Zmiana ubezpieczyciela OC. Wszystko, co musisz wiedzieć
Obecny ubezpieczyciel nie spełnia Twoich oczekiwań? Nie jesteś do niego przywiązany! Przyczyn niezadowolenia może być wiele. Niezależnie od tego, co jest powodem Twoich negatywnych odczuć, warto wiedzieć, że zmiana ubezpieczyciela OC jest możliwa. Sprawdź, jak zmienić ubezpieczyciela OC i kiedy możesz to zrobić.
Spis treści:
1. Zmiana ubezpieczyciela OC – kiedy warto się na to zdecydować?
2. Kiedy i jak zmienić ubezpieczyciela OC?
3. Czy trzeba zgłaszać zmianę ubezpieczyciela OC?
4. Zmiana ubezpieczyciela OC. Kilka słów na koniec
W LINK4 dbamy o to, by nasi klienci byli świadomi swoich możliwości. Dzięki temu jesteśmy w stanie zaproponować dostosowane do Twoich potrzeb ubezpieczenie – niezależnie od tego, czy interesuje Cię OC, AC, Auto Assistance, czy pozostałe usługi uzupełniające polisę. Z Poniższego materiału dowiesz się, czy można zmienić ubezpieczyciela OC w trakcie trwania umowy oraz kiedy i jak to zrobić. Korzystaj z doświadczenia ekspertów LINK4 i zdobądź wiedzę, dzięki której zadbasz o swoje interesy!
Zmiana ubezpieczyciela OC – kiedy warto się na to zdecydować?
Posiadając już ubezpieczenie OC, zmiana ubezpieczyciela nie jest czymś, o czym powinieneś myśleć. Jeśli więc znajdujesz się w sytuacji, w której rozważasz taką możliwość, oznacza to, że obecne warunki współpracy nie są dla Ciebie satysfakcjonujące.
Zmiana ubezpieczyciela OC po zakupie samochodu jest możliwa i co więcej – często praktykowana. Niemniej jednak jest to związane z koniecznością zakupu nowej polisy – nierzadko o wiele droższej niż rekalkulacja, która zostanie przesłana od obecnego ubezpieczyciela. Jak zatem zmiana ubezpieczyciela OC w trakcie trwania umowy przyczyni się do obniżenia składek lub podniesienia poziomu Twojego zadowolenia?
Kiedy i jak zmienić ubezpieczyciela OC?
Chociaż utrzymanie ciągłości ważnego ubezpieczenia OC jest uregulowane prawnie (Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych z dnia 23 maja 2003 r.), ustawodawca nie przewiduje obowiązku korzystania z zakresu usług konkretnego ubezpieczyciela. Wybór towarzystwa ubezpieczeniowego jest indywidualną decyzją, dlatego nie musisz czuć się uzależniony od jednej konkretnej firmy.
Zmiana ubezpieczyciela samochodu możliwa jest jednak wyłącznie w 3 sytuacjach – co wynika z faktu, że pojazd nie może zostać bez ważnego ubezpieczenia nawet na 1 dzień. W innym wypadku musisz liczyć się z poważnymi konsekwencjami finansowymi (tj. kara grzywny, której wartość może wynieść do 9030 złotych). Zmiana ubezpieczyciela OC może więc nastąpić w przypadku:
złożenia wypowiedzenia przed zakończeniem umowy;
posiadania dwóch polis ubezpieczeniowych (w przypadku, gdy jedna z umów odnowiła się automatycznie);
kupujesz auto i chcesz skorzystać z innej oferty ubezpieczeniowej niż ta, którą wybrał wcześniej sprzedający;
zawarłeś umowę przez telefon lub internet.
Zmiana ubezpieczyciela, gdy umowa OC dobiega końca
Decydujesz się na podpisanie umowy z ubezpieczycielem, finalizujesz transakcję i otrzymujesz informację o odnowie polisy na kolejny rok. Dzwonisz na infolinię i dowiadujesz się, że jest to standardowa procedura informacyjna. Nie musisz się zatem przejmować. Firma ubezpieczeniowa zobligowana jest do wysyłki tego dokumentu nie później niż 14 dni przed upływem okresu obejmującego polisę ubezpieczeniową.
Spokojnie. Wciąż możesz zrezygnować z tej oferty na rzecz innej opcji OC. Zmiana ubezpieczyciela wymaga jednak wcześniejszego podejmowania działań (Nie później niż 1 dzień przed zakończeniem umowy).
Czy trzeba zgłaszać zmianę ubezpieczyciela OC? Tak. Poinformuj o tym firmę, która dotychczas świadczyła dla Ciebie usługi. Jeśli tego nie zrobisz, ubezpieczenie OC zostanie automatycznie odnowione – o czym dowiesz się z wezwania do zapłaty składki na kolejny rok.
Sprawdź także: Sprzedaż samochodu a OC. Czy polisa przechodzi na kupującego?
Zmiana ubezpieczyciela auta a dwie polisy OC
Doszło do odnowienia polisy OC, chociaż posiadasz już ubezpieczenie od innej firmy? Jest to stosunkowo popularny scenariusz. Jak zmienić ubezpieczyciela OC w takim przypadku? Proces postępowania określa Ustawa o Ubezpieczeniach Obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.
Jest pewien istotny warunek, który musi zostać spełniony:
Automatycznie odnowione ubezpieczenie OC może być wypowiedziane wyłącznie wtedy, gdy druga polisa została zawarta przed rozpoczęciem procedury wznowienia ochrony. Oznacza to, że nie możesz zrezygnować z pierwszej transakcji na podstawie późniejszej inwestycji w inną polisę OC.
