Zwężenie drogi – kto ma pierwszeństwo?
Zwężenie drogi to na polskich ulicach nierzadka sytuacja, która u wielu kierowców wywołuje zdenerwowanie. Kto ma pierwszeństwo? Kto powinien wjechać na ulicę bez względu na ruch z naprzeciwka? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.
Spis treści:
1. Zwężenie drogi – co to jest i jak się po nim poruszać?
2. Kto ma pierwszeństwo przy zwężeniu drogi?
3. Zwężenie drogi – jakie błędy popełniają kierowcy?
4. Zwężenie drogi. Kilka słów na koniec
Ze zwężeniem drogi kierowcy mają do czynienia na przejazdach, w przypadku których wydzielenie dwóch bezkolizyjnych, przeciwległych pasów ruchu jest konstrukcyjne niemożliwe lub wymagałoby niewspółmiernie dużych nakładów finansowych. Mimo że takie sytuacje to zmora wielu kierowców, stres jest tu zupełnie bezpodstawny. Wystarczy zapoznać się z przepisami, aby wiedzieć, jak prawidłowo postąpić, gdy spotka Cię utrudnienie na drodze.
Zwężenie drogi – co to jest i jak się po nim poruszać?
Zwężenie drogi to sytuacja, w której następuje przewidziane lub nieprzewidziane zwężenie, umożliwiające bezkolizyjny i równoczesny przejazd przez dane miejsce dwóch pojazdów jadących po przeciwnych stronach. Powodów ich istnienia jest bardzo wiele. Z tą sytuacją można spotkać się m.in. podczas budowy oraz remontów dróg.
Chcąc nieco zmniejszyć wartość inwestycji oraz liczbę zagrożeń, a podnosząc jednocześnie komfort jazdy kierowców, wielu wykonawców decyduje się na wydzielenie jednego pasa ruchu na wybranym odcinku jezdni. Co to oznacza? Jeśli znaki B-31 oraz D-5, a tym samym również A-12 (a, b i c) nie wiele Ci mówią, wyjaśniamy. Oznaczenia bowiem klarownie określają to, kto ma pierwszeństwo na zwężeniu drogi.
Kto ma pierwszeństwo przy zwężeniu drogi?
Zwężenia drogi to w naszym kraju absolutna codzienność, co wcale nie oznacza, że każdy kierowca ma świadomość tego, jak się w tej sytuacji zachować. Na szczęście wiedzą o tym także zarządcy dróg, którzy w trakcie dopuszczania do ruchu konkretnego odcinka, w tym przypadku zwężenia, określają to, kto powinien przez niego przejechać jako pierwszy. Wybór jest z reguły nieprzypadkowy i tak naprawdę sprowadza się głównie do kwestii bezpieczeństwa zmotoryzowanych. Zazwyczaj jako pierwszy przejedzie kierowca, który może mieć później trudności z ruszeniem pod górkę bądź zauważeniem nadjeżdżających osób z naprzeciwka lub z pobliskich dróg podporządkowanych.
Sprawę regulują znaki, które powinien dokładnie znać każdy kierowca, choćby z odbytych egzaminów na prawo jazdy:
zwężenie drogi – znak D-5 – ten kwadratowy znak informacyjny określa bezwzględne pierwszeństwo jazdy po zwężonym odcinku jezdni przed wszystkimi pojazdami jadącymi z naprzeciwka. Jako kierowca widzący ten znak, możesz wjechać na zwężenie przed wjazdem osoby z naprzeciwka;
zwężenie drogi – znak B-31 – to okrągły znak zakazu, który z kolei jasno i wyraźnie określa pierwszeństwo na zwężonym odcinku drogi dla osób jadących z naprzeciwka. Kierowcy stojący tuż przed tym znakiem muszą zatem czekać, aż wszystkie pojazdy mające pierwszeństwo opuszczą zwężony odcinek jezdni i zaplanować wjazd odpowiednio wcześnie.
Oba znaki zazwyczaj występują parami – po jednym na każdej stronie. Ich interpretacja jest bardzo prosta, głównie ze względu na kolorystykę i kształt. Doskonale zapamięta je każdy kierowca. Pomoże to w ustaleniu znaczenia tablicy, nawet jeśli będzie odwrócona tyłem do prowadzącego pojazd. W ten sposób można zachować prawidłowy ruch także w razie przewrócenia się znaku, jego uszkodzenia lub kradzieży.
