Kup online
polisę OC AC
Image
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Wymiana koła w samochodzie – kiedy można liczyć na pomoc ubezpieczyciela?

Image
Ikona klienta
353zł

Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena obejmuje: ubezpieczenie OC.

OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
Ikona klienta
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
353zł

Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena obejmuje: ubezpieczenie OC.

Oblicz składkę
Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
595zł

Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC.

OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
595zł

Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC.

Oblicz składkę
Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
723zł

Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC + Auto Assistance.

OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
723zł

Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC + Auto Assistance.

Oblicz składkę
Czas czytania: 7 min. 40 sek.

Uszkodzenie opony w aucie podczas jazdy nie tylko uniemożliwi Ci dalszą podróż, ale również może stanowić poważne zagrożenie dla Ciebie i pozostałych uczestników ruchu drogowego. Gdy jednak zdarzy się sytuacja, w której wymiana koła będzie jedyną możliwością pozwalającą na dokończenie przejazdu z punktu A do B, warto wiedzieć, jak to zrobić i czy może pomóc Ci w tym Twój ubezpieczyciel. Wszystkiego na temat tego, jak wymienić koło w samochodzie, dowiesz się z poniższego materiału. Zapraszamy do lektury. 

Gdy komputer pokładowy poinformuje Cię o spadku ciśnienia w oponie, warto wiedzieć, jak wygląda wymiana koła w samochodzie krok po kroku. Uwierz, że nie potrzebujesz do tego celu skomplikowanych narzędzi. Może jednak zdarzyć się, że z różnych przyczyn nie będziesz mieć przy sobie zapasowego koła lub inne ograniczenia przyczynią się do tego, że niezbędna stanie się pomoc osób trzecich. Sprawdź, na jaką pomoc możesz liczyć, gdy kupisz ubezpieczenie w LINK4!

Jak wymienić koło w samochodzie?

Istnieje wiele scenariuszy, które mogą przydarzyć się kierowcy podczas jazdy i przyczynią się do konieczności nieoczekiwanej wymiany koła. Może być to niespodziewane, gwałtowne uszkodzenie opony wynikające z najechania na ostry przedmiot czy jej wybuch spowodowany wjazdem na nierówności drogowe. O ile w przypadku awarii w centrum miasta można szybko wyeliminować problem z pomocą specjalistów, o tyle przebicie na odludziu z dala od jakiejkolwiek stacji obsługi czy warsztatu, stanie się kłopotliwe. 

Czy jesteś na to przygotowany? Umiejętność wymiany koła to niemal obowiązek każdego kierowcy, który musi być gotów na takie sytuacje – bez względu na to, czy jesteś nowicjuszem za kółkiem, czy doświadczonym kierowcą i rocznie na trasach pokonujesz wiele tysięcy kilometrów. W tym materiale znajdziesz niezbędne informacje, które pomogą Ci zrozumieć to, jak prawidłowo i bezpiecznie wymienić koło w samochodzie.

Pamiętaj, że do wymiany koła potrzebujesz odpowiednich narzędzi. Dobra wiadomość jest taka, że większość pojazdów jest wyposażona w zestaw, który zawiera kliny do zabezpieczenia koła, klucz do nakrętek kół i lewarek. Warto jednak zweryfikować jego obecność zarówno podczas zakupu auta (nowego i używanego), jak i przed samym wyjazdem w trasę. Nie zapomnij też sprawdzić, gdzie te wszystkie akcesoria mogą znajdować się w Twoim samochodzie, ponieważ w sytuacji nagłego przebicia opony, będziesz zmuszony szybko z nich skorzystać – a biorąc pod uwagę emocje i nerwy, szukanie ich w tym momencie może być frustrujące.

Zrozumienie, kiedy i jak przeprowadzić wymianę koła, jest nie tylko kwestią wygody, ale również bezpieczeństwa. Wykonywanie tej czynności przy drodze może być niebezpieczne – zwłaszcza gdy jest ciemno, deszczowo czy Twoje auto zostanie uszkodzone przy ruchliwej jezdni (np. na autostradzie lub drodze ekspresowej). Warto więc znać ten proces na tyle dobrze, aby przeprowadzić go sprawnie i efektywnie – minimalizując ryzyko zarówno dla siebie, jak i pozostałych uczestników ruchu.

