Zderzenie z dzikiem – czy możesz liczyć na odszkodowanie?
Uderzenie w dzika podczas jazdy samochodem może być tragiczne w skutkach zarówno dla zwierzęcia, jak i Ciebie oraz Twoich pasażerów. Co robić, gdy dojdzie do takiej sytuacji? Czy zderzenie z dzikiem jest podstawą do uzyskania odszkodowania z tytułu ubezpieczenia komunikacyjnego? Wszystkiego dowiesz się z tego tekstu.
Spis treści:
1. Kolizja z dzikiem – kiedy najczęściej do niej dochodzi?
2. Czy można uniknąć zderzenia z dzikiem?
3. Zderzenie z dzikiem – kto za nie odpowiada?
4. Zderzenie z dzikiem – odszkodowanie
5. Zderzenie z dzikiem a odszkodowanie – czy dzwonić na policję?
6. Zderzenie z dzikiem. Kilka słów na koniec
Kolizja z dzikiem – kiedy najczęściej do niej dochodzi?
Zderzenie z dzikiem nie jest, wbrew pozorom tak rzadkie, jak może Ci się wydawać. Najczęściej do tego typu zdarzeń dochodzi w okresie wiosennym oraz jesiennym. Na największe ryzyko narażeni są kierowcy, którzy przemieszczają się po drogach leśnych oraz otoczonych polami uprawnymi. Zazwyczaj wypadki wydarzają się w przedziale czasowym od 17 do 22. Wynika to z naturalnego cyklu aktywności dzików, które w tych godzinach zdobywają pożywienie.
Sprawdź także: Potrącenie sarny – gdzie zgłosić i jak się zabezpieczyć przed skutkami?
Jesienią, gdy dziki wędrują, w związku z okresem godowym, niezwykle łatwo jest natknąć się na nieostrożne zwierzę przechodzące beztrosko przez ulicę. Ze względu na częste obcowanie z ludźmi dziki są śmiałe i często zapuszczają się do miejsc, w których nie powinny się znaleźć. Zmusza je również do tego głód wywołany coraz mniejszymi terenami do pozyskiwania żywności. Człowiek skutecznie bowiem zagarnia ich naturalne środowisko, ograniczając im jednocześnie przestrzeń życiową.
Czy można uniknąć zderzenia z dzikiem?
Przede wszystkim powinieneś zwracać szczególną uwagę na znaki drogowe, znajdujące się przy drodze, którą się poruszasz. W miejscach, gdzie często pojawiają się sarny oraz dziki, służby drogowe stawiają znak A18b „uwaga dzikie zwierzęta”. Ryzyko możesz zminimalizować również poprzez przepisową jazdę z dozwoloną na danym odcinku prędkością.
W przypadku gdy na Twojej drodze pojawi się zwierzę, staraj się jak najszybciej zahamować. O ile to możliwe unikaj zjeżdżania w drugą stronę. Takie zachowanie może bowiem doprowadzić do uderzenia w drzewo, które często kończy się śmiercią. Pamiętaj, że zwierzęta znajdujące się na drodze często zamierają w bezruchu, gdy poczują zagrożenie. Ważna więc jest ostrożność oraz baczne obserwowanie drogi. Gdy widzisz, że do pobocza zbliżają się dziki, lepiej zahamuj i daj im spokojnie przejść. Unikniesz w ten sposób groźnej w skutkach kolizji.
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Zderzenie z dzikiem – kto za nie odpowiada?
Wiele zależy od okoliczności zdarzenia. Zderzenie z dzikiem może być bowiem spowodowane nieodpowiedzialnym zachowaniem organizatora polowań, czyli zarządcy koła łowieckiego. Nieumiejętnie spłoszone stado może udać się w szaleńczą ucieczką, która będzie przecinać uczęszczaną przez samochody drogę. Jeśli w wyniku takiego zdarzenia doszło do zderzenia ze zwierzęciem, możesz próbować udowodnić przed sądem, że do wypadku doprowadziło koło łowieckie, a nie Twoja nieostrożność. W sytuacji, gdy nie masz podstaw do podejrzewania osób trzecich, a przy drodze znajdował się znak ostrzegawczy, uznaje się, że to Ty jesteś winnym wypadku.
Jakie dowody przydają się w sądzie?
zdjęcie z miejsca kolizji,
notatka policji,
zeznania świadków,
statystyki wypadków z udziałem dzików w miejscu zdarzenia.
