Zielona strzałka na sygnalizatorze – co oznacza?
Według niektórych szacunków zaledwie kilka procent kierowców wie, co dokładnie oznacza zielona strzałka na sygnalizatorze. Wiedza ta jest niezbędna do zdania egzaminu na prawo jazdy, ale z czasem zanika. Odśwież ją z nami i sprawdź, co oznacza zielona strzałka na skrzyżowaniu.
Spis treści:
1. Zielona strzałka – co powinieneś o niej wiedzieć?
2. Zielona strzałka na skrzyżowaniu. Czy musisz się zatrzymać?
3. Zielona strzałka – mandat
4. Zielona strzałka na sygnalizatorze – kilka słów na koniec
Zielona strzałka na sygnalizatorze to częsty element przestrzeni miejskiej, zwłaszcza dużych skrzyżowań. Wiedza dotycząca jej znaczenia jest wymagana do zdania egzaminu na prawo jazdy. Niestety, częste zachowanie kierowców widzących ową strzałkę wskazuje, że dawno zapomnieli już oni, co ten znak dokładnie oznacza. Dowiedz się zatem, jakie jest jego znaczenie.
Sprawdź także: Czym jest wykroczenie drogowe i jakie kary za nie grożą?
Zielona strzałka – co powinieneś o niej wiedzieć?
Zbliżasz się do skrzyżowania, zjeżdżasz na prawy pas, z którego zamierzasz skręcić w prawo, zauważasz zieloną strzałkę na sygnalizatorze i… co robisz w takim momencie? Instruktorzy prawa jazdy często pozwalają kursantom swobodnie dojechać do sygnalizatora z zapaloną zieloną strzałką, a w chwili jego mijania gwałtownie wciskają sprzęgło i hamulec.
W efekcie kandydat na kierowcę wręcz zawisa na pasach. To jedno z ulubionych „ćwiczeń” instruktorów. Okazuje się, że działa, ponieważ jeszcze w trakcie egzaminu kursant nie ma problemu z odpowiedzeniem na pytanie, czy na zielonej strzałce trzeba się zatrzymać.
Co zatem oznacza zielona strzałka warunkowa? Nadawany przez sygnalizator S-2 czerwony sygnał wraz z sygnałem w kształcie zielonej strzałki wskazuje, że skręcanie w kierunku przedstawionym na strzałce w najbliższą jezdnię na skrzyżowaniu jest dozwolone, ale pod pewnymi warunkami. Warunki te są przedstawione w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury oraz Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie znaków i sygnałów drogowych.
Zielona strzałka w prawo pozwala zatem na wjazd za sygnalizator pod warunkiem zatrzymania się przed sygnalizatorem. Kierowca nie może też spowodować utrudnienia ruchu innym jego uczestnikom. Znak ten wskazuje zazwyczaj na skręt w prawo, ale istnieje też, choć rzadziej spotykana, zielona strzałka w lewo. Zasada działania obu strzałek jest podobna – pozwalają one na warunkowy skręt w lewo bądź prawo po przepuszczeniu pojazdów i pieszych, którzy mają pierwszeństwo. W obu przypadkach konieczne jest również zatrzymanie się przed sygnalizatorem S-2.
Co ważne, świecąca się na zielono strzałka warunkowa w prawo lub w lewo pozwala wyłącznie na jazdę w jednym z tych kierunków. Nie zezwala na wjazd za sygnalizator kierowcom udającym się w kierunku innym niż ten wskazany strzałką. Na przykład, gdy obok sygnalizatora S-2 znajduje się sygnalizator S-1, na którym świeci się światło czerwone, to kierowca chcący jechać na wprost nie może tego zrobić, dopóki barwa nie zmieni się na zieloną. Usprawiedliwieniem nie może być np. fakt, że z tyłu znajduje się pojazd, którego kierowca mógłby skorzystać z przywileju zielonej strzałki do skrętu w prawo bądź lewo.
Zielona strzałka na skrzyżowaniu. Czy musisz się zatrzymać?
Zielona strzałka na skrzyżowaniu na sygnalizatorze S-2 nie jest więc zielonym światłem, które pozwala na bezwarunkowy przejazd przez skrzyżowanie. Zgodnie z przepisami prawa w takiej sytuacji kierujący pojazdem ma obowiązek zawsze zatrzymać się przed sygnalizatorem. Przepis ten wynika z dużego prawdopodobieństwa, że na „zebrze” znajdującej się za sygnalizatorem są osoby przechodzące po pasach. Ponadto zatrzymanie się jest niezbędne z powodu możliwego zasłonięcia pieszych przez inne auta, np. te stojące obok albo na pasie ruchu w lewo czy na wprost.
