Wypadek lub kolizja po alkoholu a ubezpieczenie OC
W 2022 roku polska policja zatrzymała na drogach ok. 100 000 pijanych kierowców. Liczba ta z roku na rok rośnie. Jakie są konsekwencje kolizji pod wpływem alkoholu? Jak kwestia ta wpływa na ubezpieczenie OC? Wyjaśniamy.
Spis treści:
1. Spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu – konsekwencje
2. Wypadek pod wpływem alkoholu a ubezpieczenie – ja jestem sprawcą
3. Kolizja pod wpływem alkoholu a ubezpieczenie – nie ja jestem sprawcą
4. Wypadek po alkoholu a ubezpieczenie. Czy wiąże się z utratą zniżek?
5. Kolizja pod wpływem alkoholu a ubezpieczenie. Kilka słów na koniec
6. FAQ – najczęściej zadawane pytania
Nietrzeźwi kierowcy to prawdziwa plaga na polskich drogach. Pomimo wprowadzania rozmaitych programów i działań mających na celu zmniejszenie ich liczby, statystyki są wciąż zatrważające. Każdego roku pijani kierowcy doprowadzają do ponad 2 000 wypadków drogowych¹, w których giną setki osób, a tysiące jest rannych. Spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu wiąże się z wieloma konsekwencjami. Mimo to te najdotkliwsze, czyli związane ze zdrowiem i życiem ludzkim, nadal nie powstrzymują osób po spożyciu alkoholu przed wsiadaniem za kółko.
Spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu – konsekwencje
Polskie prawo surowo karze osoby jeżdżące autem pod wpływem alkoholu. Od tego, czy sprawca wypadku jest trzeźwy, zależy rodzaj i rozmiar grożącej mu kary. Zgodnie z art. 178a § 1 Kodeksu karnego „kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”². Zatem już samo prowadzenie auta „na podwójnym gazie” jest zagrożone karą 2 lat pozbawienia wolności.
Jeszcze surowiej traktowani są pijani kierowcy, którzy powodują wypadki. Art. 177 Kodeksu karnego opisuje przestępstwo spowodowania wypadku drogowego. W zależności od uszczerbku na zdrowiu ofiary jest ono zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 3 (przy założeniu, że nie doszło do ciężkiego wypadku) lub od 6 miesięcy do 8 lat, jeśli skutkiem zdarzenia jest ciężki uszczerbek na zdrowiu albo śmierć osoby pokrzywdzonej.
W myśl tego artykułu pijany kierowca, powodując wypadek, musi liczyć się ze zwiększonym ustawowym zagrożeniem względem podstawowego typu przestępstwa przewidzianego przez art. 177 Kodeksu karnego. Spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu jest tzw. typem kwalifikowanym przestępstwa z art. 177, czego efektem są zaostrzone sankcje.
Uwaga! Pijany kierowca, który spowoduje wypadek drogowy, odpowiada od dolnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę do górnej granicy ustawowego zagrożenia, również zwiększonego o połowę. To oznacza, że, w sytuacji, gdy ktoś w wypadku zginie albo odniesie poważne obrażenia, sprawca może trafić za kraty nawet na 12 lat!
Przepisy prawa wskazują zatem jednoznacznie, że spowodowanie wypadku po wcześniejszym wypiciu alkoholu bezsprzecznie zwiększa karę, jaką może otrzymać sprawca wypadku. Ponadto, w zależności od skutków spowodowanego wypadku pod wpływem alkoholu, sąd może orzec wobec pijanego sprawcy zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata, a nawet dożywotnio. Kierowca musi się też liczyć z nałożeniem grzywny w kwocie do 60 000 złotych i punktów karnych.
Warto przy tym podkreślić, że sama jazda po spożyciu alkoholu, nawet gdy nie dojdzie do wypadku, jest zagrożona karami finansowymi. Jeśli wypijesz piwo albo lampkę wina, a następnie wsiądziesz za kierownicę i zatrzyma Cię policja, popełniasz wykroczenie karane m.in. grzywną do 5 000 zł, 10 punktami karnymi czy nałożeniem zakazu prowadzenia pojazdów do 3 lat. Jeśli po badaniu alkomatem okaże się, że zawartość alkoholu przekracza 0,5 promila, konsekwencje są surowsze. W takim przypadku grozi Ci m.in. grzywna w wysokości dostosowanej do Twoich dochodów, kara ograniczenia wolności do 2 lat, do 30 dni pozbawienia wolności i do 15 lat zakazu prowadzenia pojazdów.
Przeczytaj także: Jazda pod wpływem alkoholu. Co grozi kierowcy poza mandatem?
Jaka jest dopuszczalna zawartość alkoholu w organizmie?
Czy istnieje zatem dopuszczalna wartość stężenia alkoholu we krwi, z którym można kierować pojazdem? Tak – okazuje się, że nie zawsze jazda po wypiciu alkoholu jest niedozwolona. Polskie prawo dopuszcza możliwość jazdy samochodem z maksymalnym stężeniem wynoszącym do 0,2 promila. Wyższy poziom oznacza przestępstwo bądź wykroczenie. Z pierwszym przypadkiem mamy do czynienia, gdy:
-
zawartość alkoholu w 1 dm³ wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg bądź prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość,
-
zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila lub prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.