Wymiana koła w samochodzie krok po kroku

Gdy znajdziesz się już w sytuacji, w której wymiana koła jest nieunikniona, warto pamiętać o pewnych krokach i podstawowych zasadach, które pomogą poradzić sobie z tym zadaniem. Poniżej udostępniamy prosty, ale wyczerpujący przewodnik krok po kroku:

  1. Zabezpiecz pojazd – zabezpieczenie samochodu to podstawa. Unikniesz w ten sposób ryzyka przesunięcia się auta podczas wymiany koła. Jeśli doszłoby do takiej sytuacji, pojazd spadnie z lewarka, a Ty znajdziesz się w dużym niebezpieczeństwie. Zacznij więc od włączenia hamulca ręcznego i umieszczenia klinów pod kołami.
  2. Przygotuj narzędzia  kiedy auto jest już zabezpieczone, wyciągnij z bagażnika potrzebne narzędzia. Do wymiany koła potrzebujesz takich przedmiotów jak lewarek, klucz do nakrętek i oczywiście koło zapasowe. Upewnij się, że wszystkie elementy wyposażenia są sprawne i gotowe do użycia.
  3. Poluzuj nakrętki  jeszcze przed podniesieniem samochodu, użyj klucza do poluzowania nakrętek. Nie zdejmuj ich jednak całkowicie. Dzięki temu podnoszenie pojazdu przy pomocy lewarka będzie bezpieczne (koło nie zleci z osi), a pozbycie się poluzowanych śrub będzie o wiele mniej wymagające.
  4. Podnieś samochód  użyj lewarka, aby podnieść samochód. Każdy pojazd ma specjalne punkty, na których powinien być umieszczony lewarek. Właściwe miejsce zazwyczaj jest opisane w instrukcji obsługi pojazdu. Zachowaj jednak ostrożność – zwłaszcza gdy Twoje auto nie jest już nowe i przez ostatnie lata korozja mogła mieć wpływ na pogorszenie się stanu jego podwozia. Sprawdź, czy lewarek jest dobrze ustawiony i trzyma samochód w sposób stabilny.
  5. Zdejmij koło  gdy samochód jest już odpowiednio podniesiony, możesz całkowicie odkręcić nakrętki i zdjąć uszkodzone koło.
  6. Zamontuj nowe koło  umieść we właściwy sposób koło zapasowe, nałóż i ręcznie dokręć nakrętki. Nie używaj do tego celu klucza i nie staraj się dokręcać ich na siłę. Na to przyjdzie pora w kolejnych krokach.
  7. Opuść samochód  ostrożnie opuść samochód za pomocą lewarka.
  8. Dokręć nakrętki  teraz, gdy samochód stoi już na ziemi, dokręć mocno nakrętki kluczem. Ważne jest, aby zrobić to poprawnie, aby zapewnić bezpieczeństwo podczas jazdy.
  9. Sprawdź ciśnienie w oponie  upewnij się, że koło zapasowe ma odpowiednie ciśnienie. Jeśli jest zbyt niskie, jak najszybciej uzupełnij je na najbliższej stacji benzynowej, która udostępnia kompresor. 

Pamiętaj! Po wymianie koła na zapasowe należy jak najszybciej odwiedzić warsztat samochodowy, aby naprawić lub wymienić uszkodzone koło. Koło zapasowe to tylko tymczasowe rozwiązanie i nie jest przeznaczone do długotrwałego użytku.

Wymiana koła w samochodzie – kiedy pomoże ubezpieczyciel?

