Zielony listek na samochodzie – co oznacza i czy jest obowiązkowy?
Zielony liść klonu na białym tle występuje w formie naklejki na szybę samochodu i jest przeznaczony dla początkujących kierowców. Co dokładnie oznacza? Czy i kiedy jest obowiązkowy? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule.
Spis treści:
1. Co oznacza zielony listek?
2. Zielony listek. Czy jest obowiązkowy?
3. Jakie jeszcze ograniczenia mogą czekać młodych kierowców?
4. Zielony listek. Kilka słów na koniec
Zielony listek kierowcy to symbol, który szczególną popularnością w Polsce cieszył się w latach 70. XX wieku. Jego obecność na tylnej szybie samochodu była obowiązkowa dla młodych kierowców przez rok od momentu uzyskania prawa jazdy. Z czasem stał się on obiektem żartów i zaczął wiązać się z poczuciem wstydu wśród początkujących kierowców. Były to czasy, kiedy ruch samochodowy był znacznie mniejszy niż obecnie, a dobrze dziś znane problemy z parkowaniem i włączaniem się do ruchu praktycznie nie występowały.
Aktualnie coraz więcej mówi się o tym, że naklejka „młody kierowca” powróci na polskie drogi. Liczba pojazdów uczestniczących w ruchu drogowym z roku na rok wzrasta, a w nowych modelach stosuje się coraz więcej systemów rozpraszających uwagę kierowcy (m.in. rozwiązania multimedialne, nawigacja, współpraca ze smartfonem).
Co więcej, na drogach pojawia się więcej rowerzystów i elektrycznych pojazdów transportu osobistego (np. hulajnogi elektryczne). Uczestnictwo w ruchu drogowym o tak dużym natężeniu pojazdów i pieszych może być problematyczne dla osoby, która dopiero co uzyskała uprawnienia do kierowania samochodem. Z tego powodu sygnalizowanie swojego niewielkiego doświadczenia w jeździe może być bardzo cenną informacją dla innych uczestników ruchu.
Co oznacza zielony listek?
Listek dla początkujących kierowców pozwala poinformować innych uczestników ruchu drogowego, że osoba kierująca pojazdem nie ma jeszcze dużego doświadczenia w poruszaniu się samochodem. Taka wiadomość spełnia dwie funkcje. Po pierwsze – wzbudza czujność i szczególną ostrożność wśród kierowców znajdujących się w otoczeniu pojazdu oznaczonego listkiem. Przykładowo, jeśli kierowca porusza się za pojazdem z naklejką umieszczoną na szybie, to podczas dojazdu do skrzyżowania znajdującego się na wzniesieniu, powinien zachować odpowiednią odległość. Nie można zakładać, że początkujący kierowca ruszy na wzniesieniu bez cofnięcia się pojazdu.
Zobacz również: Od kiedy dziecko może jeździć z przodu? Poznaj zapisy prawne
Drugi powód stosowania zielonego listka to prośba o wyrozumiałość. Początkujący kierowca może mniej sprawnie włączać się do ruchu, a używanie sygnału dźwiękowego przez innych uczestników ruchu drogowego chcących go pospieszyć, może dać efekt odwrotny do zamierzonego – częsta reakcja to gaśnięcie silnika i wielokrotny nieudany start pojazdu pod wpływem stresu.
Zielony listek. Czy jest obowiązkowy?
Zielony listek kierowcy w Polsce był obowiązkowy w latach 1974-1975. Aktualnie nie jest wymagany – kierowcy mogą, lecz nie muszą go stosować. Jego używanie nie ma mocy prawnej i aktualnie spełnia wyłącznie rolę informacyjną. Cały czas trwają jednak prace nad przepisami, które wprowadzą obowiązek używania naklejki z zielonym listkiem przez młodych kierowców. Takie zmiany miały wejść w życie już w 2018 roku, ale ostatecznie odłożono je w czasie i nie jest jeszcze znana data ich wprowadzenia.
Proponowane rozwiązania zakładają obowiązek oznaczania pojazdów naklejką z zielonym liściem przez pierwsze 8 miesięcy od momentu uzyskania uprawnień. Oznaczenie przypisane będzie do kierowcy, a więc będzie on musiał oznaczyć w ten sposób każdy samochód, którym się porusza (również ten wypożyczony).
Warto na bieżąco śledzić zmiany w przepisach, bo te mogą wejść życie już w 2022 roku. W prace zaangażowana jest Europejska Rada Bezpieczeństwa Transportu (ETSC), więc z dużym prawdopodobieństwem naklejka „zielony listek” stanie się obowiązkowa na terenie całej Unii Europejskiej.