Kierowca ma obowiązek ustąpienia pierwszeństwa innym uczestnikom ruchu. Musi więc zatrzymać się i przepuścić pieszych, dla których w tym samym czasie nadawany jest zielony sygnał. Powinien też przepuścić inne pojazdy poruszające się po drodze prostopadłej zgodnie z wyświetlanym dla nich zielonym sygnałem.
Osoba siedząca za kierownicą może kontynuować jazdę tylko wtedy, kiedy upewni się, że nie stworzy w ten sposób zagrożenia dla innych uczestników ruchu. Kiedy dojedzie do drogi poprzecznej, powinna się zatrzymać kolejny raz, aby pozwolić innym samochodom przejechać najpierw. Nie jest to jednak obowiązkowe, jeśli kierowca ma pewność, że nie wymusi pierwszeństwa na innych uczestnikach ruchu.
Jeśli więc zastanawiasz się, czy na zielonej strzałce trzeba się zatrzymać, to odpowiedź brzmi: tak, jest to konieczne. Łatwo można jednak zaobserwować, że niewiele osób za kierownicą przestrzega tego obowiązku. Niektórzy zwalniają, myśląc, że to wystarczające zachowanie.
W rzeczywistości jednak popełniają błąd. Pojazd można uznać za zatrzymany, kiedy koła się nie kręcą. Jeśli więc auto mija sygnalizator S-2 i wolno się toczy, jest nadal w ruchu, a tym samym nie spełnia warunku określonego w przepisach drogowych dotyczących zachowania przed sygnalizatorem z zieloną strzałką.
Nie należy też mylić zielonej strzałki wyświetlanej na sygnalizatorze S-2 ze strzałkami na sygnalizatorze S-3, który daje pozwolenie na jazdę w kierunku wskazanym strzałkami. W przeciwieństwie jednak do S-2, przed sygnalizatorem S-3 nie trzeba się zatrzymywać.
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Zielona strzałka – mandat
Rok 2022 nie jest przychylny dla kierowców łamiących przepisy drogowe. Od 1 stycznia 2022 br. ustawodawca znacznie zwiększył kary finansowe za wykroczenia na drodze. Z kolei od 17 września 2022 roku zmianie uległ cały system punktów karnych.
Jedną z owych dużych zmian jest właśnie kara za niezatrzymanie się przed sygnalizatorem z zieloną strzałką. Przed nowelizacją taryfikatora punktów karnych był to bardzo powszechny błąd. Zapewne po części dlatego, że konsekwencje owego wykroczenia nie były surowe. Przed nowelizacją mandat wynosił 100 złotych i 0 punktów karnych.
Teraz konsekwencje są znacznie surowsze. W przypadku niezatrzymania się kierowcy przed sygnalizatorem, na którym świeci się zielona strzałka, mandat nadal wynosi 100 złotych, ale jednocześnie kierowca otrzymuje aż 6 punktów karnych. Co więcej, jeśli zielona strzałka zgaśnie, a kierowca wtedy wjedzie na skrzyżowanie, może otrzymać znacznie wyższą karę. W takiej sytuacji grzywna finansowa wynosi 500 złotych i aż 15 punktów karnych!
Przeczytaj również: Nowy taryfikator mandatów 2022. Najważniejsze informacje
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!
Zielona strzałka na sygnalizatorze – kilka słów na koniec
Trzeba zatem przyznać, że ten pozornie niewielki błąd może mieć bardzo poważne konsekwencje. Dlatego tak ważne jest zapamiętanie warunków przejazdu na drodze z zapaloną, zieloną strzałką na sygnalizatorze.
Zobacz również: rejestracja samochodu Toruń, OC Audi
Poza doskonałą znajomością przepisów kodeksu drogowego każdy kierowca jest też zobowiązany do posiadania obowiązkowego ubezpieczenia OC. Kalkulator LINK4 pomoże Ci znaleźć ubezpieczenie dla Twojego pojazdu i poznać wysokość składki bez wychodzenia z domu. O naszej ofercie możesz porozmawiać bezpośrednio z konsultantem pod numerem 22 444 44 44 lub osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury oraz Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie znaków i sygnałów drogowych z dnia 31 lipca 2002 roku
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20