O wykroczeniu można natomiast mówić, gdy:
-
zawartość alkoholu w 1 dm³ wydychanego powietrza wynosi między 0,1 a 0,25 mg,
-
zawartość alkoholu we krwi kierowcy wynosi między 0,2 a 0,5 promila.
Zarówno wykroczenie, jak i przestępstwo zagrożone są surowymi karami, jednak ich rodzaj i wysokość są inne.
Wypadek pod wpływem alkoholu a ubezpieczenie – ja jestem sprawcą
Wiesz już, jak surowe konsekwencje mogą Cię czekać, gdy spowodujesz wypadek pod wpływem alkoholu. Kary finansowe i skutki prawne nie są jedyne. Kolizja pod wpływem alkoholu a ubezpieczenie – ta kwestia interesuje wielu kierowców. Co dzieje się w sytuacji, gdy to Ty jesteś pijanym sprawcą wypadku?
Osoby będące pod wpływem alkoholu i wsiadające wówczas za kółko, czekają przykre konsekwencje finansowe związane z wypłatą odszkodowania z ich polis OC oraz AC. Jeżeli spowodujesz kolizję albo wypadek drogowy pod wpływem alkoholu, to w przypadku:
-
polisy OC będą miały zastosowanie zapisy ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Towarzystwo ubezpieczeniowe zwróci się do Ciebie, jako pijanego sprawcy wypadku, z tzw. regresem ubezpieczeniowym. W praktyce oznacza to, że ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie osobom poszkodowanym, ale później będzie żądało zwrotu tej kwoty od sprawcy. Jeśli doszło do uszczerbku zdrowia albo śmierci, kwoty mogą wynosić nawet kilkaset tysięcy złotych. Konieczne jest bowiem pokrycie kosztów rehabilitacji, leczenia oraz innych wydatków związanych z trudną sytuacją poszkodowanych;
-
ubezpieczenia AC – w takiej sytuacji firma ubezpieczeniowa odmówi wypłaty odszkodowania z polisy autocasco bądź naprawy samochodu. Wiedz bowiem, że kierowanie pojazdem mechanicznym pod wpływem alkoholu stanowi jeden z głównych wyłączeń w OWU (ogólnych warunkach ubezpieczenia) AC każdego ubezpieczyciela. Zapis ten zwalnia firmę z odpowiedzialności finansowej za szkodę. Nie licz zatem na to, że znajdziesz firmę, która dopuszcza możliwość wypłaty odszkodowania sprawcy wypadku bądź kolizji drogowej pijanemu kierowcy.
Pamiętaj! Osoby kierujące autem pod wpływem alkoholu nie są zatem w żaden sposób chronione przez ubezpieczycieli, zarówno w ramach OC, jak i AC. Wszelkie szkody w razie wypadku bądź kolizji muszą zatem pokryć ze swojej kieszeni.
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Kolizja pod wpływem alkoholu a ubezpieczenie – nie ja jestem sprawcą
Co w sytuacji, gdy doszło do wypadku bądź kolizji, w której to Ty jesteś ofiarą, a kierowca spowodował wypadek po alkoholu? A ubezpieczenie OC – jak ta kwestia przedstawia się w tym przypadku? Nie musisz się obawiać – Twoja sytuacja jako osoby poszkodowanej nie zmieni się. Nadal będzie Ci przysługiwać prawo do likwidacji szkody z polisy OC sprawcy zdarzenia.
Z jeszcze innym przypadkiem mamy do czynienia wówczas, gdy kierowca będący pod wpływem alkoholu uczestniczy w wypadku bądź kolizji drogowej jako poszkodowany. Nawet jeśli wsiadł za kierownicę „na podwójnym gazie”, ale do zdarzenia drogowego nie doszło z jego winy, to nadal przysługuje mu odszkodowanie z polisy OC sprawcy zdarzenia. Może zatem liczyć na pieniądze za poniesione straty na zdrowiu i mieniu.
Co istotne, towarzystwo ubezpieczeniowe sprawcy zdarzenia może obniżyć przyznawaną wysokość świadczenia za tzw. przyczynienie się do kolizji. Jest to jednak możliwe tylko pod warunkiem udowodnienia, że stan poszkodowanego kierowcy wpłynął bezpośrednio na zwiększenie bądź powstanie rozmiaru szkody.
Jednocześnie poszkodowany zostanie ukarany za prowadzenie samochodu w stanie „po spożyciu” bądź nietrzeźwości, w zależności od tego, ile promili będzie miał w organizmie. Grożą mu różne konsekwencje, m.in. kara grzywny i punkty karne.
Sprawdź również: Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi kierowcy – ile wynosi?
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!
Wypadek po alkoholu a ubezpieczenie. Czy wiąże się z utratą zniżek?