Polecamy także: Badanie lekarskie na prawo jazdy. Jak wygląda, ile kosztuje i gdzie je zrobić?
Zielony listek – gdzie nakleić?
Nowe przepisy dokładnie definiują to, gdzie należy umieścić zielony listek. Naklejka będzie musiała znaleźć się na tylnej i przedniej szybie i posiadać średnicę co najmniej 11 cm. Musi na niej znajdować się zielony liść klonowy o minimalnej wysokości i szerokości wynoszącej 10 cm, koniecznie na białym tle.
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Jakie jeszcze ograniczenia mogą czekać młodych kierowców?
Listek dla początkujących kierowców to jedynie część zapowiadanych zmian w przepisach obowiązujących młodych kierowców. Rozważa się wprowadzenie dodatkowych regulacji, takich jak:
Restrykcyjne ograniczenia prędkości – 50 km/h w terenie zabudowanym, 80 km/h poza terenem zabudowanym i 100 km/h na autostradzie i dwujezdniowej drodze ekspresowej.
Czasowy brak możliwości podjęcia pracy w charakterze kierowcy – przez okres 8 miesięcy od uzyskania uprawnień, kierowca nie będzie mógł podjąć pracy, w której konieczne jest poruszanie się samochodem.
Kursydoszkalające – w okresie od 4 do 8 miesięcy po zdaniu egzaminu, konieczne będzie uzupełnienie wiedzy w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego w formie dodatkowych zajęć w ośrodku WORD (zajęcia teoretyczne), a także w ośrodku doskonalenia techniki jazdy (zajęcia praktyczne).
Zakaz jazdy pod wpływem używek – w tym przypadku zaproponowane zostało wprowadzenie zerowego limitu alkoholu i zakaz prowadzenia pojazdu pod wpływem środków psychotropowych.
Ograniczenia dotyczące prowadzenia samochodu nocą – pojawiły się propozycje takich regulacji, ale nie są jeszcze znane ich szczegóły.
Ograniczenie możliwości podróży z pasażerami – rozważa się wprowadzenie ograniczeń w poruszaniu się pojazdem wspólnie z rówieśnikami, ale nie są znane jeszcze szczegółowe regulacje.
Młodzi kierowcy mają zostać objęci dwuletnim okresem próbnym. Jeżeli w czasie jego trwania popełnią dwa wykroczenia, zostaną skierowani na odbycie dodatkowo płatnego kursu reedukacyjnego w WORD. Należy jednak pamiętać, że do czasu wprowadzenia nowych przepisów, mogą zajść w nich zmiany.
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!
Zielony listek. Kilka słów na koniec
Prawdziwa nauka jazdy samochodem zaczyna się wtedy, gdy wsiadamy do własnego pojazdu, a na miejscu pasażera nie ma instruktora, który czuwa nad bezpieczeństwem i jest w stanie zareagować w przypadku popełnionego błędu. To moment na wykorzystanie wiedzy zdobytej zarówno na kursie teoretycznym, jak i praktycznym. Dla wielu początkujących kierowców jest to bardzo stresujący czas. I chociaż zielony listek nie jest aktualnie obowiązkowy, to właśnie ze względu na pojawiający się stres, warto dobrowolnie skorzystać z tego rozwiązania. W ten sposób sygnalizujesz innym kierowcom brak doświadczenia, dzięki czemu spotkasz się z większą wyrozumiałością z ich strony.
Przeczytaj też: Jak poprawnie złożyć wniosek o rejestrację pojazdu?
Jeśli strach i brak pewności siebie podczas jazdy samochodem będą się nasilać, to warto wykupić dodatkowe lekcje z instruktorem, a jeśli chcesz nauczyć się reagować w naprawdę trudnych i stresujących sytuacjach na drodze – skorzystaj z oferty akademii bezpiecznej jazdy. Poza praktyką warto zadbać też o formalności.
Pamiętaj o wykupieniu ubezpieczenia OC – w Polsce jest ono obowiązkowe, a nawet 1 dzień bez ciągłości, może narazić Cię na karę nałożoną przez UFG. Warto skorzystać też z dodatkowych polis komunikacyjnych, które oferuje LINK4. Takie produkty pomogą Ci zabezpieczyć się przed skutkami nieprzewidzianych sytuacji na drodze, co zwiększy Twój komfort i bezpieczeństwo jazdy. Przykładowo, Assistance sprawdzi się w przypadku awarii, wypadku, kradzieży lub zniszczenia pojazdu – możesz wtedy skorzystać z naprawy na miejscu zdarzenia lub holowania.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20