Pamiętaj, że to do Ciebie należy udowodnienie, że nie jesteś winny zdarzenia. W większości przypadków jest to zadanie bardzo trudne, ale bywają również sprawy wygrane przez kierowców.
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!
Zderzenie z dzikiem – odszkodowanie
Jeśli uda Ci się udowodnić winę koła łowieckiego lub zarządcy drogi, to właśnie oni powinni wziąć na siebie wypłatę odszkodowania. W innym wypadku będziesz zdany na siebie. Właśnie dlatego bardzo dobrym pomysłem jest zakup polisy AC. Odszkodowanie wtedy jest wypłacane przez towarzystwo ubezpieczeniowe, z którym masz podpisaną umowę. Warto przed zakupem polisy dokładnie przeczytać OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia). W tym dokumencie znajdziesz wszystkie zapisy dotyczące gwarantowanego zakresu ochrony oraz odpowiedzialności towarzystwa.
Kolizja ze zwierzyną leśną – odszkodowanie
Załóżmy, że przytrafiło Ci się zderzenie z dzikiem i chcesz zgłosić szkodę do firmy ubezpieczeniowej. W jaki sposób to zrobić? Wiedza z tego zakresu jest szczególnie ważna w przypadku, gdy Twój samochód nie nadaje się do dalszej jazdy i potrzebujesz pomocy wynikającej z wykupionej polisy.
Nie pozostaje Ci nic innego niż zgłoszenie szkody. Możesz to zrobić poprzez serwis internetowy ubezpieczyciela lub telefon na infolinię. Pamiętaj, by do formularza wypełnianego online dołączyć dokumentację fotograficzną. Bez niej ubezpieczyciel może podważyć zasadność Twoich roszczeń. Dokładnie opisana sprawa jest również o wiele szybciej załatwiana, co w praktyce znaczy, że na pieniądze trafią na Twoje konto w krótszym czasie.
Zderzenie z dzikiem a odszkodowanie – czy dzwonić na policję?
Wypadek polegający na uderzeniu w zwierzę może być dla Ciebie na tyle abstrakcyjnym zdarzeniem, że pojawiają się pytania o to, czy należy powiadomić policję o tego typu sytuacji. Bez względu na skutki takiej kolizji należy wezwać patrol policji, która zabezpieczy miejsce i sporządzi specjalną notatkę przydatną w późniejszym procesie odszkodowawczym.
Jeśli nic Ci się nie stało, przestaw auto w taki sposób, by nie tamowało ruchu i spokojnie poczekaj na pomoc. Dobrze będzie też, jeśli podczas oczekiwania zrobisz niezbędne zdjęcia uszkodzeń oraz samej drogi. Im więcej szczegółowych fotografii, tym mniej wątpliwości co do przebiegu zdarzenia ze strony ubezpieczyciela. Pomimo emocji postaraj się więc być jak najbardziej skrupulatny w działaniach.
Przeczytaj również: Odszkodowanie za potrącenie na pasach – kto wypłaca i jaką kwotę?
Zderzenie z dzikiem. Kilka słów na koniec
Jak widzisz, zderzenie z dzikiem to zdarzenie mogące prowadzić do poważnych konsekwencji nie tylko w kontekście zdrowia, ale również finansów. Zazwyczaj uszkodzenia pojazdów po takich wypadkach są stosunkowo poważne i wymagają kosztownej interwencji profesjonalnego mechanika. Jeśli nie chcesz zostać z niczym, pamiętaj, by dokładnie udokumentować okoliczności oraz przebieg kolizji. Dzięki temu szybciej uzyskasz odszkodowanie. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak ostrożna jazda i obserwowanie drogi. Gdy zauważysz znak A18b, powinieneś automatycznie zwolnić i zwracać uwagę na to, czy z pobocza nie wychodzi żadne zwierzę leśne.
Zobacz także: ubezpieczenie OC Ostrowiec Świętokrzyski, rejestracja samochodu Elbląg
Ważne jest również ubezpieczenie samochodowe, na jakie się zdecydujesz. W przypadku kolizji z dzikami przydaje się AC. Jeśli interesuje Cię niezawodna polisa, która sprawdzi się w codziennym życiu i zabezpieczy Twoje finanse przed konsekwencjami niektórych zdarzeń, sprawdź ofertę LINK4. Polisę możesz wykupić, dzwoniąc pod numer 22 444 44 44 lub spotykając się osobiście ze współpracującym z nami agentem. Razem z pewnością dobierzecie odpowiednie rozwiązanie, które będzie spełniać Twoje oczekiwania.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20