Samodzielna wymiana kół w samochodzie nie zawsze będzie możliwa. Wymaga to odpowiednich narzędzi i dużo siły, dlatego wiele osób może nie poradzić sobie z tym zadaniem. Jeżeli nie masz doświadczenia w wymianie kół w samochodzie lub po prostu nie lubisz tego robić, może przydać Ci się pomoc osób trzecich. Warto w tym celu skorzystać z pomocy ubezpieczyciela. Jak to wygląda w przypadku LINK4? Kiedy możesz liczyć na pomoc?

Jeśli chcesz mieć możliwość skorzystania z wymiany koła w razie jego uszkodzenia, wystarczy, że wykupisz Pakiet OC, w ramach którego otrzymujesz Program Pomocy z Samochodem Zastępczym i Assistance Opony. Na jakich zasadach przebiega wymiana koła? 

Gdy zdarzy Ci się najechać na gwóźdź, szkło, kamień lub krawężnik i w konsekwencji uszkodzić oponę, LINK4 może Ci pomóc w wymianie koła na zapasowe będące na wyposażeniu pojazdu. Zdarzają się jednak sytuacje, że auto nie ma w podstawowym zestawie komponentów koła zapasowego lub zestawu naprawczego. Może się też zdarzyć, że odkręcenie koła jest z jakiegoś powodu niemożliwe lub uszkodzone są co najmniej 2 opony. W takich momentach Twój pojazd zostanie odholowany i naprawiony w wybranym przez nas warsztacie.
 

Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!

Poznaj bliżej Pakiet OC z Programem Pomocy z Samochodem Zastępczym i Assistance Opony

Kupując Pakiet OC z Programem Pomocy z Samochodem Zastępczym i Assistance Opony, możesz liczyć na pomoc nie tylko w sytuacji, gdy opona zostanie uszkodzona, a Ty nie wiesz, jak wymienić koło w samochodzie. Na jakie jeszcze świadczenia możesz liczyć w ramach Pakietu OC? Program Pomocy obejmuje m.in.:

  • pomoc drogową, która pojawi się w średnio 30 minut od zgłoszenia,
  • usprawnienie pojazdu na miejscu wypadku lub holowanie do 100 km,
  • wymianę koła w razie uszkodzenia opony w trakcie jazdy,
  • udostępnienie samochodu zastępczego do 3 dni w razie wypadku lub kradzieży,
  • uruchomienie silnika pojazdu na miejscu zdarzenia w razie rozładowania akumulatora,
  • pomoc informacyjną dostępną przez 24h/dobę.

Chcesz poznać szczegóły pakietu OC z Programem Pomocy z Samochodem Zastępczym i Assistance Opony w LINK4? Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz na naszej stronie internetowej. Jeśli chcesz poznać wysokość składki za swoje ubezpieczenie, możesz to zrobić nawet bez wychodzenia z domu. Za pomocą Kalkulatora online szybko obliczysz składkę OC – wystarczy, że wypełnisz pola wymaganymi danymi. Możesz również skontaktować się z naszymi konsultantami telefonicznie, dzwoniąc pod numer 22 444 44 44, lub spotkać się z agentem współpracującym z LINK4. Zdecyduj, jaka forma zakupu polisy jest dla Ciebie najlepsza, i skontaktuj się z nami!

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!

Ikona klienta

Mężczyzna, 38 lat, Ford Fiesta

353 zł

Oblicz składkę

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!

cena ubezpieczenia - Kobieta

Kobieta, 46 lat, Honda Civic

364 zł

Oblicz składkę

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!

cena ubezpieczenia - Mężczyzna

Mężczyzna, 39 lat, Volkswagen Passat

373 zł

Oblicz składkę

Wymiana koła w samochodzie a ubezpieczenie. Kilka słów na koniec

Wiesz już, że samodzielna wymiana kół w samochodzie nie jest wcale niemożliwa. Może ona jednak sprawić Ci pewne trudności – zwłaszcza gdy jesteś w trasie i nie masz koła zapasowego lub niezbędnych elementów wyposażenia jak lewarek i klucz do kół. Zdarza się również, że bezpieczna wymiana koła w samochodzie nie jest prosta ze względu na miejsce, czas lub Twoje możliwości. Nie musisz jednak obawiać się takiego scenariusza, gdy korzystasz z ubezpieczenia w LINK4. 

