularza kontaktowego, telefonicznie lub osobiście u agenta. Proces ten jest szybki i prosty.
Przeczytaj podobne wpisy
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20