Jeśli nastąpi zwężenie drogi, pierwszeństwo ma zawsze kierowca, który widzi przed sobą znak B-31. Nie ma od tego żadnych wyjątków, poza ewentualną chęcią przepuszczenia kierowcy bez pierwszeństwa przez kierowcę z pierwszeństwem.
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Zwężenie drogi – jakie błędy popełniają kierowcy?
Odpowiedź na pytanie: „Zwężenie drogi – kto ma pierwszeństwo?” nie zawsze jednak jednoznaczna. Na polskich ulicach wielu kierowców w dalszym ciągu nie respektuje znaków B-31 oraz D-5, w rezultacie naruszając precyzyjnie zaplanowany przepływ pojazdów w danym miejscu. Na zwężeniach popełniane są błędy – również te, które wiążą się ze sporym niebezpieczeństwem:
wjazd „na siłę” – wielu kierowców widzących przed sobą znak B-31 i tak wjeżdża przed siebie, wierząc, że miną się z innymi kierowcami dosłownie na milimetry. To bardzo częste, lecz niezwykle kłopotliwe i niebezpieczne działanie, które może skończyć się uszkodzeniem karoserii lub lusterka. Nie warto próbować oszczędzać w ten sposób swojego czasu;
wjazd bez względu na pokonujących zwężenie – kierowcy, którzy mają przed sobą znak D-5 w teorii mają pierwszeństwo przejazdu. Należy jednak zwrócić uwagę, czy z naprzeciwka nie jedzie już inny pojazd. Spotkanie dwóch samochodów jadących w przeciwnych kierunkach może nastąpić np. w połowie mostu długiego nawet na 150 m. Co to oznacza? Zazwyczaj wycofywanie auta bez pierwszeństwa przez cały nielegalnie pokonany odcinek. To z kolei może spowodować ogromne utrudnienia drogowe i stratę czasu. W takiej sytuacji zawsze warto chwilę poczekać;
nieprawidłowe oczekiwanie na przejazd przed znakiem B-31 – znak zakazu B-31 zmusza stojącego przed nim kierowcę do oczekiwania na zjazd ze zwężenia osoby z przeciwnej strony. Warto zatem stać przed nim w taki sposób, aby nie przeszkadzać kierowcom z pierwszeństwem i nie tamować ruchu.
Wszelkie błędy mogą powodować duże problemy, które w skrajnych przypadkach wymagają interwencji właściwych służb.
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!
Zwężenie drogi. Kilka słów na koniec
Czy trudno odszyfrować znak zwężenie drogi? Kto ma pierwszeństwo w sytuacji utrudnień na drodze? Na te pytania znasz już odpowiedzi. Pokonując zwężenie, wystarczy trzymać się oznakowań pionowych i ocenić wpływ działań na jazdę osób z pierwszeństwem lub ustępujących pierwszeństwa. Wszelkie błędy mogą spowodować mocne wstrzymanie ruchu, zaburzenie płynności przejazdu, czy niebezpieczeństwa, takie jak stłuczka. Respektowanie znaków przez obie strony przejazdu może przynieść wymierny skutek, czyli płynny, bezpieczny przejazd przez całą „zwężkę”.
Poruszanie się po drogach publicznych to nie tylko prawa i przywileje – to także pewne obowiązki. Utrzymanie samochodu wiąże się przede wszystkim z posiadaniem ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, które służy do naprawy szkód wyrządzonych poszkodowanemu. Należy zawsze mieć wykupione ważne OC – w LINK4 możesz liczyć na korzystną cenę i profesjonalną obsługę.
Sprawdź także: polisa OC Jaworzno, OC Mitsubishi
Zachęcamy do skorzystania z Kalkulatora LINK4, dzięki któremu w łatwy sposób przeliczysz swoje ubezpieczenie. Warto też porozmawiać bezpośrednio z konsultantem lub wykupić u niego polisę pod numerem 22 444 44 44. Możesz także skorzystać z możliwości osobistego spotkania z agentem współpracującym z LINK4.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20