Pakiet OC z Programem Pomocy z Samochodem Zastępczym i Assistance Opony rozwiązuje Twój kłopot, ponieważ w razie problemów na drodze otrzymasz niezbędną pomoc – szybko i kompleksowo. Pomoc drogowa przyjeżdża średnio w 30 minut od zgłoszenia. Jeśli wymiana jest niemożliwa ze względu na brak koła i narzędzi lub niemożliwość jego odkręcenia, Twoje auto zostanie odholowane do wybranego przez nas warsztatu. 

W razie wypadku lub kradzieży możesz też otrzymać auto zastępcze na 3 dni. W każdej chwili możesz też skorzystać z pomocy informacyjnej. Co więcej, Program Pomocy w pakiecie OC w obejmuje uruchomienie silnika pojazdu na miejscu zdarzenia w razie rozładowania akumulatora. Jest to zatem wsparcie w razie wypadku, kradzieży lub rozładowania akumulatora samochodu.

Chcesz kupić Pakiet OC w LINK4? Możesz to zrobić nawet bez wychodzenia z domu! Skorzystaj z Kalkulatora OC, by poznać wysokość swojej składki. Możesz też zadzwonić pod numer 22 444 44 44 i porozmawiać z naszymi konsultantami lub spotkać się osobiście z agentem współpracującym z LINK4. Warto też rozważyć zakup ubezpieczeń dobrowolnych, np. AC, Assistance czy NNW. Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci dobrać polisę do swoich potrzeb i pomożemy w jej zakupie. Zapraszamy do kontaktu!

Sprawdź również: OC Skoda, ubezpieczenie samochodu od kradzieży

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wymianę koła

Czy i jak można samodzielnie wymienić koło?

Wymiana koła jest to czynność, którą możesz wykonać samodzielnie, bez doświadczenia i profesjonalnych narzędzi warsztatowych. Potrzebujesz wyłącznie: lewarka, klucza do kół i zapasowego koła. Są to komponenty, które standardowo dodawane są do wyposażenia samochodu, lecz warto przed każdym wyjazdem sprawdzić ich obecność i stan.

Po czym poznać uszkodzenie opony w trakcie jazdy?

Współczesne auta wyposażone są w komputer pokładowy i czujniki, które w razie spadku ciśnienia w oponie lub oponach, poinformują kierowcę o tym fakcie poprzez komunikaty na desce rozdzielczej. Gdy podróżujesz autem starszej generacji bez takich systemów, możesz zauważyć nietypowe zachowanie pojazdu (np. mimowolne skręcanie auta w jedną stronę) i usłyszysz charakterystyczny i niepokojący dźwięk od strony uszkodzonego koła. 

Czy ubezpieczenie OC obejmuje wymianę koła?

Nie, w ramach OC nie możesz liczyć na wymianę koła. Zakres ubezpieczenia OC jest taki sam w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym. Zapewnia ochronę przede wszystkim osobom poszkodowanym w wypadku, którego jesteś sprawcą i to właśnie one dostaną wypłatę odszkodowania. Możesz jednak zdecydować się na Pakiet OC w LINK4, który otrzymujesz wraz z Programem Pomocy z Samochodem Zastępczym i Assistance Opony.

Kiedy mogę liczyć na pomoc ubezpieczyciela przy wymianie koła?

Na pomoc przy wymianie koła w razie jego uszkodzenia możesz liczyć, jeśli masz wykupiony w LINK4 Pakiet OC z Programem Pomocy z Samochodem Zastępczym i Assistance Opony. W jego ramach wymienimy uszkodzone koło na miejscu, jeśli w aucie znajduje się koło zapasowe. Jeżeli go nie ma lub naprawa na miejscu nie będzie możliwa, samochód zostanie odholowany do najbliższego warsztatu, gdzie odbędzie się naprawa opony.

Przeczytaj podobne wpisy

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz składkę 

już teraz

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon. - pt. 8 - 20