Sprawcę wypadku pod wpływem alkoholu czekają surowe konsekwencje prawne, finansowe, ale i związane z ubezpieczeniem OC. Wiesz już, że zgodnie z prawem towarzystwo ubezpieczeniowe może zażądać od niego tzw. regresu ubezpieczeniowego, czyli zwrotu wypłaconych pieniędzy w ramach polisy. Nie jest to jednak jedyna konsekwencja związana z ubezpieczeniem za wypadek pod pływem alkoholu. A ubezpieczenie i zniżki – jak przedstawia się to zagadnienie?
I w tym przypadku pijany kierowca nie może liczyć na taryfę ulgową. Spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu, tak jak w przypadku każdej innej szkody, przekłada się na utratę zniżek za OC. Oczywiście każde towarzystwo ubezpieczeniowe indywidualnie kształtuje swą politykę w zakresie przyznawania zniżek. Można być jednak niemal pewnym, że upusty za wcześniejszą bezkolizyjną i bezszkodową jazdę zostaną utracone.
Kolizja pod wpływem alkoholu a ubezpieczenie. Kilka słów na koniec
Spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu skutkuje nieprzyjemnymi konsekwencjami prawnymi, finansowymi i ubezpieczeniowymi. Kary, które czekają pijanego sprawcę kolizji bądź wypadku są naprawdę surowe. Pamiętaj jednak, że największa kara, jaka może Cię spotkać, jest inna – może to być utrata zdrowia bądź życia Twojego, Twoich bliskich oraz innych ofiar wypadku.
Dlatego nigdy nie kieruj pojazdem, gdy wcześniej wypiłeś alkohol. Może Ci się wydawać, że jesteś w pełni sprawny fizycznie i umysłowo, ale to błąd. Już niewielka ilość etanolu hamuje pracę ośrodkowego układu nerwowego, sprawiając, że impulsy wędrują wolniej wzdłuż włókien nerwowych. W efekcie refleks i ogólna sprawność spadają, ruchy stają się niezdarne, a mowa poplątana.
Nigdy też nie wsiadaj do samochodu, jeżeli nie jesteś pewien swojej trzeźwości. Nie kieruj się też tzw. alkomatami online, które teoretycznie wyliczają stężenie alkoholu we krwi, gdyż mogą one nie dawać realistycznego wyniku.
Zawsze miej też aktualną polisę OC, a najlepiej również AC – nie jest ono obowiązkowe, ale warto je mieć, ponieważ chroni Twój samochód w razie wypadku, kolizji czy innych nieprzewidzianych zdarzeń. Jeśli szukasz pewnego i atrakcyjnego cenowo ubezpieczenia samochodu, sprawdź ofertę LINK4. Skorzystaj z bezpłatnego kalkulatora OC/AC, który pozwoli Ci poznać wysokość składki. Możesz też porozmawiać z konsultantem pod numerem 22 444 44 44 lub osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4. Specjalista pomoże Ci dobrać polisę odpowiednią do Twoich potrzeb.
Zobacz też: Ubezpieczenie samochodu w Bydgoszczy, OC Hyundai
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Źródła:
¹ Komenda Główna Policji Biuro Ruchu Drogowego, Wypadki Drogowe w Polsce w 2022 roku, https://statystyka.policja.pl/download/20/403374/Wypadkidrogowe2022.pdf
² Art. 178a. z Kodeksu Karnego, https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19970880553/U/D19970553Lj.pdf
FAQ – najczęściej zadawane pytania
Co w sytuacji, gdy doszło do wypadku, a pijany sprawca nie ma ubezpieczenia OC?
Sytuacje, kiedy dochodzi do wypadku z winy pijanego kierowcy nieposiadającego polisy OC, niestety wciąż nie należą do rzadkości. Na szczęście poszkodowany nie zostanie pozostawiony samemu sobie. W OC komunikacyjnym ubezpieczyciel jest zawsze odpowiedzialny za pokrycie szkód oraz doprowadzenie samochodu osoby poszkodowanej do stanu sprzed zdarzenia drogowego. Jeżeli sprawca nie miał polisy OC, wówczas pieniądze wypłaca Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Po wypłacie środków UFG występuje do pijanego sprawcy z żądaniem zwrotu kosztów.
Czy pasażer odpowiada za pijanego kierowcę?
Pasażer wsiadający do pojazdu z kierowcą pod wpływem alkoholu musi liczyć się z ograniczeniem wysokości świadczenia lub odszkodowania należnego mu w zwykłych warunkach. To potrącenie jest efektem uznania, że wsiadający do auta pasażer akceptuje nietrzeźwość kierowcy, przez co przyczynia się do powstania szkody.
Czy pijany kierowca może dostać odszkodowanie z polisy OC sprawcy wypadku?
Jest to możliwe. Do takiej sytuacji może dojść, gdy na przykład trzeźwy kierowca spowoduje wypadek bądź kolizję, w której poszkodowanym jest jadący prawidłowo kierowca pod wpływem alkoholu. Jeśli do zdarzenia nie doszło z winy pijanego kierowcy, ma on prawo otrzymać odszkodowanie z polisy OC sprawcy. Czasem świadczenie może zostać pomniejszone o tzw. przyczynienie. Ponadto pijany kierowca musi liczyć się też z konsekwencjami w postaci np. kary grzywny albo punktów karnych.
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20