Przykład, w którym klient może zrezygnować z wypowiedzenia:
Firma ubezpieczeniowa XYZ wysłała do Pani Anny ofertę automatycznego odnowienia polisy. Pani Jadwiga nie doczytała jednak otrzymanej korespondencji i postanowiła skorzystać z innej propozycji ubezpieczenia OC w firmie ZYX. Po niepoinformowaniu o tym fakcie poprzedniego towarzystwa ubezpieczeniowego doszło do wznowienia ochrony u ubezpieczyciela XYZ. Pani Jadwiga posiada zatem ubezpieczenie OC w dwóch różnych firmach. Może ona jednak złożyć wypowiedzenie odnowionej polisy na podstawie dokumentacji od nowego towarzystwa ubezpieczeniowego.
Ubezpieczyciel może jednak oczekiwać zapłaty za czas, w którym polisa OC była aktywna. Jeśli więc kosztowała ona przykładowo 1800 złotych i ochrona działała przez okres 10 dni, firma XYZ może domagać się uregulowania składki w wysokości 49,31 zł.
Przykład, w którym klient nie może złożyć wypowiedzenia:
Do Pana Piotra dostarczono ofertę odnowienia ubezpieczenia, która wydała mu się atrakcyjna. Po tygodniu od wznowienia ochrony znalazł on jednak kod rabatowy na ubezpieczenie OC od innej firmy. Postanowił więc on wykupić drugą polisę o niższej cenie. Jako że dysponuje on już aktywną ochroną, nie może z niej zrezygnować na rzecz opcji, która jest atrakcyjniejsza cenowo.
Zmiana ubezpieczyciela OC po zakupie auta
Kluczyki i umowa kupna-sprzedaży to nie wszystko, co kupujący auto musi otrzymać od poprzedniego właściciela pojazdu. Komplet dokumentów, o które należy się upomnieć, obejmuje również polisę ubezpieczenia OC. Czy to oznacza, że kupujący musi korzystać z niej zgodnie z ustalonym wcześniej terminem końca umowy? Otóż nie. Może on zrezygnować z dotychczasowej polisy na rzecz innego towarzystwa ubezpieczeniowego.
Pamiętaj też o tym, że rekalkulacja może być (lecz nie musi) tańsza niż nowa polisa. Warto więc przed podjęciem ostatecznej decyzji sprawdzić warunki potencjalnej współpracy. Przejęte ubezpieczenie nie podlega jednak automatycznej odnowie, dlatego nie możesz zapomnieć o inwestycji w nową polisę OC przed końcem obecnej.
Przeczytaj również: Ubezpieczenie OC. Co obejmuje i kogo chroni?
Zmiana ubezpieczyciela a zakup OC na odległość
Transakcje kupna-sprzedaży polisy ubezpieczenia OC zawarte za pośrednictwem telefonu lub witryny internetowej towarzystwa ubezpieczeniowego są coraz popularniejsze. Jest to tzw. zakup na odległość. Oznacza to, że zgodnie z prawem masz 30 dni na zerwanie zawartej umowy (od momentu jej zawarcia) bez konieczności podawania przyczyny.
Zmiana ubezpieczyciela OC bez wypowiedzenia nie jest możliwa. Poinformowanie ubezpieczyciela o rezygnacji przed zakończeniem ważności umowy to obowiązek strony ubezpieczanej. Dowiedz się, dlaczego i jak sama procedura powinna przebiegać.
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Czy trzeba zgłaszać zmianę ubezpieczyciela OC?
Zbliża się termin zakończenia umowy OC, a Ty postanawiasz jej nie przedłużać (niezależnie od przyczyny). Ubezpieczyciel jednak wystawia rachunek, a polisa ulega odnowie. Czy to zgodne z prawem i czy trzeba wypowiedzieć umowę OC przy zmianie ubezpieczyciela?
Tak. Jesteś zobowiązany do tego, by dostarczyć do ubezpieczyciela wypowiedzenie. Może być forma listowna, e-mail z wypełnionym formularzem lub po prostu rozmowa z konsultantem – wszystko zależy od przyjętych procedur w danej firmie. Chcąc wypowiedzieć polisę OC, potrzebujesz niezbędnych danych osobowych strony ubezpieczającej i numer ubezpieczenia.
Chcesz dowiedzieć się więcej informacji na temat tego: jak, kiedy i czy trzeba wypowiedzieć umowę OC przy zmianie ubezpieczyciela? Zespół naszych konsultantów LINK4 jest do Twojej dyspozycji i chętnie udzieli odpowiedzi na wszystkie pytania.
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!
Zmiana ubezpieczyciela OC. Kilka słów na koniec
Wiesz już, czy można zmienić ubezpieczyciela OC w trakcie trwania umowy oraz jak i kiedy można podjąć stosowne kroki, by rozwiązać ją przed jej zakończeniem. Oczywiście taka możliwość jest dostępna, lecz muszą zostać zachowane pewne warunki. Zmiana ubezpieczyciela OC bez wypowiedzenia zakładana jest natomiast najczęściej w chwili, w której wygasa polisa OC otrzymana od poprzedniego właściciela.
Chcesz poznać ofertę LINK4? Obliczanie OC na naszej stronie jest wyjątkowo szybkie i proste. Wystarczy wykorzystać w tym celu dostępny kalkulator ubezpieczenia. Po podaniu kilku podstawowych informacji na swój temat i o pojeździe otrzymasz szczegółową wycenę polisy ubezpieczenia. Nie musisz więc nawet wychodzić z domu.
Mimo to masz pytania? Jesteśmy do Twojej dyspozycji i chętnie udzielimy niezbędnych odpowiedzi. Warto porozmawiać bezpośrednio z konsultantami pod numerem 22 4444444 lub osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20